Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
kondon
50
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Załączniki
Jaka kolumna? Półkowa 70 mm

Postautor: kondon » piątek, 13 gru 2019, 10:01

Witam :)

Zastanawiam się na kolumną i już kilka razy zmieniałem decyzję, więc chcę się upewnić, że mój pomysł ma sens.

Do czego miałaby być: na pewno whisky, zbożówki i spirytus (prawdopodobnie w mniejszych ilościach), może smakówki, nie wiem, będę próbował :)
Prąd oraz wysokość nie są ograniczeniami.

Na początku myślałem o kolumnie z wypełnieniem 76 mm / 100 l, jednak poczytałem i stwierdziłem, że do innych zastosowań niż spirytus lepsze będzie późniejsze dorobienie kolumny półkowej. Poczytałem więcej i po rozbudowaniu kolumny półkowej też można produkować spirytus, a wtedy kolumna z wypełnieniem staje się zbędna. Jednak do zalania kega 100 l potrzeba dużo surowców i dużych nastawów, a nie każdy musi wyjść dobry lub też cenowo atrakcyjny, więc przydałby się jakiś mniejszy keg do małych nastawów i różnych prób… Więc może do tego jakaś mniejsza?

W chwili obecnej myślę o zestawie keg 30 l + kolumna półkowa sitowa około 3” oraz z czasem 100 l / 5”, może na kołpakach, z płaszczem, buforem i wszystkim co tam się przyda oraz zapewni komfort pracy. Tę większą się jeszcze zobaczy.

Pytaniem jest, czy taka kolumna półkowa sitowa ~3” / 30 l / 5 półek / aabratek (przy założeniu, że później będzie większa) ma sens?
Wydaje mi się, że do różnych eksperymentów i małych nastawów byłaby idealna. Do tego jest o wiele tańsza i łatwiejsza w wykonaniu niż większa. Przy jej użyciu można także stworzyć wiele argumentów, przydatnych w negocjacjach podczas wykonywania większej ;]
Wykonywać (poza spawaniem) będę raczej samodzielnie.
Ostatnio zmieniony środa, 29 sty 2020, 17:04 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Pablito
150
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Jaka kolumna?

Postautor: Pablito » piątek, 13 gru 2019, 13:31

Do tego co piszesz do najlepiej półkowa i zbiornik z płaszczem. Prawdę mówiąc zbiornik z płaszczem cię nie ogranicza, chyba nie ma czegoś takiego jak minimalna ilość wsadu w przeciwieństwie do zbiornika z grzałkami zanurzonymi we wsadzie. Drugim aspektem jest pienienie zacierów, przez co wykorzystasz ~80% objętości kotła, co według mnie dyskwalifikuje zbiornik 30l, to lepiej zrób na kegu 50.
Kol. chprzemo zrobił kilka kolumn półkowych sitowych szklanych o średnicy wewnętrznej 100mm (~4 cal) i użytkownicy są zadowoleni. Napisz do niego, to może też coś nowego ci doradzi.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

chprzemo
750
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: chprzemo » piątek, 13 gru 2019, 14:04

Tak jak pisze @ Pablito nie idź w kierunku 30... Nie ma to sensu tym bardziej dla półkowej o średnicy 3-4’’- wyssiesz kocioł w godzinę i dobrze nie zorientujesz się co się dzieje, a już będą szły pogony.

Płaszcz jest najlepszym rozwiązaniem i na tyle uniwersalnym, że nie będziesz potrzebował innego zbiornika.

Jak będziesz chciał jakiś informacji to pisz śmiało- co będę wiedział to podpowiem:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Awatar użytkownika

Lord Pagon
100
Załączniki

Postautor: Lord Pagon » piątek, 13 gru 2019, 15:29

Może autor tematu niech określi budżet na ten cel będzie łatwiej :) Zgadzam się z przedmową keg 50 l to minimum .

Autor tematu
kondon
50
Załączniki

Postautor: kondon » piątek, 13 gru 2019, 17:22

Dzięki za odpowiedzi :)

Jak już pisałem chciałbym 2 kolumny - jedną (tak jak radzicie) większą i z płaszczem, a drugą (na początek i do eksperymentów) mniejszą. Jeśli będzie 15 l nastawu (np. na tyle było owoców czy jakiś nowy przepis) to wlanie tego do kega 100 l będzie bez sensu.

@Pablitol Jeśli planuję 100 l to 50 l nie różni się od niego aż tak bardzo i nie widzę sensu dwóch tak zbliżonych. 30 l daje za to nowe możliwości (eksperymenty i małe nastawy).

@chprzemo Oczywiście czytałem (kilka razy) Twój temat :)
Do tej skłaniam się ku 3" lub troszkę mniej.

@Lord Pagon Nie mam ustalonego budżetu. Raczej patrzę na potrzeby w relacji koszt / efekt. Wiem też, że lepiej raz zapłacić więcej, niż później tracić i męczyć się.
Z drugiej strony taka pełnowymiarowa kolumna na kegu 100 l to wyjdzie pewnie z 2,5 tyś., a taka mniejsza na 30 l myślę, że około 1000 zł. Na początek jest to różnica, a zobaczyłbym jak to w ogóle wygląda.

Awatar użytkownika

Lord Pagon
100
Załączniki

Postautor: Lord Pagon » piątek, 13 gru 2019, 19:32

Tu nie keg robi koszty ale to co chciałbyś z niego wyciągnąć, żeby mieć kombajn do wszystkiego to trzeba te 2,5 klocka kilkukrotnie pomnożyć . Zawsze można iść na ustępstwa i z pewnych rzeczy zrezygnować i powoli rozbudowywać sprzęt oczywiście podstawą jest zbiornik i tu będzie bolało przy dwupłaszczu.

kwik44
950
Załączniki

Postautor: kwik44 » piątek, 13 gru 2019, 21:03

Przede wszystkim określ wolumen produkcji. Beczka 50l to ~150kg zboża do zatarcia. To jest ok 700l zacieru. Przydałby się keg z płaszczem, żeby się nie bawić z workiem do wyciskania i minimalizować straty. Jeśli zamierzasz robić rocznie kilka litrów to keg 30l wystarczy zupełnie. Czy nawet garnek, byle bez odstojników. Keg 100l + rura 76 zagra bardzo dobrze. Ale to będą już koszta wyższe zdecydowanie niż wspomniane 2,5kzł. I wolumen zdecydowanie większy. Kolumna, alembik, półkowa to już dodatki. Można je zmieniać w zależności od potrzeb. Mam wszystkie ;P
Ostatnio zmieniony piątek, 13 gru 2019, 21:04 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
kondon
50
Załączniki

Postautor: kondon » sobota, 14 gru 2019, 06:22

kwik44 pisze:Przede wszystkim określ wolumen produkcji.

A żebym to ja wiedział... Ale będzie to więcej, niż kilka litrów.
Że płaszcz najwygodniejszy to już wiem i do tego będę dążył.

Z czego wam wychodzą takie koszty? Kupna - oczywiście, jednak, poza spawaniem, wszystko mogę złożyć sam.

chprzemo
750
Załączniki

Postautor: chprzemo » sobota, 14 gru 2019, 09:56

Zakupy docelowe mogą zaskoczyć bo patrząc na wstępne koszta nie bierze się pod uwagę drobnicy która kosztuje, jest tego dużo i bardzo podnosi wydatki.
Ostatnio zmieniony sobota, 14 gru 2019, 09:58 przez chprzemo, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
kondon
50
Załączniki

Postautor: kondon » wtorek, 17 gru 2019, 19:52

Zdecydowałem się zrobić najpierw kolumnę na kegu 30 l.

Keg euro, do niego zawór spustowy, ocieplenie mata kauczukowa 13 mm. Myślałem też, aby założyć dwie grzałki 2 x 3000 / 2000 W, może szeregowo, aby zmniejszyć obciążenie cieplne. Do tego regulator Boleckiego. Port pomiaru temperatury, wziernik na SMS, montowanie kolumny na kryzie.

Kolumna myślę 3” lub trochę mniej. 5 półek sitowych, na 6 szkłach (pierwsza pusta). Półki z blachy nierdzewnej 1,5 mm, przelew regulowany na uszczelce silikonowej. Odbiór z każdej półki + porty pomiaru temperatury. Głowica aabratek.

Na razie tyle, reszta później.
Jaki będzie optymalny rozmiar kolumny, a jaki głowicy?

Tymek76
50
Załączniki

Postautor: Tymek76 » sobota, 21 gru 2019, 17:26

Czy jest na forum wątek - gdzie można uzyskać informacje:

Wydajność do średnicy kolumny.
Moc potrzebna do zalania a średnica kolumny
Moc robocza do średnicy kolumny.

Mam w kegu grzałkę 3 x 2kW i zastanawiam się nad zmianą
kolumny ze średnicy 63 na większą - zależy mi na jak najkrótszym czasie procesu

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » sobota, 21 gru 2019, 18:13

Oj leniuszku, leniuszku... :hammer:
To tak na szybko.
Średnica kolumny a moce i wydajność..pdf

Srednica rury a ilość sprężynek.jpg

Resztę interesujących tabel znajdziesz tutaj:
tabele-kalkulatory-przeliczniki-wykresy-itp-t12621.html
I tutaj:
https://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=5064
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Tymek76
50
Załączniki

Postautor: Tymek76 » poniedziałek, 23 gru 2019, 06:57

Dzięki Lsgo58 z tabelki wynika żeby zalać kolumnę na każdy cm2 trzeba dostarczyć min. 110 W .
Czyli dla kolumn:
fi 80,0 x 2 - 4980 W
fi 88,9 x 2 - 6820 W
fi 101,6 x 2 - 8910 W

W moim przypadku mógłbym przejść na fi 80,0 lub 88,9 ale tu bym nie zalał kolumny...

chprzemo
750
Załączniki

Postautor: chprzemo » poniedziałek, 23 gru 2019, 10:58

Zalanie kolumny i wyliczenia które zrobiles maja zastosowanie tylko do kolumn zasypowych. Kolumny półkowe rządzą się trochę innymi prawami.

Na przykład moja kolumna sitowa 100mm przy 5 półkach zaczyna stabilną pracę od jakiś 2,5 kW.

Tymek76
50
Załączniki

Postautor: Tymek76 » poniedziałek, 23 gru 2019, 20:40

@chprzemo - jaki % masz z 5 półek i ile produktu na godzinę ?

chprzemo
750
Załączniki

Postautor: chprzemo » wtorek, 24 gru 2019, 12:41

Jak narazie bawiłem się z owocówkami jedynie i nie mierzyłem wydajności, moc tez celowałem w destylat owocowy wiec się nie wypowiem.

Półkową chcesz do czystego czy smakowego urobku?

Pracuje nad półkową do czystego ale pierwsze testy za kilka tygodni. W każdym bądź razie planuje podejść do wydajności (przynajmniej na początku) tak jak przy zasypowych czyli 12ml/min x 1kW mocy. Sprawdzę przy jakiej mocy kolumna będzie pracowała stabilnie i odbiór wyliczę.. mam nadzieje, ze moje dostępne 6 kW nie okaże się za mało:)

Autor tematu
kondon
50
Załączniki

Postautor: kondon » wtorek, 24 gru 2019, 13:15

@Tymek76 wskazowki-konstrukcyjne-i-eksploatacyjne-do-kolumn-polkowych-i-inne-ciekawe-tlumaczenia-t15157.html
post198700.html?hilit=%C5%9Brednicy%20wewn%C4%99trznej%2060mm%20od%20750W%20do%204kW.#p198700
Nie znalazłem tutaj szczegółowych informacji na temat półkowych, podobnych do tabelki podanej przez lesgo.
Tylko, Ty chyba masz kołpakową? Do tego 4", więc skąd 63 mm? Doprecyzuj o co pytasz, a najlepiej pytaj w swoim temacie ;]

@chprzemo Z chęcią poczytałbym, gdybyś opisał swoje doświadczenia z użycia półek sitowych. Najlepiej, gdybyś to zrobił w swoim temacie. Czym bardziej szczegółowo - tym lepiej.

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 24 gru 2019, 14:19

Tymek76 pisze:@chprzemo - jaki % masz z 5 półek i ile produktu na godzinę ?

Na samej półkowej jeśli chodzi o moc urobku to jest ok 92%. Gdy jest dodany bufor stabilizująco - wzmacniający to moc podnosi się do 95%.
Ja prowadzę rektyfikację z odbiorem na poziomie 30ml/min. Czyli łatwo wyliczyć, że ilość to 1800ml/godz.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 gru 2019, 14:20 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
750
Załączniki

Postautor: chprzemo » wtorek, 24 gru 2019, 21:57

kondon pisze:@chprzemo Z chęcią poczytałbym, gdybyś opisał swoje doświadczenia z użycia półek sitowych. Najlepiej, gdybyś to zrobił w swoim temacie. Czym bardziej szczegółowo - tym lepiej.

Na tą chwilę nie czuje się na siłach nic konstruktywnego napisać, ale za jakiś czas będę bardziej metodycznie do półek podchodził i wtedy coś dodam.

Pozdrawiam!

Tymek76
50
Załączniki

Postautor: Tymek76 » czwartek, 26 gru 2019, 22:17

lesgo58 pisze:
Tymek76 pisze:@chprzemo - jaki % masz z 5 półek i ile produktu na godzinę ?

Na samej półkowej jeśli chodzi o moc urobku to jest ok 92%. Gdy jest dodany bufor stabilizująco - wzmacniający to moc podnosi się do 95%.
Ja prowadzę rektyfikację z odbiorem na poziomie 30ml/min. Czyli łatwo wyliczyć, że ilość to 1800ml/godz.

Mam też kolumnę półkową (4 półki kołpakowe, średnica 4 cale) jeszcze jej nie odpaliłem czeka na owocówki. Mam tez bufor od zasypowej - bufor ma 1,8l pojemności. Czy taki bufor będzie OK dla kociołka 50l i kolumny półkowej 4 cale ? Czy potrzebny będzie potrzebny bufor o większej pojemności ?

Wróć do „Kolumny destylacyjne”