Materiały do budowy destylatora
Gotowy koncentrat do sporządzenia nalewki wiśniowej. Wyłącznie naturalne składniki,...
Kup Teraz
1 - SZKŁO - jeden z lepszych (o ile nie najlepszy) materiałów do budowy destylatora. Szkło nie wchodzi w reakcje z niczym, jest kwasoodporne i super zdrowe dla zwykłych spijaczy trunków. Ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest przezroczyste i widać przez nie zachodzące procesy, co pozwala na większą kontrolę. Oczywiście ma wady: łatwo się tłucze (zwłaszcza po pijaku ciężko je pozostawić w jednym kawałku), ciężko jest je modelować i dostosowywać do własnych potrzeb (chyba że ktoś ma hutę szkła - wtedy ma dobrze).
2 - STAL NIERDZEWNA - ang. stainless steel (SS) lub stal kwasoodporna KWASOODPORNA (KO) - jest to, obok szkła, najlepszy materiał, bo podobnie jak szkło nie reaguje z niczym, do tego ciężko ją rozwalić nawet będąc "pod wpływem", dość łatwo ją modelować i dostosowywać. Mimo wysokiej ceny, z tego tworzywa będziecie najczęściej budować aparaturki - i Wam to polecamy. Spawa się ją metodą TIG w osłonie argonu.
Najczęściej stosowanymi gatunkami stali nierdzewnej do budowy aparatury destylacyjnej są stale 0H18N9 - oznaczenie wg PN, (304 wg AISI, X5CrNi10-10 wg DIN) i 0H17N12M2T - wg PN, (316 wg AISI, X5CrNiMo17-12-2 wg DIN).
3 - MIEDŹ - kolejny materiał łatwy do łączenia (lutowanie) i cięcia. Nieużywana utlenia się (zielony nalot - śniedź). Przed kolejnym użyciem trzeba ją przepłukać gorącą wodą. Połączenia części, które mają kontakt z oparami, należy wykonać z użyciem lutu bezołowiowego (Sn97Cu3). Miedź nie reaguje z alkoholem. Zastosowanie miedzi w aparaturze znacznie eliminuje problem "zapachu zgniłych jaj", a to dzięki reakcji z siarkowodorem (powstają nierozpuszczalne w wodzie i alkoholu siarczki, które co jakiś czas usuwa się mechanicznie lub przez trawienie). Nawet w aparaturach szklanych czy stalowych stosuje się częściowe lub całkowite wypełnienia miedziane, właśnie w ww. celu.
4 - ALUMINIUM - materiał, który jest podejrzewany o powodowanie choroby Alzheimera. Reaguje z kwasami w nastawie (zacierze) i z alkoholem. Nie może być używany w wewnętrznych częściach chłodnic (ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z niego obudowę do np. miedzianej spiralki), w przewodach doprowadzających pary do nich czy do przechowywania destylatu. Teoretycznie nie powinien szkodzić jako materiał, z którego zbudowany jest kocioł, bo ani glin, ani jego sole nie są lotne. Użytkownik sprzętu musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie: czy warto ryzykować (negatywne efekty działania glinu mogą się pojawić po kilkudziesięciu latach), kiedy gotowe zbiorniki ze stali kwasoodpornej o poj. 19, 30 i 50 l można zdobyć za cenę 60-150zł (garnki z SS w hipermarketach - jeszcze taniej)?
5 - ALUMINIUM SPOŻYWCZE - uwagi jak przy "zwykłym" aluminium (powyżej). Glin to glin i nieważne, czy jest go 70%, czy 99,8%.
6 - PLASTIKI - Zależy co i gdzie. Wężyki, jeśli kupicie je w motoryzacyjnym do paliwa- można je używać do prowadzenia wody do chłodnicy. Zastosowane w aparaturze dadzą gumowy posmak. Podobnie z wężami igelitowymi (z OBI, Castoramy- przezroczyste, po parę złotych za metr). Nic nie stoi na przeszkodzie, by w plastikowych wiadrach (zwłaszcza w tych z polipropylenu - PP) fermentowały zaciery i nastawy. Do tego celu nadają się również butelki PET (a zwłaszcza pięciolitrowe po wodzie mineralnej). Plastikowe mogą być również obudowy chłodnic - tu sprawdza się tanie, łatwo dostępne PVC, które po zmatowaniu (papierem ściernym) daje się kleić klejami epoksydowymi (silikonem nie bardzo - mała adhezja). PP nie da się kleić praktycznie niczym.
Materiały do uszczelnień stosowane w przemyśle spożywczym.
EPDM - kauczuk etylenowo-propylenowy (guma)
VITON - fluoroelastomer
NBR - kauczuk akrylonitrylowy
SILIKON i TEFLON - wężyki silikonowe to jedyne odpowiednie wężyki do prowadzenia oparów alkoholu. Są białe, półprzezroczyste (mleczne), bardzo elastyczne, zarówno w wysokiej temperaturze, jak i po wyjęciu z zamrażarki. Węże silikonowe nie mają żadnego zapachu. Z silikonu można wykonywać także uszczelki (z maty silikonowej), lub miejscowe uszczelnienia np. sondy termometru (silikonem z pistoletu bądź z tubki). Dobry wężyk silikonowy kosztuje od 10 zł/m. Polecanym rodzajem silikonu jest silikon akwariowy (nie szkodzi delikatnym rybkom, to i my zdrowi jak ryby pozostaniemy:) ), a także silikon czerwony (wysokotemperaturowy - na forum testowaliśmy Technicqll). Odradzamy stosowanie silikonów sanitarnych, gdyż niektóre mogą śmierdzieć, lub nawet wprowadzać do destylatu szkodliwe substancje. Taśma teflonowa (biała) do uszczelniania rur w hydraulice jak najbardziej nadaje się do zastosowań bimbroforowych.