Mendix
1
Załączniki
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Postautor: Mendix » czwartek, 14 lut 2019, 10:20

Witam Panów, szybkie pytanie, kolumna 215 cm Ø63 keg 50l. Złącze SMS 63 na Kegu oraz kolumnie, bufor robię z wewnętrzej rury Ø76 nie chciałbym wymieniać złączy na Kegu oraz kolumnie, docelowo zmienię kolumną na Ø76, pytanie brzmi czy wspawać złącza SMS 63 do rury Ø76 i nie przejmować się tym krótkim zwężeniem czy wspawać złącza 76 i dorobić redukcję. Dziękuje za podpowiedzi.

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

kmarian
700
Ulubiony Alkohol: swój
Załączniki

Postautor: kmarian » czwartek, 14 lut 2019, 14:37

Wymienić na kegu na 76. Najlepszym wyjściem byłoby od razu zrobić w kegu szeroki wlew i bufor montować na szerokim kołnierzu.

grimek
30
Załączniki

Postautor: grimek » niedziela, 24 lut 2019, 23:45

Panowie, mam zagwozdkę. Planuję powolną rozbudowę. Obecnie posiadam zbiornik 100l (3*2kW) z szerokim wlewem oraz kolumnę fi 54 ^^
Planuję rozwój do fi 76. Ale wszystko w swoim czasie. Teraz planuje bufor.
Czasem zdarza mi się użytkować sprzęt jako "destylator prosty". Tutaj pojawia się pytanie, czy jak założę bufor to mogę sobie odbierać z RR 1:1? Czy są przeciwwskazania?

arTii
1150
Krótko o sobie: ponad 40 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od niedawna - mój własny :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: arTii » poniedziałek, 25 lut 2019, 07:04

Zrób tak, żeby z bufora można było otworzyć przelew do zbiornika, wtedy wszystko co w buforze się znajdzie trafi z powrotem do KEGa i nie będzie stabilizacji/wzmocnienia.
Ponadto jeśli jedziesz na minimalnym refluksie (i nie zalewałeś kolumny wcześniej), to skąd ma się zgromadzić w buforze płyn?
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.
http://forum.nettemp.pl, http://wiki.nettemp.pl

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP
prosimy pisać na email: moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

wkg_1
650
Załączniki

Postautor: wkg_1 » poniedziałek, 25 lut 2019, 11:33

No właśnie, też się nad tym zastanawiam, czy to na to samo wyjdzie.
Z braku przelewu można chyba tez wyjąć wypełnienie z bufora - będzie chyba działał jak deflegmator ...
Albo zasypać go miedzią.
To raczej pytania niż odpowiedzi, wykorzystanie kolumny do smakówek to chyba wyższa szkoła jazdy : /
Refluks, grzanie, wypełnienie ...

Awatar użytkownika

kleryk88
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki

Postautor: kleryk88 » niedziela, 24 mar 2019, 19:52

Witam co myślicie o takim buforze na kega 30l i kolumne o średnicy wewnętrznej 51mm ? Pojemność bufora ok 2l
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » niedziela, 24 mar 2019, 21:09

Widzę, że bufor będzie zapinany na 4-ro calowego clampa do kega. To dobrze, będziesz miał podgrzewane dno. Zrób sobie dodatkowy nypel pod drugim dnem abyś miał możliwość spustu do zbiornika, ja tak mam u siebie. Wystarczy aby był przesunięty 45-90 stopni względem zaworu spustowego. Martwi mnie dalej pojemność kega, pomyśl o zbiorniku 50l.

Edit:
Możesz opisać jakie ma zadanie rura wewnętrzna wpuszczona w zbiornik?
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 mar 2019, 21:37 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

kleryk88
50
Załączniki

Postautor: kleryk88 » niedziela, 24 mar 2019, 22:42

Musze zobaczyć czy dam radę załatwić 50l kega a mógłbyś trochę rozjaśnić o tym dodatkowym nyplu bo ja miałem zamiar zrobić coś takiego jak na załączniku o to ci chodzi ?

IMG_20190324_220751.jpg

.Gacek pisze:Możesz opisać jakie ma zadanie rura wewnętrzna wpuszczona w zbiornik?

Akurat tutaj rura będzie na równi z górną ścianką kega nie będzie wpuszczana do środka to tylko tak wyglada, a jest tak przedłużona by generowała większa ilość półek co o tym myślisz ?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 mar 2019, 08:09 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 25 mar 2019, 12:39

kleryk88 pisze:Akurat tutaj rura będzie na równi z górną ścianką kega nie będzie wpuszczana do środka to tylko tak wyglada, a jest tak przedłużona by generowała większa ilość półek co o tym myślisz ?

Wiesz ja nie jestem projektantem ale Twoje założenie wydaje się być słuszne. Musisz też brać pod uwagę że sprężyny miedziane nie mają takiego HEPT jak stalowe i uzyskasz tam niewiele, około dwóch półek teoretycznych. Chyba, że zamierzasz w ogóle zrezygnować z miedzi...
Nie wiem też jak to będzie z podgrzewaniem tego dna w buforze. Pamiętaj, że niektóre nastawy się pienią i dwa centymetry przy wysokości zbiornika to mniej wsadu do gotowania.
Jeżeli będziesz szukał większego zbiornika to bufor też będziesz musiał przeprojektować. O ile pojemność 2litrów do Twojego zbiornika wydaje się być idealna to do 50 litrowego zbiornika ludzie stosują od 2,5 do nawet 4 litrów.
Poniżej zdjęcie przelewu z bufora do bufora ale poniżej drugiego dna, chodzi o to aby nie dziurawić już zbiornika.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

kleryk88
50
Załączniki

Postautor: kleryk88 » poniedziałek, 25 mar 2019, 14:00

Jeżeli w przyszłości bym zmieniał rurę na większą to na pewno bym robił nowy bufor jak i dodał bym kega 50l, jak na razie rura 54-51 mm już kupiona keg 30l od znajomego za flaszkę przyszłej psoty już jest w drodze ;) wiec zostanę przy tej konfiguracji. Jak dostane tego kega wezmę się za przeróbkę wlewu na tri clamp 4", spustu, nóżek itp. Potem idzie bufor ale muszę już zacząć zbierać materiały a dzisiaj tak sobie pomyślałem by bufor skrócić i poszerzyć przy zachowaniu 2l pojemności. Co do tego przelewu fajny patent będę musiał to jakoś chyba zaadaptować do mojego bufora.
Inny kolego podpowiedział by rurki przelewowe były od dna (zaciągały od dołu) co myślisz o takim pomyśle ??

Bufor myślałem by zasypać sprężynkami KO gdyż rura będzie już z miedzi.

Załączam 2 projekty buforów jeden na rurze 129 a drugi na 139,7 oba o pojemności ok 2l a wysokość odpowiednio 31cm i 27cm (wysokość ze złączami)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 mar 2019, 15:39 przez kleryk88, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 25 mar 2019, 17:12

Forumowy kolega @Szlumf podpowiedział Ci to w innym temacie bo przede wszystkim ma doświadczenie przy pracy z buforem.
Od ludzi co "zjedli na tym zęby" możesz oczekiwać takich mocnych, pewnych oraz sprecyzowanych odpowiedzi.
Ja bufor trzymałem w ręku dwa razy w życiu a pracować na takowym będę pierwszy raz dopiero koniec tygodnia ☺ Już nie mogę się doczekać! !!
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

kleryk88
50
Załączniki

Postautor: kleryk88 » poniedziałek, 25 mar 2019, 17:54

Super :) wiec będę musiał pomyśleć w trakcie składania i spawania jak to najlepiej ogarnąć :) a bufor będę robił szerszy i niższy i potem jeszcze go dobrze zaizoluję ;)

michwo1
50
Załączniki

Postautor: michwo1 » środa, 3 kwie 2019, 06:50

Witam Kolegów
Proszę sie nie gniewać, bardzo rzadko zaglądam na forum i niestety nowości związane z budową buforu mnie omijają, mam lamerskie pytanie dotyczące przelewu z bufora do zbiornika, jaką korzyść daje to usprawnienie przy procesie?

wkg_1
650
Załączniki

Postautor: wkg_1 » środa, 3 kwie 2019, 11:00

Umożliwia ominięcie, "wyłączenie" bufora.
1) Przy destylacji owocówek,
2) Podczas początkowej fazy stabilizacji, gdy kolumna nie osiąga jeszcze możliwości rozdzielczych bufor jest zalewany wszystkim co idzie ze zbiornika łącznie z przedgonami i pogonami. Stabilizuje się dosyć długo a przy mocniejszych wsadach baaaardzo długo i będzie te zanieczyszczenia oddawał zanieczyszczając gon. "Włączenie" bufora dopiero, gdy kolumna się ustabilizuje zapobiega temu problemowi. Przedtem zanieczyszczenia spływają sobie po prostu do zbiornika.
3) Przy odbiorze przedgonów metodą 4,5 - doszukaj w archiwum.

Awatar użytkownika

lefff
20
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem i żadna dawka dobrego alkoholu tego nie zmieni. Najwyżej będę jak ... człowiek.
Ulubiony Alkohol: Dobra whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lefff » środa, 3 kwie 2019, 21:32

Przeczytałem cały wątek ale jakoś mi się to nie utrwaliło.
Czy do kolumny 60,3mm wystarczy by rura wewnętrzna w buforze miała średnicę 63,5mm?
Czy to już jest uważane za "rurę o większej średnicy"? Naprowadzi mnie któryś z kolegów?

Ps. Mam SMSami 63,5 łączoną kolumnę i keg (30l). Zamierzam dołożyć do tego bufor o pojemności ok 1,8-2,0 l.
Pozdrawiam
lew przez 3f

Feti
300
Krótko o sobie: Tradycjonalista operujący na nowoczesnym sprzęcie
Załączniki

Postautor: Feti » czwartek, 4 kwie 2019, 07:13

@leff, tak rura wewnątrz bufora musi mieć PRZYNAJMNIEJ tę samą średnicę co kolumna. Gdyby była mniejsza mogłaby stanowić potencjalne ognisko zalewania, chyba, że dałbyś bardziej przewiewne wypełnienie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 kwie 2019, 07:15 przez Feti, łącznie zmieniany 1 raz.
"Trzeźwość jest stanem przejściowym"

J. Tuwim

Awatar użytkownika

lefff
20
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem i żadna dawka dobrego alkoholu tego nie zmieni. Najwyżej będę jak ... człowiek.
Ulubiony Alkohol: Dobra whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lefff » czwartek, 4 kwie 2019, 13:10

:arrow: Feti, rozumiem że musi mieć "przynajmniej" tą samą średnice przy luźniejszym wypełnieniu.
Ale czy przy moim przykładzie:
kolumna 60,3mm, wewnętrzna rura w buforze 63,5mm i w obu przypadkach ścianki rury grubości 1,5mm - mogę mieć to samo/tak samo "ubite" wypełnienie w buforze jak i w kolumnie?
Innymi słowy: czy rura większa tylko o 3,2 mm w średnicy jest "wystarczająco większej średnicy" :).
Bo jeżeli to nic nie zmieni, a nie wiem jakimi większymi rurami oprócz 63,5 dysponuje producent, nie będzie sensu się upierać do zmian jego sztandarowej konstrukcji bufora.

Na marginesie:
Znając życie ktoś mi zaraz odpowie: "spróbuj a się przekonasz czy to wystarczy" - tylko że wtedy będzie za późno na poprawki (koszt). Może ktoś z kolegów miał już takie doświadczenie z tak niewielkimi różnicami średnic?
Pozdrawiam
lew przez 3f

Awatar użytkownika

Doody
2000
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Doody » czwartek, 4 kwie 2019, 14:07

Jak masz wątpliwości użyj rury fi 70mm. Będziesz miał pewność.
Pozdrawiam
Darek

pepe59
200
Załączniki

Postautor: pepe59 » czwartek, 4 kwie 2019, 14:41

Większa średnica rury wewnętrznej bufora, to większa powierzchnia oddawania ciepła do jego zawartości. Zawartość bufora jest przecież zawsze chłodniejsza od par wychodzących z KEG-a. Aby mogła ona kiedyś odparować, to musi zostać podgrzana. To podgrzanie następuje między innymi dzięki tej cieplejszej rurze. Im jej powierzchnia jest większa, tym więcej ciepła oddaje ona buforowi, a ten szybciej zaczyna pracować (odparowywać swoją zawartość) Problem odpowiedniego dobrania średnicy rury wewnętrznej bufora jest istną kwadraturą koła. Do wzoru na jej obliczenie należy podstawić zarówno: pozostałe gabaryty bufora jak też temperaturę, od której bufor ma zacząć pracować (odparowywać swoją zawartość) oraz prędkość z jaką ma to robić. Dlatego każdy skonstruowany bufor jest indywidualnym urządzeniem i każdy użytkownik bufora musi się długo doktoryzować zanim odkryje tą jedyną i niepowtarzalną, dla jego bufora, procedurę obsługi. Dodam, że jakość i stężenie wsadu także ma tu niebagatelne znaczenie i zaburza wcześniej wypracowaną metodę. Nie wydaje mi się aby ktokolwiek z forumowego guru, łącznie z twórcą tego elementu był w stanie jednoznacznie określić optymalne wymiary i konstrukcję bufora, w taki sposób, aby nie trzeba było tworzyć dodatkowych procedur w procesie rektyfikacji, związanych tylko i wyłącznie z jego obsługą.

wkg_1
650
Załączniki

Postautor: wkg_1 » piątek, 5 kwie 2019, 03:42

Nie demonizujmy ; )
Ważne, żeby był dogrzany ale nie przegrzany.
Optymalna procedura to taka żeby napełniać bufor po stabilizacji a potem nie zwracać na niego uwagi.
A jak się chce go wykorzystać na maksa to lekko zmniejszyć odbiór jak zaczyna się wygotowywać w okolicach 99 stopni w zbiorniku.
U mnie działa dla wsadów 14-80%

A swój sprzęt zawsze trzeba poznać i się z nim zaprzyjaźnić - odwdzięczy się ; )

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”