Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.2/5
Ilość ocen: 237
Zaprawka Engelsk Dry Gin 25mlrabat 3%
Zaprawka Engelsk Dry Gin 25ml
Smak i aromat wytrawnego angielskiego ginu. Zaprawkę należy wlać do butelki 0,7 litra i...

Kup Teraz

Chłodzenie podczas destylacji

Podstawą dobrego skraplania jest dobrze skonstruowana chłodnica. Jej konstrukcja musi być tak zaprojektowana aby pary alkoholu skraplały się szybko i do tego w 100%, jeżeli nie schłodzimy ich odpowiednio to z rurki zamiast wódki poleci nam wysokooktanowa para wodno-alkoholowa. Bimber może kapać ciepły ale należy z tym uważać bo im cieplejszy tym bardziej alkohol odlatuje z niego do atmosfery, można tak stracić naprawdę kilka procent.

Po pierwsze aby chłodnica dobrze działała musi mieć dostatecznie długą spiralę. Lepiej żeby przebieg waszej spirali wyglądał tak:

 

chłodzenie podczas destylacji bimbru     a nie tak :           a na pewno nie tak :     

 

Jak dobrze skręcić spiralę:


Całą miedzianą rurkę napełniamy drobnym piaskiem bez kamyczków i zabijamy oba końce drewnianymi kołkami. Tak przygotowana rura nie załamie się podczas zginania. Następnie bierzemy rurę o średnicy od 10 do 15 cm i nawijamy na nią naszą przyszłą spiralę. Ta rura może być większa byle by tylko spirala weszła do pojemnika w którym ma być umiejscowiona. Po wygięciu wysypujemy cały piach z rury i piękna spirala jest gotowa do montowania.

Jeżeli kupiliście szklaną wężownicę to oprócz montażu, nie musicie się o nic martwić. Należy pamiętać o tym że szklanej spirali nie wolno montować na sztywno w jakimś pojemniku, trzeba zrobić to za pomocą wężyków gumowych. Schemat takiej spirali wygląda mniej więcej tak:

spirala szklana do destylacji bimbru

 

Spirala nie może być za krótka bo para nie zdąży się skraplać, należy pamiętać także o tym aby zachować spadzistość spirali czyli żeby wódka miała zawsze z górki, bo będzie nam zalegać w spirali. Jeśli tak się zdarzy to nic się nie stanie kapać będzie na pewno tylko może to powodować jakieś nie przewidziane problemy np. parskać lecieć nieregularnie itd.

 

Aby oszczędzić wam problemu z prawidłowym chłodzeniem, przedstawiam kilka moich sprawdzonych projektów i pomysłów, dobrze działających chłodnic.

 

Model - 1
Urządzenie składa się z dwóch pojemników, w jednym jest szklana spirala, pompka pcha przez nią wodę, która odbiera ciepło. Woda cyrkulując między dwoma pojemnikami zdąży w zupełności się wychłodzić.
Model - 2
Ten model wykorzystuje tą samą zasadę wymiany ciepła co powyższy lecz w tym przypadku zastosowana jest spirala miedziana.
Model Windswater
Ten model wykorzystuje powietrze do chłodzenia wody w pojemniku. Dobrze zamontowany "brzęczyk akwariowy" wystarczy do chłodzenia w zupełności. Należy tylko pamiętać o tym aby zamontować go powyżej poziomu wody bo zaleje się i przepali.
Model Exclusive
Jak widać projekt dość złożony. Mała pompka wywołuje obieg wody, która idąc przez chłodnicę z wiatrakiem chłodzi się dostatecznie dobrze. Niema problemu ze zmienianiem ręcznym wody, można wstawić pędzenie i iść na drzemkę a lodowaty bimberek sam poleci. Jest to chłodnica o obiegu zamkniętym.

Model Mój
Jest to patent którego ja używam, jest bardzo wygodny, skuteczny i łatwo go zrobić. Jest to 20 litrowa kana po mleku, można jej używać jako nagrzewnicy ale lepiej sprawuje się jako chłodnica. Na jej ścianie pionowej wiercimy dwa otwory i montujemy trzy-metrową miedzianą spiralę. W delku także wiercimy dwa otwory i montujemy tam dwie rurki: krótką i długą. Długa sięga prawie do dna i nią będzie puszczana powoli woda z kranu. Druga rurka jest krótka, nią gorąca woda będzie wylewała się z chłodnicy. W deklu fabrycznie jest umieszczona uszczelka, dzięki niej gdy zamkniemy kanę ciśnienie wody samo wypchnie jej nadmiar przez krótszą rurkę. Polecam ten model.

Model Przelewowy
Jest to prototyp, na razie istniej tylko w wyobra¡ni bo nie wiem czy ktoś go wykorzysta. Zastosowane jest tu urządzenie które można wyrwać z każdej domowej spłuczki w kiblu. Patent ten ma za zadanie dolewać wody z kranu kiedy jej już nie ma i zamykać jej dopływ kiedy już jest. To urządzonko można kupić w sklepie art. łazienkowych bez problemu za parę zł. W kanie montujemy ten wynalazek i podłączamy mu wodę z kranu a na wysokości kany gdzie zaczyna się spirala lub trochę wyżej, wstawimy mały kranik który będzie regulował odpływ gorącej wody z chłodnicy. Kranik musi być ponad spiralą żeby wylewał tylko gorącą wodę. Podczas pędzenia ustawiamy kranik tak aby woda leciała ciurkiem, kiedy już wyleci jej dość, nasz automat doleje zimnej wody z kranu i mamy chłodzenie.

Komentarze do: Chłodzenie czyli więcej o Chłodnicach


Zaloguj się aby skomentować.


CynammonForumowicz2016-12-13 02:04:58
Jaka metoda jest skuteczniejsza Model Windswater czy Model 2 - bardziej bym się skłaniał ku Model Windswater gdyż nie wymaga dodatkowego zbiornika, pytanie na jakim poziomie jest skuteczna?
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
Spirol_StillGość2016-08-30 18:29:52
Jaką moc powinien mieć wentylator, żebym mógł chłodzić nim bezpośrednio spiralę miedzianą o długości 1 m?
adam193Gość2016-07-01 13:39:37
a cos takiego mam i juz pare lat na tym robie i jest bimber bardzo dobry
DrzewoForumowicz2013-07-20 16:51:40
Jaką mniej więcej temperaturę powinna mieć woda wypływająca z chłodnicy? U mnie jest dość ciepła ale nie wydostają się przy tym żadne opary przynajmniej ich nie czuć. Nie chcę zbyt mocno rozkręcać zaworu bo szkoda wody.
marcinGość2013-05-31 17:53:55
Fajne patenty, ale gdzie znaleźć jakieś dane teoretyczne do obliczenia parametrów takiej chłodnicy? Chodzi mi o to abym mógł maksymalnie zminimalizować jej rozmiary przy zachowaniu odpowiedniej wydajności i skuteczności. Jeżeli dysponujesz takimi danymi to chętnie skorzystam. (oczywiście szukałem u wuja google ale nic konkretnego nie znalazłem)
ediGość2013-01-03 13:34:18
jaka długa i gruba chłodnica do kolumny 1,5m o srednicy 63,5 mm
zigGość2012-12-10 14:37:08
jaki rozmiar rurak do chlodnicy .jak zrobic sliwowice i dobry miod pitny