Złoty maliniak na miodzie nawłociowym
Dodane: 2016.09.12, przez: janokowita Wyświetlony 14622 razy, Komentarzy: 3
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.6/5
Ilość ocen: 154

Do przygotowania tej prostej, a jakże smakowitej nalewki potrzebujemy:
- 1 litr malin
- 1,2 litra alkoholu o mocy 50 %
- 200 ml miodu z nawłoci (możemy zastąpić go miodem lipowym)
Przygotowanie:
Dojrzałe maliny warto wcześniej zamrozić, łatwiej wówczas ulegają maceracji. Sposób przygotowania nalewki jest prosty:
- Do czystego 2-litrowego słoja wkładamy maliny.
- Do słoja dolewamy około 1,2 litra alkoholu – jeśli nie wiecie w jaki sposób rozrobić spirytus z wodą to skorzystajcie z prostej aplikacji na Androida pod nazwą Kalkulator Mocy Alkoholu
- Słój odstawiamy w ciepłe, ale ciemne miejsce na okres 3 tygodni, co kilka dni lekko nim poruszając.
- Po tym czasie zlewamy nalewkę do drugiego naczynia – najlepiej przy użyciu lnianej ściereczki jako filtra (lub pieluchy tetrowej ).
- Miód nawłociowy w ilości 200 ml (może być więcej jeśli gustujemy w słodkich nalewkach) łączymy z maceratem malinowym. Jeśli miód się skrystalizował należy go podgrzać w garnku z kąpielą wodną – my akurat użyliśmy miodu świeżo zebranego, który otrzymaliśmy od naszego Kolegi z Forum
- Całość mieszamy aż do całkowitego rozpuszczania miodu i odstawiamy w chłodniejsze miejsce na 2 miesiące. Po tym czasie nalewkę filtrujemy przy użyciu sączków filtracyjnych (pamiętajmy, aby je zwilżyć wodą przed użyciem), rozlewamy do ozdobnych butelek na nalewki i już możemy degustować!
To doskonała nalewka na jesienne i zimowe dni.
Pyszne polskie maliny w połączeniu z miodem nawłociowym, który ma właściwości antyseptyczne i żółciopędne, wzmacnia organizm i polecany jest w leczeniu infekcji gardła, dróg żółciowych, stawów, prostaty oraz nerek. Doskonała jako dodatek do rozgrzewającej herbaty.