Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.1/5
Ilość ocen: 209
Zaprawka owocowa Wiśniówka 300 ml Profimatorrabat 3%
Zaprawka owocowa Wiśniówka 300 ml Profimator
Gotowy koncentrat do sporządzenia nalewki wiśniowej. Wyłącznie naturalne składniki,...

Kup Teraz

1 - SZKŁO - jeden z lepszych (o ile nie najlepszy) materiałów do budowy destylatora. Szkło nie wchodzi w reakcje z niczym, jest kwasoodporne i super zdrowe dla zwykłych spijaczy trunków. Ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest przezroczyste i widać przez nie zachodzące procesy, co pozwala na większą kontrolę. Oczywiście ma wady: łatwo się tłucze (zwłaszcza po pijaku ciężko je pozostawić w jednym kawałku), ciężko jest je modelować i dostosowywać do własnych potrzeb (chyba że ktoś ma hutę szkła - wtedy ma dobrze).

2 - STAL NIERDZEWNA - ang. stainless steel (SS) lub stal kwasoodporna KWASOODPORNA (KO) - jest to, obok szkła, najlepszy materiał, bo podobnie jak szkło nie reaguje z niczym, do tego ciężko ją rozwalić nawet będąc "pod wpływem", dość łatwo ją modelować i dostosowywać. Mimo wysokiej ceny, z tego tworzywa będziecie najczęściej budować aparaturki - i Wam to polecamy. Spawa się ją metodą TIG w osłonie argonu.
Najczęściej stosowanymi gatunkami stali nierdzewnej do budowy aparatury destylacyjnej są stale 0H18N9 - oznaczenie wg PN, (304 wg AISI, X5CrNi10-10 wg DIN) i 0H17N12M2T - wg PN, (316 wg AISI, X5CrNiMo17-12-2 wg DIN).

3 - MIEDŹ - kolejny materiał łatwy do łączenia (lutowanie) i cięcia. Nieużywana utlenia się (zielony nalot - śniedź). Przed kolejnym użyciem trzeba ją przepłukać gorącą wodą. Połączenia części, które mają kontakt z oparami, należy wykonać z użyciem lutu bezołowiowego (Sn97Cu3). Miedź nie reaguje z alkoholem. Zastosowanie miedzi w aparaturze znacznie eliminuje problem "zapachu zgniłych jaj", a to dzięki reakcji z siarkowodorem (powstają nierozpuszczalne w wodzie i alkoholu siarczki, które co jakiś czas usuwa się mechanicznie lub przez trawienie). Nawet w aparaturach szklanych czy stalowych stosuje się częściowe lub całkowite wypełnienia miedziane, właśnie w ww. celu.


4 - ALUMINIUM - materiał, który jest podejrzewany o powodowanie choroby Alzheimera. Reaguje z kwasami w nastawie (zacierze) i z alkoholem. Nie może być używany w wewnętrznych częściach chłodnic (ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z niego obudowę do np. miedzianej spiralki), w przewodach doprowadzających pary do nich czy do przechowywania destylatu. Teoretycznie nie powinien szkodzić jako materiał, z którego zbudowany jest kocioł, bo ani glin, ani jego sole nie są lotne. Użytkownik sprzętu musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie: czy warto ryzykować (negatywne efekty działania glinu mogą się pojawić po kilkudziesięciu latach), kiedy gotowe zbiorniki ze stali kwasoodpornej o poj. 19, 30 i 50 l można zdobyć za cenę 60-150zł (garnki z SS w hipermarketach - jeszcze taniej)?

5 - ALUMINIUM SPOŻYWCZE - uwagi jak przy "zwykłym" aluminium (powyżej). Glin to glin i nieważne, czy jest go 70%, czy 99,8%.

6 - PLASTIKI - Zależy co i gdzie. Wężyki, jeśli kupicie je w motoryzacyjnym do paliwa- można je używać do prowadzenia wody do chłodnicy. Zastosowane w aparaturze dadzą gumowy posmak. Podobnie z wężami igelitowymi (z OBI, Castoramy- przezroczyste, po parę złotych za metr). Nic nie stoi na przeszkodzie, by w plastikowych wiadrach (zwłaszcza w tych z polipropylenu - PP) fermentowały zaciery i nastawy. Do tego celu nadają się również butelki PET (a zwłaszcza pięciolitrowe po wodzie mineralnej). Plastikowe mogą być również obudowy chłodnic - tu sprawdza się tanie, łatwo dostępne PVC, które po zmatowaniu (papierem ściernym) daje się kleić klejami epoksydowymi (silikonem nie bardzo - mała adhezja). PP nie da się kleić praktycznie niczym.


Materiały do uszczelnień stosowane w przemyśle spożywczym.

 

Materiały do uszczelnień stosowane w przemyśle spożywczym.

 
EPDM - kauczuk etylenowo-propylenowy (guma)
VITON - fluoroelastomer
NBR - kauczuk akrylonitrylowy

SILIKON i TEFLON - wężyki silikonowe to jedyne odpowiednie wężyki do prowadzenia oparów alkoholu. Są białe, półprzezroczyste (mleczne), bardzo elastyczne, zarówno w wysokiej temperaturze, jak i po wyjęciu z zamrażarki. Węże silikonowe nie mają żadnego zapachu. Z silikonu można wykonywać także uszczelki (z maty silikonowej), lub miejscowe uszczelnienia np. sondy termometru (silikonem z pistoletu bądź z tubki). Dobry wężyk silikonowy kosztuje od 10 zł/m. Polecanym rodzajem silikonu jest silikon akwariowy (nie szkodzi delikatnym rybkom, to i my zdrowi jak ryby pozostaniemy:) ), a także silikon czerwony (wysokotemperaturowy - na forum testowaliśmy Technicqll). Odradzamy stosowanie silikonów sanitarnych, gdyż niektóre mogą śmierdzieć, lub nawet wprowadzać do destylatu szkodliwe substancje. Taśma teflonowa (biała) do uszczelniania rur w hydraulice jak najbardziej nadaje się do zastosowań bimbroforowych.

Komentarze do: Materiały do budowy destylatora


Zaloguj się aby skomentować.


MaxGość2019-04-09 11:09:59
A mosiądz może być uzywany, chodzi o kształtki mosiężne do miedzi, nyple, złączki itp.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
MaxGość2019-04-09 11:09:54
A mosiądz może być uzywany, chodzi o kształtki mosiężne do miedzi, nyple, złączki itp.
CynammonForumowicz2016-12-13 01:59:42
W takim razie lepiej jest zastosować aparaturę nierdzewną czy z miedzi? Nie mam problemu z spawaniem 141 lecz nie mam także do tego warunków, złożenie chłodnicy łatwiejsze będzie przy pomocy miedzi, ale czy lepsze dla trunku..., miedź dodatkowo eliminuje zapach, tylko czy jest przy niej więcej pracy? Btw, dobry temat na forum ;-) mam zamiar zacząć przygodę z destylatami.
chlniencieForumowicz2015-06-03 13:18:14
Czy do uszczelnienia destylatora można użyć nietoksycznej modeliny?
cancerForumowicz2014-10-24 13:12:18
Najlepsza chyba stal kwasoodporna 1H18N9T. £atwa w obróbce i dobrze spawalna w osłonie argonu. Odporna na wszystko.
alhiForumowicz2013-02-24 16:39:38
Witam! Tu nowicjusz!!!! Dotychczas pracowałem na zbiorniku alu (stary szybkowar) + kolumna z rury miedzianej wypełnionej grysem marmurowym + na początku i na końcu zmywak z SS. Destylaty owocowe oddawały smak i zapach owoców. Teraz walczę ze sprzętem: kana do dojenia z SS 20 l. i kolumna fi 50mm z SS dł. 1500mm, wypełniona grysem marmurowym i warstwa 80mm z kawałków rurek miedzianych (mufy 15mm) + u góry zmywak z SS (pod ZP). Niestety smak nie ten jak poprzednio, chociaż moc odpowiednia 95%. Żal tego smaku z owoców.
elektrykGość2012-08-06 22:39:27
Z aluminium nie powinno się robić obudowy do miedzianej spiralki, ponieważ na styku tych metali dochodzi do korozji.
qbaForumowicz2011-07-12 15:01:49
Szybkowar jest śliczny i nadaje się chociaż wiele osób uważa, że aluminium jest do bani. Sam używam starego ruskiego i owocówki wychodzą przepyszne.
Darkowski3Gość2010-10-29 12:33:54
A no własnie jedni mówią ze moze byc aluminiowy a drudzy ze nie i bądz tu mądry ?? Jestem poczatkujacy pierwsze jakie z robiłem to z czajnika ( wyszło miodzio po wypiciu łeb nie bolał ) ale jak poczytałem to ,, Al ' sie nie nadaje drudzy ze moze byc, ZONK wielki. zacier gotowy, a ja stoje z robota. :/
pithForumowicz2010-10-28 02:56:23
Szybkowar jest śliczny i nadaje się chociaż wiele osób uważa, że aluminium jest do bani. Sam używam starego ruskiego i owocówki wychodzą przepyszne.
Darkowski3Gość2010-10-27 06:31:20
Witam, mam pytanie dotyczace szybkowara ( http://allegro.pl/szybkowar-kitchenking-10l-kk-2635-najtaniej-i1280242809.html ) czy z niego mozana zrobic destylator bo jest on z aluminium czytam tu i jedni mówią ze możne byc aluminiowy a drudzy ze nie, prosiłbym o rady ( darkowski3@wp.pl ) z góry bardzo dziekuje
MarcinGość2010-09-16 07:29:53
Czyli w starym sruskim szybkowarze, acz aluminiowym, można pędzić?
lord destylatorGość2010-06-15 08:51:31
kanka do mleka rurka lpg i jazda łatwo dostać zlutować do kupy a i jest pewnosć ze sie nie zniszczy bo takie szklane baniaki nawet laboratoryjne pękają
mircio250Gość2010-05-12 07:43:58
nie wiecie czy ktos by mi zrobil jakas fajna aparaturke do bimberku???????????
petenzGość2010-04-28 06:13:26
Uff naszczęscie pracuje w hucie szkła ;)
gogusForumowicz2010-04-16 05:16:56
Nierdzewka jest moim zdaniem najlepsza wydatek spory bo spory ale raz na wiele lat tu nic ci się nie zbije pierwsza aparaturę zrobiłem sam z kany od mleka była niezła ale co rusz coś nawalało a to słoik się zbił a to miedziena rurka sniedziała a to w trakcie psocenia gdzieś tam zacisk puszczał. Teraz mam całe z kwasówki na 2 odstojniki przez ostatni rok tylko raz grzałkę spaliłem i to przez własna głupotę bo za mało zacieru wlałem. A jak się złożyłem z ojcem to już nie było tak strasznie drogo. Pozatym lepiej takie przenisić czy przewieść. Tylko te drugie to mi robił koleś co ma trochę pojęcia. kosztowało jakieś 900zł z całym osprzętem do odprowadzania wody i okablowaniem bo pędzę na prąd.
azazelForumowicz2010-02-25 08:13:18
WęŻYKI TYLKO SILIKONOWE te do paliwa nie nadają sie z tego względu że nie są odporne na tęperature!!! poprostu wytapiają sie. Przyznaje że miałem spory kłopot ze znalezieniem tego wężyka ale znalazłem tylko w sklepie dla chemików (ALHEM) w rzeszowie, są również na allegro. koszt ok 15 zł. MB.
pokrecForumowicz2010-02-13 11:14:54
odpowiedź na pytanie Qby: jasne, że się da. Ostatnio mam w fazie projektów aparaturę ze złota z platynowanymi elementami narażonymi na wyższą temperaturę. Wszystko pięknie i slicznie w założeniach, bo złoto się całkiem dobrze lutuje, tylko, że mam jakiegos pecha: za kawałek zwyczajnego złota sprzedawcy wołają takich pieniędzy, że mózg w poprzek staje. Wiecie, gdzie można je kupic po jakichś ludzkich, normalnych cenach?
kompadreGość2009-11-23 03:52:45
A jak sprawowała by się w aparaturze rura ocynk taka jaką doprowadza się wodę do kranu ????
Andrzej 55Gość2009-09-20 10:37:50
Widzę że macie sporo problemów. Najlepsze szybkowary są z nierdzewki. Na Allegro można kupić 9 a nawet 12 litrowe. Trzeba tylko patrzeć na pokrywkę jak są wyprowadzone opary. Wężyki muszą być z sylikonu bo te od paliwa są jednorazowego użytku - twardnieją nawet od zimnej wody i przekazują do destylatu smród plastiku. Można je tanio kupić w sklepie internetowym WinoHOBBY lub Eurowin. Również w tych sklepach można dostać szklane chłodnice, deflegmatory, drożdże gożelnicze, klarmedel do klarowania zacierów i wiele innych sprzętów potrzebnych domowemu chemikowi. Życzę sukcesów. Chłodnice szklane powinny stać w pionie ponieważ gdy pracują w poziomie powstaje stosunkowo wysokie ciśnienie w garnku a to przy jakichkolwiek nieszczelnościach może powodować wydobywanie się oparów na zewnątrz co grozi wybuchem szczególnie gdy proces destylacji prowadzi się np. na kuchenkach gazowych.
t0ms0nGość2009-08-22 02:34:30
z waty cukrowej i papieru
destylator123Gość2009-05-02 11:54:11
czy ktos wie gdzie moz na dostac szklane rurki takie jak maja w laboratoriach chemicznych
maxylewithGość2009-01-31 09:31:29
ja uzywam kany stosowanej do coca-coli w McDonalds :) Okolo 20 litrow,ocynk,piekne wyprowadzenia i duzy wlot-mozna wsadzic tam reke,co bardzo wazne ,bowiem zamontowalem grzalke 1000W z czjnikow biurowych z czasow PRL. Dostepne jeszcze gdzieniegdzie :)
qTASGość2009-01-03 12:11:49
Mam pytanie. Czy można użyć wężyka do zmieniania wody w akwarium? Jeżeli nie, to jaką rurkę mogę użyć i gdzie mogę kupić?
destylator123Gość2008-12-29 05:38:42
radze urzywac glownie elementow szklanych i korkow(np.od wina)
PicioGość2008-12-03 04:53:43
A jak się zachowuje drewno dębowe w wysokiej temperaturze, ponieważ zostałem zmuszony wytoczyć korek do zakorkowania wieka zbiornika.
gawskiGość2008-11-16 11:15:17
karzdy plastik zawiera tzw atomy jadra katalizujacego i zachodzi reakcja chemiczna np do połaczenia banki z chładnica urzyj starego werzyka od spłuczki agwarantuje ci ze opary beda sie paloc przy 50% i masz niezły materiał wybuchowy aco tu mowic jak przepedzisz to jeszcze raz i uzyskasz 95% iistny c4 zapraszam do wymiany zdan
jatzoGość2008-10-19 03:14:23
"Wężyki są kwasoodporne jeśli kupicie w motoryzacyjnym te do paliwa można je bez problemu i obawy używać do prowadzenia par" - oj też nie zawsze. Odpędzałem kiedyś absynt przez taki i capiło niemiłosiernie gumą.
JuliuszGość2008-09-12 09:52:54
Jakoś nie mam przekonania do aluminium, nawet jesli jakoś jest nazywane jako spożywcze. Dziś już w zasadzie nie używa się odkrytego aluminium do celów spożywczych. Naczynia zazwyczaj pokrywane są jakimiś teflonami itp. Aluminium jako metal jest rozposzczany przez alkohol (CH25OH - odczyn alkaliczny, grupa OH, ) i daje neurotoksyny, które w doświadzczeniach robią gąbkę ze szczurzych mózgów. Trudno jest pic taki alkohol wołając "na zdrowie!".
QbaGość2008-09-05 02:22:33
A może da sie z czegoś innego produkować aparaty do destylacji, ma ktoś może pomysł ??