Rum z soku trzcinowego

Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.

Autor tematu
zGlowaWDenaturacie
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 20 lut 2020, 23:35
Podziękował: 4 razy

Post autor: zGlowaWDenaturacie »

Cześć, w tym sezonie będę eksperymentalnie sadzić trzcinę cukrową, wiele wskazuje na to że może wyrosnąć w Polsce, aczkolwiek w mniejszym rozmiarze niż w cieplejszych regionach. Jeśli wyjdzie spróbuje zrobić rum, który wydaje mi się że ze względu na surowiec będzie można nazwać szlachetniejszym. Z moich obliczeń wynika że z ilości którą posadzę, soku wyjdzie ~12 litrów, sok ma około 14% cukru. Z początku chciałem trunek beczkować, ale z tego co wyczytałem beczki o rozmiarze mniejszym niż 50 litrów się po prostu nie nadają. Znacie jakieś ciekawe przepisy które mógłbym wykorzystać?
Nadmienię jeszcze że będę do tego celu kupować jeden z tańszych allegrowych destylatorów, konkretnie ten:
https://allegro.pl/oferta/destylator-17 ... 6742592808
(jeśli link wygaśnie szukaj: "DESTYLATOR 17 L SZYBKOWAR 2 W 1 CHŁODNICA")
Wyczytałem że nie są za dobre, i że jak już ma się je kupować to w wersji bez odstojników. Nie jestem specjalistą i będzie to mój pierwszy trunek więc może kiedyś go wymienię. Na razie wezmę ten i zamontuje termometry cyfrowe, a nóż widelec sobie poradzi.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: Kamal »

Mało czytałeś forum.
Rum z soku już robię od jakiegoś czasu.....
Trzcinę też sadziłem, ba a nawet mam ściągniętą z Dominikany :)
Pewnie jak w PL, to sadzonki trzciny kupujesz w oleander, za niestety spore pieniądze.
Poczytaj o trzcinie, trochę, bo nie lubi bele jakiej ziemi, musi być w cieple, najlepiej unikać spadku temp poniżej 5°C
K.
Obrazek

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: Krzysztof63 »

Jeśli miałbym coś doradzić, to na początek kup sobie jakiś "rhum agricole" (rum pochodzenia francuskiego, robiony z soku z trzciny) i skosztuj - to trudny smakowo temat i możesz być rozczarowany wynikiem, nawet wielu fanów rumów tych trunków nie tyka. W sieci Auchan są stosunkowo tanie Mangoustan's, Trois Rivieres i Dillon. W Polsce, ze względu na klimat, 14% nie osiągniesz, chyba że postawisz sobie specjalny foliak na tę trzcinę.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: Kamal »

14g cukru jest w 100g soku. Do uzyskania w warunkach domowych, ale nie jest to łatwa uprawa w Polsce.
Krzysztof63 dobrze radzi, - tunel, a najlepiej szklarnia z ogrzewaniem.
K.
Obrazek

Autor tematu
zGlowaWDenaturacie
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 20 lut 2020, 23:35
Podziękował: 4 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: zGlowaWDenaturacie »

@Krzysztof63
Tak biorę od oleandra, ale mimo wszystko z tego co wiem powinno odbić za rok z tych pędów, więc to jednorazowa inwestycja. Będzie trzeba zobaczyć w Auchanie, dzięki :)

@Kamal
Będę próbować bez tunelu bo niestety nie mam miejsca, zobaczymy, jak się nie uda to mam jeszcze kilka pomysłów na co można wyżej wymiony destylator wykorzystać

[mod: nie cytuj całych postów]
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lut 2020, 19:53 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: Kamal »

Rum z soku jest dla mnie świetny :). Szukaj też cachaça, kaszasa do spróbowania :).
Rumy z Martyniki są robione z soku. Zawsze będziesz miał odniesienie.
Spróbuj rumu z cukru surowego - panela, najlepiej takiego z brył, ostatecznie mielony.
K.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lut 2020, 21:30 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

machnac74
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 19 lut 2014, 20:34
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: machnac74 »

Witam Panowie.Pytanie mam do Kamala,kupiłem panelę z linku https://www.google.com/search?q=panela+ ... ECOBAtiWJM .Jak myslisz,wyjdzie z tego dobry trunek? Pytam,bo jesteś chyba najlepiej obeznany na forum jeśli chodzi o rum.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: Kamal »

Ja często kupuję w baryłkach, ale i z takiego robiłem. Wyjdzie, ale musi być najlepiej sam ten cukier, abyś wyczuł dobrze niuanse smakowe. Rum z niego jest lekki, taki coś pomiędzy cachaça a rumem z melasy. Idealnie komponuje się z drewnami owocowymi, (egzotycznymi też)
wiśnia, czereśnia lub owocowe + dąb.
Osobiście wolę w baryłkach, bo tam większa szansa, że to cukier surowy. ;)
K.
Obrazek

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: przegab »

Gdzie kupujesz te w baryłkach?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: Kamal »

Sprowadzam z Hiszpanii, dzięki pomocy formułowego kolegi, albo sam przywożę. Choć ostatnio na allegro była promocja i chyba po 14zł za 750g. Słowo kluczowe to jaggery, lub panela.
K.
Obrazek

bartek7x2
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 16:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem ;-) chyba..
Ulubiony Alkohol: Szkocka Whisky
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: bartek7x2 »

Witam z Kambodży, kraju trzciny cukrowej :D
Jestem po pierwszych testach pędzenia z soku z trzciny cukrowej. Czysty sok ma tutaj 16 BLG, po przegotowaniu 20 litrów soku i schłodzeniu go (co w naszych warunkach wcale nie jest takie proste ;) ), dodałem paczkę drożdży Still Spirits Heat, po tygodniu BLG zeszło do 5, niestety drożdże już więcej nie chciały zjeść. Dałem to na kolumnę półkową od Zygmunta, urobek 1,4 litra o stężeniu 82%, bardziej mi chodzi o jakość niż ilość, tym bardziej, że niedługo będziemy sprzedawać ten alkohol na dużą skalę.
Jeżeli chodzi o smak to jest po prostu genialny, czuć słodycz, posmak trawy i lekko gdzieś aromat bananów (dziwne).
Jutro na półki idzie też trzcina ale z dodatkiem czerwonego wędzonego pieprzu, zobaczymy co z tego wyjdzie :scratch:
Z problemów które napotkałem w Kambodży:
Brak fachowców - spawacza który zrobiłby dobry garnek, próbowałem, wydałem 320 $ i będzie z tego chyba doniczka, wróciłem do KEG-a
Temperatura - otoczenia jak również wody, bardzo szybko wszystko się grzeje a woda z kranu ma 30 stopni Celsjusza, ciężko schłodzić kolumnę. Docelowo kupię chyba chłodziarkę na glikol.
Plusy Kambodży:
Brak jakichkolwiek restrykcji dotyczących produkcji i sprzedaży alkoholu (no chyba że ktoś po nim umrze)
Masa owoców w niskiej cenie lub za darmo, tak za darmo. 100 kilo mango leżało po prostu, wystarczyło je zebrać z ziemi, oczywiście po uprzedniej zgodzie farmera. Tutaj filmik na dowód https://www.youtube.com/watch?v=KYWKW1UmENI&t=922s
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 cze 2021, 16:38 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Alembik daje radę, Kolumna od Zygmunta jednak lepsza ;-)
Zapraszam na kanał mojego przyjaciela, gdzie też pokazywane są moje, miej lub bardziej udane alkohole:
https://www.youtube.com/channel/UCBX_bo0X95HAjxrX9qmrAnQ
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Tak więc masz coś, czego my nie mamy, a my mamy coś, czego Ty nie masz.

Morał z Twojej historii jest taki, aby doceniać to, co się ma ;)

Koniecznie napisz, co Ci wyszło! Na świeżo destylat inaczej smakuje, niż po kilku msc.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rum z soku trzcinowego

Post autor: Kamal »

Zazdroszczę trzciny. Ja kupowałem sok, na rum, i rum z niego mega. Ale kosztownie.
Teraz przyjechały sadzonki, trzciny, i rozpoczynam plantację od nowa, bo z Dominikany padły przez złe podłoże :(, i moją nie obecność. Ale już będę chciał obsadzić w przyszłym roku jakiś ar, jak się uda to będzie to w Hiszpanii, gdzie klimat w miarę sprzyja.
K.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastaw na Rum”