Jak wytwarza się alembiki miedziane w Al-Ambiq
Koncentrat do zrobienia wysokiej jakości wina gronowego Chardonnay.
Dostawa za 10zł
Kup Teraz
W otoczeniu lśniącej czerwono-pomarańczowej miedzi krzątają się wspaniali fachowcy - rzemieślnicy zapomnianej sztuki ręcznego wytwarzania alembików. Spod ich rąk wychodzą prawdziwe działa sztuki, wytwarzane metodami znanymi od wieków.
1 - Wycinanie
Odcinki tworzące różne części alembików są starannie oznaczone i wycięte za pomocą nożyc elektrycznych lub ręcznych. Przygotowane pocięte kawałki miedzi są odkładane na bok przed rozpoczęciem następnego etapu produkcji alembika.
2 - Kształtowanie
W tej fazie poszczególne części zaczynają tworzyć rozpoznawalne kształty konstrukcji alembika. Każdy dołek jest umiejętnie ręcznie kuty tak jak było to robione przez rzemieślników wieki temu. To dość wyczerpujący etap produkcji alembika gdyż centymetr po centymetrze rzemieślnik umiejętnie nadaje pożądany kształt destylatora.
3 - Spawanie kotła
Kocioł i ścianki boczne zostają połączone przez zgrzewanie elemenów miedzianej blachy metodą jaskółczego ogona. Dokonuje się tego przez spawanie gazowe, które sprawia, że miedź staje się miękka i plastyczna. Połączenia są dokładnie badane aby wykryć ewentualne defekty powstałe w prosie łączenia. W procesie prostowania miedzi uzyskuje się niemal niewidoczne łączenia elementów alembika.
4 - Głowica Alembika
Głowicę tworzy się z pojedynczego płata miedzi. Odpowiednio docięty element miedzianej płyty zostaje dociśnięty do formy bądź zostaje odpowiednio ukształtowany na tokarce mechanicznej. W ten sposób alembik stopniowo nabiera charakterystycznego i specyficznego kształtu. Ta metoda kształtowania głowicy alembika wymaga znacznych umiejętności i zręczności.
5 - Łabędzia szyja
Kształtowanie rur łabędziej szyi lub rury doprowadzającej między alembikiem a chłodnicą skraplającą demonstruje wysoki poziom umiejętności naszych rzemieślników jako że Tworzą oni ten element z pojedynczego zwężającego się kawałka miedzi.
6 - Chłodnica skraplająca
Wiaderko powstaje z jednego kawałka arkusza miedzianego. Spirala miedziana jest kształtowana osobno, rurkę miedzianą wypełnia się piaskiem i powoli zawija na specjalnie do tego przygotowanym bębnie obrotowym, aż do uzyskania pożądanego kształtu.
7 - Polerowanie
W kolejnym etapie poszczególne części alembika zostają wypolerowane maszynowo, aż do uzyskania charakterystycznego blasku.
8 - Montaż
Poszczególne części alembika zostają dopasowane i połączone ze sobą, zanim całość zostanie jeszcze raz (lecz tym razem ręcznie) wypolerowana. Elementy konstrukcji alembika w zależności od modelu są nitowane bądź lutowane.
- a) Nitowanie - Wszystkie trzy części, które składają się na kocioł alembika są połączone ze sobą za pomocą nitów - małych kołków miedzianych z główką na jednym końcu, które są wkładane przez umieszczone w linii otwory w regularnych odstępach wzdłuż 2 połączeń zakładkowych. Gładka końcówka jest następnie kuta, tworząc drugą główkę . W celu uszczelnienia na wewnętrznym szwie złącza nanosi się pastę z oleju lnianego. Jest ona obojętna i nie ma wpływu na proces destylacji.
- b) Lutowanie - Wszystkie trzy części, które składają się na kocioł alembika są zgrzewane ze sobą za pomocą drutu mosiężnego lub innego trwałego i niereagującego wypełniacza. Proces spawania gazowego powoduje, że miedź staje się elastyczna i plastyczna. Potem już zalutowane elementy miedziane zostają zbite na kowadle, aby znów przywrócić jej wytrzymałość i odporność.
Pozostałe części alembika są przylutowane albo za pomocą cyny lub za pomocą srebra. Lutowanie stosowane w naszych alembikach gwarantuje całkowite bezpieczeństwo i nieszkodliwość podczas użytkowania naszych produktów.
W ostatnim etapie produkcji alembików, zostają one jeszcze raz wypolerowane ręcznie aby usunąć powstałe nieczystości. W ten oto sposób powstaje perła sztuki rzemiosła portugalskiego - miedziany alembik.