Znaleziono 38 wyników

autor: dark113
sobota, 3 paź 2020, 01:47
Forum: Aparatury kompletne
Temat: Komunikat "Zalanie Kolumny !!!" DE 50 Automat
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 4333

Re: Komunikat "Zalanie Kolumny !!!" DE 50 Automat

Witam Wszystkich !!! Posiadam destylator DE 50 Automat i mam problem ! Pojawia się na monitorku komunikat. " Zalanie Kolumny !!! " Pod spodem "Powròt = Wyjście " i karze mi za każdym razem wròcić do Startu , a powinno uruchomić się rozgrzewanie cieczy ,tak jakby nie włączały się...
autor: dark113
niedziela, 1 gru 2019, 23:55
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: Automatyczne mycie kolumny
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 12595

Re: Automatyczne mycie kolumny

Czy możesz dać jakieś zdjęcia jak to podłączyłeś i jak u ciebie to działa ?
autor: dark113
środa, 13 lis 2019, 23:26
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 7639

Re: BOLECKI w wersji 3, poważna wada - rozwiązanie

Dobra wystarczy wypowiedź iż nie jest jak mówisz i tyle - dać cytat do nauki - wjo ... Poco dalsze rozwody ? Najgorsze jest to że ten i inne bzdurne tematy niszczą forum. Apropo technologia produkcji spirytusu przemysłowego znacząco się różni od naszej filozofii. Ale ja tam doktoratu nie robiłem wię...
autor: dark113
wtorek, 24 lip 2018, 11:08
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Domowe spawanko :D
Odpowiedzi: 666
Odsłony: 346623

Re: Domowe spawanko :D

Dobra robota! Estetyczny wygląd. Obudowa coś na styl sterownika Pilipka bardzo mi się podoba. Miło się ogląda wasze prace. Oby tak dalej. Sam bym wstawił swój sterownik żeby pokazać co ulepiłem przez te kilka lat ale zaraz posypią się fale hejterów jak w tym przypadku, szkoda czasu. @piotricz - nie...
autor: dark113
wtorek, 24 lip 2018, 11:07
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Domowe spawanko :D
Odpowiedzi: 666
Odsłony: 346623

Re: Domowe spawanko :D

Można domniemywać że raczej tylko grzałka 230V jest sterowana. O ile dobrze pamiętam sterowanie mocą grzałki 3f jest nieco bardziej skomplikowane i naprawdę rzadko się to robi.. @rastro - akas wyraźnie napisał iż sterownik obsługuję grzałki z napięciem 230 V czyli jednofazowe oraz 380 V czyli międz...
autor: dark113
środa, 30 maja 2018, 21:28
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Regulacja przepływu, elektrozawór
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 9243

Re: Regulacja przepływu, elektrozawór

bolecki pisze:Od biedy elektrozaworem też by regulował przepływ, ale biedny by się zacykał na śmierć bardzo szybko.
Zwykłym elektrozaworem można regulować w sposób proporcjonalny - kwestia cewki i sterowania.
autor: dark113
czwartek, 18 sty 2018, 13:13
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

To nie jest takie proste - aby opisać wszystkie warunki i kroki musiał bym napisać małe wypracowanie tutaj. Jest dużo zależności i dużo zmiennych które program wykonuję.
autor: dark113
piątek, 12 sty 2018, 19:57
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Rastro proces automatycznego odbioru przedgonu był bynajmniej prostszy do zautomatyzowania niż "regulacja przepływu wody" i trzymanie wyższej temperatury w głowicy chłodzącej. Czytam i pytam się doświadczonych kolegów jak oni odbierają przedgony - może jest prostszy sposób. Do tej funkcji ...
autor: dark113
środa, 10 sty 2018, 23:11
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Oczywiście w poprzednim poście popełniłem błąd pisząc zamiast elektrozawór kulowy - elektrozawór. Zobacz konstrukcję elektrozaworu i jego maksymalną średnice przepływu oraz zobacz konstrukcję "moto zaworu" kulowego. Unikam odpowiedzi bo po1 mnie one męczą po2 - nie mam tyle czasu ile bym c...
autor: dark113
środa, 10 sty 2018, 22:33
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

I po co te dywagacje - zobaczcie co post oprócz ciekawej teorii kolegów bardziej doświadczonych. Którzy mądrze prawią - większość tematu przeważnie opiewa o kłótnie i wytykanie - po co to jest potrzebne ?? Czytam posty prawie codziennie z tego forum od 2010 r mało piszę bo stwierdziłem że nie ma sen...
autor: dark113
wtorek, 9 sty 2018, 22:47
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Powiem tak temperatura wody wychodzącej z chłodnicy jest w przedziale 68 - 70.6 C.
Lesogo proszę powiedz mierząc temperaturę na 10 półce w jaki sposób określasz koniec odebrania przedgonu.
Gdzieś to było przerabiane ale chciałbym poznać twój sposób ?
autor: dark113
poniedziałek, 8 sty 2018, 21:14
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

rastro - ilość elektrozaworów kulowych przy moim projekcie jest konieczna podam dlaczego. 1- spuszczanie wsadu w najniższym miejscu - elektrozawór kulowy blokuję przepływ a "moto zawór" nie. 2- napełnianie wsadu sprzężone z pompą oraz pływakiem - także nie blokuję przepływu. 3- do tej pory...
autor: dark113
poniedziałek, 8 sty 2018, 18:21
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Rozdzielczość nie ma żadnego znaczenia - bo w tym wypadku jest to kwestia formatowania samego wyświetlania wartości - wystarczy przestawić jedno miejsce. Poza tym do sterownika dochodzą elektrozawory kulowe i zwykłe (7 sztuk) oraz pompa i czujnik poziomu wsadu - możliwe że SKN ma podobną ofertę nie ...
autor: dark113
poniedziałek, 8 sty 2018, 17:09
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Witam przedstawiam kolejny film obrazujący pracę sterownika - przepraszam ze jakość ale w chwili obecnej nie mam dobrego łącza aby ukazać lepsze efekty. https://youtu.be/m86azMPhNtQ Na filmie możemy zaobserwować załączenie - wybranie odpowiedniego programu destylacji - załączenie grzałek - wyłączeni...
autor: dark113
sobota, 6 sty 2018, 14:34
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Nie do końca 210 kroków pełne otwarcie to około 8 sek ciągłego impulsu natomiast ja steruję impulsami 15ms to wychodzi w granicach 530 kroków tak samo dzieję się przy sterowaniu ciśnieniem wody. Udało mi się okiełznać ten "moto zawór" ale nie jestem z niego super zadowolony ponieważ nie za...
autor: dark113
piątek, 5 sty 2018, 12:17
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

postaram się nagrać prace ( wrzucą ma YouTube ) tylko co chcesz tam zobaczyć początek czy koniec procesu ? Napełnianie a może mycie ? Ja chciał bym zobaczyć jak pracuje zawór na odbiorze + podgląd parametrów sterownika w tym czasie. Bo wyobraź sobie, że etap mycia i napełniania jestem sobie w stani...
autor: dark113
piątek, 5 sty 2018, 11:24
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Rastro specjalnie dla tych którzy zwątpili. Jak tylko będę miał więcej czasu postaram się bardziej przybliżyć jego pracę oraz możliwości. Niestety z powodu rozmiaru nie mam możliwości wstawienia filmu poglądowego - postaram się nagrać prace ( wrzucą ma YouTube ) tylko co chcesz tam zobaczyć początek...
autor: dark113
czwartek, 4 sty 2018, 21:12
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

faktycznie popełniłem błąd wstawiając coś tu na forum - bo dla ciebie lesogo bym musiał opisać książkę i to było by mało - jak tylko będe miał chwilę to umieszcze zdjęcia
autor: dark113
czwartek, 4 sty 2018, 15:42
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Człowieku dotrę do domu i zdjęcia ci wyślę - dziwi mnie fakt iż faktycznie albo zazdrość zżera człowieka albo jakieś inne problemy - Cezary ładnie to opisał w wielu artykułach - nic tylko krytyka ale ok jak tak być musi to niech będzie. Cena jest promocyjna do 01.062018 i tak będzie obowiązywać łatw...
autor: dark113
czwartek, 4 sty 2018, 13:04
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

nie otwiera się jak elektrozawór zero- jedynkowo - tylko proporcjonalnie do wymaganego przepływu cieczy czyli działa jak zaworek iglicowy. Poczytaj o zaworach proporcjonalnych proszę.
autor: dark113
czwartek, 4 sty 2018, 12:56
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Re: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Zawór odbioru otwiera się proporcjonalnie nie musimy regulować tempa odbioru - czyni za nas to sterownik.
autor: dark113
czwartek, 4 sty 2018, 11:37
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 31001

Sterownik procesu destylacji - mycia - napełniania.

Witam. Pragnę po części zaprezentować sterownik kolumny destylacyjnej wzbogacony w proces mycia oraz napełnianie sprzęgane z pompą samo zasysają oraz wbudowanym regulatorem ciśnienia wody !!. Na chwilę obecna płynna regulacja odbioru odbywa się poprzez elektrozawór kulowy lecz w przyszłości będę bud...
autor: dark113
czwartek, 10 mar 2016, 23:33
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Re: Filtr płytowy

na chwilę obecną temat odkładam ponieważ kupiłem dom i go właśnie wykańczam - robie specjalne pomieszczenie dla mojego sprzętu. W okolicach lipca powinienem się z tym uwinąć i wtedy zabiorę się za ten temat.
autor: dark113
niedziela, 10 sty 2016, 10:45
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Cukier słodzik - zamiast normalnego cukru
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3822

Cukier słodzik - zamiast normalnego cukru

Witam serdecznie.
Mianowicie mam dostęp do taniego cukru sztucznego ( słodzika )
Cena 0.85 gr za kilogram
Moje pytanie jest czy takowy słodzik mogę wykorzystać do fermentacji ?
autor: dark113
piątek, 18 gru 2015, 00:11
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Re: Filtr płytowy

Gradacja filtrów jest rozmaita np od tzw ziarnka grochu do zera. No tak tylko mówimy o zapychaniu się wkładów przy filtracji normalnej nie ciśnieniowej. Problem przy ciśnieniu 3.5 Mpa jest taki iż nie przefiltruje zadowalająco. A jeśli chodzi o koszta to przy 8 płytach jednorazowy koszt - 16 zł (8 w...
autor: dark113
czwartek, 17 gru 2015, 19:43
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Re: Filtr płytowy

Więc dobrze a zapytam się inaczej a do innych celów np: klarowania win ?
Jakie są rezultaty ? Czy w ogóle jest różnica ? Może znacie jakiś podobny watek z użyciem filtrów płytowych ?
autor: dark113
czwartek, 17 gru 2015, 00:53
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Re: Filtr płytowy

Panowie jeszcze raz. Oczywiście że wierzę w środki klarujące. A nawet jestem za klarowaniem grawitacyjnym Domowy środek klarujący Zygmunta znam - czytałem ten post kilkukrotnie. Efekty są naprawdę zadowalające. Chodź uważam że żelatyna wnosi trochę do smaku psoty ale tego też w prosty sposób można s...
autor: dark113
środa, 16 gru 2015, 23:32
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Re: Filtr płytowy

Zygmuncie ...
DE 50 automat ze stajni Cezarego to chyba dobry sprzęt - bynajmniej mi się tak wydaje.
Chodzi mi o czas którego nie ma na klarowanie. Metoda ciśnieniowa jest dosyć szybka ( płyn pompowany jest od razu filtrowany ). Stąd moje pytania apropo filtracji płytowej.
autor: dark113
środa, 16 gru 2015, 12:21
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Re: Filtr płytowy

Ja używałem kiedyś na mniejszych nastawach - citosanu w płynie - jakoś klarowania była dobra - ale nie świetna. Martwię się iż przy temp 22 C - nie sklaruję mi nastawu w takim czasie.

ps. wawaldek11 - tu nie chodzi o pieniądze tylko o jakość zacieru w warunkach jakie w tej chwili posiadam.
autor: dark113
środa, 16 gru 2015, 09:51
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Re: Filtr płytowy

Bentonit nie wchodzi w grę. Proces klarowania 240 l psoty trwa ponad tydzień przy temperaturze pokojowej. A i tak efekty są co najmniej niezadowalające. Proszę zobaczcie tą stronę - jest duża różnica pomiędzy cenami polskimi. http://www.domintex.sk/filtracne-zariadenie/ Filtracja ciśnieniowa z wymie...
autor: dark113
wtorek, 15 gru 2015, 23:15
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Filtr płytowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11977

Filtr płytowy

Witam wszystkich. Zakładam nowy temat ponieważ podobnego interesującego mnie zagadnienia nie udało mi się odnaleźć. Od dłuższego czasu destyluję nie klarując nastawu. Ze względu na brak czasu i warunków (bloki, temperatura otoczenia ). Ja wiem że proponujecie mi klarowanie chociażby naturalną metodą...
autor: dark113
środa, 18 mar 2015, 15:08
Forum: Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami
Temat: Otrzymywanie czystego spirytusu.
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 85545

Re: Otrzymywanie czystego spirytusu.

Zgadza się tylko ja proszę o porady - Wspomnianą próbkę 5 - ok same liczby i cyfry ale nie doczytałem się opisu sposobu uzyskania jej. Może użyczył byś linku. Przepraszam moja ślepota nie widzę :)
autor: dark113
wtorek, 17 mar 2015, 19:58
Forum: Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami
Temat: Otrzymywanie czystego spirytusu.
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 85545

Re: Otrzymywanie czystego spirytusu.

Tak chemia poprawia smak ale po rozcieńczeniu - niestety odczuwam smak i leciutki zapach goryczki a smak jest ostry. Może jakaś procedura krok po kroku. Może robię coś w złej kolejności. Proszę o pomoc.
autor: dark113
wtorek, 17 mar 2015, 19:29
Forum: Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami
Temat: Otrzymywanie czystego spirytusu.
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 85545

Re: Otrzymywanie czystego spirytusu.

Robie to za każdym razem. Destyluję 1 razy. Tnę przedgony. Uzyskany urobek zabarwiam NAOH (1g na 1l spirytusu) czekam aż się zmydli i mydliny opadną na dno. Następnego dnia dodaję nie więcej niż 1g KMNO4 czekam aż się sklaruję i cały brunatny osad spadnie na dno. Zlewam znad osadu i destyluje drugi ...
autor: dark113
poniedziałek, 16 mar 2015, 18:00
Forum: Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami
Temat: Otrzymywanie czystego spirytusu.
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 85545

Re: Otrzymywanie czystego spirytusu.

Ten sprzęt nie jest w założeniu robiony do otrzymywania spirytusu. Dlatego traktując go tak jak jest napisane w instrukcji otrzymujesz to co otrzymujesz. Jednak po lekkim tuningu i zmianie sposobu prowadzenia procesu jest możliwość nawet na nim otrzymanie bardzo dobrego spirytusu. Było już kiedyś n...
autor: dark113
poniedziałek, 16 mar 2015, 16:39
Forum: Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami
Temat: Otrzymywanie czystego spirytusu.
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 85545

Re: Otrzymywanie czystego spirytusu.

Witam kolegów - nie udzielałem się na forum tylko przez ostatnie 2 lata sumiennie przeglądałem. Jest wiele odpowiedzi na moje pytanie ale nie ma jednej subiektywnej. mianowicie: Posiadam sprzęt Pana Cezarego ( DE 50 Automat ) - sprzęt dobry ( cena może i wygórowana lecz naprawdę brak czasu na realiz...
autor: dark113
poniedziałek, 16 mar 2015, 14:29
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Aktualne ceny cukru
Odpowiedzi: 2948
Odsłony: 939715

Re: Aktualne ceny cukru

W Kutnie centrum Polski
W biedronce 1.94 zł (słodka łyżeczka )
W Carrefour 1.85 zł ( diamont )

Wyszukiwanie zaawansowane