Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.6/5
Ilość ocen: 182
Węgiel aktywny w płynie - dlaczego warto go stosować?
AD Węgiel Aktywny Płynny
AD Węgiel Aktywny Płynny

Poprawia właściwości smakowe i zapachowe nastawów już w trakcie fermentacji absorbując niepożądane uboczne produkty pracy drożdży. Jedno opakowanie 140 g wystarcza na 25 litrów nastawu.


Kup Teraz

W trakcie fermentacji drożdże przetwarzają cukry na alkohol według wzoru chemicznego:

C6H12O6 = 2C2H5OH + CO2

Głównie postaje alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla, lecz to nie jedyne produkty powstające w procesie fermentacji. W jej trakcie powstaje szereg produktów ubocznych takich jak gliceryna, kwas bursztynowy, kwas octowy oraz wyższe alkohole i estry. Stosując na etapie fermentacji węgiel aktywny płynny możemy w bardzo prosty sposób oczyścić nastaw już na tym pierwszym etapie.

Cząsteczki węgla aktywnego dzięki swoim właściwościom adsorpcyjnym wiążą niepożądane uboczne produkty fermentacji.

Należy pamiętać, że po zakończonej fermentacji (co można odczytać po wskazaniach cukromierza na poziomie minus 3 st.Blg) nastaw należy odgazować poprzez intensywne wymieszanie aż do zaniknięcia piany - czyli usunąć powstały w trakcie fermentacji dwutlenek węgla.

Następnie należy go sklarować odpwiednim środkiem klarującym, np. Duoklarem Jan Okowita lub Duoklarem AD.

Zobacz także dostępne popularne węgle aktywne w płynie.

zenooGość2018-12-17 00:03:54
fatalny zapach to moze jednak kwestia drożdży? nie używam węgla aktywnego i wychodzi czysty spiryt, bez tego zapachu, w kolumnie mam tylko miedziane wkłądki... nie jest tez prawdą, że ekonomicznie sie to nie opłaca, drożdże to 5-10 zł, 9 kg cukru to 20 zł, zbiornik 25 zł, maszyna najtansza 300 zł, woda prąd lub gaz, maszyna zbiornik na nastaw to koszt jednorazowy... teraz policzmy jednorazowo to niech bedzie 400 do równego, z takiej ilości drożdzy i cukru wychodzi ok 5 l. 70% 3 l. 40% 3 l. pogonu na nastepny nastaw - tyle mi wyszlo z ostatniego robienia, a dopiero zaczynam, pewno mistrzowie osiągają dużo lepsze wyniki..
z 5 l. 70% wyjdzie po mieszaniu z 8 l. 40% tamte 3 l. = 11 l. 40% alkoholu, nie śmierdzącego i czystego, bez tej chemii którą cisną w polmosach, a po której zawsze macie kaca..... reasumując 22 butelki alkoholu po 20 zł jedna to ile to jest kasy? 440 zł? toż po pierwszym destylowaniu mój zestaw juz sie zwraca.
a ile oszczędności na zdrowiu?
spirytus na nalewki kosztuje 45-50 zł za butelkę... mnie wyszło 5 litrów 70%, taki na nalewki tez bedzie okej, może troche wiecej tzreba go dodać... jeden szwagier sie cieszy, że ma tak dobrego ale leniwego szwagra, na dodatek z matmy był słaby
pozdr.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
ArekGość2017-12-14 14:21:32
CZY TO SIĘ OPŁACA?

Wiadomo że przewaga bimberku nad alkoholem sklepowym jest jedna - CENA!
Jeżeli zaczniemy za bardzo "dopieszczać" swoje wyroby, to szybko się okaże że 1l bimberku kosztuje tyle co 2l wódki luksusowej.

Pasjonaci krzykną "moje lepsze" ale ja uważam że koszt zestawu do pędzenia, cukier, owoce, odpowiednie drożdże, węgiel, klarowanie, oraz czas nad tym spędzony powoduje że to się wogóle nie opłaca finansowo.

Ja wyleczyłem się z tego hobby w 2014r i aparat oddałem Szwagrowi w prezencie.
ArkadiuszewaGość2015-12-18 18:58:13
Chciałbym zapytac jak zastosować węgiel aktywny zeby zabic ten zapach nie specyficzny czy przykładowo bimber można jakoś przelać przez węgiel i bedzie ok prosze o informację
janokowitaForumowicz2015-06-13 11:26:59
Jeśli kolumna destylacyjna jest prawidłowo skonstruowana to nie ma potrzeby używania dodatkowo węgla granulowanego. Nastaw zrobiony przy użyciu węgla w płynie znakomicie poprawia czystość materiału do dalszej obróbki.
lukashsGość2015-06-11 12:35:30
Jezeli uzyje wegla aktywnego w plynie to potem nie musze przepszczac przez filtr zasypany weglem aktywnym w granulkach ?? Działają tak samo czy ktorys ma wieksza skutecznosc?