Znaleziono 1901 wyników

autor: Szlumf
środa, 25 lis 2020, 14:00
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1174
Odsłony: 262450

Re: Kolumna półkowa

....................... Co do stopnia barbotażu to już jest kwestia preferencji/strategii na trunek. Ważniejszą, moim zdaniem, funkcją kolumny jest dobrze odseparować przedgon i pozwolić złapać właściwy poziom pogonu do destylatu. Środek jest już tylko i wyłącznie kwestią preferencji operatora. Jed...
piątek, 20 lis 2020, 23:16
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Proces aAbratek 63,5mm LM+OLM +Bufor od ''Akasa''
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 8065

Re: Proces aAbratek 63,5mm LM+OLM +Bufor od ''Akasa''

Po przejściu przy zalewaniu na moc roboczą słup zalania stopniowo rozmywa się i zanika mniej więcej w połowie kolumny. Trwa to dłuższą chwile - tak ze 2-3minuty. Nie widzę wtedy spływu cieczy po ściankach kolumny ale na dole mam spływ flegmy na półkę kołpakową i po kolejnej chwili obserwuję chwilowe...
czwartek, 19 lis 2020, 23:17
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Kiedy zakończyć proces?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 639

Re: Kiedy zakończyć proces?

@marsyl.
Moim zdaniem masz bardzo niedogrzany bufor. Bufor koncentruje pogony przez cały proces i gdy starasz się wyciągnąć z niego alkohol przy 99-100C w kotle i i 81-82C w buforze pogony lądują w odbiorze.
wtorek, 17 lis 2020, 15:16
Temat: Zimny refluks a zamknięty obieg wody
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 509

Re: Zimny refluks a zamknięty obieg wody

Ja stosuję jakąś pompkę obiegową od CO. Możesz też dać przed regulacją trójnik i zawracać część wody do beczki. W ten sposób zapewnisz pompce stały wydatek.
wtorek, 17 lis 2020, 13:41
Temat: Zimny refluks a zamknięty obieg wody
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 509

Re: Zimny refluks a zamknięty obieg wody

Mierz temperaturę na wylocie wody ze skraplacza. Jak nie masz trójnika to wystarczy wbić "z włosem" termometr szpilkowy w silikonowy wężyk odejścia wody. Sprawdź przy jakiej temperaturze tej wody z odpowietrzenia głowicy zaczną iść pary. Utrzymuj 1-2C mniej. Ja reguluję zaworkiem tego typu...
sobota, 14 lis 2020, 07:51
Forum: Problemy i pytania
Temat: Aparatura tanim kosztem na początek zabawy z psoceniem
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 762

Re: Aparatura tanim kosztem na początek zabawy z psoceniem

................... Lokal - prywatna posesja, warsztat, garaż, piwnica, do wyboru. Tylko wysokości max 2m. ......................... Jeśli chodzi o prąd, to chyba na początku postawię na gaz. Garaż lub warsztat o wysokości 2m? Nie zaczynaj od gazu bo i tak prędzej czy później przejdziesz na prąd a ...
piątek, 13 lis 2020, 22:31

Kolega Gacek ma rację, roboczogodzin nie będę sobie naliczał bo robienie wynalazków to dla mnie przyjemność i hobby. ................. To dasz sobie radę. Mój post miał być delikatnym ostrzeżeniem i wynikał z wcześniejszych doświadczeń z kolegami porywającymi się na budowę kolumny bez - mówiąc łago...
piątek, 13 lis 2020, 18:50

Jeżeli nie masz odpowiednich narzędzi i zamiłowania do majsterkowania to nie bierz się za samodzielną budowę sprzętu. Jeżeli lubisz coś sam zrobić i zależy Ci na minimalizacji kosztów to zacznij od zaprzyjaźnienia się z najbliższymi skupami złomu. Szukaj materiału na kocioł - keg po piwie, duży gar,...
czwartek, 12 lis 2020, 08:49
Forum: Po Godzinach
Temat: Ból kręgosłupa
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 5135

Re: Ból kręgosłupa

Jak ten z Ikei zainstalowałem to byłem mocno zaskoczony bo gąbka wcale nie była zbyt twarda. Ma 10cm grubości i jego "twardość" polega na tym, że praktycznie śpi się na dechach łóżka a gąbka wypełnia nierówności ciała. Jak się nie sprawdzi i "wyrobi" to albo kupię następny albo b...
czwartek, 12 lis 2020, 07:52
Forum: Po Godzinach
Temat: Ból kręgosłupa
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 5135

Re: Ból kręgosłupa

.........................Bez dobrego specjalisty się nie obędzie. Tylko gdzie tego obiektywnego specjalisty szukać? W sieci ci "specjaliści" to marketingowcy a nie fachowcy. Dla nich im droższy materac tym lepszy. Pytałem o materac dwóch neurochirurgów, jednego neurologa, jednego chirurga...
poniedziałek, 9 lis 2020, 15:58
Temat: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Odpowiedzi: 473
Odsłony: 259480

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

robert.michal pisze:..................
Są też rosyjskie tabele, z np. Acetalem, wyższymi alkoholami
Itp. A wyniki dla stężeń 1-40 %

Mógłbyś dać jakiś link?
poniedziałek, 9 lis 2020, 12:53

MASaKrA_Domingo pisze:Znaczy, że w całości przechodzą jako przedgon.........................

Czyli np. izomaślan etylu Twoim zdaniem wyłapiemy z nastawu przy stężeniu 15%?
niedziela, 8 lis 2020, 12:23

Bazując na tabelce (coś mi się w niej rozjeżdża) czy wykresie, z którego powstała, współczynnik rektyfikacji wszystkich wymienionych w nich zanieczyszczeń zwiększa się wraz ze zmniejszaniem się zawartości alkoholu etylowego. Poniżej 50% jest większy od jedności, czyli wszystkie te składniki przecho...
niedziela, 8 lis 2020, 10:52
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1174
Odsłony: 262450

Re: Kolumna półkowa

Piękny "żółtanol" kolega uzyskał. U mnie była winna miedź na górze w skraplaczu.
wtorek, 3 lis 2020, 11:40
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Nowa koncepcja sterownika
Odpowiedzi: 337
Odsłony: 16228

Re: Nowa koncepcja sterownika

...................... 1) zrozum że cały proces (od początku stabilizacji, do końca odbioru serca) masz prowadzić ze stałą mocą przyłożoną na grzałki ........................................ A niby dlaczego? Przeciwnie wręcz. Regulując mocą możesz przez długi czas utrzymać podawanie do kolumny stał...
piątek, 30 paź 2020, 19:48
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Złoty środek na owocówkę?
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 47856

Re: Złoty środek na owocówkę?

Carl pisze:No cóż, aromat jest tym czymś na czym mi najbardziej zależy................
To trzeba wysypać sprężynki :idea: ......................

Albo ciągnąć do końca t.j. do odbioru wody bez zapachu. Przecież te aromaty nie zniknęły magicznie z nastawu.
piątek, 30 paź 2020, 19:40
Temat: Destylacja smakówek na kolumnie z głowicą UFO
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1498

Re: Destylacja smakówek na kolumnie z głowicą UFO

Robię na raz. Komuś już na PW kiedyś opisywałem proces dla kolumny 58/55m więc z lenistwa to zacytuję. "Zaczynałem bez stabilizacji od minimalnej mocy przy której na pełnym otwarciu zaworka leciało około 10ml/min.. I tak ściągałem rozpałkę i przedgony. Jak już nie leciała rafineria czy apteka t...
środa, 28 paź 2020, 07:52
Temat: Nowa koncepcja sterownika
Odpowiedzi: 337
Odsłony: 16228

Re: Nowa koncepcja sterownika

.............................. Zadałem konkretne pytanie. Na 35% mocy mam efekt taki, że na szczycie jest 20 stopni niżej niż na 82 centymetrze (pod ZP). Czy to jest porządany efekt, neutralny, czy negatywny? Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że moc jest za mała i całe pary skraplają się na dol...
piątek, 23 paź 2020, 19:16
Temat: Destylacja smakówek na kolumnie z głowicą UFO
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1498

Re: Destylacja smakówek na kolumnie z głowicą UFO

Już gdzieś pisałem, że na rektyfikacyjnej z pełnym zasypem robię smakówki jak mam jedną czy dwie destylacje i nie chce mi się przekładać sprzętu na półkowa. A co do destylatów - rum jest nie do odróżnienia, owocówki się ciut różnią ale trudno powiedzieć, które lepsze. Ja jednak preferuję półkową bo ...
piątek, 23 paź 2020, 15:01
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: Opary podczas destylacji - możliwe konsekwencje?
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 1215

Re: Opary podczas destylacji - możliwe konsekwencje?

Na jakim sprzęcie destylujesz? Najlepiej fotka.

Wyszukiwanie zaawansowane