Zaprawki ziołowe do przygotowania naturalnych nalewek ziołowych - czy warto ?
Leczenie przy pomocy ziół ma wielowiekową tradycję. Czym są nalewki ziołowe? To po prostu macerowane w alkoholu części roślin takie jak kwiaty, owoce, korzenie, liście a także kora. Mają zastosowanie do użytku zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego przy leczeniu różnych dolegliwości, np. skórnych.
Obecnie przeżywamy renesans ziołolecznictwa. W dobie powszechnego coraz większego nasycenia produktów żywnościowych różnego rodzaju chemicznymi konserwantami coraz częściej sięgamy do naturalnych metod wspomagania sił witalnych organizmu.
Przy stosowaniu nalewek ziołowych należy zachować zdrowy rozsądek, szczególnie jeśli chodzi o spożywaną ilość – gdyż tak jak powiedział średniowieczny lekarz Paracelsus to dawka stanowi o tym czy coś jest lekarstwem czy trucizną. Warto sięgnąć do fachowej literatury na ten temat, np. do książki „Lecznicze nalewki” autorstwa Andrzeja Sarwy bądź pozycji z serii Biblioteka Zdrowia – „Nalewki i receptury ziołowe” napisanej przez dr Jadwigę Górnicką.
Przygotowanie nalewek i likierów ziołowych nie jest skomplikowane. Można to zrobić przy pomocy gotowych zaprawek ziołowych w postaci suchej lub też w formie gotowych zaprawek w płynie – wystarczy je rozcieńczyć wówczas odpowiednią ilością alkoholu o mocy 40%.
Jedną z najszybszych gotowych zaprawek do nalewek jest Benedyktynka. Macerowanie zawartych w niej składników ziół zajmuje jedynie 1,5 godziny!
Zatem do dzieła!
Uzdrawiające moce zaklęte w roślinach pomogą w różnych dolegliwościach i będą naturalnym preparatem na długie jesienne i zimowe wieczory…