Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.

Autor tematu
zGlowaWDenaturacie
2
Załączniki
Rum z soku trzcinowego

Postautor: zGlowaWDenaturacie » piątek, 21 lut 2020, 19:33

Cześć, w tym sezonie będę eksperymentalnie sadzić trzcinę cukrową, wiele wskazuje na to że może wyrosnąć w Polsce, aczkolwiek w mniejszym rozmiarze niż w cieplejszych regionach. Jeśli wyjdzie spróbuje zrobić rum, który wydaje mi się że ze względu na surowiec będzie można nazwać szlachetniejszym. Z moich obliczeń wynika że z ilości którą posadzę, soku wyjdzie ~12 litrów, sok ma około 14% cukru. Z początku chciałem trunek beczkować, ale z tego co wyczytałem beczki o rozmiarze mniejszym niż 50 litrów się po prostu nie nadają. Znacie jakieś ciekawe przepisy które mógłbym wykorzystać?
Nadmienię jeszcze że będę do tego celu kupować jeden z tańszych allegrowych destylatorów, konkretnie ten:
https://allegro.pl/oferta/destylator-17-l-szybkowar-2-w-1-chlodnica-6742592808
(jeśli link wygaśnie szukaj: "DESTYLATOR 17 L SZYBKOWAR 2 W 1 CHŁODNICA")
Wyczytałem że nie są za dobre, i że jak już ma się je kupować to w wersji bez odstojników. Nie jestem specjalistą i będzie to mój pierwszy trunek więc może kiedyś go wymienię. Na razie wezmę ten i zamontuje termometry cyfrowe, a nóż widelec sobie poradzi.

Rabat 3%
Destylator Academic PRO N 30 litrów
Cena: 4,570.00 zł   Darmowa dostawa!
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Rum z soku trzcinowego

Postautor: Kamal » piątek, 21 lut 2020, 20:34

Mało czytałeś forum.
Rum z soku już robię od jakiegoś czasu.....
Trzcinę też sadziłem, ba a nawet mam ściągniętą z Dominikany :)
Pewnie jak w PL, to sadzonki trzciny kupujesz w oleander, za niestety spore pieniądze.
Poczytaj o trzcinie, trochę, bo nie lubi bele jakiej ziemi, musi być w cieple, najlepiej unikać spadku temp poniżej 5°C
K.
Obrazek

Krzysztof63
50
Załączniki

Postautor: Krzysztof63 » piątek, 21 lut 2020, 22:41

Jeśli miałbym coś doradzić, to na początek kup sobie jakiś "rhum agricole" (rum pochodzenia francuskiego, robiony z soku z trzciny) i skosztuj - to trudny smakowo temat i możesz być rozczarowany wynikiem, nawet wielu fanów rumów tych trunków nie tyka. W sieci Auchan są stosunkowo tanie Mangoustan's, Trois Rivieres i Dillon. W Polsce, ze względu na klimat, 14% nie osiągniesz, chyba że postawisz sobie specjalny foliak na tę trzcinę.

Awatar użytkownika

Kamal
2000
Załączniki

Postautor: Kamal » sobota, 22 lut 2020, 00:59

14g cukru jest w 100g soku. Do uzyskania w warunkach domowych, ale nie jest to łatwa uprawa w Polsce.
Krzysztof63 dobrze radzi, - tunel, a najlepiej szklarnia z ogrzewaniem.
K.
Obrazek

Autor tematu
zGlowaWDenaturacie
2
Załączniki

Postautor: zGlowaWDenaturacie » niedziela, 23 lut 2020, 17:46

@Krzysztof63
Tak biorę od oleandra, ale mimo wszystko z tego co wiem powinno odbić za rok z tych pędów, więc to jednorazowa inwestycja. Będzie trzeba zobaczyć w Auchanie, dzięki :)

@Kamal
Będę próbować bez tunelu bo niestety nie mam miejsca, zobaczymy, jak się nie uda to mam jeszcze kilka pomysłów na co można wyżej wymiony destylator wykorzystać

[mod: nie cytuj całych postów]
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lut 2020, 19:53 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

Kamal
2000
Załączniki

Postautor: Kamal » niedziela, 23 lut 2020, 21:27

Rum z soku jest dla mnie świetny :). Szukaj też cachaça, kaszasa do spróbowania :).
Rumy z Martyniki są robione z soku. Zawsze będziesz miał odniesienie.
Spróbuj rumu z cukru surowego - panela, najlepiej takiego z brył, ostatecznie mielony.
K.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lut 2020, 21:30 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Wróć do „Nastaw na Rum”