Znaleziono 263 wyniki

autor: Pako23
niedziela, 17 mar 2024, 11:35
Forum: Zaciery i Nastawy
Temat: Kwasek cytrynowy do cukrówki
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 456

Re: Kwasek cytrynowy do cukrówki

Jeżeli masz wysokie pH wody to warto dodać .
autor: Pako23
wtorek, 27 lut 2024, 08:11
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Szybkie wygotowanie bufora
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2163

Re: Szybkie wygotowanie bufora

Tutaj w tym przypadku termometr nie ma nic do rzeczy dlatego Ci też pokazał to samo . Problem ogólnie jest znany i nie tylko Ty masz taki problem z buforem . Musisz sprawdzić teraz parę rzeczy , jeżeli masz spust z bufora do kega to spuść z połowę bufora i obserwuj co się będzie działo ,czy temp zac...
autor: Pako23
poniedziałek, 19 lut 2024, 09:14
Forum: Problemy i pytania
Temat: Aparatura do 2 metrów wysokości
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 3888

Re: Aparatura do 2 metrów wysokości

Też miałem ten dylemat , grzałki ULWD odrzuciłem bo stwierdziłem ,że oprócz tego że są lekkie kegi , i możesz precyzyjniej regulować mocą , ,żadnego innego plusa nie ma , więc został tylko płaszcz , dylemat był czy olejowy czy Ciśnieniowy , wybór padł na ciśnieniowy ( wodny,) Gdyż jak ktoś dużo zaci...
autor: Pako23
niedziela, 11 lut 2024, 19:07
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Odpowiedzi: 684
Odsłony: 441769

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

30 watów raczej nie zmieni Ci ciśnienia w kolumnie , nawet jak Ci skoczy o 100 watów, to raczej Ci czujka Ds nic nie pokaże , nie wiem jaki masz termometr? Chyba, że już pójdzie zalanie, to coś skoczy, ale np. mikro zalania Ci nie pokaże i możesz w takim stanie pracować przez większą część procesu b...
autor: Pako23
niedziela, 11 lut 2024, 18:09
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Odpowiedzi: 684
Odsłony: 441769

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

20 cm nie jest za nisko, wystarczy tylko wiedzieć co pokazują termometry i jak reagować bądź nie reagować wszystko zależy co się dzieje i w którym momencie . Niestety w ostatnio w mojej sprzeczce z lesgo okazało okazało się , że mało kto wie co pokazują termometry . Oczywiście termometr nie musi być...
autor: Pako23
piątek, 12 sty 2024, 14:29
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12734

Re: dyskusja o destylacji

A niby czemu co się może stać złego ? Czy to poprostu przyp**rdolka do Górala ?
autor: Pako23
piątek, 29 gru 2023, 17:13
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Wybór sterownika
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 1408

Re: Wybór sterownika

Tommi pisze: piątek, 29 gru 2023, 14:44
Zna ktoś w takim razie patent na otwarcie elektrozaworu „normalnie zamknięty” bez podłączania do sterownika? Czy muszę zmienić na zwykły?
Jak masz zaworek 12v to możesz do zasilacza 12v go podłączyć, ja tak mam zrobione żeby ze sterownikiem nie latać .
autor: Pako23
wtorek, 26 gru 2023, 10:15
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Olm prędkość odbioru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3509

Re: Olm prędkość odbioru

Żeby Ci to udowodnić to byś musiał być przy procesie, bo inaczej nie uwierzysz. Jak byś logi widział to co powiesz że z palca napisałem? No nie do końca , ale tutaj byś musiał podać dokładne Ciśnienie w danym dniu oraz jak miałeś wykalibrowany termometr w kegu , bo bez tego to będziemy gadać o żaba...
autor: Pako23
poniedziałek, 25 gru 2023, 19:44
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Olm prędkość odbioru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3509

Re: Olm prędkość odbioru

No skoro Ty twierdzisz , że dla Ciebie szkoda czasu kasy to nie znaczy , że tam nic nie ma , a to że ez Ci się przez 10 min nie otworzył bo kolumna się nie ułożyła, to świadczy tylko o zbyt wysokim odbiorze . Bo gdybyś odbierał np. 45ml to pierwsze zamknięcie miałbyś przy np 100 st a nie 99.5 i koni...
autor: Pako23
poniedziałek, 25 gru 2023, 12:39
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Olm prędkość odbioru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3509

Re: Olm prędkość odbioru

. Ja na swojej 70mm przy mocy 3,5-3,7 kW i odbiorze 50 ml/min nie wprowadzałem korekt przez cały proces. Przy rektyfikacji nastawu można było, bo pierwsze zamknięcie EZ było przy 98-98,5 w zbiorniku ale od tego był EZ żeby to ogarnąć. Przy rektyfikacji surówki zdarzało się tak że pierwsze zamknięci...
autor: Pako23
poniedziałek, 25 gru 2023, 11:53
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Olm prędkość odbioru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3509

Re: Olm prędkość odbioru

To, że trzeba wprowadzać korekty do kolumny z buforem , wcale nie musi oznaczać , źle działającego bufora . Może to również oznaczać zbyt szybki odbiór , mikro zalania lub zalanie kolumny itp .
autor: Pako23
poniedziałek, 25 gru 2023, 11:05
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Olm prędkość odbioru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3509

Re: Olm prędkość odbioru

A taka 76 to powinna napełniać 5l dame na godzinę :) M Pewnie , że można tyle lecieć tylko po co sobie robić kłopot i w połowie procesu tracić już bufor i męczyć się z utrzymaniem temp na 10 półce. Druga sprawa moc pod progiem zalania nie jest dobra opcja dla osób nie posiadających czujników ciśnie...
autor: Pako23
niedziela, 24 gru 2023, 12:51
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Olm prędkość odbioru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3509

Re: Olm prędkość odbioru

Ogólnie przyjmij 10-12 ml z kw. Pod końcem zmniejszaj odbiór .
autor: Pako23
wtorek, 12 gru 2023, 12:16
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3625

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

No z tą głowica trochę przesadziłem ,:D No i widzisz to jest tak samo gdybyś w kolumnie rektyfikacyjnej odbierał na termometr w głowicy , podejrzewam żebyś też nie był zadowolony . Dobrze by było gdyby autor tematu coś wykombinował , żeby mieć termometr z 20 cm nad kegiem , jak nie masz możliwości w...
autor: Pako23
wtorek, 12 gru 2023, 10:31
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3625

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Zawsze możesz odkupić od kolegi i udowodnić, że ZP mają przyszłość ;) Raczej już się cofać nie będę , ale powiem Ci szczerze ,że żałuję , że nie miałem okazji pracować na takim sprzęcie bo jestem zdania , że człowiek powinien przetestować różne warianty. Co do mojego pytania do Ciebie , to próbuje ...
autor: Pako23
wtorek, 12 gru 2023, 08:27
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3625

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Ja nie pracowałem nigdy , ale np Lesgo nie raz pisał na siedestyluje, że może zrobić neutralny nawet na CM , Aronia też o tym pisał , kiedyś też z kimś rozmawiałem na ten temat i mówił , że spiryt zrobi bez problemu . Możesz mi powiedzieć jak to wyglądało u Ciebie , że się nie dało zrobić dobrego sp...
autor: Pako23
poniedziałek, 11 gru 2023, 22:33
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3625

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Doody pisze: poniedziałek, 11 gru 2023, 13:43 "Czystego" spirytusu z cukrówki na ZP nie zrobisz. Zrobisz tak, jak piszesz 90 parę procent, ale do spirytusu z OLMa dużo mu będzie brakowało.
A Ty pracowałeś kiedyś na ZP?
autor: Pako23
sobota, 9 gru 2023, 10:34
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3625

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Proszę nasz jeszcze link , który pomoże Ci w opanowaniu sprzętu https://alkohole-domowe.com/forum/jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutralny-na-zimnych-palcach-zp-cm-poradnik-t10969.html Obecnie wszyscy poleca Ci kolumnę rektyfikacyjna . Poczytaj o polecanych producentach i zamów u nich , bądź poczek...
autor: Pako23
sobota, 9 gru 2023, 09:04
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3625

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Cześć , nie przejmuj się tymi krytycznymi wypowiedziami pewnie osób teoretyków . Z tego co mi wiadomo są tu osoby które na takich sprzętach uzyskiwali bardzo dobrej jakości towar, więc zostaje Ci tylko praktyka . Niestety na forum ( jak to fajnie określił pewien użytkownik ) kiedyś było więcej mądrz...
autor: Pako23
niedziela, 3 gru 2023, 20:51
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Testy sprężynek pryzmatycznych.
Odpowiedzi: 171
Odsłony: 111560

Re: Testy sprężynek pryzmatycznych.

Daj go nad katalizator z 5 cm , i będzie dobrze ;) jeśli nie masz katalizatora nad buforem ,( bo nie wiem co to znaczy te +20cm , to daj go tak z 20 cm nad bufor jak pisze Dody.
autor: Pako23
niedziela, 3 gru 2023, 15:02
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwsza psota, pytanie o bezpieczeństwo
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2559

Re: Pierwszy sprzęt, pierwsza psota, pytanie o bezpieczeństwo

Zrobi Ci się podciśnienie i zassa , musiałbyś gdzieś dać odpowietrzenie
autor: Pako23
niedziela, 19 lis 2023, 16:14
Forum: Projekty aparatur
Temat: Budowa destylatora dwukolumnowego na zbiorniku 200l
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 4208

Re: Budowa destylatora dwukolumnowego na zbiorniku 200l

Nie ma sensu , a jeszcze pytanie jak Ty to chcesz połączyć do jednej głowicy ? Jaka by była tego średnica ? Może jakiś rysunek wrzuć , jak Ty to dokładnie chciałbyś zrobić .
autor: Pako23
czwartek, 16 lis 2023, 16:10
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Złoty środek na owocówkę?
Odpowiedzi: 196
Odsłony: 96821

Re: Złoty środek na owocówkę?

Kupiłem kiedyś sprężynki miedziane jakieś najtańsze , swoją rolę spełniają ( czyli w destylacji się sprawdzają) , ale wyglądają tak jakbyś je ręcznie nawinął na cienkim patyku i podczas rektyfikacji jest z nimi problem , bo chyba nie dają żadnej półki teoretycznej :D więc jak chcesz używać też miedź...
autor: Pako23
środa, 15 lis 2023, 13:20
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Złoty środek na owocówkę?
Odpowiedzi: 196
Odsłony: 96821

Re: Złoty środek na owocówkę?

Jaką masz stabilność przy destylacji ?? Przecież w destylacji od początku do końca zmienia się skład pary ,to i temp będą co chwilę inne. To nie rektyfikacja . Co to pogonów to przed i po gony lecą cały czas tego nie unikniesz jeśli chodzi o poderwanie pogonów to większą moc będzie podrywać ich więc...
autor: Pako23
wtorek, 14 lis 2023, 22:56
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Złoty środek na owocówkę?
Odpowiedzi: 196
Odsłony: 96821

Re: Złoty środek na owocówkę?

Możesz też korygować mocą , jak będziesz zmniejszał moc to będzie Ci % rósł i tak bym ci polecił na razie;) ewentualnie pod samym końcu dopiero reflux daj ,
autor: Pako23
wtorek, 14 lis 2023, 22:42
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Złoty środek na owocówkę?
Odpowiedzi: 196
Odsłony: 96821

Re: Złoty środek na owocówkę?

Stuf nie do końca , nie masz wypełnienia, a przecież alembik też działa na zasadzie refluxu, np na cebuli Ci się skrapla i wraca do kotła podobny reflux możesz uzyskać w głowicy bez jeziorka ( oczywiście nie traktuj tego dosłownie chciałem to tak z grubsza zobrazować ) Co do odczytywania % na głowic...
autor: Pako23
wtorek, 14 lis 2023, 21:23
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Złoty środek na owocówkę?
Odpowiedzi: 196
Odsłony: 96821

Re: Złoty środek na owocówkę?

Stuf być może grooby pod końcem procesu dawał reflux , sam zauważyłem że większe znaczenie ma temp w kotle niż w głowicy , sam ostatnio robiłem jabłko które przeciąglem do grubo poniżej 40% ( nie pamiętam dokładnie temp na głowicy ) , tylko w kegu miałem 96 , ale gdy na głowicy miałem te poniżej 40%...
autor: Pako23
sobota, 11 lis 2023, 10:49
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Ruski bufor (z pompą gazową )
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 8638

Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Wróciłbyś do tradycyjnego bufora, czy już zostajesz na stałe z ruskim? Cześć raczej bym już nie wrócił to starego bufora, ten bufor nie sprawił mi jeszcze ani razu problemów czego niestety nie mogę powiedzieć o starym buforze . Jest jeszcze parę kwestii dla mnie nie zrozumiałych ,a mianowicie temp ...
autor: Pako23
wtorek, 7 lis 2023, 07:22
Forum: Osprzęt
Temat: Adaptacja kolumny do odbioru przedgonów z odpowietrzenia.
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 3515

Re: Adaptacja kolumny do odbioru przedgonów z odpowietrzenia.

Samego patentu z odbiorem przedgonu z chłodnicy nie będę testował bo musiałbym przerobić chłodnicę Na potrzebę testów możesz zrobić tak jak ja robiłem parę lat temu , czyli wkładasz wężyk silikonowy w odpowietrznik i wyprowadzasz go przez okno lub w komin wentylacyjny , a wodę ustawiasz tak że węży...
autor: Pako23
piątek, 27 paź 2023, 22:40
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Rozbudowa kolumny
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1606

Re: Rozbudowa kolumny

aras.aras pisze: czwartek, 26 paź 2023, 19:23 A ja Ci podpowiem jeszcze jedną istotną rzecz - im więcej złączy, tym więcej podparć a tym samym większe ryzyko miejscowego zalewania kolumny ;)
Ja myślałem zawsze , że lepiej jest podzielić kolumnę niż dać np jeden odcinek 1.5 m . Skąd masz takie wnioski ?
autor: Pako23
środa, 18 paź 2023, 09:31
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Gotowanie bez płaszcza
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1229

Re: Gotowanie bez płaszcza

Jak najbardziej możesz tak zrobić , a efekt pewnie będzie trochę gorszy od gotowania wsadu gęstego , ale na pewno zrobisz dobry aromatyczny trunek .
autor: Pako23
wtorek, 10 paź 2023, 22:54
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Który lepszy - ZP czy mini kolumna?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1075

Re: Który lepszy - ZP czy mini kolumna?

Do smakówek kupiłbym ten pierwszy , zwykły potstill . Dobrze by było żeby sprzedawca wysłał ci jak wyglądają spawy np w kegu itp
autor: Pako23
środa, 4 paź 2023, 15:14
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Wyliczenie reflux ratio na podstawie parametrów aparatury i procesu?
Odpowiedzi: 74
Odsłony: 39036

Re: Wyliczenie reflux ratio na podstawie parametrów aparatury i procesu?

Skoro tyle wypluło to tyle musi być , sprawdź jeszcze raz dla pewności;)
Co do bufora jeśli jest to spokojne gotowanie a pod koniec burzliwe to nic tylko się cieszyć :)
Powodem jest dobra cyrkulacja.
autor: Pako23
wtorek, 3 paź 2023, 20:27
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Ruski bufor (z pompą gazową )
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 8638

Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

U mnie na razie nie widać żadnych problemów z zalewaniem wew rury mimo , że mam tą sama średnicę co kolumna, u mnie przy tym buforze minęły wszystkie problemy co miałem na starym buforze, czyli np zalewanie kolumny , wzmocnienie flegmy w buforze itp .
autor: Pako23
poniedziałek, 2 paź 2023, 21:37
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Kij w mrowisko podwójnej destylacji nastawow owocowych.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2636

Re: Kij w mrowisko podwójnej destylacji nastawow owocowych.

Czy ma sens dodawać go po zakończonej fermentacji (a przed destylacją) po to by go ponownie odzyskać w procesie destylacji? Wg mnie ma sens ,gdyż możesz to potraktować jako pewnego rodzaju maceracje, z tego spirytusu uzyskasz dużo aromatu, to jest tak ,jakbyś chciał przedestylować nalewkę tam uzysk...
autor: Pako23
poniedziałek, 2 paź 2023, 14:08
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Kij w mrowisko podwójnej destylacji nastawow owocowych.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2636

Re: Kij w mrowisko podwójnej destylacji nastawow owocowych.

Władowanie do niego 7l spraita :o toż to nic innego tylko ponad 1 do 10 dodanie cukru :o Słyszałeś może o czymś takim jak rozwodnienie aromatu ;) Wlanie spirytusu jest lepszym pomysłem niż dodawanie cukru , choćby dlatego że nie masz dodatkowego dziadostwa z fermentacji cukru. Według mnie dodanie 7...
autor: Pako23
niedziela, 1 paź 2023, 10:43
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Kij w mrowisko podwójnej destylacji nastawow owocowych.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2636

Re: Kij w mrowisko podwójnej destylacji nastawow owocowych.

shizo pisze: czwartek, 28 wrz 2023, 15:15
No właśnie. Na forum praktycznie 100% poraź mówi, że destylować zawsze dwa razy. Moze to jednak nie ma sensu ? :scratch:
Może i jest praktycznie 100 % postów żeby destylować 2 x , ale znam parę osób którzy robią na raz , i są bardzo zadowoleni z efektów ,.
autor: Pako23
poniedziałek, 11 wrz 2023, 19:14
Forum: Osprzęt
Temat: wypełnienie odstojników miedzianymi sprężynkami
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1645

Re: wypełnienie odstojników miedzianymi sprężynkami

Po pierwsze piszesz nieprawdę albo masz problemy czytania ze zrozumieniem. W którym zdaniu wywnioskowałeś, że polecam koledze wywalić aparaturę? Jedyne, co poradziłem to wyciąć odstojniki. Napisałem coś takiego : To jak pracowałeś na takim sprzęcie , to powinieneś raczej pomoc koledze go ogarnąć, a...
autor: Pako23
poniedziałek, 11 wrz 2023, 13:16
Forum: Osprzęt
Temat: wypełnienie odstojników miedzianymi sprężynkami
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1645

Re: wypełnienie odstojników miedzianymi sprężynkami

To jak pracowałeś na takim sprzęcie , to powinieneś raczej pomoc koledze go ogarnąć, a nie pisać, że to dziadostwo i w skrócie go wywal. Na takim sprzęcie z odstojnikami koledzy uzyskują naprawdę fajne aromatyczne destylaty . Ja akurat nie mam takiego sprzętu ale wujek na takim pracuje i jak mu wyjd...
autor: Pako23
poniedziałek, 11 wrz 2023, 09:30
Forum: Osprzęt
Temat: wypełnienie odstojników miedzianymi sprężynkami
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1645

Re: wypełnienie odstojników miedzianymi sprężynkami

Dla ludzi z forum byłoby lepiej gdybyś jednak nie uświadamiał ludzi nie mając czegoś sprawdzonego /przetestowanego lub popartego badaniami.

Edit.
Czemu np nie piszesz nic żeby nie kupować kolumny półkowej bo kastruje aromaty?

Wyszukiwanie zaawansowane