Szybkie klarowanie zacieru

Robiąc domową wódeczkę dbamy o to aby miała jak najlepszy smak i aromat. Żeby to osiągnąć należy dobrze wyklarować nastaw, dzięki temu bimberek/destylat będzie zawierał mało nieprzyjemnych aromatów. Oczywiście samo klarowanie to wszystko ale jeden z wielu kluczowych elementów prowadzący do absolutu. Do uzyskania klarownej cieczy trzeba czasu, zacier niechętnie poddaje się klarowaniu - dlatego trzeba mu pomóc. Zasady są te same co przy klarowaniu wina, tyle że tutaj nie ma się co bać że zepsujemy jakoś smak ponieważ i tak trzeba to przedestylować.
Oto kilka sprawdzonych metod klarowania nastawów:
- klarowanie grawitacyjne - najdłuższe, nie pomagamy nastawowi, czekamy cierpliwie aż martwe drożdże opadną samoczynnie na dno, może trwać do kilku tygodni, pomaga tutaj niska temperatura otoczenia.
- środki klarujące błyskawiczne - obecnie najbardziej wydajna i wygodna forma klarowania nastawów, nastaw od mętnego do całkiem przezroczystego może być wyklarowany już w ok. 24h. Środki te sprzedawana są jak jedno- bądź dwu-składnikowe preparaty, które dodaje się oddzielnie w określonym odstępie czasowym. Popularne dostępne u nas produkty to: AD Duoklar Turbo, Duoklar Turbo - Jan Okowita, Duoklar Wujka Władka 65 g, SuperKlar, KlarMendel, Turboklar a także Wino-klar czyli popularny bentonit sodowo-potasowy - środek dostępny w handlu od wielu lat. Bentonit jest dość powolny, nadaje się raczej do win niż do nastawów. Całkowite wyklarowanie zajmuje od kilku dni, do nawet paru tygodni, zostawia sporo osadu.
- środki typu: mleko, białko jaja kurzego, żelatyna - można nimi klarować, jednak przy cenach i dostępności sprawdzonych preparatów zasadność ich stosowania pozostaje pod znakiem zapytania.
Nie klaruje się pracujących jeszcze nastawów. Musimy najpierw zabić drożdże - np. pirosiarczanem potasu. Pamiętajmy, że nastaw przed sklarowaniem dobrze jest odgazować mieszając go solidnie.