Jaka kolumna? Półkowa 70 mm

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy

Post autor: kondon »

Witam :)

Zastanawiam się na kolumną i już kilka razy zmieniałem decyzję, więc chcę się upewnić, że mój pomysł ma sens.

Do czego miałaby być: na pewno whisky, zbożówki i spirytus (prawdopodobnie w mniejszych ilościach), może smakówki, nie wiem, będę próbował :)
Prąd oraz wysokość nie są ograniczeniami.

Na początku myślałem o kolumnie z wypełnieniem 76 mm / 100 l, jednak poczytałem i stwierdziłem, że do innych zastosowań niż spirytus lepsze będzie późniejsze dorobienie kolumny półkowej. Poczytałem więcej i po rozbudowaniu kolumny półkowej też można produkować spirytus, a wtedy kolumna z wypełnieniem staje się zbędna. Jednak do zalania kega 100 l potrzeba dużo surowców i dużych nastawów, a nie każdy musi wyjść dobry lub też cenowo atrakcyjny, więc przydałby się jakiś mniejszy keg do małych nastawów i różnych prób… Więc może do tego jakaś mniejsza?

W chwili obecnej myślę o zestawie keg 30 l + kolumna półkowa sitowa około 3” oraz z czasem 100 l / 5”, może na kołpakach, z płaszczem, buforem i wszystkim co tam się przyda oraz zapewni komfort pracy. Tę większą się jeszcze zobaczy.

Pytaniem jest, czy taka kolumna półkowa sitowa ~3” / 30 l / 5 półek / aabratek (przy założeniu, że później będzie większa) ma sens?
Wydaje mi się, że do różnych eksperymentów i małych nastawów byłaby idealna. Do tego jest o wiele tańsza i łatwiejsza w wykonaniu niż większa. Przy jej użyciu można także stworzyć wiele argumentów, przydatnych w negocjacjach podczas wykonywania większej ;]
Wykonywać (poza spawaniem) będę raczej samodzielnie.
Ostatnio zmieniony środa, 29 sty 2020, 17:04 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Pablito »

Do tego co piszesz do najlepiej półkowa i zbiornik z płaszczem. Prawdę mówiąc zbiornik z płaszczem cię nie ogranicza, chyba nie ma czegoś takiego jak minimalna ilość wsadu w przeciwieństwie do zbiornika z grzałkami zanurzonymi we wsadzie. Drugim aspektem jest pienienie zacierów, przez co wykorzystasz ~80% objętości kotła, co według mnie dyskwalifikuje zbiornik 30l, to lepiej zrób na kegu 50.
Kol. chprzemo zrobił kilka kolumn półkowych sitowych szklanych o średnicy wewnętrznej 100mm (~4 cal) i użytkownicy są zadowoleni. Napisz do niego, to może też coś nowego ci doradzi.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: chprzemo »

Tak jak pisze @ Pablito nie idź w kierunku 30... Nie ma to sensu tym bardziej dla półkowej o średnicy 3-4’’- wyssiesz kocioł w godzinę i dobrze nie zorientujesz się co się dzieje, a już będą szły pogony.

Płaszcz jest najlepszym rozwiązaniem i na tyle uniwersalnym, że nie będziesz potrzebował innego zbiornika.

Jak będziesz chciał jakiś informacji to pisz śmiało- co będę wiedział to podpowiem:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Lord Pagon »

Może autor tematu niech określi budżet na ten cel będzie łatwiej :) Zgadzam się z przedmową keg 50 l to minimum .

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

Dzięki za odpowiedzi :)

Jak już pisałem chciałbym 2 kolumny - jedną (tak jak radzicie) większą i z płaszczem, a drugą (na początek i do eksperymentów) mniejszą. Jeśli będzie 15 l nastawu (np. na tyle było owoców czy jakiś nowy przepis) to wlanie tego do kega 100 l będzie bez sensu.

@Pablitol Jeśli planuję 100 l to 50 l nie różni się od niego aż tak bardzo i nie widzę sensu dwóch tak zbliżonych. 30 l daje za to nowe możliwości (eksperymenty i małe nastawy).

@chprzemo Oczywiście czytałem (kilka razy) Twój temat :)
Do tej skłaniam się ku 3" lub troszkę mniej.

@Lord Pagon Nie mam ustalonego budżetu. Raczej patrzę na potrzeby w relacji koszt / efekt. Wiem też, że lepiej raz zapłacić więcej, niż później tracić i męczyć się.
Z drugiej strony taka pełnowymiarowa kolumna na kegu 100 l to wyjdzie pewnie z 2,5 tyś., a taka mniejsza na 30 l myślę, że około 1000 zł. Na początek jest to różnica, a zobaczyłbym jak to w ogóle wygląda.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Lord Pagon »

Tu nie keg robi koszty ale to co chciałbyś z niego wyciągnąć, żeby mieć kombajn do wszystkiego to trzeba te 2,5 klocka kilkukrotnie pomnożyć . Zawsze można iść na ustępstwa i z pewnych rzeczy zrezygnować i powoli rozbudowywać sprzęt oczywiście podstawą jest zbiornik i tu będzie bolało przy dwupłaszczu.

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kwik44 »

Przede wszystkim określ wolumen produkcji. Beczka 50l to ~150kg zboża do zatarcia. To jest ok 700l zacieru. Przydałby się keg z płaszczem, żeby się nie bawić z workiem do wyciskania i minimalizować straty. Jeśli zamierzasz robić rocznie kilka litrów to keg 30l wystarczy zupełnie. Czy nawet garnek, byle bez odstojników. Keg 100l + rura 76 zagra bardzo dobrze. Ale to będą już koszta wyższe zdecydowanie niż wspomniane 2,5kzł. I wolumen zdecydowanie większy. Kolumna, alembik, półkowa to już dodatki. Można je zmieniać w zależności od potrzeb. Mam wszystkie ;P
Ostatnio zmieniony piątek, 13 gru 2019, 21:04 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

kwik44 pisze:Przede wszystkim określ wolumen produkcji.
A żebym to ja wiedział... Ale będzie to więcej, niż kilka litrów.
Że płaszcz najwygodniejszy to już wiem i do tego będę dążył.

Z czego wam wychodzą takie koszty? Kupna - oczywiście, jednak, poza spawaniem, wszystko mogę złożyć sam.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: chprzemo »

Zakupy docelowe mogą zaskoczyć bo patrząc na wstępne koszta nie bierze się pod uwagę drobnicy która kosztuje, jest tego dużo i bardzo podnosi wydatki.
Ostatnio zmieniony sobota, 14 gru 2019, 09:58 przez chprzemo, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

Zdecydowałem się zrobić najpierw kolumnę na kegu 30 l.

Keg euro, do niego zawór spustowy, ocieplenie mata kauczukowa 13 mm. Myślałem też, aby założyć dwie grzałki 2 x 3000 / 2000 W, może szeregowo, aby zmniejszyć obciążenie cieplne. Do tego regulator Boleckiego. Port pomiaru temperatury, wziernik na SMS, montowanie kolumny na kryzie.

Kolumna myślę 3” lub trochę mniej. 5 półek sitowych, na 6 szkłach (pierwsza pusta). Półki z blachy nierdzewnej 1,5 mm, przelew regulowany na uszczelce silikonowej. Odbiór z każdej półki + porty pomiaru temperatury. Głowica aabratek.

Na razie tyle, reszta później.
Jaki będzie optymalny rozmiar kolumny, a jaki głowicy?

Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Tymek76 »

Czy jest na forum wątek - gdzie można uzyskać informacje:

Wydajność do średnicy kolumny.
Moc potrzebna do zalania a średnica kolumny
Moc robocza do średnicy kolumny.

Mam w kegu grzałkę 3 x 2kW i zastanawiam się nad zmianą
kolumny ze średnicy 63 na większą - zależy mi na jak najkrótszym czasie procesu
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: lesgo58 »

Oj leniuszku, leniuszku... :hammer:
To tak na szybko.
Średnica kolumny a moce i wydajność..pdf
Srednica rury a ilość sprężynek.jpg
Resztę interesujących tabel znajdziesz tutaj:
tabele-kalkulatory-przeliczniki-wykresy-itp-t12621.html
I tutaj:
https://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=5064
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Tymek76 »

Dzięki Lsgo58 z tabelki wynika żeby zalać kolumnę na każdy cm2 trzeba dostarczyć min. 110 W .
Czyli dla kolumn:
fi 80,0 x 2 - 4980 W
fi 88,9 x 2 - 6820 W
fi 101,6 x 2 - 8910 W

W moim przypadku mógłbym przejść na fi 80,0 lub 88,9 ale tu bym nie zalał kolumny...

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: chprzemo »

Zalanie kolumny i wyliczenia które zrobiles maja zastosowanie tylko do kolumn zasypowych. Kolumny półkowe rządzą się trochę innymi prawami.

Na przykład moja kolumna sitowa 100mm przy 5 półkach zaczyna stabilną pracę od jakiś 2,5 kW.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Tymek76 »

@chprzemo - jaki % masz z 5 półek i ile produktu na godzinę ?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: chprzemo »

Jak narazie bawiłem się z owocówkami jedynie i nie mierzyłem wydajności, moc tez celowałem w destylat owocowy wiec się nie wypowiem.

Półkową chcesz do czystego czy smakowego urobku?

Pracuje nad półkową do czystego ale pierwsze testy za kilka tygodni. W każdym bądź razie planuje podejść do wydajności (przynajmniej na początku) tak jak przy zasypowych czyli 12ml/min x 1kW mocy. Sprawdzę przy jakiej mocy kolumna będzie pracowała stabilnie i odbiór wyliczę.. mam nadzieje, ze moje dostępne 6 kW nie okaże się za mało:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

@Tymek76 wskazowki-konstrukcyjne-i-eksploatacyjn ... 15157.html
post198700.html?hilit=%C5%9Brednicy%20w ... W.#p198700
Nie znalazłem tutaj szczegółowych informacji na temat półkowych, podobnych do tabelki podanej przez lesgo.
Tylko, Ty chyba masz kołpakową? Do tego 4", więc skąd 63 mm? Doprecyzuj o co pytasz, a najlepiej pytaj w swoim temacie ;]

@chprzemo Z chęcią poczytałbym, gdybyś opisał swoje doświadczenia z użycia półek sitowych. Najlepiej, gdybyś to zrobił w swoim temacie. Czym bardziej szczegółowo - tym lepiej.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: lesgo58 »

Tymek76 pisze:@chprzemo - jaki % masz z 5 półek i ile produktu na godzinę ?
Na samej półkowej jeśli chodzi o moc urobku to jest ok 92%. Gdy jest dodany bufor stabilizująco - wzmacniający to moc podnosi się do 95%.
Ja prowadzę rektyfikację z odbiorem na poziomie 30ml/min. Czyli łatwo wyliczyć, że ilość to 1800ml/godz.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 gru 2019, 14:20 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: chprzemo »

kondon pisze: @chprzemo Z chęcią poczytałbym, gdybyś opisał swoje doświadczenia z użycia półek sitowych. Najlepiej, gdybyś to zrobił w swoim temacie. Czym bardziej szczegółowo - tym lepiej.
Na tą chwilę nie czuje się na siłach nic konstruktywnego napisać, ale za jakiś czas będę bardziej metodycznie do półek podchodził i wtedy coś dodam.

Pozdrawiam!
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Tymek76 »

lesgo58 pisze:
Tymek76 pisze:@chprzemo - jaki % masz z 5 półek i ile produktu na godzinę ?
Na samej półkowej jeśli chodzi o moc urobku to jest ok 92%. Gdy jest dodany bufor stabilizująco - wzmacniający to moc podnosi się do 95%.
Ja prowadzę rektyfikację z odbiorem na poziomie 30ml/min. Czyli łatwo wyliczyć, że ilość to 1800ml/godz.
Mam też kolumnę półkową (4 półki kołpakowe, średnica 4 cale) jeszcze jej nie odpaliłem czeka na owocówki. Mam tez bufor od zasypowej - bufor ma 1,8l pojemności. Czy taki bufor będzie OK dla kociołka 50l i kolumny półkowej 4 cale ? Czy potrzebny będzie potrzebny bufor o większej pojemności ?

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

Zdecydowałem się na średnicę wewnętrzną 70 mm, jaka powinna być średnica i reszta wymiarów głowicy? Czy, aby uniknąć redukcji, można zrobić tej samej średnicy, co reszta kolumny?
Jako, że będę miał odbiór z każdej półki, jakie jeziorko w głowicy?
Z tego co wyczytałem (poza spirytusem) nie potrzeba więcej niż 5 półek, zgadza się, czy ktoś ma inne zdanie?

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

Chyba jednak zrezygnuję z aabratka i zrobię głowicę puszkową. Skoro kolumna jest szklana, a ja nie spawam, to następny element ze szkła będzie tylko ułatwieniem. Do tego zmiana wielkości jeziorka będzie bardzo prosta (tak mi się przynajmniej wydaje ;] ) i wystarczy wymienić dno na inne, z wybraną wysokością przelewu.
Średnica wewnętrzna będzie taka jak kolumny ~70 mm, natomiast jaka zewnętrzna - szklanej rury? Do tego jaka wysokość? Najlepiej, jakby cała kolumna była niższa niż 230 cm, ale przy 5 półkach to nie będzie problemem, wiec głowica nie musi być specjalnie niska.
Chciałbym też użyć rurki karbowanej o mniejszej średnicy, aby zminimalizować martwe pole wewnątrz nawijanego okręgu. Czy użycie mniejszych rurek ma jakieś wady?
kwik44 pisze:(...) I moim zdaniem taniej wyjdzie zrobić szklaną, chyba, że jesteś ślusarzem i spawasz albo ktoś ci całość za przysłowiową flaszkę zrobi ;)
post180084.html?hilit=sitowa%20g%C5%82owica#p180084
Widziałeś gdzieś takie gotowe? Chciałbym zobaczyć jak to dokładnie wygląda.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Szlumf »

1. Odbiór z każdej półki nic Ci nie da. Mi w każdym razie nie udało się tego opanować w satysfakcjonującym stopniu. Jeżeli planujesz kolumnę z segmentów szklanych to wystarczy 1 półka z odbiorem. Możesz ja przekładać gdzie chcesz. Ja bym po swoich doświadczeniach zrezygnował z odbioru z półki. Przydatny natomiast jest pomiar temperatury na najniższej półce. Wykorzystuję go przy "pompowaniu" pod koniec procesu.
2. Zamiast głowicy puszkowej dałbym głowicę Nixon/Stone. Jest co prawda wyższa ale dużo łatwiejsza w wykonaniu dla początkującego. Jeżeli jako skraplacz dasz spiralę z 4-4,5m karbowanki fi 12mm to w przyszłości - jeżeli zechcesz robić spirytus - łatwo ja wykorzystasz do niskiej głowicy Thora spokojnie obsługującej 6kW grzania. Możesz tez od razu zrobić Thora w oparciu o trójnik z nierdzewki. Refluks zewnętrzny z jeziorkiem dwustanowym.
3. Poczytaj jeszcze i przemyśl czy jednak półki kołpakowe nie będą lepsze od sitowych. Trudniejsze w wykonaniu ale moim zdaniem łatwiejsze w obsłudze sadząc po opisach kolegów.
4. Ja mam szkło 80/75mm i od 3 lat nic nie stłukłem. Ścianka 2,5mm wydaje mi się wystarczająca.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: lesgo58 »

Szlumf pisze:1. Odbiór z każdej półki nic Ci nie da. Mi w każdym razie nie udało się tego opanować w satysfakcjonującym stopniu..
Mam podobne doświadczenia. Kiedyś też kombinowałem z odbiorem z różnych półek. Dopiero zastosowanie OLM dało zadowalające mnie efekty. Tutaj mała uwaga - OLM ma pożądane zastosowanie tylko podczas rektyfikacji w celu uzyskania spirytusu. Przy owocówkach - moim zdaniem - odbiór z półek czy nawet z OLM (w naszych amatorskich realiach) mija się z celem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kwik44 »

Odbiór z różnych półek miałby sens w przypadku destylacji ciągłej. Wtedy można dopracować "własny" profil destylatu. Dla naszych potrzeb jest to niepotrzebne dodatkowe utrudnienie. Dojście do ładu z podstawowym procesem jest na początku trudne więc po co komplikować?
Kołpakowe półki będą zdecydowanie łatwiejsze. Ja mam wprawdzie shotguna to chłodzenia, ale do 94/5 stopnia w kotle właściwie nic nie trzeba robić. Kołpaki po prostu pracują. Wykonanie też nie jest trudne. Dopiero powyżej 94/95 zbijam temperaturę shotgunem i ciągnę destylat dalej. Na sitach margines zmian jest zdecydowanie mniejszy, ale z zaworkiem precyzyjnym na chłodzeniu nie ma to większego znaczenia. Kołpakowe będą trochę droższe w wykonaniu, ale też bez przesady. Można pociąć rurę miedzianą na pierścienie, dolutować dekle i będzie. Albo zamówić kapy u Chińczyków. Moje szkło ma 5mm ścianki.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: radius »

kwik44 pisze: Kołpakowe będą trochę droższe w wykonaniu, ale też bez przesady. Można pociąć rurę miedzianą na pierścienie, dolutować dekle i będzie. Albo zamówić kapy u Chińczyków.
Tylko po co szukać daleko? U nas można także kupić i nie zrujnować się finansowo. Dla przykładu kapa 42
https://ekobud-sklep.pl/zaslepka-miedziana-42-mm.html
https://www.rimex.com.pl/ksztaltki-mied ... 42-mm.html
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 sty 2020, 11:13 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: lesgo58 »

kondon pisze:...

W chwili obecnej myślę o zestawie keg 30 l + kolumna półkowa sitowa około 3” oraz z czasem 100 l / 5”, może na kołpakach, z płaszczem, buforem i wszystkim co tam się przyda oraz zapewni komfort pracy. Tę większą się jeszcze zobaczy.

...
Wykonywać (poza spawaniem) będę raczej samodzielnie.
Myślałeś kiedyś o takiej alternatywie?
post144232.html#p144232
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: .Gacek »

Co do głowicy to tutaj masz schemat kolegi z forum kolegi @DoktorPio z tego tematu:

master-super-purity-by-doktorpio-t14709.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

Dzięki za odpowiedzi :)

@Szlumf 1. Czytałem :)
Niekoniecznie mi chodzi o pracę na poszczególnych półkach. Raczej odebrać sobie trochę z każdej i porównać, a później dostosować kolumnę względem tego. To jest mała kolumna, można się nią bawić i próbować różnych opcji. Do tego każda półka ma mieć miejsce na termometr.
Z resztą to nie jest obecnie dla mnie priorytet. Mogę to sobie dorobić później. Chcę to tylko zaplanować tak, aby nie było z tym problemów.
2. A co jest trudnego w puszkowej? Od góry dekiel, do niego rurka (na którą nawinie się karbowankę) i dennica. Od dołu dekiel z kawałkiem rury o średnicy kolumny, do tego przelew i zaworek. Czy może źle coś planuję?
3. Z tego co mi też wiadomo, to masz rację. Dlatego też w większej kolumnie planuję zrobić kołpaki, ale na początek chcę coś prostszego do wykonania.
4. Dzięki za opinię. Zobaczę jak z cenami i przemyślę.
lesgo58 pisze:
Szlumf pisze:1. Odbiór z każdej półki nic Ci nie da. Mi w każdym razie nie udało się tego opanować w satysfakcjonującym stopniu..
Mam podobne doświadczenia. Kiedyś też kombinowałem z odbiorem z różnych półek. Dopiero zastosowanie OLM dało zadowalające mnie efekty. Tutaj mała uwaga - OLM ma pożądane zastosowanie tylko podczas rektyfikacji w celu uzyskania spirytusu. Przy owocówkach - moim zdaniem - odbiór z półek czy nawet z OLM (w naszych amatorskich realiach) mija się z celem.
Kilkukrotnie pisałeś, że w którejś z Twoich kolumn brakuje Ci właśnie tego odbioru z półek. Już tak nie uważasz?
Jaka jest różnica między OLM a odbiorem bezpośrednio z półki?
Co do alternatywy - pomyślę przy drugiej.
kwik44 pisze:Odbiór z różnych półek miałby sens w przypadku destylacji ciągłej. Wtedy można dopracować "własny" profil destylatu. Dla naszych potrzeb jest to niepotrzebne dodatkowe utrudnienie. Dojście do ładu z podstawowym procesem jest na początku trudne więc po co komplikować?
Na początku masz rację, nie będę się z tym bawił, ale jak już dojdę do wprawy to będę próbował różnych opcji.
Kołpakowe półki będą zdecydowanie łatwiejsze. Ja mam wprawdzie shotguna to chłodzenia, ale do 94/5 stopnia w kotle właściwie nic nie trzeba robić. Kołpaki po prostu pracują. Wykonanie też nie jest trudne. Dopiero powyżej 94/95 zbijam temperaturę shotgunem i ciągnę destylat dalej. Na sitach margines zmian jest zdecydowanie mniejszy, ale z zaworkiem precyzyjnym na chłodzeniu nie ma to większego znaczenia. Kołpakowe będą trochę droższe w wykonaniu, ale też bez przesady. Można pociąć rurę miedzianą na pierścienie, dolutować dekle i będzie. Albo zamówić kapy u Chińczyków. Moje szkło ma 5mm ścianki.
Gdybym sam spawał, to pewnie w takie bym celował. Z resztą kolumna jest skręcana i ewentualna wymiana w przyszłości nie będzie żadnym problemem. Dla mnie sita są o wiele łatwiejsze i szybsze w wykonaniu.
A miedzi nie trzeba czyścić co jakiś czas? Do tego niektórzy piszą, że SP miedziane dają niepożądane dla nich posmaki w destylacji. Półki miedziane spowodują, że niemożliwe będzie ich wyeliminowanie?

@.Gacek A widziałem, nawet wczoraj :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 sty 2020, 22:57 przez kondon, łącznie zmieniany 1 raz.

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kwik44 »

Nie warto. Wpływ destylacji to max 5% IMHO.
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 sty 2020, 20:29 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Szlumf »

Trochę uściślę swoją wcześniejszą wypowiedź.
1. Nie byłem w stanie nadążyć z przerzucaniem odbioru za tempem zmian destylatu na kolejnych półkach. Musi być ciągła kontrola jakości tego co leci a jakość ni jak ma się do wskazań termometrów. Trzeba oceniać organoleptycznie. Praca z małą mocą i kropelkowym odbiorem z kolei niwelowała jedną z zalet półkowej tj. znaczne skrócenie czasu destylacji. Może Ci się uda opracować jakiś rozsądny sposób.
2. Chyba się przejęzyczyłeś i chodziło Ci o głowicę puszkową a nie półkową. Jeżeli już opracowałeś technologię puszki bez spawania to jest oczywiście do zrobienia. Ale głowica N/S z półką odbiorczą na pewno jest prostsza i tańsza w wykonaniu. Ponadto, z mojego doświadczenia wynika, że puszkowa lub UFO wymagają dodatkowych zabiegów (deflektory) by nie było przedmuchów przy dużych mocach.
3. Na początek planujesz kocioł 30l do eksperymentów. Przy takim kotle, jak już pisał Chprzemo, średnica 70mm będzie za duża. Ponadto doświadczenia z sitową nie przełożą się prosto na kołpakową ale pozwolą Ci załapać o co chodzi. Ja przy kotle 30l zaczynałem ze szkłem o średnicy 58/55mm (rura od solara) i 5 kołpakach. Teraz mam kocioł 66l i kolumnę 80/75mm i kociołek mógłby być większy.
4. Jak ceny będą za wysokie to poszukaj mniej oczywistych rozwiązań. Wspomniałem o rurach od solarów. Ja dostałem złomowe za darmo. Widziałem też w internecie półkowe ze słoików, szklanek czy nawet zniczy. Ostatnio odzyskałem fajne szkiełka 98/94mm, h= 26cm z lampionów zakupionych na Alegro. Za 2 zapłaciłem 50zł z przesyłką. Jeżeli minimalizujesz koszty tej eksperymentalnej to może na początek zrezygnuj z konstrukcji ściąganej szpilkami na rzecz kolumny podwieszanej do czegoś i łączonej na rękawy silikonowe. W załączeniu zdjęcia.
P2.jpeg
P1.jpeg
P3.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

kwik44 pisze:Nie warto. Wpływ destylacji to max 5% IMHO.
Masz na myśli, że ważniejsze jest przygotowanie nastawu i użyty sprzęt?
Pewnie różnica ilości półek 3 / 4 / 5 też jest istotna i warto sprawdzić, który wariant komu odpowiada.

@Szlumf 1. Czytałem Twój post na białym i mniej więcej wiem o co Ci chodzi :) Na razie nie zagłębiam się w szczegóły bo raz, że na początku nie zamierzam działać poza powszechnie przyjętymi standardami, a dwa że i tak zaraz o tym zapomnę ;] Na szczegóły obsługi przyjdzie czas, kiedy już będą miał na czym próbować i będę miał do tego odpowiednią wiedzę :)
2. Oczywiście pomyłka ;] Już poprawiłem, dzięki za zwrócenie uwagi.
Nie tyle bez spawania, co z jego minimalizacją i bez żadnej filozofii. Po prostu połączyć jedno z drugim, aby osoba bez wiedzy... alkoholowej wiedziała o co chodzi.
Mógłbyś rozwinąć temat deflektorów?
3. Ktoś pisał, że przy 30 l 63 mm działa mu dobrze. Nie jest to jakaś duża różnica, a dużo też zależy od sit i sposobu prowadzenia procesu.
doświadczenia z sitową nie przełożą się prosto na kołpakową
Wiem, wiem. Kołpakowa jest bardziej elastyczna i pozwala na pracę na szerszych mocach. Jednak zasady pozostają podobne.
4. Dzięki za pomysły, ale bez przesady :) Nie zamierzam dziadować, ale też nie chcę na pierwszą kolumnę wydać za dużo. Najpierw zobaczyć co i jak, a później się pomyśli co dalej. Jak się w miarę dobrze zrobi, to sprzedaż tego w rozsądnej cenie nie będzie problemem, więc nie martwię się, że będzie leżało.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: Szlumf »

Deflektor w głowicy to element kierujący strumień par na spiralę skraplacza. Jeżeli skraplacz jest poprawnie wykonany (zwoje zajmują cały prześwit ale nie tworzą jednolitej powierzchni) to może nie być konieczny. Ja w swoich głowicach typu UFO i puszkowych musiałem dawać je w miejscach gdzie konstrukcja skraplacza miała prześwity.

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna?

Post autor: kondon »

@Szlumf Raczej będzie większy niż potrzeba, więc powinien dawać radę. Postaram się dobrze zwinąć, ale to chyba wyjdzie dopiero podczas używania...

Chyba co najważniejsze na chwilę obecną prawie już wiem. Została mi zewnętrzna średnica i wysokość głowicy puszkowej, wysokość jednej półki, średnica powrotów oraz grubość blachy z której będą kryzy, góra i dół głowicy. Ktoś doradzi? :)

Średnica wewnętrzna powrotu 14 mm, grubość 1 mm, do tego syfon 25 mm ze szczeliną 3 mm (między dnem koszyczka a rurtką powrotu) i wysokością syfonu 15 mm?
Wysokość szkła w półce 120 mm + pierścień 20 mm?
Blacha 3 mm chyba wystarczy?
Ostatnio zmieniony piątek, 24 sty 2020, 03:28 przez kondon, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna? Półkowa 70 mm

Post autor: kondon »

Ktoś doradzi, czy są to dobre wymiary?
Do tego średnica głowicy 100 mm, karbowanka DN 12, powrót z głowicy rurka 1/4"?

Autor tematu
kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka kolumna? Półkowa 70 mm

Post autor: kondon »

Takie sito będzie ok?
Średnica 70 mm, 160 otworów 1,5 mm (7,75%), 14 mm przelew.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”