Wino z soku brzozy (wino brzozowe)
Wysokiej jakości wężyk silikonowy. Jest bardzo elastyczny, nietoksyczny, mlecznoprzeźroczysty, ...
Kup Teraz
Składniki:
- 10 l soku z brzozy
- 2,5 kg cukru
- 20 g kwasku cytrynowego
- 3 g pożywki
- drożdże (Sherry lub Tokay)
Przygotowanie:
Najpierw warto zebrać pożądaną ilość soku z brzozy, w tym celu udajemy się do lasku, wybieramy zdrowe drzewo o średnicy minimum 20cm. Drzewo warto wybrać zdrowe, bez popękanej kory i guzowatych narośli. Sok z brzozy ściągać warto od ok. połowy marca (wszystko zależy od temperatury), ściąga się do pojawienia pączków liści, później sok jest już mniej smaczny a i leci go bardzo mało.
Ok 1 metr od ziemi, wiercimy otwór fi 10mm na głębokości 6-8cm lub 1/3 grubości drzewa. Wciskamy w otwór wężyk o odpowiedniej średnicy tak aby nie wypadł, drugi koniec węża wkładamy do naczynia zbiorczego. Kilka razy dziennie warto odwiedzić nawierty i zebrać sok.
Ważne: Aby nie osłabiać drzewa oraz aby nie doprowadzić do jego śmierci należy otwór po takim spuszczaniu zabić drewnianym przygotowanym kołkiem. Zdrowie brzozy: Jedno pobranie soku (ze zdrowego drzewa) nie powinno wyrządzić żadnej szkody. Ważne jest jednak aby po skończonym procesie otwór dokładnie zakorkować a nawet zakleić maścią ogrodniczą do szczepień i oczkowania (takie coś kleiste podobne do gęstego miodu). 'Rany' drzew są bardzo podobne do ran u człowieka - skaleczona kora i otwór pozwalają łatwy na dostęp różnych bakterii, zarodników (np. huby) czy robactwa a to w słabszym drzewie może spowodować problemy - jak my skaleczymy skórę może powstać zakażenie, tak może być z drzewem...
Sam sok jest bardzo zdrowy, oczyszcza i wzmacnia organizm po zimie. Warto go pić w ilości 1,5 do 2 l dziennie.
Mając wszystkie składniki, pakujemy wszystko do balona i fermentujemy.
Przepis staro-angielski
- 5 l soku (oskoły)
- sok z 2 cytryn i 2 pomarańczy
- 0,5 kg rodzynek
- 1,5 kg cukru
Jeżeli chcemy uzyskać wino słodkie deserowe, dajemy ok 2 kg cukru ale nie więcej, sok z brzozy sam w sobie jest słodki. Dalej postępujemy jak w przepisie powyżej.
Przepis staropolski
WINO BRZOZOWE (SZAMPAN)
- 10 litrów soku brzozowego
- 1,5 kg cukru
- 5 g cytryn
- 1,5 dkg kwasku winnego
- 5 kostek cukru na karmel
Z końcem marca lub początkiem kwietnia, gdy brzozy puszczać zaczynają paki, wywiercić w pniu małym świderkiem dziurkę na 6 cm głęboką, włożyć w otwór zacięte piórko gęsie, ściągnąć płynący sok, który nazywa się oskołą, do podstawionego naczynia. Z dobrze wyrośniętego drzewa ściągnąć można do 12 Itr oskoły. Zabić następnie starannie otwór kołeczkiem, zalepić rankę woskiem. Wlać oskołę do odpowiednie wielkości gąsiora, włożyć cukier, kwasek winny, przecedzony sok cytrynowy i karmel zrobiony z pięciu kostek cukru. Przykryć gąsior organtyna(gazą, szmatką), pozostawić w pokojowej temperaturze przez 3 miesiące do sfermentowania. Gdy oczyści się płyn i przestanie fermentować, pozlewać do butelki, zakorkować, wstawić do piwnicy. We flaszkach będzie wino ponownie fermentować; nalane do szklaneczki musuje jak szampan. W zimnej piwnicy da się długi czas przechowywać.