Wielkanoc – jaki alkohol podać na poprawę trawienia?
Etykieta samoprzylepna o rozmiarze 45x80 mm. Dzięki niej nasz domowy wyrób zostanie ozdobiony i...
Kup Teraz
W końcu, po 40 dniach postu, usiądziemy w Niedzielę Wielkanocną z rodzinami do suto zastawionych stołów. Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocne to w niejednej polskiej rodzinie maraton kulinarnych doznań, gdzie w ciągu jednego dnia pochłaniamy tyle kilokalorii ile poza świętami spożywamy w ciągu kilku dni. Uśmiechają się do nas żurek lub barszcz biały, które nie należą do lekkostrawnych i już same w sobie mogłyby stanowić pełnoprawny obiad, a to przecież dopiero wierzchołek ‘góry lodowej’ potraw, które pochłoniemy w święta. Jeszcze trzeba spróbować pieczonego boczusiu dziadka, pasztetu babci, sałatki jarzynowej (suto okraszonej majonezem) mamy, jajek na wiele sposobów synowej i jakby tego było mało poprawić mazurkiem kajmakowym cioci i kawałeczkiem baby wielkanocnej siostry. A po drodze jeszcze klasyczna biała kiełbasa taty z chrzanikiem – sam robił, no musisz spróbować! Czy u Was jest podobnie? Wszystko dobre, ale po takiej uczcie nasz żołądek woła nieraz pomocy i są sposoby, by trawienie tych wszystkich świątecznych przysmaków nieco wspomóc. Na przejedzenie z odsieczą przybywają trunki typu ‘digestif’.
Czym jest Digestif
Digestif to napój alkoholowy serwowany po posiłku, mający na celu ułatwienie trawienia. Według zasad savoir vivre digestif powinien być podany jeszcze przed deserem. Digestif powinien zawierać minimum 15% obj. alk. (ABV- alcohol by volume). Digestif często kojarzy się z ziołowym i gorzkim smakiem – i słusznie, natomiast nie jest to reguła i co kraj to obyczaj.
Zapraszam na krótką podróż po krajach europejskich śladami trunków na trawienie.
Niemieckie trunki na trawienie po posiłku
Nasi bliscy sąsiedzi Niemcy są wierni temu, że alkohol podawany po posiłku powinien być ziołowy i najczęściej spożywają likiery typu bitter i halbbitter. Niemcy po konkretnym posiłku piją przede wszystkim Underberg - wynaleziony w 1846 roku trunek jest sprzedawany jak lekarstwo w porcjach homeopatycznych czyli jedynie 20 mililitrowych charakterystycznych buteleczkach owiniętych w całości w papier.
Likier ten o mocy 44% ABV powstał z ziół pochodzących z aż 43 krajów. Drugim równie popularnym alkoholem serwowanym jako digestif jest bardziej znany i dostępny u nas Jägermeister - zawierający 35% alkoholu słodko-gorzki likier powstały w wyniku maceracji aż 56 ziół i przypraw stworzony w 1934 roku przez myśliwego i gorzelnika Curta Mast. Nazwa Jägermeister oznacza dosłownie „Mistrz Łowiecki”, a zieleń butelki tego trunku wybrana przez samego twórcę poza nawiązaniem do łowiectwa ma za zadanie także chronić trunek przed promieniowaniem słonecznym. Z uwagi na ilość ziół likier ten jest uznawany przez wiele osób za leczniczy, szczególnie przez starszych Niemców, którzy nazywają go dosłownie „klejem do wątroby” czyli „Leberkleister”. W sklepie alkohole-domowe.pl znajdziesz szybki sposób na stworzenie kultowego ‘jagera’ szybko i tanio za pomocą esencji smakowej Jaktsnaps
Francuskie sposoby na trawienie
Jadąc dalej na zachód do Francji najprawdopodobniej po obfitej kolacji zaserwują nam lokalną brandy - cognac lub armagnac. Armagnac, armaniak to najstarszy francuski winiak o mocy minimum 40%, a zazwyczaj 52-60% alk. obj. wywodzący się z regionu Armagnac w Gaskonii. W 1310 roku kardynał Vital Du Four, przeor Eauze opisał jego 40 cnót w swojej książce, której tytuł możemy przetłumaczyć jako „Zachowaj zdrowie i szczytową formę”, wtedy ten szlachetny trunek funkcjonował pod nazwą „Aygue Ardente”. Jego produkcja jest ściśle kontrolowana od 1936 roku wskutek dekretu Appellation d'Origine Contrôlée (AOC). Armaniak powstaje w wyniku destylacji białego wina z dopuszczonych jedynie 10 odmian winogron w alembikach miedzianych zwanych ciągłymi i kolumnowymi podczas gdy koniak jest destylowany metodą wsadową. Skala produkcji armaniaku jest dużo mniejsza od koniaku, różne są ich regiony produkcji i gleby na których dojrzewają winogrona użyte do ich produkcji. Gleby regionu Charente w którym wytwarza się koniak są kredowe, co nadaje mu delikatności, elegancji i finezji, podczas gdy pełne żelaza gliniaste ziemie regionu Armagnac dają charakter mocniejszy i bardziej rustykalny ‘wodzie życia’. Z francuskiego grupa trunków typu brandy nazywana jest często „Eaux de Vie” = „wody życia”. W sklepie alkohole-domowe znajdziesz kilka zaprawek pozwalających uzyskać smak koniaku.
Gorąca Hiszpania i Portugalia
W gorętszej Hiszpanii i Portugalii, które winem płyną jako digestif podaje się tutejsze wzmacniane wina – porto, sherry i madeira.
Co we Włoszech piją na trawienie?
We Włoszech mamy już bardzo bogaty wybór trunków, podawanych jako digestivo. Ten kraj to dosłownie mekka trunków trawiennych, tradycja kończenia posiłku kieliszeczkiem czegoś mocniejszego jest tam głęboko zakorzeniona w tradycji. Do wyboru mamy:
- cytrusowy likier limoncello wywodzący się z południowej części kraju, na zachodzie nazywany jest inaczej – limoncino. Za jego odpowiednik w naszym kraju możemy uznać słodką cytrynówkę, którą możesz wyczarować w moment przy użyciu esencji smakowych do alkoholu Sweet Lemon Vodka dostępnych w dwóch pojemnościach.
- ziołowy likier amaro, o słodko-gorzkim smaku o mocy od 16 do 40%
- a z mocniejszych trunków grappa, czyli destylat powstały z wytłoczyn winogron - odpadów po produkcji wina, którego kraj ten ma pod dostatkiem. Jak zrobić szybko grappę w domu? Polecamy zaprawkę Wódka Grappa.
Co podają w Czechach na trawienie?
Czesi wierni zasadzie, że najlepsze na trawienie są napitki ziołowe polecają Becherovke. Możesz ją zrobić sam bez problemu i ekspresowo używając zaprawki Bitterova.
Grecja ciepła ale trawić trzeba
W słonecznej Grecji narodowym likierem serwowanym pod koniec posiłku jest anyżowe Ouzo.
W naszej Polsce na trawienie najlepsze jest...
A co u nas w Polsce jest narodowym ‘digestivo’? Nic innego jak wódka Żołądkowa Gorzka, która poza granicami naszego kraju określana jest jako „Polish Bitter Vodka for the Stomach”. Jej historia sięga XIX wieku i wywodzi się z tradycji nalewek ziołowych. Nazwa nieco mylna, bo żołądkowa zwana przez wielu pieszczotliwie ‘rudą’ z racji barwy trunku jest w smaku bardzo słodka. W sklepie www.alkohole-domowe.pl stworzysz 'rudą' dzięki esencjom w płynie lub gotowej kompozycji ziół i przypraw w formie suszu.
Śliwowica na trawienie
Pisząc o trunkach polecanych na trawienie nie możemy zapomnieć o śliwowicy – wysokoprocentowym alkoholu produkowanym ze specjalnych odmian śliwek. Trunek ten nie ma jednej ojczyzny, choć wiele krajów o to walczyło – produkuje się go na Bałkanach i w Europie środkowo-wschodniej. Spory o to czyja jest śliwowica ukróciła Unia Europejska, która w 2007 roku postanowiła ogłosić oficjalną nazwę tego trunku Slivovitz, a każdy kraj przed tą nazwą może stosować odpowiedni przymiotnik, który będzie wskazywał skąd pochodzi konkretna śliwowica. I tak my Polacy mamy swoje Śliwowice – Łącką, Podbeskidzką i Żmiącką. Jedną z nich możesz przyrządzić w domu używając zaprawki Beskid Slivovitz lub Plum Brandy Slivovits
Teraz, gdy jesteśmy już spokojni o Wasze żołądki życzymy Smacznego Jajka
i Wesołego Alleluja!
Pozdrawiamy,
Zespół alkohole-domowe