Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.7/5
Ilość ocen: 153
Wino typu Malaga
Zaprawka ziołowa - Żubrówka Turówka Leśnarabat 3%
Zaprawka ziołowa - Żubrówka Turówka Leśna
Nadaje wódce subtelny smak i aromat. Kumaryna zawarta w żubrówce działa lekko uspokajająco i...

Kup Teraz
Oryginalna malaga jest mocnym winem deserowym, koloru ciemno brązowego, bardzo słodkim z wyczuwalną goryczką, o zawartości alkoholu do 17-18%. Żadne jednoowocowe wino nie ma takich właściwości. Konieczne jest wymieszanie kilku win o różnych właściwościach, aby otrzymać produkt mieszany (tzw. wino skupażowane) o różnych pośrednich i pożądanych cechach. Ponadto trzeba go zaprawić odpowiednimi esencjami (do malagi i orzechową) i wzmocnić spirytusem. Domowym sposobem malagę sporządzamy z wina wiśniowego, jeżynowego, śliwkowego, jabłkowego i malinowego lub truskawkowego. Wino z jabłek powinno być fermentowane na drożdżach szlachetnych rasy nr 13 Tokay. Natomiast pozostałe składniki (wina) na drożdżach rasy nr 36 Malaga, nr 35 Portwein, nr 37 Madera lub nr 38 Sherry. Zawartość cukru w maladze powinna wynosić 20-22%.

Esencję do malagi sporządza się zagęszczając sok z wiśni, suszonych śliwek i rodzynków.

Esencja do malagi z rodzynków. Do emaliowanego rondla wkładamy 0,5 kg starannie opłukanych rodzynków i zalewamy je 2,5 l wrzątku. Całość gotujemy pod przykryciem na małym ogniu, aż do wyparowania połowy cieczy. Następnie dosypujemy 20 dag cukru i gotujemy na małym ogniu tak długo, aż w naczyniu pozostanie 0,5 l ciemnobrunatnej, gęstej, słodkawej esencji. Zazwyczaj czas gotowania wynosi około 11 godzin.

Esencję do malagi możemy także uzyskać, zagęszczając (odparowując 1/2 lub 2/3 cieczy) esencję z rodzynków. Aby ją otrzymać należy 0,5 kg dokładnie opłukanych i rozdrobnionych rodzynków zalać 1 l co najmniej 2-, 3-letniego wina z agrestu i pozostawić na okres 4-8 tygodni (im dłużej tym lepiej). Wino od czasu do czasu mieszamy. Po upływie odpowiedniego okresu odcedzamy wino i wyciskamy rodzynki.

Wino z agrestu możemy zastąpić winem z porzeczek. Aby utrwalić esencję sporządzoną na winie trzeba dodać 30-40 ml spirytusu 95°. Jeśli nie dysponujemy winem z agrestu ani z porzeczek, to rodzynki możemy zalać 1 l spirytusu 60° (630 ml spirytusu 95° i 400 ml wody).
Esencja do malagi z suszonych śliwek.
Sporządzamy ją jak z rodzynków (l sposób).

Esencja do malagi z soku wiśniowego.

1 l świeżo wytłoczonego soku ogrzewamy w emaliowanym naczyniu pod przykryciem na wolnym ogniu. W gorącym soku rozpuszczamy 0,25 kg cukru i ogrzewamy tak długo, aż pozostanie tylko 0,3-0,4 l gęstej słodkawej esencji.
Esencja orzechowa.
Zazwyczaj przygotowuje się ją w lipcu, gdy orzechy włoskie są miękkie i można je pokroić nożem. 10 dag rozdrobnionych zielonych orzechów zalewamy 200 ml spirytusu 95° i 60 ml wody. Całość macerujemy, często mieszając (Maceracja polega na ługowaniu surowców roślinnych za pomocą rozcieńczonego spirytusu w temperaturze pokojowej. W następstwie tego otrzymuje się macerat zwany także nalewem). Po upływie 4-6 tygodni esencję zlewamy, a orzechy wyciskamy, np. w prasie. Otrzymaną ciecz uzupełniamy do 200 ml spirytusem 60° lub wódką 45°.

Wino deserowe typu malaga.
Wino z jabłek - 3,0-3,5 l
Wino z wiśni - 1,0-1,5 l
Wino ze śliwek - 1,0-1,51
Wino z jeżyn - 1,0 l
Wino z malin lub truskawek - 0,5 l
Syrop z cukru - 1,5 kg
Miód - 0,25 kg
Karmel - 0,1-0,2 l
Esencja do malagi - 0,5-1,0 l
Esencja orzechowa - 0,2 l
Spirytus 95° - 0,6-0,7 l