OVM czy OLM modyfikacja

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.

Autor tematu
jaroslav
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 12 lut 2013, 22:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: miód
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: jaroslav »

Cześć pytanie w sprawie OVM, do tej pory pracowałem na aabrateku klasycznie na zaworze lm. Teraz dodałem OVM i wyczytałem że w kolumnie w miejscu gdzie jest odejście OVM powinna być wolna przestrzeń - bez wypełnienia. Więc czeka mnie modyfikacja kolumny w celu wspawania podpór - na podporze będzie podtrzymanie sprężynek i na tym sprężynki. Chciałem zapytać o odległość (góra, dół) od odejścia.
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lut 2023, 12:42 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: OVM

Post autor: Doody »

Szkoda że dodałeś OVM a nie OLM, który jest prostrzy w obsłudze, nie wymaga chłodnicy i daje lepszy rektyfikat. Może jeszcze nie jest za późno.
Pozdrawiam
Darek

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: OVM

Post autor: HeniekStarr »

Gdzie przeczytałeś o tej wolnej przestrzeni?
U mnie na tym odcinku pełen zasyp, w nypel wetknięty kawałek zmywaka, żeby sprężynki nie wypadły.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: OVM

Post autor: drgranatt »

HeniekStarr pisze:Gdzie przeczytałeś o tej wolnej przestrzeni?
U mnie na tym odcinku pełen zasyp, w nypel wetknięty kawałek zmywaka, żeby sprężynki nie wypadły.
Dokładnie tak :ok:
Doody pisze: Szkoda że dodałeś OVM a nie OLM, który jest prostrzy w obsłudze, nie wymaga chłodnicy i daje lepszy rektyfikat...
Z tą chłodnicą przy OLM to polemizowałbym. Moim zdaniem warto montować.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: OVM

Post autor: wolan »

drgranatt pisze:Z tą chłodnicą przy OLM to polemizowałbym. Moim zdaniem warto montować.
Możesz to rozwinąć, przy prędkości odbioru 25-30ml temperatura cieczy w gąsiorku chyba nigdy nie była wyższa niż 40 stopni.
A ja uważam to za zaletę bo i tak zawsze zostawiam destylat do wietrzenia a z cieplejszego łatwiej coś odparowywuje co poprawia jego jakość :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: OVM

Post autor: drgranatt »

Destylat jaki by nie był wolę odbierać o temperaturze 20-25°C niż o zdecydowanie wyższej.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: OVM

Post autor: Doody »

Chłodnica przy OVM to konieczność a a przy OLM opcja ;)
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
jaroslav
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 12 lut 2013, 22:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: miód
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: jaroslav »

Jak zamawiałem swoją kolumnę (9 lat temu) to zamówiłem z odejściem (wspawany nypel ) tak by kiedyś dołożyć tą dodatkową chłodnicę. Informacje o pustej przestrzeni wyczytałem na którymś z for tematycznych. Kto się skarżył na niską ilość urobku na ovm i poradzono właśnie taki patent. Przy okazji jeszcze jedno pytanie a w zasadzie to kilka. Czy podczas pracy na ovm odkręcacie zawór w lm?
Jak bardzo odkręcać zawór ovm?
Jeszcze sprawa temperatury w głowicy. Jak pracowałem na LM to temperatura na głowicy (w momencie gdy temp zaczyna rosnąć) zatrzymywała się gdzieś tak siedemdziesiąt kilka stopni. Teraz po dodaniu ovm temperatura na szczycie zatrzymuje się na 80cos stopni a na dolnym termometrze jest ok 70 coś. Po 40min stabilizacji góra spada na te kilka stopni powyżej 70. Zasilanie wody podłączone od dołu ovm na wylot wody z ovm podpięty pod zasilanie skraplacza w głowicy, czy ta początkowa temperatura na głowicy jest ok, czy może jednak ja coś robię nie tak?

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: HeniekStarr »

Jaroslav,
Jeden z kolegów którzy udzielili się w tym wątku, to polecany konstruktor. Ani on, ani nikt inny, słowem się nie zająknął o pustej przestrzeni wokół/pod/nad OVM. Przyjmij więc, że nie musisz nic kombinować z żadnym patentem.
Tak, podczas odbioru z OVM mam otwarty zawór LM. Pozbyłem się z niego przedgonu, ale wciąż kapie mi z niego kropla na 2-3 sekundy.

Zawór OVM odkręcam tak, aby utrzymać założony ( po sprawdzeniu wydajności kolumny współczynnik RR, czyli ile odbieram, w stosunku do tego, ile wraca na wypełnienie. Bezpośrednio wynika to ze średnicy kolumny, rodzaju wypełnienia, przyłożonej mocy i mocy nastawu.

Podłączenie wody masz, jak należy. Zamieniałeś te termometry miejscami? Takie same wskazania?
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: OVM

Post autor: drgranatt »

Doody pisze:Chłodnica przy OVM to konieczność a a przy OLM opcja ;)
No właśnie. Jako, że to opcja więc miałem wybór i do LM też mam założoną chłodnicę. Z takiego rozwiązania jestem bardzo zadowolony.
Leci mi chłodny destylat.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: OVM

Post autor: jakis1234 »

drgranatt pisze: No właśnie. Jako, że to opcja więc miałem wybór i do LM też mam założoną chłodnicę. Z takiego rozwiązania jestem bardzo zadowolony. Leci mi chłodny destylat.
I co to zmienia? Nie mam chłodnicy przy OLM, jak robię rektyfikację, to nie muszę mierzyć poziomu alkoholu i tak wiem, że jest około 96.
Jak destyluję, to wkładam do papugi czujkę termometru i wiedząc jaka jest temperatura, przeliczam sobie procent.
Można to zrobić wygodnie choćby w AlkoCalc.
Zalety: brak dodatkowego urządzenia, brak dodatkowego podłączenia wody i punktów nieszczelności, a różnica w wygodzie, moim zdaniem, niewielka.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: OVM

Post autor: k.kolumb »

drgranatt pisze:
Doody pisze:Chłodnica przy OVM to konieczność a a przy OLM opcja ;)
No właśnie. Jako, że to opcja więc miałem wybór i do LM też mam założoną chłodnicę. Z takiego rozwiązania jestem bardzo zadowolony.
Leci mi chłodny destylat.
I można od razu degustować :respect:
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: jpiwek »

Myślenie, że z ciepłego destylatu cos jeszcze odparuje to myślnie życzeniowe i usprawiedliwianie swojego wyboru. Nic, poza zapachem w pomieszczeniu się nie osiągnie. Co ma odparować w temperaturze 40, czy 50C, co nie zostało odebrane na początku procesu? To podobny mit jak to, że ciepły spirytus paruje z naczynia odbiorczego. Właśnie po to włożyłeś właśnie 2000W w grzanie kolumny żeby ten sam efekt osiągnąć w słoiku postawionym na słońcu…
System OVM ma dwie niezaprzeczalne zalety- jego przewaga nad system OLM to zimny destylat (więc zero odorów) oraz łatwość wizualnego określenia otwarcia zaworu dźwigniowego. Przy zaworze precyzyjnym z pokrętłem nie wiesz ile obrotów jest ustawione, więc za każdym razem trzeba albo liczyć kółka albo regulować na nowo. Przy zaworze z dźwignią pamiętasz położenie i można to ustawić praktycznie na ślepo.

aakk
1150
Posty: 1163
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: aakk »

jpiwek pisze:Co ma odparować w temperaturze 40, czy 50C, co nie zostało odebrane na początku procesu? To podobny mit jak to, że ciepły spirytus paruje z naczynia odbiorczego
Robiłem różne badania, dorzuciłem jednego razu dwie próbki - wietrzona kilka dni i nie. W tej wietrzonej moc spadła o 0,32. W próbkach był również acetal w niewielkiej ilości, w tej wietrzonej spadek był 0,04g/hl.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: wolan »

jpiwek pisze: Co ma odparować w temperaturze 40, czy 50C, co nie zostało odebrane na początku procesu? To podobny mit jak to, że ciepły spirytus paruje z naczynia odbiorczego.
Kolego ja zawsze wietrzę swoje destylaty, uważam, że to sporo daje. Co do samego odparowywania to jednak się mylisz, z gąsiorka 5L jakieś 50ml mi zawsze ucieka ( to jest też uzależnione od temperatury otoczenia).
Nie myl kolego wrzenia cieczy z jej parowaniem :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: jpiwek »

Oho, deptam producentom na odciski za mówienie prawdy.
wolan pisze: Co do samego odparowywania to jednak się mylisz, z gąsiorka 5L jakieś 50ml mi zawsze ucieka ( to jest też uzależnione od temperatury otoczenia).
Nie myl kolego wrzenia cieczy z jej parowaniem :)
Nie myl rozszerzalności cieczy z odparowaniem. Jak wlejesz do 5l gąsiorka te swoje ciepłe 5l, to logicznym jest, że po ochłodzeniu spadnie jego objętość.
Mogę Ci to nawet policzyć w mililitrach, jeżeli podasz temperaturę odbioru.
aakk pisze:Robiłem różne badania, dorzuciłem jednego razu dwie próbki - wietrzona kilka dni i nie. W tej wietrzonej moc spadła o 0,32. W próbkach był również acetal w niewielkiej ilości, w tej wietrzonej spadek był 0,04g/hl.
Moc wietrzonej spada, bo alkohol jest higroskopijny i ciągnie wilgoć z powietrza.
Acetale są nietrwałe, więc ich poziom zmniejszy się nawet w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 lut 2023, 10:37 przez jpiwek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: radius »

aakk pisze:W próbkach był również acetal w niewielkiej ilości, w tej wietrzonej spadek był 0,04g/hl.
Toż to, niewyczuwalna, bardziej niż homeopatyczna, ilość :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: wolan »

@jpiwek Nikomu na odcisk nie stajesz prowadzimy przecież tutaj dyskusję w sposób kulturalny :)
Jeżeli odparuje mi woda ze szklanki to czego miałby mi nie odparować alkohol z gąsiorka ??
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: drgranatt »

Panowie, żeby nie tworzyć niepotrzebnych dyskusji.
Ja zamontowałem chłodnice na każdym odbiorze, ponieważ gorący destylat parował mi do otoczenia a z praktycznego punku widzenia, nie chciałem czuć tej woni czy smrodu w otoczeniu.
Niech każdy robi to co i jak chce. Koniec kropka.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: OVM czy OLM modyfikacja

Post autor: czytam »

To zależy, jaki jest rozmiar nypla. Pustą przestrzeń stosuje się, gdy jego średnica jest zbliżona do średnicy kolumny. Gdy jest znacznie mniejsza (np. 1/2" dla kolumny 60mm) wypełnienie powinno zostać. Należy jedynie zabezpieczyć chłodnicę VM przed sprężynkami. Kawałek zmywaka, czy siatki wystarczy.
Zawór LM w głowicy można nieznacznie odkręcić, aby odbierać kropelkowo przedgony.
Zawór OVM odkręca się stosownie do zamierzonej prędkości odbioru. Trzeba pamiętać, że reakcja następuje z pewnym opóźnieniem, ale to kwestia wprawy.
Temperatury wyglądają normalnie. Można rozdzielić obiegi wody i regulować niezależnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”