Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.4/5
Ilość ocen: 150
Porady w wytwarzaniu nalewek domowych
Alembik Miedziany Coluna 20 litrów (nr 62209)rabat 5%
Alembik Miedziany Coluna 20 litrów (nr 62209)
Alembik kolumnowy dwusegmentowy służący do destylacji alkoholi bądź olejków eterycznych i...
Darmowa dostawa!
Kup Teraz
Do przyrządzania nalewek należy wykorzystywać wyłącznie rektyfikowany spirytus zakupiony w sklepie lub dobrze oczyszczony samogon o mocy powyżej 80%.

Smak wszelkich słodkich nalewek i likierów poprawia dodatek soku cytrynowego i skórek z cytrusów, a do aromatyzowania owocowych trunków najczęściej używa się wanilii, kardamonu, gałki muszkatołowej, korzenia arcydzięgla, godzików i ziela angielskiego i wielu innych przypraw.

Miód nadaje domowym trunkom charakterystyczny smak i aromat, wyranie je uszlachetnia.

Do nalewek i likierów cukier najczęściej dodaje się w postaci syropu (rozpuszczony w przegotowanej i ostudzonej wodzie).

Większość nalewek samoistnie klaruje się w czasie dojrzewania, wytrąca się przy tym osad, który opada na dno. Klarowny trunek należy delikatnie zlewać (najlepiej wykorzystując do tego rurkę), a osad przecedzić przez lejek z tworzywa wyłożony bawełnianą watą, kilkakrotnie złożoną jałową gazą opatrunkową lub filtrem do ekspresu kawowego.

Nalewki na owocach zawierających dużo pektyn (jabłka, gruszki) i te z dodatkiem miodu klarują się dużo trudniej i czasami trzeba przefiltrować cały płyn. Jednak najbardziej kłopotliwe pod tym względem są nalewki przygotowywane z dodatkiem mleka. Pod wpływem alkoholu często wytrąca się w nich gruba warstwa "serka". Należy więc najpierw delikatnie zlać lub ściągnąć rurką płyn z ponad osadu, a resztę nalewki przelać przez sitko wyłożone bibułą filtracyjną lub podwójnie złożoną warstwą papierowych ręczników. Jeśli to nie pomoże i nalewka nadal pozostaje mętna, należy ją przesączyć przez lejek wyłożony warstwą bawełnianej waty.

Nalewki najlepiej przechowywać w butelkach z ciemnego szkła, gdyż pod wpływem światła mogą zmienić kolor. Jeśli jednak używamy jasnych butelek, koniecznie należy przechowywać nalewki w ciemnym miejscu najlepiej w chłodnej piwnicy.

Jeśli przepis wymaga przyrumienienia miodu, należy do tego używać wyłącznie naczyń emaliowanych lub ze szlachetnej stali, nie wolno korzystać z naczyń aluminiowych.

Do nalewek powinniśmy dodawać owoce wyłącznie dojrzałe i soczyste wcześniej osączone wodą, wszystkie listki i kawałki drewniane należy przebrać i wyrzucić.

Wszelkiego rodzaju nalewki prawdziwego smaku i aromatu nabierają po roku (co najmniej) leżakowania w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Dopiero po tym czasie można się nimi cieszyć.

Komentarze do: Porady w wytwarzaniu nalewek domowych

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda
Rafał Gość2018-08-01 17:23:08
Witam,
Trzy lata temu zabrałem się za robienie nalewki wedle poleconego przepisu. Zalałem wiśnie mieszaniną alkoholu (spirytus 96% i wódka 40% w równych proporcjach) Niestety zapomniałem o tych słojach i tak wiśnie niewypestkowane zalane alkoholem pżeleżały 3 lata. Co mogę z tym teraz zrobić? Odlać i płączyć z syropem?
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
Dobry procent Gość2017-12-20 18:37:51
Witajcie. Mam bardzo dużo już zrobionego soku z tarniny. Chciałbym coś z niego zrobić bo nikt u mnie tego nie pije, ale wszędzie gdzie czytam widzę przepisy na nalewki z nieprzetworzonymi jeszcze owocami, a długo w temacie nie jestem żeby posiadać bogata wiedzę na temat robienia nalewek. Czy ma ktoś jakiś sprawdzony przepis na jakiś fajny alkohol z użyciem właśnie tego soku?
lepresForumowicz2013-11-02 17:39:16
Stefan : zburz nalewke w butelce. ile sie rozpuci tyle bedzie sodka zlej do innych butelek i gotowe
StefanGość2013-10-30 09:57:31
Mam pytanie !! zrobiem nalewkz pigwy i po przelewaem j do butelek teraz po 2 tygodniach chciaem jej sprowapatrzna butelka tam na dnie jest cukier bardzo grube krysztaki 3-4 yeczki i w kadej butelce jest to samo bardzo grubo skrystalizowa sicukier !! co moe byprzyczyn ?? czy ta nalewka nadaje sido picia ?? bardzo proszo odpowied , dziuje .
UlfurForumowicz2013-01-30 00:47:47
Podobnie syrop powinno uzyskiwać się z zasypania cukrem pozostałych po procesie maceracji owoców i pozostawieniu na czas 2-3 tygodni aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Tak uzyskany syrop łączy się z nalewem.
BrzydalForumowicz2011-11-06 11:14:32
Proszę poprawić w artykule moc spirytusu stosowanego do nalewek. Spirytus do nalewów na owoce nie powinien być mocniejszy niż 70%, a na susz 50%w skrajnych wypadkach do 60% Wyższe stężenie spirytusu niszczy(pali ) białka z macerowanych owoców