Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Kontakt:
Załączniki
Master Super Purity by DoktorPio

Postautor: DoktorPio » sobota, 10 wrz 2016, 09:45

Witam
Dołączyłem do grona hobbystów tego forum i postanowiłem stworzyć swoją własna kolumnę wzorowaną na kilku konstrukcjach. Moje cudo to typowa beczka 50l z dwoma grzałkami 2x2000W katalizator miedziany 25cm kolumna 125cm KO głowica to całkowity mój wymysł hybryda, charakteryzuje się płynną zmienna wielkością jeziorka od 0 do 300 ml oczywiście z refluksem zewnętrznym :) Regulacja RR i odbioru za pomocą zaworów iglicowych. Jako ze jestem automatykiem to sterowanie typowe kontrola temperatury kotła, kolumny, głowicy, chłodnicy. Doposażone w płynną regulację mocy regulatorem fazowym, monitorowaną o pomiar napięcia, prądu, aktualnej mocy, mocy zużytej podczas całego procesu produkcji, czasu pracy itp. Do tego oczywiście E-Arc oraz kontrola temperatury chłodnicy oraz ewentualnego braku chłodzenia bądź przekroczenia dopuszczalnej temperatury chłodzenia (wyłącza grzanie). Jest jeszcze deblokada braku chłodzenia to przydatne podczas zalewania kolumny no chyba że zalewanie pracuje w trybie automatycznym :)
Kolumna super stabilna :D pracująca z wydajnością początkową od 1,5 do 1,0 l/h średnio 1,2 l/h oczywiście przy jakości Premium :D
Możliwe że są w tej kolumnie jakieś niedoróbki ale ja nie jestem spawaczem a wszystko od początku do końca robiłem sam włącznie że spawaniem robiłem sam :) Wstawię kilka fotek gotowej kolumny ale mam też fotki podczas jej budowy. Jest to druga tego typu kolumna która wydziergałem. Pierwsza kolumna jaką zrobiłem poszła do mojego kumpla ,ta moja jest prawie identyczna z małymi ulepszeniami ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
6500
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Master Super Purity by DoktorPio

Postautor: radius » sobota, 10 wrz 2016, 11:20

No, ładna robota :klaszcze:
Interesują mnie te chińskie zaworki, jak z ich precyzją sterowania przepływem?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Załączniki

Postautor: lesgo58 » sobota, 10 wrz 2016, 11:46

Brawo - zdolniacha z Ciebie. :klaszcze: :poklon;
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » sobota, 10 wrz 2016, 15:11

Ładna kolumna, fajnie estetycznie zrobiona i to mi się podoba. Choć jak dla mnie troszkę przebajerzona, chyba jestem minimalistą i lubię proste rzeczy i osobiście termometr i ew regulator mocy mi wystarcza. Nie to żebym krytykował twoją pracę bo jest wszystko fajnie ładnie, znasz się na tym, zrobiłeś sobie sam, wiesz jak tego używać i to się chwali.
Ale jak dla mnie za dużo tego wszystkiego, tym bardziej, że korekta RR pozostaje manualna.
Pomiar temperatury w kolumnie masz jeden tek który bezpośrednio widać ?
Kontrolujesz w jakiś sposób temp wypływającej wody chłodzącej lub ustalasz jakiś jej przepływ ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: DoktorPio » sobota, 10 wrz 2016, 17:38

radius pisze:No, ładna robota :klaszcze:
Interesują mnie te chińskie zaworki, jak z ich precyzją sterowania przepływem?

Ciesze się że się podoba i tak jak wygląda tak pracuje.
Co do zaworków iglicowych to ich precyzja jest wystarczająca do kolumny o tej wydajności i tych przepływach na RR i odbiorze.
Nie ma problemu z ustawieniem przepływów i odbiorów. Generalnie są warte swojej ceny.

Zbynek80 pisze:Ładna kolumna, fajnie estetycznie zrobiona i to mi się podoba. Choć jak dla mnie troszkę przebajerzona, chyba jestem minimalistą i lubię proste rzeczy i osobiście termometr i ew regulator mocy mi wystarcza. Nie to żebym krytykował twoją pracę bo jest wszystko fajnie ładnie, znasz się na tym, zrobiłeś sobie sam, wiesz jak tego używać i to się chwali.
Ale jak dla mnie za dużo tego wszystkiego, tym bardziej, że korekta RR pozostaje manualna.
Pomiar temperatury w kolumnie masz jeden tek który bezpośrednio widać ?
Kontrolujesz w jakiś sposób temp wypływającej wody chłodzącej lub ustalasz jakiś jej przepływ ?

No fakt jest tych bajerów ale większość jest potrzebna i ułatwia pracę i poprawia bezpieczeństwo pracy. Termometrów też jest parę ale co tam kosztowały grosze :D Ten w beczce wiadomo daje mi pogląd kiedy będę musiał wprowadzić korektę w RR i odbiorze oraz kiedy mi się będzie kończyć wartościowy destylat.
Pomiar w kolumnie jest robiony za pomocą tego termostatu-termometru E-Arc jak dla mnie najważniejszy ! Po stabilizacji odciągnięciu przedgonów ustawiam temp.dnia i wyłączenie odbioru gdy przekroczy wartość o 0.1*C Jak dla mnie najważniejszy w wielu sytuacjach np. gdy bym ustawił zbyt duża moc w stosunku do temp. zalania to wówczas uratuje tyłek przed zalaniem serca flegmą. No i wiadomo ten pomiar daje mi pierwszy sygnał podczas skoku temp o 0,1*C gdybym nie patrzył na inne termometry że trzeba zrobić korektę RR-odbioru serca ewentualnie zmniejszenie mocy.
Kolejny termometr w głowicy jak dla mnie mniej ważny bo on po stabilizacji pokazuje mi stałą i niezmienną temperaturę a ewentualne skoki są wówczas kiedy by nie był załączony E-Arc albo pod koniec odbioru już niewartościowego destylatu który to destylat i tak pójdzie do następnej destylacji albo w kanał.
Termometr w chłodnicy mierzy mi temperaturę na wyjściu wody chłodzącej, mam wpakowane w chłodnicę prawie 4,8m rurki KO304 karbowanej DN12. Chłodnica bardzo wydajna podczas produkcji i ustawieniu RR 5:1 lub 4:1 i odbiorze serca na poziomie 20-25ml/min mocy na grzałkach 1400-1500 mam na wyjściu wodę o temp 47-49*C i zużywam tak jak dziś 30-35l wody na godzinę. Sprawdzałem i bez problemów mogę pracować gdy temp wody wyjściowej jest na poziomie 60*C :shock: Ale ja wolę pracować na nieco niższej temp.wody wyjściowej. Co do przepływu to reguluje zaworkiem kulowym na zasilaniu chłodnicy który jest widoczny na fotkach. Wodę mam sieciową tak wiec ciśnienie i temperatura jest stabilna.
Mam jeszcze zainstalowany termostat bezpieczeństwa :D to na ewentualny brak chłodzenia. To na sytuacje gdyby ktoś zakręcił wodę albo gdyby wody zabrakło no i gdyby np. nastąpiło uszkodzenie regulatora mocy i nastąpiło by gwałtowne zalanie kolumny-głowicy to wówczas w takich sytuacjach zostanie wyłączone zasilanie grzałek i rozlegnie się alarm dźwiękowy i optyczny miganie LED.
Oczywiście są sytuacje że na przykład świadomie potrzebuje przekroczyć temp. bezpieczeństwa to wówczas mogę załączyć deblokadę tej blokady bezpieczeństwa.
No i kolejny wyświetlacz to wskaźnik aktualnej mocy-napięcia-prądu jaki idzie na grzałki mam też podgląd na czas pracy całej kolumny i na ilość zużytej mocy w kWh.

Na koniec zaprezentuje chłodnicę która mi sprawiła najwięcej problemów. Jest wykonana ze stali KO klasy 304 jej plusem jest lepsze formowanie ale minusem względem stali klasy 316 to że mam mniej karbików na mm. Rura karbowana wykonana ze stali 316 jest gorsza do nawinięcia ale ma więcej karbików co wpływa na jej większa wydajność podczas chłodzenia. Wiem sprawdzone ;)
Pozdrawiam

Obrazek

Szlumf
2000
Załączniki

Postautor: Szlumf » sobota, 10 wrz 2016, 21:00

Ładna robota. A mnie interesuje jak zrealizowałeś płynną regulację jeziorka?

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » niedziela, 11 wrz 2016, 00:45

Jeśli wprowadzasz regularnie korektę RR wedle wskazań term w kotle to czy ten E-Arc w ogóle Ci się załącza ?
Grzejesz mocą 1,4-1,5kw ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: DoktorPio » niedziela, 11 wrz 2016, 08:26

Zbynek80 pisze:Jeśli wprowadzasz regularnie korektę RR wedle wskazań term w kotle to czy ten E-Arc w ogóle Ci się załącza ?
Grzejesz mocą 1,4-1,5kw ?

Czy ja gdzieś napisałem że regularnie wprowadzam korektę RR :shock: ?
Po odbiorze przedgonów np.200ml i stabilizacji, ustawiam stały stosunek RR do odbioru np. na poziomie 4:1 odbieram 4,5-5 l serca. Po czym obserwuję temperaturę w beczce i dopiero pierwszy raz robię korektę RR / odbiór następnie odbieram powiedzmy jeszcze 0,5-1 l
Czy E-Arc się załącza ? Tak robi to wtedy gdybym przegapił moment korekty RR to wówczas skok o 0,1*C na kolumnie powoduje odpowiednio wcześnie odcięcie odbiór i skierowanie całość serca na wypełnienie to spowoduje ponowną stabilizacje spadek temp. o tą 0,1*C i znów następuje załączenie odbioru.
Oczywiście takie sytuacje są rzadkością bo z reguły odpowiednio wcześnie wprowadzam korektę RR/odbiór co powoduje że E-Arc nie pracuje i nie musi interweniować by pilnować jakości produktu :D Ale jest super sprawą poprawiająca komfort pracy operatora i do tego pilnuje żeby nie zapaprać serca pogonami !

Pytasz jaka mocą grzeje ? Podczas odbioru serca moc mam tak jak pisałem na poziomie 1,4-1,5kw ale często bywa tak że grzeję mocą 1,2-1,3kw a pod koniec procesu nawet jeszcze mniej na przykład wczoraj tak było. Zapewne moc jaka stosuję jest zależna od temp. otoczenia ciśnienia atmosferycznego i rodzaju wsadu.
A że tak spytam to moc jaką stosuję jest zbyt duża czy może zbyt mała ???
Sprawdziłem dokładnie zapiski jakie prowadzę podczas procesów destylacji i wychodzi na to że najczęściej stosowałem moc grzania na poziomie 1,2-1,3kw z tendencją do zmniejszania mocy pod koniec procesu do 1-1,1kw.
Te wyższe moce o których pisałem wcześniej były stosowane na początku rozruchu nowej kolumny wówczas jak nie miałem ocieplenia na kolumnie głowicy i kegu.

Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Załączniki

Postautor: lesgo58 » niedziela, 11 wrz 2016, 09:08

DoktorPio pisze:...Chłodnica bardzo wydajna podczas produkcji i ustawieniu RR 5:1 lub 4:1 i odbiorze serca na poziomie 20-25ml/min mocy na grzałkach 1400-1500 mam na wyjściu wodę o temp 47-49*C i zużywam tak jak dziś 30-35l wody na godzinę. ...

Ja z kolei mam takie pytanie. Jak to robisz, że przy tak małym grzaniu uzyskujesz tak duże prędkości odbioru. I jak długo odbierasz z tą prędkością?
Zużycie wody dla tej wielkości mocy grzania wydaje mi się ok. Taka moja uwaga - spokojnie możesz zredukować przepływ wody nawet do momentu aż będziesz miał 65-68*C. Nie zakłóci Ci to procesu a będziesz miał jeszcze większe oszczędności wody.

Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: DoktorPio » niedziela, 11 wrz 2016, 11:34

lesgo58 pisze:Ja z kolei mam takie pytanie. Jak to robisz, że przy tak małym grzaniu uzyskujesz tak duże prędkości odbioru. I jak długo odbierasz z tą prędkością?

Trudno mi powiedzieć jak to jest :D
Niemniej na tym forum jest jeszcze jeden kolega fachowiec który używa prawie identycznej kolumny, która to ja zbudowałem i przez jakiś czas testowałem ;)
I przyznam szczerze i zapewne ten kolega by to potwierdził że ta kolumna tak pracuje.

Zasada jest prosta, po zalaniu -zagęszczeniu i odciągnięciu przedgonów osiągam stabilizacje. Ustawiam moc około 15% mniej niż próg zalania powiedzmy że (tak było wczoraj) 1300W następnie 100% destylatu idzie sobie na RR włączam stoper i zakręcam zaworek kulowy RR i mierze czas 1min i obserwuję ilości destylatu która mi przyrasta w wskaźniku ilości w jeziorku i wówczas wiem że mi przyrasta np 100ml/min Następnie włączam ręczny odbiór destylatu i podstawiam menzurkę i reguluję tak żeby 20ml zleciało mi w 1min.
Następnie przykręcam zaworek iglicowy RR tak żeby utrzymać bufor w jeziorku np.100ml (może być 0ml) takie przykręcenie zaworku iglicowego od odbioru i RR powoduje że wiem że 20ml leci na odbiór a 80ml leci na wypełnienie i mam utrzymany stały bufor w jeziorku np.100ml (lub 0ml)
I tak mam już ustawiona aparaturę do odbioru serca tak odbieram zależnie od wsadu jaki jest mocny 4,5-5l serca pod koniec odbioru tego 4,5-5l obserwuje oczywiście wzrost temp. w kotle i spadek ilości destylatu w jeziorku z np.100ml do 20ml wówczas już wiem że muszę robić korekt RR i obioru oraz zmniejszyć moc do 1100W tak odbieram jeszcze 0,5-1l serca. Później to już końcówka serca 0,5l trącącego pogonem.

Możliwe że komuś może się wydawać regulacja dość skomplikowana ale ja mam już wprawę i pewne kroki które opisałem wyżej pomijam i robię to na wyczucie i doświadczenie ;)

Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Załączniki

Postautor: lesgo58 » niedziela, 11 wrz 2016, 13:03

Umknął mi jeden szczegół z pierwszego postu:
Kolumna super stabilna :D pracująca z wydajnością początkową od 1,5 do 1,0 l/h średnio 1,2 l/h oczywiście przy jakości Premium :D

To wyjaśnia wszystko. :respect:

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » niedziela, 11 wrz 2016, 13:18

Ja pierwsze czytam o tak małych mocach tu z reguły ludzie grzeją 2kw lub dodatkowo 200-300w z regulatora.Może odkręć kiedyś zaworek na maxa i zmierz do menzurki ile destylatu uzyskasz.

Awatar użytkownika

radius
6500
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » niedziela, 11 wrz 2016, 16:13

@ DoktorPio, jaka jest średnica kolumny, bo jakoś nie mogę się doczytać :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: DoktorPio » niedziela, 11 wrz 2016, 17:46

Zbynek80 pisze:Ja pierwsze czytam o tak małych mocach tu z reguły ludzie grzeją 2kw lub dodatkowo 200-300w z regulatora.Może odkręć kiedyś zaworek na maxa i zmierz do menzurki ile destylatu uzyskasz.

Uuu dużo tych pytań ale co tam :lol:
Tak jak pisałem 1300W to moc na jakiej np. pracowałem wczoraj odbiór 20ml/min przy RR 4:1. W próg zalania wprowadzałem na pełnej mocy 3900w +7500w-Gaz następnie gaz wyłączyłem i zmniejszałem moc do momentu tak że próg zalania znika wczoraj było to przy 1550W.

Uprzedzam już pytanie odnośnie wypełnienia w kolumnie że może coś z nim nie tak ? To wypełnieniem typowe wykonane ze zmywaków Lidlowskich wykonanych ze stali ferrytycznej nierdzewnej o zagęszczeniu na poziomie 265-275gr na 1litr.
Proszę mi powiedz kiedy sugerujesz mi odkręcenie zaworku na maxa przy jakiej mocy mam zrobić pomiar czy przy mocy zalewowej czy pracy ?
Bo jeśli chodzi o moc pracy to tak jak pisałem wcześniej, wczoraj przy mocy pracy/odbioru 1300w miałem wydajność na poziomie 100ml/min to zostało podzielone i 80ml/min poszło w wypełnienie a 20ml/min na odbiór. Praca wczoraj była niezwykle stabilna :lol:

radius pisze:@ DoktorPio, jaka jest średnica kolumny, bo jakoś nie mogę się doczytać :)

Średnica kolumny to 60,3mm

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » poniedziałek, 12 wrz 2016, 00:08

Miałem na myśli moc pracy i jaką masz np na początku odbioru temp w kotle ? Ja grzejąc 2kw przy temp w kotle ok 90-91*C na pełnym otwarciu odbieram ok 125ml/min
Ustalam RR 1:4 i odbieram ok 25ml ze wzrostem temp w kotle robię korekty w oparciu o tzw tabelkę Akasa
download/file.php?id=17515
Ale często grzeję 2,2-2,3 kw i zaczynam odbiór od ok 30ml/min Szczerze mówiąc nie znam poziomu zalania swojej kolumny. Średnica to 60,3 wypełnienie od Plipka

golec269
450
Załączniki

Postautor: golec269 » poniedziałek, 12 wrz 2016, 11:24

Witam. Piękny sprzęt i sporo ciekawych rozwiązań :klaszcze:
Napisz proszę jak zrobiłeś regulowane jeziorko i gdzie się znajduje?
Bardzo mi się podoba sterowanie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: DoktorPio » wtorek, 13 wrz 2016, 19:59

golec269 pisze:Napisz proszę jak zrobiłeś regulowane jeziorko i gdzie się znajduje?

W wolnej chwili narysuję szkic w AutoCad i opublikuje ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: DoktorPio » środa, 14 wrz 2016, 21:52

Jeden z kolegów prosił mnie ażebym pokazał wytłumaczył jak połączyć karbowana rurkę chłodnicy z króćcem. Ja te elementy pospawałem oczywiście TIGiem fakt że rurka jest wykonana z blaszki 0,3mm to nastręcza pewne problemy ale trzeba troszkę potrenować i idzie to pospawać. Mi się udało :D choć jestem kompletnym amatorem spawania. Nim spawałem chłodnicę to najpierw zrobiłem jedną próbkę która również wyszła.
Rurkę należy sklepać na pierwszym karbiku następnie należy dorobić króciec. Ja zrobiłem to z rurki i podkładki, podkładkę pospawałem od wewnętrznej strony która to wchodzi w rurkę prądem ciagłym 30A elektrodą 1mm następnie króciec włożyłem do rurki zmniejszyłem prąd do 20A i załączyłem funkcje spawania impulsowego 40Hz w stosunku 70/30%. Na koniec dospawałem pozostałą kontową cześć króćca typowo 30A prądem ciągłym.
Po tych zabiegach zrobiłem próbę ciśnieniową połączeń, następnie czyszczenie czyli szkiełkowanie i pasywacja żelem :ok:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

tomhas
200
Załączniki

Postautor: tomhas » niedziela, 18 wrz 2016, 21:47

Zdjęcia niedostępne, możesz to poprawić?

W_TG
600
Załączniki

Postautor: W_TG » poniedziałek, 19 wrz 2016, 09:16

JAK WYŻEJ- ja też żadnego zdjęcia nie mogę otworzyć .
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”