Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.9/5
Ilość ocen: 165
Czym jest Miód Pitny
Oryginalny obraz: http://www.pszczelipark.pl/
Alkoholizm - grzech czy choroba? - Wiktor Osiatyńskirabat 3%
Alkoholizm - grzech czy choroba? - Wiktor Osiatyński
Bestseller dla osób mających problem z alkoholem.

Kup Teraz
Miód pitny jest napojem o charakterze zbliżonym do wina, uzyskiwanym w procesie fermentacji alkoholowej brzeczki miodowej czyli miodu pszczelego rozcieńczonego wodą w odpowiednich proporcjach. Wyrabiany i spożywany od średniowiecza m.in. w Polsce i na Litwie. W państwie Piastów brakowało surowców do produkcji wina więc zastępowano je surowcami łatwiej dostępnymi i produkowano piwa i miody pitne. Produkcja miodu pitnego nazywana jest miodosytnictwem, a budynek, w którym odbywa się produkcja – miodosytnią.

Brzeczkę możemy zrobić tylko z miodu i wody, w wyniku fermentacji uzyskamy miód panieński (naturalny). Do brzeczki możemy również dodać różne składniki aby poprawić jakość i zmienić smak miodu. Dodając chmielu otrzymamy miód chmielowy, dodając przypraw korzennych i ziół (najczęściej stosuje się: cynamon, goździki, imbir, pieprz, jałowiec, wanilię, płatki róży, liście mięty, migdały, cytrynę) otrzymamy miód korzenny lub korzenno-ziołowy, dodając do brzeczki soku z owoców otrzymamy miód owocowy np. Wiśniak, Winniak, Maliniak, Jeżyniak, Gruszniak, Agrestniak, itp.

Sam proces produkcji miodu jest bardzo podobny do wytwarzania wina owocowego:

przygotowanie brzeczki miodowej -> fermentacja -> dojrzewanie miodu -> spożywanie :)

Od strony technologii wytwarzania miody pitne można podzielić na sycone i niesycone. Miody sycone powstają w wyniku fermentacji brzeczki, która była wcześniej powoli gotowana przez pewien czas. Brzeczka miodów niesyconych nie jest gotowana.

Zgodnie z tradycją, miody dzielą się w zależności od stopnia rozcieńczenia następująco:

Półtorak -jedna objętość miodu rozcieńczona połową objętości wody (na starcie osiąga 58-61 °Blg)

Dwójniak - miód rozcieńczony w stosunku 1:1 (startowe 48-50 °Blg)

Trójniak - 1 część miodu na 2 części wody (34-36 °Blg)

Czwórniaki - 1 część miodu na 3 części wody (25-28 °Blg)

Produkcja miodów pitnych wymaga szczególnego nadzoru i pielęgnacji. Dobór surowca, odpowiednich szczepów drożdży, przygotowanie brzeczki, przebieg fermentacji i czas dojrzewania nastawów mają istotny wpływ na jakość finalnego produktu. Ważnym etapem produkcji jest okres dojrzewania miodów. Trwa on od 12-18 miesięcy (czwórniak) do lat 10 (dwójniak, półtorak) Miody pitne są atrakcyjnym smakowo napojem alkoholowym, wartościowym odżywczo ze względu na podstawowy surowiec, z którego są produkowane oraz, co ma niebagatelne znaczenie, bez dodatku sztucznych aromatów, barwników, konserwantów.