Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.8/5
Ilość ocen: 263

Korki do wina

kupa korków

Wyróżniamy ogólnie dwa rodzaje korków do butelek:

  • naturalne (w tym lite, aglomerowane lub warstwowe)
  • syntetyczne

 


Korki występują w różnych kształtach (stożkowe, walcowe) oraz formach (korki grzybek z drewnianą główką, korki ozdobne z kolorową główką, itp).

Korki syntetyczne są od razu gotowe do użycia (ewentualnie można przeprowadzić ich dezynfekcję wrzątkiem lub roztworem pisrosiarczynu potasu). Natomiast korki naturalne należy odpowiednio przygotować przed przystąpieniem do korkowania butelek.

 

Korkowanie butelek

Co należy zrobić ?

1. Przede wszystkim należy dobrze umyć i wysterylizować butelki. Jeżeli są to butelki używane (np. po winach ze sklepu) należy je namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, dokładnie wypłukać i osuszyć.

 


2. Sterylizację możemy przeprowadzić na dwa sposoby - termicznie lub chemicznie. Można wstawić butelki do piekarnika i przetrzymać je kilkanaście minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza, przy czym należy uważać aby nie stykały się ze sobą gdyż mogą pęknąć.  Sterylizacja chemiczna to przepłukanie butelek roztworem pisrosiarczynu potasu.

3. Przed rozpoczęciem korkowania korki należy namoczyć przez 3-4 minuty w bardzo gorącej wodzie. Czynność ta zmiękcza i odkaża korki, ułatwiając ich wprowadzanie za pomocą korkownicy do butelek.

korki do wina4. Napełnione butelki (pamiętając o pozostawieniu 4-5 cm powietrza w szyjce butelki) należy ustawić na równym podłożu, w pozycji wygodnej do użycia korkownicy.

 

korki do wina5. Po zakorkowaniu butelek na kilkanaście godzin pozostawiamy je w pozycji pionowej co pomaga w dopasowaniu się korka i ustabilizowaniu ciśnienia wewnątrz butelki.

korki do wina6. Po 2-3 dniach należy sprawdzić, czy korki nie przeciekają. Jeżeli pojawi się przeciek należy wymienić korek na nowy.Po zakończeniu korkowania warto butelkę ozdobić lakiem (Lak do butelek - jak stosować?) lub kapturkiem termokurczliwym oraz własną etykietą.

Tak podany domowy trunek będzie przyjemnością nie tylko dla podniebienia ale również ozdobą stołu.


Życzymy udanych wyrobów !

Komentarze do: Korki do wina i korkowanie - poradnik


Zaloguj się aby skomentować.