Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.8/5
Ilość ocen: 144
Zestaw do destylacji laureatem konkursu - Copper and the Home 2012
Dekoracyjna figurka Alembik miedziany Łabędzia Szyja z chłodnicą mini 9x6 (4090)rabat 3%
Dekoracyjna figurka Alembik miedziany Łabędzia Szyja z chłodnicą mini 9x6 (4090)
Dekoracyjna figurka Alembik miedziany z chłodnicąMiniaturowa replika alembika używanego na...

Kup Teraz

Zestaw  do destylacji laureatem konkursu
Pierwsza nagroda konkursu „Copper and the Home” trafiła w ręce Francesco Morackiniego, autora projektu zatytułowanego „Prohibition Kit”. Projekt to urządzenie do domowej destylacji alkoholu.

Od uczestników czwartej edycji konkursu Copper and the Home, zorganizowanego przez Włoski Instytut Miedzi, oczekiwano reinterpretacji form przedmiotów codziennego użytku. Jednocześnie położono nacisk na estetyczne i techniczne zalety miedzi oraz jej stopów. Do konkursu zgłoszono ponad 270 prac podzielonych na dwie kategorie: wykonane przez profesjonalistów i przez studentów. Dzięki temu w porównaniu z pierwszą edycją konkursu z 2007 roku liczba nadesłanych prac zwiększyła się ponad trzykrotnie. W składzie jury konkursu znaleźli się eksperci w dziedzinie designu: Luisa Bocchietto, architekt i prezes Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego, Odoardo Fioravanti, specjalista wzornictwa przemysłowego oraz Marco Romanelli, architekt i krytyk designu. Jurorzy wyróżnili kilkanaście prac, a najlepsze z nich zaprezentowane zostały na specjalnej wystawie w Triennale Design Museum w Mediolanie.

Pierwszą Nagrodę otrzymał Francesco Morackini z Francji za projekt zatytułowany „Prohibition Kit”. Destylator alkoholu został ukryty pod postacią dzbanka, garnka do fondue oraz misy na owoce. Miedź stanowi czynnik łączący poszczególne elementy konstrukcji.

Wyróżnienie w konkursie zdobył także Polak. Michał Jan Holcer z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zwyciężył w kategorii studenckiej konkursu „Copper and the Home 2012”. Jego projekt  to kran przeznaczony do powszechnego użytku w miejscach publicznych. Holcer wykorzystał własności przeciwdrobnoustrojowe miedzi w swoim projekcie zatytułowanym „B-side”. Zaprojektowany kran oprócz wody podaje również mydło. Został tak skonstruowany, aby do minimum ograniczyć kontakt pomiędzy dłońmi użytkownika a przedmiotem.

Miedź oferuje szeroki wachlarz możliwości produkcyjnych oraz zastosowań w przedmiotach takich jak dekoracyjne oprawy oświetleniowe, wazy i lustra, armatura drzwiowa, elementy wystroju wnętrz, ścianki działowe, posadzki oraz grzejniki. Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, że eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby. Ta cecha miedzi daje możliwość podniesienia poziomu higieny w domu oraz w miejscach publicznych i szpitalach, gdzie infekcje rozprzestrzeniają się najszybciej.


Nagrodzone prace: kategoria profesjonalna
Pierwszą Nagrodę otrzymał Francesco Morackini z Francji za projekt zatytułowany „Prohibition Kit”. Destylator alkoholu został ukryty pod postacią dzbanka, garnka do fondue oraz misy na owoce. Miedź stanowi czynnik łączący poszczególne elementy konstrukcji.

 
Prohibition Kit Alembik MiedzianyDrugą nagrodę otrzymała Stefania Ruggiero z Włoch za projekt zatytułowany „Pix”, czyli grający zawias. Podczas otwierania zawias wygrywa melodię, którą można zmieniać, wymieniając specjalny cylinder. Projektantka wybrała mosiądz, materiał standardowo wykorzystywany zarówno w konstrukcjach zawiasów drzwiowych, jak i instrumentów muzycznych.
Architekci Ernesto Ladevaia i Lorenzo De Rosa z Włoch zostali wyróżnieni za projekt pod tytułem „Chiamami Forse” - zestaw naczyń dla zwierząt z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.Kolejne wyróżnienie trafiło do rąk projektanta Samuela Berniera z Kanady za pracę zatytułowaną  „Joulius” – uchwyt na dokumenty połączony z podstawką na laptop. W tym przypadku jury zwróciło uwagę na praktyczność przedmiotu, który usprawnia przepływ powietrza chłodzącego pod  komputerem dzięki znakomitemu przewodnictwu cieplnemu miedzi.

Alberto Fabbian z Włoch został wyróżniony za projekt krzesła zatytułowany „Più o Meno”.  Stworzony przedmiot zapewnia uziemienie elektryczności statycznej.Giacomo Ravagli z Włoch został wyróżniony za pracę pod tytułem „Star”, czyli żyrandol  składający się z trzech niezależnych, rozkładanych elementów. Żyrandol rzuca na powierzchnię sufitu konstelację świetlną dzięki zastosowaniu rozpraszacza wykonanego z cienkiej blachy miedzianej.Kolejne wyróżnienie trafiło do rąk projektanta Geoffreya Destruela z Francji za jego zestaw do parzenia herbaty „Tea Set”, który  przywraca zastosowanie miedzi w kuchni. W eleganckiej, białej porcelanie zamknięte zostało miedziane sitko do herbaty.     Ostatnie wyróżnienie w kategorii profesjonalistów otrzymał Jan Hrebicek z Czech za opracowanie klamki „Ultimo”. Projektant  wyszedł z założenia, że stopy miedzi są powszechnie stosowane w produkcji armatury drzwiowej i doskonale sprawdzają się w tej roli.    

Nagrodzone prace: kategoria studencka
Pierwsza Nagroda w kategorii studenckiej trafiła do Michała Jana Holcera
z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie za projekt  „B-side”. Kran „B-side“ jest specjalnie przystosowany do użytkowania w miejscach publicznych. Jednocześnie podaje wodę oraz mydło, minimalizując kontakt przedmiotu z dłońmi użytkowników. Kran wykonano z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, która samoczynnie eliminuje bakterie ze  swojej powierzchni. W ramach projektu przewidziana została również miedziana zatyczka odpływu.

Zsófia Krisztina Sárváry oraz Bence Kovácsik z Akademii Sztuki i Projektowania Moholgy-Nagy w Budapeszcie otrzymali wyróżnienie za projekt misy zatytułowany „Három”. Projektanci na nowo zinterpretowali formę tradycyjnego pojemnika na żywność, łącząc miedź o właściwościach antybakteryjnych z korkiem.


Arthur Hoffner z akademii École Nationale Supérieure de Création Industrielle we Francji został wyróżniony za projekt lustra pod tytułem „Delta Mirror”. Swoją koncepcję oparł na idei wykorzystania blach miedzianych przy wznoszeniu budynków w starożytnym Egipcie w celu odbijania promieni słonecznych.Listę wyróżnionych  zamyka student Uniwersytetu w Guadalajarze Ruza Sanchez z pracą zatytułowaną „Riparo per uccelli”, która obejmuje dekoracje i budki dla ptaków do wykorzystania w miejskich ogrodach. Formy poszczególnych elementów zostały ukształtowane na wzór konarów drzew i dłoni dostarczających ptakom pożywienia i schronienia.     
Informacje dodatkowe:
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) www.pcpm.pl jest częścią Europejskiego Instytutu Miedzi (European Copper Institute, ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi i jej przetwórców do działań na rzecz zwiększania jej zastosowań w gospodarce zarówno naszego kraju, jak i krajów Europy Środkowej. Jego działalność koordynowana jest oraz współfinansowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Miedzi (International Copper Association, ICA) z siedzibą w Nowym Jorku.


PCPM powstało i działa, by tworzyć warunki na rynku dla zwiększenia popytu na produkty z miedzi i jej stopów. Stawia sobie za cel wszechstronne przedstawianie korzyści wynikających z zastosowania miedzi, by stała się ona materiałem uznanym i pożądanym w dziedzinach takich jak: energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska czy też zdrowie człowieka.


European Copper Institute (ECI) www.eurocopper.org jest organizacją zrzeszającą światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze (reprezentowane przez International Copper Association) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w nowoczesnym społeczeństwie. ECI działa w oparciu o Centralę w Brukseli oraz sieć 11 Centrów Promocji Miedzi w całej Europie, której częścią jest PCPM.


Osoby kontaktowe:
Michał Ramczykowski  michal.ramczykowski@copperalliance.pl
Kazimierz Zakrzewski  kazimierz.zakrzewski@copperalliance.pl

Źródło: http://pcpm.pl/

Komentarze do: Zestaw do destylacji laureatem konkursu - Copper and the Home 2012


Zaloguj się aby skomentować.


qbaForumowicz2013-03-06 08:52:42
Mnie rozwala zawias grający, na dłuższą metę może drażnić ucho, ale co tam...
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
MaKwaczForumowicz2013-03-05 12:54:48
to... piękne jest! Prawdziwa sztuka :)