Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.0/5
Ilość ocen: 280
Na wino najlepsze są owoce dojrzałe, jędrne i nie zepsute. Można je zbierać po pierwszym przymrozku. Każdy owoc należy przeciąć i usunąć nasiona oraz włoski, które mogą spowodować niezbyt przyjemny posmak goryczy. Przyjmuje się, że z 5 kg owoców można otrzymać 10 l nastawu.

Wino z owoców dzikiej róży można sporządzać według trzech metod.

1. Składniki: 5 kg owoców, 10 1+1,5 l wody, 3-4 kg cukru, 8 g pożywki, drożdże rasy Madera.
Oczyszczone, wymyte i osaczone owoce zmiażdżyć wyparzonym tłuczkiem w drewnianej donicy. Wsypać je do butli i zalać 9 l przegotowanej wody. Dodać 1 kg cukru rozpuszczonego w 1 l przegotowanej wody, pożywkę oraz matkę drożdżową.
Balon powinien być napełniony do 3/4 objętości. Wszystko dobrze wymieszać i zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Po 3 dniach należy dodać do moszczu syrop sporządzony z 2 kg cukru i 1-1,5 l przegotowanej wody. Wymieszać zawartość, poruszając butlą ruchem kolistym i pozostawić nadal zamkniętą. Po tygodniu zawartość butli przelać przez woreczek z flaneli lub płótna, wycisnąć i zlać płyn z powrotem do umytego balonu. Można dodać jeszcze 1 kg cukru rozpuszczony w niewielkiej ilości moszczu. Zamknąć korkiem owiniętym w tampon jałowej waty i pozostawić na około 4 tygodnie. Po tym czasie należy wino ściągnąć. Można wówczas naczynie ze ściągniętym młodym winem wystawić na działanie słońca, aby nabrało silnego bukietu. Taka ,,maderyzacja" jednak pozbawia wino całkowicie witaminy C. Ściąganie wina znad osadu trzeba jeszcze powtórzyć dwukrotnie.

2 Składniki: 5 kg owoców, 6+2 l wody, 3 kg cukru, 10 g kwasu cytrynowego, 4 g pożywki, drożdże winne rasy Madera..
Oczyszczone owoce zalać gorącą wodą. Po ostygnięciu do temperatury około 20°C zlać część powstałej zalewy, rozpuścić w niej 0,5 kg cukru, kwasek cytrynowy, pożywkę oraz matkę drożdżową. Wszystko wymieszać, dodać do owoców zalanych wodą, zatkać otwór korkiem z jałowej waty i pozostawić w cieple na 5 dni. W ciągu tego okresu co najmniej 2 razy dziennie potrząsać balonem. Następnie przelać wszystko przez sito, a owoce wygnieść. Wytłoczyny zalać 2 l ciepłej przegotowanej wody i po 24 godzinach znów przecedzić i wygnieść. Otrzymany moszcz dodać do poprzedniego i razem zmierzyć objętość. Jeśli wynosi ona mniej niż 10 l, to uzupełnić ją przegotowaną, ciepłą wodą wymieszaną z pozostała ilością cukru.


Jeżeli jednak moszczu jest akurat 10 l, to odlewamy jego niewielką ilość, rozpuszczamy w niej cukier i ponownie wlewamy do balonu. Otwór zamknąć korkiem owiniętym jałową watą lub korkiem z rurką fermentacyjną i pozostawić w temperaturze pokojowej na okres kilku tygodni. Jeśli po ściągnięciu okaże się, że wino ma zbyt jasną barwę, to można ją poprawić, dodając sok z czarnej porzeczki lub czarnego bzu w ilości nie większej niż 15% objętości wina. Można także dodać trochę karmelu.

3. Składniki: 5 kg owoców, 4-5 l wody, 2 kg cukru, drożdże winne rasy Madera.
Owoce po przebraniu i oczyszczeniu z resztek kielicha wymyć, osaczyć i w całości wsypać do balonu. Zagotować wodę z cukrem, lekko ochłodzić, zalać owoce i dodać matkę drożdżową.

Balon zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Po 2-3 tygodniach zamienić go na korek owinięty jałową watą. Po 6 tygodniach można ściągnąć wino. Jeśli kolor jest zbyt jasny, to dodać soku z czarnego bzu i odstawić do dojrzewania. Po 3 miesiącach wino powinno mieć już dobry smak i moc oraz zapach.

Do pozostałych na dnie balonu wytłoczyn można ponownie dodać cukier rozpuszczony w wodzie i rozpocząć fermentację od początku. Otrzymamy wówczas wino słabsze, ale również dobre.