Udostępnij:Kopiuj link
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.4/5
Ilość ocen: 162
Porady w wytwarzaniu nalewek domowych
100g-Płatki fr.dębowe średnio opiekanerabat 3%
100g-Płatki fr.dębowe średnio opiekane
Płatki średnio opiekane podnoszą ogólny charakter, bukiet i aromat win, wzmagają kolor,...

Kup Teraz
Do przyrządzania nalewek należy wykorzystywać wyłącznie rektyfikowany spirytus zakupiony w sklepie lub dobrze oczyszczony samogon o mocy powyżej 80%.

Smak wszelkich słodkich nalewek i likierów poprawia dodatek soku cytrynowego i skórek z cytrusów, a do aromatyzowania owocowych trunków najczęściej używa się wanilii, kardamonu, gałki muszkatołowej, korzenia arcydzięgla, godzików i ziela angielskiego i wielu innych przypraw.

Miód nadaje domowym trunkom charakterystyczny smak i aromat, wyranie je uszlachetnia.

Do nalewek i likierów cukier najczęściej dodaje się w postaci syropu (rozpuszczony w przegotowanej i ostudzonej wodzie).

Większość nalewek samoistnie klaruje się w czasie dojrzewania, wytrąca się przy tym osad, który opada na dno. Klarowny trunek należy delikatnie zlewać (najlepiej wykorzystując do tego rurkę), a osad przecedzić przez lejek z tworzywa wyłożony bawełnianą watą, kilkakrotnie złożoną jałową gazą opatrunkową lub filtrem do ekspresu kawowego.

Nalewki na owocach zawierających dużo pektyn (jabłka, gruszki) i te z dodatkiem miodu klarują się dużo trudniej i czasami trzeba przefiltrować cały płyn. Jednak najbardziej kłopotliwe pod tym względem są nalewki przygotowywane z dodatkiem mleka. Pod wpływem alkoholu często wytrąca się w nich gruba warstwa "serka". Należy więc najpierw delikatnie zlać lub ściągnąć rurką płyn z ponad osadu, a resztę nalewki przelać przez sitko wyłożone bibułą filtracyjną lub podwójnie złożoną warstwą papierowych ręczników. Jeśli to nie pomoże i nalewka nadal pozostaje mętna, należy ją przesączyć przez lejek wyłożony warstwą bawełnianej waty.

Nalewki najlepiej przechowywać w butelkach z ciemnego szkła, gdyż pod wpływem światła mogą zmienić kolor. Jeśli jednak używamy jasnych butelek, koniecznie należy przechowywać nalewki w ciemnym miejscu najlepiej w chłodnej piwnicy.

Jeśli przepis wymaga przyrumienienia miodu, należy do tego używać wyłącznie naczyń emaliowanych lub ze szlachetnej stali, nie wolno korzystać z naczyń aluminiowych.

Do nalewek powinniśmy dodawać owoce wyłącznie dojrzałe i soczyste wcześniej osączone wodą, wszystkie listki i kawałki drewniane należy przebrać i wyrzucić.

Wszelkiego rodzaju nalewki prawdziwego smaku i aromatu nabierają po roku (co najmniej) leżakowania w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Dopiero po tym czasie można się nimi cieszyć.

Komentarze do: Porady w wytwarzaniu nalewek domowych


Zaloguj się aby skomentować.


Rafał Gość2018-08-01 17:23:08
Witam,
Trzy lata temu zabrałem się za robienie nalewki wedle poleconego przepisu. Zalałem wiśnie mieszaniną alkoholu (spirytus 96% i wódka 40% w równych proporcjach) Niestety zapomniałem o tych słojach i tak wiśnie niewypestkowane zalane alkoholem pżeleżały 3 lata. Co mogę z tym teraz zrobić? Odlać i płączyć z syropem?
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
Dobry procent Gość2017-12-20 18:37:51
Witajcie. Mam bardzo dużo już zrobionego soku z tarniny. Chciałbym coś z niego zrobić bo nikt u mnie tego nie pije, ale wszędzie gdzie czytam widzę przepisy na nalewki z nieprzetworzonymi jeszcze owocami, a długo w temacie nie jestem żeby posiadać bogata wiedzę na temat robienia nalewek. Czy ma ktoś jakiś sprawdzony przepis na jakiś fajny alkohol z użyciem właśnie tego soku?
lepresForumowicz2013-11-02 17:39:16
Stefan : zburz nalewke w butelce. ile sie rozpuci tyle bedzie sodka zlej do innych butelek i gotowe
StefanGość2013-10-30 09:57:31
Mam pytanie !! zrobiem nalewkz pigwy i po przelewaem j do butelek teraz po 2 tygodniach chciaem jej sprowapatrzna butelka tam na dnie jest cukier bardzo grube krysztaki 3-4 yeczki i w kadej butelce jest to samo bardzo grubo skrystalizowa sicukier !! co moe byprzyczyn ?? czy ta nalewka nadaje sido picia ?? bardzo proszo odpowied , dziuje .
UlfurForumowicz2013-01-30 00:47:47
Podobnie syrop powinno uzyskiwać się z zasypania cukrem pozostałych po procesie maceracji owoców i pozostawieniu na czas 2-3 tygodni aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Tak uzyskany syrop łączy się z nalewem.
BrzydalForumowicz2011-11-06 11:14:32
Proszę poprawić w artykule moc spirytusu stosowanego do nalewek. Spirytus do nalewów na owoce nie powinien być mocniejszy niż 70%, a na susz 50%w skrajnych wypadkach do 60% Wyższe stężenie spirytusu niszczy(pali ) białka z macerowanych owoców