Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.0/5
Ilość ocen: 285
Szybkie klarowanie zacieru lub nastawu
Etykieta do wina domowego winogrona białe (nr 383)rabat 3%
Etykieta do wina domowego winogrona białe (nr 383)
Domowe wino wygląda lepiej z taką etykietą.

Kup Teraz

Robiąc domową wódeczkę dbamy o to aby miała jak najlepszy smak i aromat. Żeby to osiągnąć należy dobrze wyklarować nastaw, dzięki temu bimberek/destylat będzie zawierał mało nieprzyjemnych aromatów. Oczywiście samo klarowanie to wszystko ale jeden z wielu kluczowych elementów prowadzący do absolutu. Do uzyskania klarownej cieczy trzeba czasu, zacier niechętnie poddaje się klarowaniu - dlatego trzeba mu pomóc. Zasady są te same co przy klarowaniu wina, tyle że tutaj nie ma się co bać że zepsujemy jakoś smak ponieważ i tak trzeba to przedestylować.

Oto kilka sprawdzonych metod klarowania nastawów:

Klarowanie grawitacyjne nastawu

Nie trzeba nic robić, nie pomagamy nastawowi, czekamy cierpliwie aż martwe drożdże opadną samoczynnie na dno, może trwać do kilku tygodni, pomaga tutaj niska temperatura otoczenia

Klarowanie środkami błyskawicznymi

Obecnie najbardziej wydajna  i wygodna forma klarowania nastawów, nastaw od mętnego do całkiem przezroczystego może być wyklarowany już w ok. 24h. Środki te sprzedawana są jak jedno- bądź dwu-składnikowe preparaty, które dodaje się oddzielnie w określonym odstępie czasowym. Popularne dostępne u nas produkty to: AD Duoklar Turbo, Duoklar Turbo - Jan Okowita, Duoklar Wujka Władka 65 g, SuperKlar, KlarMendel, Turboklar a także Wino-klar czyli popularny bentonit sodowo-potasowy - środek dostępny w handlu od wielu lat. Bentonit jest dość powolny, nadaje się raczej do win niż do nastawów. Całkowite wyklarowanie zajmuje od kilku dni, do nawet paru tygodni, zostawia sporo osadu.

Klarowanie środkami naturalnymi

Mleko, białko jaja kurzego, żelatyna - można nimi klarować, jednak przy cenach i dostępności sprawdzonych preparatów zasadność ich stosowania pozostaje pod znakiem zapytania.

Nie klaruje się pracujących jeszcze nastawów. Drożdże muszą przerobić całkowicie cukier a następnie można ubić drożdże - np. pirosiarczanem potasu.
Pamiętajmy, że nastaw przed sklarowaniem dobrze jest odgazować mieszając go solidnie.

Komentarze do: Szybkie klarowanie zacieru lub nastawu


Zaloguj się aby skomentować.


wienio45Forumowicz2019-05-02 06:09:19
Moim sposobem na przyśpieszenie klarowania nastawu jest zciągnięcie z nad osadu,i podgrzanie go do 40 stopni ,przez co zabijamy drożdże. Pozostawiony tak nastaw ładnie się wyklaruje w przeciągu 2 do 3 dni. Mowa o około 30 litrowym nastawie.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
minclekForumowicz2017-02-11 16:08:47
Przepraszam bardzo.
A gdzie przepadł bentonit który bardzo dobrze klaruje i jest tani ?
wiadek@wp.plGość2016-08-27 06:42:34
Tyle dyskusji na temat bimru np. z śliwek i różnych opwieści ale zadne nie podają całościowo jak wytwarzać. Zawsze czegoś brak. Podany jest nap. stosunek śliwek do cukru to brak jest ilości drożdzy i temu podobnie. Z wszystkich tych instrukcji nie może początkujący ustalić jakie zachować stosunki komponentów aby był właściwie przygotowany zacier.
lukasz6kpGość2016-04-18 16:35:24
Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy drożdże przerobiły cały cukier w zacierze jest użycie miernika Ballinga służącego do mierzenia zawartości cukru w roztworze. Ponadto przy wykonywania zacierów z owoców możemy sprawdzić czy nie przesadziliśmy z dodaniem cukru
sawikForumowicz2015-08-19 09:42:18
Witam,

Ostatnio wstawiłem zacier z soku jabłkowego ( świeżo tłoczonego prosto z tłoczni )
Na 25L nastawu poszło 2 kg cukru, no i drożdże szlacheckie do nastawów owocowych.
Nastaw mętny drożdże pięknie pracowały no i jak to wiadomo zapadła cisza po chyba 5 dniach bąbelkowania. Zabrałem się do odgazowywania ale ku mojemu zdziwieniu nastaw ów nadal jakby pracuje- ciągle bąbelkuje sobie. Co to oznacza ? Nastaw nadal sobie po cichu dochodzi ?
Czy warto klarować taki nastaw np. duoklarem ?

Będę wdzięczny za pomoc doświadczonych kolegów w tym temacie .

Pozdrawiam
Sawik
ToloGość2013-05-23 10:06:34
Jesli sie pedzi kilkakrotnie zacier to przy kolejnych dodatkach nalezy dodac do calosci zacieru czy tez do pierwszej przepedzonej spirytusinku? Tolo.