Krótki poradnik - jak wybierać butelki do nalewek?
Dodane: 2013.05.16, Ostatnia modyfikacja: 2013.11.18 , przez: janokowita Wyświetlony 36137 razy, Komentarzy: 0
Udostępnij:Kopiuj link
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.5/5
Ilość ocen: 194
W wytwarzanie domowych nalewek wkładamy całe serce i mnóstwo pracy – dlatego warto zadbać o to, aby naszą nalewkę podać na stół w godnym i reprezentacyjnym szkle. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy obdarować nalewką swoją rodzinę, przyjaciół lub np. klientów naszej firmy (co ostatnio staje się coraz powszechniejszą praktyką). Taki prezent „od serca” zawsze będzie mile widziany przez obdarowanych i ucieszy nie tylko głowę, lecz również będzie ozdobą kredensu lub serwantki.
Wybierając butelkę zwróćmy uwagę na jej wysokość wraz z korkiem, gdyż może się okazać że butelka nie mieści się pomiędzy półkami. Pomimo tego, że są one zatykane dosyć szczelnym korkiem nie należy jej przechowywać w pozycji poziomej, tak jak leżakuje się butelki z winem. Typowe korki do butelek o pojemności 300-500 ml mają średnicę 19 mm, do butelek 200 ml i mniejszych zazwyczaj 14-15 mm. Butelki o pojemnościach 700 ml mają często korek 23 mm. Najlepiej gdy jest to korek aglomerowany (czyli wstępnie rozdrobniony, a następnie sprasowany pod ciśnieniem na gorąco). Ten rodzaj korka jest bardziej odporny na „wykręcanie” i nie urwie się tak jak zwykły korek.
Najestetyczniej prezentują się korki typu grzybek z drewnianą główką. Jeśli posiadamy butelkę z korkiem grzybek 19 mm możemy dodatkowo zabezpieczyć ją transparentnym lub kolorowym kapturkiem termokurczliwym przez co nasza nalewka nabierze bardziej „profesjonalnego” wyglądu, a jednocześnie będzie gwarancją oryginalnej zawartości.
Oprócz wysokości warto zwrócić uwagę na jakość szkła oraz wagę butelki. Dobrej jakości butelka o pojemności 500 ml waży co najmniej 500-600 g. Na rynku, szczególnie w sklepach sieciowych, pojawiły się ostatnio butelki z Chin, które mają zadymione szkło, słabe zamknięcia i wyglądają niechlujnie. Tak podana nalewka straci wiele ze swego uroku dlatego nie polecamy zakupu takiego rodzaju butelek.
Do niektórych trunków domowych takich jak np. miody pitne warto kupić butelkę z kamionki z dobrym porcelanowym zamknięciem. Niektóre z nalewek „nie lubią” światła słonecznego i takie powinny być przechowywane w zaciemnieniu lub w butelce z ciemnego szkła.
Pięknie opakowana nalewka ucieszy wytwórcę i obdarowanych!