Rum a Kolumna półkowa

Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wojtas212
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 2 kwie 2023, 22:30
Krótko o sobie: Jak mówi staropolskie przysłowie, litr na dwóch to odpowiednia ilość pod warunkiem, że jeden nie pije

Post autor: Wojtas212 »

Witam


Panowie otóż mam dylemat. Przeczytałem wszystkie tematy i posty odnośnie Rumu i dalej nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Stabilizować czy nie? Sprzęt to kolumna półkowa Cu Craft Nano od Zygmunta. Zrobiłem już kilka nastawów z soku jabłkowego i wytłoków z cukrem z soków NFC , bez cukru , z glukozą , z różnymi rodzajami drożdży jak również ze stabilizacją i bez stabilizacji, i mam pierwsze wnioseki jednakże niektórzy forumowicze mówią aby na kolumnie nie stabilizować tylko mocno ciąć frakcje i ewentualnie później mixować próbki celem uszlachetnienia trunku. Ja natomiast uważam że szlachetniejszy gon wychodzi w momencie stabilizacji , oczywiście mocno tnę frakcje. Rum będę robił pierwszy raz oczywiście na melasie trzcinowej ok 4 kg i cukier trzcinowy ok 2 kg , woda 20-25L. BLG będę regulował cukrem trzcinowym.Proszę o jakieś rady. Pozdrawiam
Bimber zawsze będzie bimbrem, pędzić go można nawet z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł
koncentraty wina
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: rozrywek »

Tnij frakcje. Ale dalsze przedgony zostaw. Mogą się okazać całkiem dobrym aromatycznym urobkiem.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: wawaldek11 »

Nie wiem jak dokładnie trzeba prowadzić proces na półkowej, ale ogólne zasady będą podobne.
Rum tworzę dwuetapowo: odpęd do zera i destylacja na zasypanej kolumnie. Długa stabilizacja i kropelkowy odbiór skondensowanej rozpałki. Gdy zapach się poprawi, to jeszcze odebrałbym ze dwie setki w buteleczki z możliwością dodania ich zawartości do serca. Wyłączam refluks i odbieram serce do 95°, 96°C. Z tym jest problem, bo nuty pogonowe czuję praktycznie przez całą destylację. Ale przy melasie, to chyba norma.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Wawaldkowi możesz zaufać, Piłem jego rum :ok:
Ale chyba największą tajemnicą jest leżakowanie i to dłuuugie. Pamiętam że 3 letni rum Waldka był niezły ale 5-cio letni już rewelacyjny. Czyli na szybko raczej nic dobrego nie będzie.
Pozdrawiam
Darek

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: wawaldek11 »

Doody - czyżby Ci się rum skończył? :mrgreen:
Z tym leżakowaniem, to prawda. Swój pierwszy rum z zimnych palców chciałem przerobić na spirytus, bo w niczym rumu mi nie przypominał. Ale wysłałem próbkę kol. Pietro, który powiedział, że mogę destylat nazywać rumem.
Po kilku latach i ja poczułem zapach rumu.
Po roku wychodzą nuty rumowe, a po kolejnych uwydatniają się. Chociaż nie jest to reguła - chyba zależy od surowca, fermentacji i cięcia frakcji.
Ostatni wsad do beczki dopieszczałem krótko po przebytym covidzie, węch był upośledzony - nałapałem pogonów więcej niż zwykle :) Jeszcze mi nie smakuje, ale koledzy chwalą. Może po prostu nie lubię rumu :bezradny:
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Robiłem kiedyś porównania odbioru przedgonów na półkowej, który sposób najszybszy, i przy którym najmniej przedgonów.
Nie zauważyłem by miało to wpływ na jakość destylatu.
Jako że wyniki wyszły podobne w tej chwili nie stabilizuje tylko od razy odbieram kropelkowo.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wojtas212
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 2 kwie 2023, 22:30
Krótko o sobie: Jak mówi staropolskie przysłowie, litr na dwóch to odpowiednia ilość pod warunkiem, że jeden nie pije
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Wojtas212 »

Dzięki Panowie za pomoc. Jako początkujący rumiarz zdam relacje i opiszę proces dla potomnych.
Bimber zawsze będzie bimbrem, pędzić go można nawet z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł
Awatar użytkownika

Jaro1027
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2021, 22:01
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Jaro1027 »

Co do twojej stabilizacji, możesz zrobić jak daje lepsze efekty, po stabilizacji zakręcić wodę na chłodnicy szotgun i zacząć odbierać w biegu po kolei, a wodę na chłodnicy szotgun puszczasz wtedy jak zamierzony procent spada .

Krychu35
300
Posty: 307
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Krychu35 »

:witam:
Podepnę się pod temat 😉
Posiadam 38l dundru ( blg 6 ) po odpędzie melasy na rum.
Chce zrobić z tego wódeczkę tzw; ,,rerum" :pije: , a nie chce tego popsuć. ;/
Podpowiedzcie proszę jakie proporcje będą najlepsze :scratch: , aby po rektyfikacja uzyskać dobry napitek?
:piwo:

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: wawaldek11 »

Wlałbym do dundru 3-4 litry dobrego spirytusu i oddestylował. Nie będziesz miał przedgonów i jak pociągnąłeś rum do zera, to i pogonów praktycznie nie uświadczysz.
Pozdrawiam,
Waldek

Krychu35
300
Posty: 307
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Krychu35 »

Dziękuję @wawaldek11 dobry pomysł 👍, ale brak u mnie spirytusu 😥.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Góral bagienny »

Na dundrze po rumie jeszcze nic nie robiłem bo zawsze było coś pilniejszego :D
Robiłem kiedyś tzw. młotówkę czyli kolejny nastaw na dundrze po zbożu.
Nie powiem ciekawy trunek wyszedł z tego :D
Miał tylko jedną wadę za mało go zrobiłem :mrgreen:
Może w tym kierunku pójdziesz bo dunder ma jeszcze sporo aromatów :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Ja na dundrze z melasy nastawiałem następny rum. Ten drugi miał dopiero aromat :ok:
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: rastro »

Albo może mniej lub bardziej ciemny cukier trzcinowy sprzedawany w 5kg paczkach na znanym portalu aukcyjnym do 20-24blg i na tym to już powinien być nie tyle re-rum co light rum ;) a może będzie tak jak pisze @Doody
Ostatnio zmieniony środa, 10 sty 2024, 22:37 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Krychu35
300
Posty: 307
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Krychu35 »

Darku powiedz czy 100% dundru użyłeś, czy rozcieńczałeś z wodą?
Drożdżaki ruszyły bezproblemowo?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Z tego co pamiętam, wykorzystałem połowę dundru i połowę świeżej wody do rozcieńczenia nowej porcji melasy. Drożdże pracowały bez problemu bo bym pamiętał, że coś było nie tak.
Niestety nie mam płaszcza i ten nastaw okleił mi grzałki czarną masą :( Musiałem wykręcać i czyścić grzałki po odpędzie.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wojtas212
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 2 kwie 2023, 22:30
Krótko o sobie: Jak mówi staropolskie przysłowie, litr na dwóch to odpowiednia ilość pod warunkiem, że jeden nie pije
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Wojtas212 »

Temat wystartował

25L wody / melasa z trzciny 3.5kg / cukier trzcinowy 2 kg / Glukoza 1 kg Blg 20
25L wody / melasa z trzciny 3.5kg / cukier trzcinowy 0,5 kg Glukoza 2 kg Blg 19
W obu drożdże Cobra Rum

Będzie to mój pierwszy rum. nastawiłem głównie w celu pozyskania Dundru, jak również w celu sprawdzenia jak zachowuje się rum z różną ilością cukru trzcinowego. Czy dobrze czy źle ? Nie wiem ale lubię eksperymentować i muszę to sprawdzić na własnej skórze.

Proces na kolumnie półkowej z płaszczem stabilizacja 30 min odbiór i cięcie frakcji. Proszę o ocenę oraz ewentualne rady.
Bimber zawsze będzie bimbrem, pędzić go można nawet z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Fajno by było gdybyś w ramach eksperymentu zrobił jeszcze 3 nastaw zastępując cukier trzcinowy cukrem z buraków.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Ja bym zrobił odpęd bez cięcia frakcji a następnie destylację z podziałem frakcji.
Pozdrawiam
Darek

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: HeniekStarr »

Szlumf pisze: czwartek, 11 sty 2024, 19:56 Fajno by było gdybyś w ramach eksperymentu zrobił jeszcze 3 nastaw zastępując cukier trzcinowy cukrem z buraków.
Po co? Z tęsknoty za "rumem" Señorita z PRL czy dorównującego mu " jakością" " rumu" Tuzemak/ Tuzemsky z melasy buraczanej?
Jarzebiaki z Zielonej Góry sam zbierałeś po GS-ach, to rozumiem, ale to??
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wojtas212
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 2 kwie 2023, 22:30
Krótko o sobie: Jak mówi staropolskie przysłowie, litr na dwóch to odpowiednia ilość pod warunkiem, że jeden nie pije
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Wojtas212 »

Doody pisze: czwartek, 11 sty 2024, 19:58 Ja bym zrobił odpęd bez cięcia frakcji a następnie destylację z podziałem frakcji.
Właśnie sporo czytam o tym na forum jednakże jeszcze nie próbowałem robić odpędu do 0 , zobaczę jakie będą efekty powyższej próby i wtedy zrobię kolejne dwa eksperymenty , jeden z odpędem a drugi poprostu cięcie frakcji , tyle że obie już prawdopodobnie z dundrem , albo zrobię cztery różne próby , z dundrem i bez :hahaha: zobaczę jak będzie z czasem
Bimber zawsze będzie bimbrem, pędzić go można nawet z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: wawaldek11 »

Heniek - co ty chcesz od Seniority. To był mój pierwszy rum, ciepły, pity z kubka do mycia zębów pod internatem w Szczecinie :mrgreen:
Po kilkunastu latach zacząłem dolewać do termosa na polowanie. Miny kolegów kiedy poczuli zapach w "bonanzie" bezcenne ;)
Ten rum jest nadal w sprzedaży - kupiłem małpkę z sentymentu - perfumowany. Czy był robiony z buraka - nie wiem



























szczecinie
Pozdrawiam,
Waldek

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: HeniekStarr »

Nic nic, tak mi się zdziwiło, bo Szlumf to dla mnie raczej pionier, niż amator.
A co do tej dostępności, to chodzą inne słuchy. Polmos Bielsko Biała zamienił ten pomiot na mix innych rumów pod nazwą Galeon, w momencie gdy miłościwie nam panująca Łunia uznała, że rum to trzcina, a nie buraki. Stąd też Stroh i Tuzemsky nie mają zdaje się w nazwie rum.
A i do sentymentów nic nie mam. Piłem Twoje rumy. Señorita mogłaby im buty wiązać. Ale o czwartej nad ranem, w bonanzie to i ocet pewnie słodki.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Też pamiętam Senioritę ze studiów. Kiedyś kupiliśmy skrzynkę bo nic innego nie było w monopolowym. Wyobraźcie sobie wygląd pokoju po imprezie po opróżnieniu skrzynki tego trunku :mrgreen:
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

HeniekStarr pisze: czwartek, 11 sty 2024, 20:42 ...................
Po co? Z tęsknoty za "rumem" Señorita z PRL czy dorównującego mu " jakością" " rumu" Tuzemak/ Tuzemsky z melasy buraczanej?
..................
Kolega lubi eksperymenty więc może spróbuje i opisze wrażenia. Kolega Gr000by twierdził, że nie ma różnicy czy dodajemy do melasy trzcinowy czy buraczany. Nie piszę oczywiście o tych ciemnych cukrach trzcinowych.
A co do melasy buraczanej to zachęcam do prób. Ja takie zrobiłem i wyszedł by całkiem ciekawy trunek gdyby nie delikatna nutka padliny, którą czułem w finiszu. Pewnie jakiś szczur utopił się w melasie przed rozlaniem. Dodam, że padlinę czułem tylko ja a kilka degustujących osób chwaliło napitek. A Tuzemskiego nie cierpię nawet jako dodatku do piwa.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: HeniekStarr »

Gr000by niedawno na czacie się objawił po latach. Może coś doda? Co do nutki padliny, to podziękuję. Poczęstowany g...m, powiem że g..o. A nie, że dobre, bo darmo.
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 457
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: kamilasta »

A ja na dundrze z melasy zrobiłam zacier z QQ. Destylowałam całość (czyli ze zbożową paćką) na PS-ie i zostawiłam do leżakowania z kostkami dębowymi mocno palonymi.
Po roku zajrzałam do damy i powiem wam, że wyszło coś bardzo fajnego. To znaczy, ja bym jeszcze zostawiła do leżakowania, ale moi znajomi twierdzą, że pycha. Więc czuję, że marne szanse ma poleżeć jeszcze rok...
Destylat w smaku wyszedł delikatny - słodkość kukurydzy wyraźna + lekki powiew kawy, pewnie od dębu.
Natomiast zapach wyraźnie rumowy.
Postaram się ocalić coś na zlot, do spróbowania.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2371
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Kamal »

@Szlumf nie tylko Ty czułeś padlinę w nastwie z melasy buraczanej. Chyba kolega "mario" parę lat temu poczyniał jako pierwszy próby z tej melasy, i miał podobne odczucia :shock:
K.
Obrazek

Czach
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 4 wrz 2016, 21:17
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Czach »

Można krótkie pytanie?
Stary zapleśniały dunder dodać do nastawu na melasie po fermentacji, czy lepiej do surówki po pierwszym odpędzie? Odpęd i destylacja raczej na alembiku. Jak robicie?

Krychu35
300
Posty: 307
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Rum a Kolumna półkowa

Post autor: Krychu35 »

@Czach do nastawu :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastaw na Rum”