Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.0/5
Ilość ocen: 241
Szybkie klarowanie zacieru

Robiąc domową wódeczkę dbamy o to aby miała jak najlepszy smak i aromat. Żeby to osiągnąć należy dobrze wyklarować nastaw, dzięki temu bimberek/destylat będzie zawierał mało nieprzyjemnych aromatów. Oczywiście samo klarowanie to wszystko ale jeden z wielu kluczowych elementów prowadzący do absolutu. Do uzyskania klarownej cieczy trzeba czasu, zacier niechętnie poddaje się klarowaniu - dlatego trzeba mu pomóc. Zasady są te same co przy klarowaniu wina, tyle że tutaj nie ma się co bać że zepsujemy jakoś smak ponieważ i tak trzeba to przedestylować.

Oto kilka sprawdzonych metod klarowania nastawów:

- klarowanie grawitacyjne - najdłuższe, nie pomagamy nastawowi, czekamy cierpliwie aż martwe drożdże opadną samoczynnie na dno, może trwać do kilku tygodni, pomaga tutaj niska temperatura otoczenia.

- środki klarujące błyskawiczne - obecnie najbardziej wydajna  i wygodna forma klarowania nastawów, nastaw od mętnego do całkiem przezroczystego może być wyklarowany już w ok. 24h. Środki te sprzedawana są jak jedno- bądź dwu-składnikowe preparaty, które dodaje się oddzielnie w określonym odstępie czasowym. Popularne dostępne u nas produkty to: AD Duoklar Turbo, Duoklar Turbo - Jan Okowita, Duoklar Wujka Władka 65 g, SuperKlar, KlarMendel, Turboklar a także Wino-klar czyli popularny bentonit sodowo-potasowy - środek dostępny w handlu od wielu lat. Bentonit jest dość powolny, nadaje się raczej do win niż do nastawów. Całkowite wyklarowanie zajmuje od kilku dni, do nawet paru tygodni, zostawia sporo osadu.

- środki typu: mleko, białko jaja kurzego, żelatyna - można nimi klarować, jednak przy cenach i dostępności sprawdzonych preparatów zasadność ich stosowania pozostaje pod znakiem zapytania.

Nie klaruje się pracujących jeszcze nastawów. Musimy najpierw zabić drożdże - np. pirosiarczanem potasu. Pamiętajmy, że nastaw przed sklarowaniem dobrze jest odgazować mieszając go solidnie.

Komentarze do: Szybkie klarowanie zacieru

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda
wienio45Forumowicz2019-05-02 06:09:19
Moim sposobem na przyśpieszenie klarowania nastawu jest zciągnięcie z nad osadu,i podgrzanie go do 40 stopni ,przez co zabijamy drożdże. Pozostawiony tak nastaw ładnie się wyklaruje w przeciągu 2 do 3 dni. Mowa o około 30 litrowym nastawie.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
minclekForumowicz2017-02-11 16:08:47
Przepraszam bardzo.
A gdzie przepadł bentonit który bardzo dobrze klaruje i jest tani ?
wiadek@wp.plGość2016-08-27 06:42:34
Tyle dyskusji na temat bimru np. z śliwek i różnych opwieści ale zadne nie podają całościowo jak wytwarzać. Zawsze czegoś brak. Podany jest nap. stosunek śliwek do cukru to brak jest ilości drożdzy i temu podobnie. Z wszystkich tych instrukcji nie może początkujący ustalić jakie zachować stosunki komponentów aby był właściwie przygotowany zacier.
lukasz6kpForumowicz2016-04-18 16:35:24
Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy drożdże przerobiły cały cukier w zacierze jest użycie miernika Ballinga służącego do mierzenia zawartości cukru w roztworze. Ponadto przy wykonywania zacierów z owoców możemy sprawdzić czy nie przesadziliśmy z dodaniem cukru
sawikForumowicz2015-08-19 09:42:18
Witam,

Ostatnio wstawiłem zacier z soku jabłkowego ( świeżo tłoczonego prosto z tłoczni )
Na 25L nastawu poszło 2 kg cukru, no i drożdże szlacheckie do nastawów owocowych.
Nastaw mętny drożdże pięknie pracowały no i jak to wiadomo zapadła cisza po chyba 5 dniach bąbelkowania. Zabrałem się do odgazowywania ale ku mojemu zdziwieniu nastaw ów nadal jakby pracuje- ciągle bąbelkuje sobie. Co to oznacza ? Nastaw nadal sobie po cichu dochodzi ?
Czy warto klarować taki nastaw np. duoklarem ?

Będę wdzięczny za pomoc doświadczonych kolegów w tym temacie .

Pozdrawiam
Sawik
ToloGość2013-05-23 10:06:34
Jesli sie pedzi kilkakrotnie zacier to przy kolejnych dodatkach nalezy dodac do calosci zacieru czy tez do pierwszej przepedzonej spirytusinku? Tolo.