Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny


Mendix
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 28 wrz 2011, 21:07

Post autor: Mendix »

Witam Panów, szybkie pytanie, kolumna 215 cm Ø63 keg 50l. Złącze SMS 63 na Kegu oraz kolumnie, bufor robię z wewnętrzej rury Ø76 nie chciałbym wymieniać złączy na Kegu oraz kolumnie, docelowo zmienię kolumną na Ø76, pytanie brzmi czy wspawać złącza SMS 63 do rury Ø76 i nie przejmować się tym krótkim zwężeniem czy wspawać złącza 76 i dorobić redukcję. Dziękuje za podpowiedzi.
alembiki
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kmarian »

Wymienić na kegu na 76. Najlepszym wyjściem byłoby od razu zrobić w kegu szeroki wlew i bufor montować na szerokim kołnierzu.

grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: grimek »

Panowie, mam zagwozdkę. Planuję powolną rozbudowę. Obecnie posiadam zbiornik 100l (3*2kW) z szerokim wlewem oraz kolumnę fi 54 ^^
Planuję rozwój do fi 76. Ale wszystko w swoim czasie. Teraz planuje bufor.
Czasem zdarza mi się użytkować sprzęt jako "destylator prosty". Tutaj pojawia się pytanie, czy jak założę bufor to mogę sobie odbierać z RR 1:1? Czy są przeciwwskazania?

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: arTii »

Zrób tak, żeby z bufora można było otworzyć przelew do zbiornika, wtedy wszystko co w buforze się znajdzie trafi z powrotem do KEGa i nie będzie stabilizacji/wzmocnienia.
Ponadto jeśli jedziesz na minimalnym refluksie (i nie zalewałeś kolumny wcześniej), to skąd ma się zgromadzić w buforze płyn?
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: wkg_1 »

No właśnie, też się nad tym zastanawiam, czy to na to samo wyjdzie.
Z braku przelewu można chyba tez wyjąć wypełnienie z bufora - będzie chyba działał jak deflegmator ...
Albo zasypać go miedzią.
To raczej pytania niż odpowiedzi, wykorzystanie kolumny do smakówek to chyba wyższa szkoła jazdy : /
Refluks, grzanie, wypełnienie ...
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kleryk88 »

Witam co myślicie o takim buforze na kega 30l i kolumne o średnicy wewnętrznej 51mm ? Pojemność bufora ok 2l
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: .Gacek »

Widzę, że bufor będzie zapinany na 4-ro calowego clampa do kega. To dobrze, będziesz miał podgrzewane dno. Zrób sobie dodatkowy nypel pod drugim dnem abyś miał możliwość spustu do zbiornika, ja tak mam u siebie. Wystarczy aby był przesunięty 45-90 stopni względem zaworu spustowego. Martwi mnie dalej pojemność kega, pomyśl o zbiorniku 50l.

Edit:
Możesz opisać jakie ma zadanie rura wewnętrzna wpuszczona w zbiornik?
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 mar 2019, 21:37 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kleryk88 »

Musze zobaczyć czy dam radę załatwić 50l kega a mógłbyś trochę rozjaśnić o tym dodatkowym nyplu bo ja miałem zamiar zrobić coś takiego jak na załączniku o to ci chodzi ?

IMG_20190324_220751.jpg
.Gacek pisze: Możesz opisać jakie ma zadanie rura wewnętrzna wpuszczona w zbiornik?
Akurat tutaj rura będzie na równi z górną ścianką kega nie będzie wpuszczana do środka to tylko tak wyglada, a jest tak przedłużona by generowała większa ilość półek co o tym myślisz ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 mar 2019, 08:09 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: .Gacek »

kleryk88 pisze:Akurat tutaj rura będzie na równi z górną ścianką kega nie będzie wpuszczana do środka to tylko tak wyglada, a jest tak przedłużona by generowała większa ilość półek co o tym myślisz ?
Wiesz ja nie jestem projektantem ale Twoje założenie wydaje się być słuszne. Musisz też brać pod uwagę że sprężyny miedziane nie mają takiego HEPT jak stalowe i uzyskasz tam niewiele, około dwóch półek teoretycznych. Chyba, że zamierzasz w ogóle zrezygnować z miedzi...
Nie wiem też jak to będzie z podgrzewaniem tego dna w buforze. Pamiętaj, że niektóre nastawy się pienią i dwa centymetry przy wysokości zbiornika to mniej wsadu do gotowania.
Jeżeli będziesz szukał większego zbiornika to bufor też będziesz musiał przeprojektować. O ile pojemność 2litrów do Twojego zbiornika wydaje się być idealna to do 50 litrowego zbiornika ludzie stosują od 2,5 do nawet 4 litrów.
Poniżej zdjęcie przelewu z bufora do bufora ale poniżej drugiego dna, chodzi o to aby nie dziurawić już zbiornika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kleryk88 »

Jeżeli w przyszłości bym zmieniał rurę na większą to na pewno bym robił nowy bufor jak i dodał bym kega 50l, jak na razie rura 54-51 mm już kupiona keg 30l od znajomego za flaszkę przyszłej psoty już jest w drodze ;) wiec zostanę przy tej konfiguracji. Jak dostane tego kega wezmę się za przeróbkę wlewu na tri clamp 4", spustu, nóżek itp. Potem idzie bufor ale muszę już zacząć zbierać materiały a dzisiaj tak sobie pomyślałem by bufor skrócić i poszerzyć przy zachowaniu 2l pojemności. Co do tego przelewu fajny patent będę musiał to jakoś chyba zaadaptować do mojego bufora.
Inny kolego podpowiedział by rurki przelewowe były od dna (zaciągały od dołu) co myślisz o takim pomyśle ??

Bufor myślałem by zasypać sprężynkami KO gdyż rura będzie już z miedzi.

Załączam 2 projekty buforów jeden na rurze 129 a drugi na 139,7 oba o pojemności ok 2l a wysokość odpowiednio 31cm i 27cm (wysokość ze złączami)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 mar 2019, 15:39 przez kleryk88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: .Gacek »

Forumowy kolega @Szlumf podpowiedział Ci to w innym temacie bo przede wszystkim ma doświadczenie przy pracy z buforem.
Od ludzi co "zjedli na tym zęby" możesz oczekiwać takich mocnych, pewnych oraz sprecyzowanych odpowiedzi.
Ja bufor trzymałem w ręku dwa razy w życiu a pracować na takowym będę pierwszy raz dopiero koniec tygodnia ☺ Już nie mogę się doczekać! !!
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kleryk88 »

Super :) wiec będę musiał pomyśleć w trakcie składania i spawania jak to najlepiej ogarnąć :) a bufor będę robił szerszy i niższy i potem jeszcze go dobrze zaizoluję ;)

michwo1
50
Posty: 75
Rejestracja: środa, 3 kwie 2013, 10:42
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: michwo1 »

Witam Kolegów
Proszę sie nie gniewać, bardzo rzadko zaglądam na forum i niestety nowości związane z budową buforu mnie omijają, mam lamerskie pytanie dotyczące przelewu z bufora do zbiornika, jaką korzyść daje to usprawnienie przy procesie?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: wkg_1 »

Umożliwia ominięcie, "wyłączenie" bufora.
1) Przy destylacji owocówek,
2) Podczas początkowej fazy stabilizacji, gdy kolumna nie osiąga jeszcze możliwości rozdzielczych bufor jest zalewany wszystkim co idzie ze zbiornika łącznie z przedgonami i pogonami. Stabilizuje się dosyć długo a przy mocniejszych wsadach baaaardzo długo i będzie te zanieczyszczenia oddawał zanieczyszczając gon. "Włączenie" bufora dopiero, gdy kolumna się ustabilizuje zapobiega temu problemowi. Przedtem zanieczyszczenia spływają sobie po prostu do zbiornika.
3) Przy odbiorze przedgonów metodą 4,5 - doszukaj w archiwum.
Awatar użytkownika

lefff
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 12 kwie 2014, 23:54
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem i żadna dawka dobrego alkoholu tego nie zmieni. Najwyżej będę jak ... człowiek.
Ulubiony Alkohol: Dobra whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lefff »

Przeczytałem cały wątek ale jakoś mi się to nie utrwaliło.
Czy do kolumny 60,3mm wystarczy by rura wewnętrzna w buforze miała średnicę 63,5mm?
Czy to już jest uważane za "rurę o większej średnicy"? Naprowadzi mnie któryś z kolegów?

Ps. Mam SMSami 63,5 łączoną kolumnę i keg (30l). Zamierzam dołożyć do tego bufor o pojemności ok 1,8-2,0 l.
Pozdrawiam
lew przez 3f

użytkownik usunięty
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

@leff, tak rura wewnątrz bufora musi mieć PRZYNAJMNIEJ tę samą średnicę co kolumna. Gdyby była mniejsza mogłaby stanowić potencjalne ognisko zalewania, chyba, że dałbyś bardziej przewiewne wypełnienie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 kwie 2019, 08:15 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lefff
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 12 kwie 2014, 23:54
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem i żadna dawka dobrego alkoholu tego nie zmieni. Najwyżej będę jak ... człowiek.
Ulubiony Alkohol: Dobra whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lefff »

:arrow: Feti, rozumiem że musi mieć "przynajmniej" tą samą średnice przy luźniejszym wypełnieniu.
Ale czy przy moim przykładzie:
kolumna 60,3mm, wewnętrzna rura w buforze 63,5mm i w obu przypadkach ścianki rury grubości 1,5mm - mogę mieć to samo/tak samo "ubite" wypełnienie w buforze jak i w kolumnie?
Innymi słowy: czy rura większa tylko o 3,2 mm w średnicy jest "wystarczająco większej średnicy" :).
Bo jeżeli to nic nie zmieni, a nie wiem jakimi większymi rurami oprócz 63,5 dysponuje producent, nie będzie sensu się upierać do zmian jego sztandarowej konstrukcji bufora.


Na marginesie:
Znając życie ktoś mi zaraz odpowie: "spróbuj a się przekonasz czy to wystarczy" - tylko że wtedy będzie za późno na poprawki (koszt). Może ktoś z kolegów miał już takie doświadczenie z tak niewielkimi różnicami średnic?
Pozdrawiam
lew przez 3f
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Doody »

Jak masz wątpliwości użyj rury fi 70mm. Będziesz miał pewność.
Pozdrawiam
Darek

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: pepe59 »

Większa średnica rury wewnętrznej bufora, to większa powierzchnia oddawania ciepła do jego zawartości. Zawartość bufora jest przecież zawsze chłodniejsza od par wychodzących z KEG-a. Aby mogła ona kiedyś odparować, to musi zostać podgrzana. To podgrzanie następuje między innymi dzięki tej cieplejszej rurze. Im jej powierzchnia jest większa, tym więcej ciepła oddaje ona buforowi, a ten szybciej zaczyna pracować (odparowywać swoją zawartość) Problem odpowiedniego dobrania średnicy rury wewnętrznej bufora jest istną kwadraturą koła. Do wzoru na jej obliczenie należy podstawić zarówno: pozostałe gabaryty bufora jak też temperaturę, od której bufor ma zacząć pracować (odparowywać swoją zawartość) oraz prędkość z jaką ma to robić. Dlatego każdy skonstruowany bufor jest indywidualnym urządzeniem i każdy użytkownik bufora musi się długo doktoryzować zanim odkryje tą jedyną i niepowtarzalną, dla jego bufora, procedurę obsługi. Dodam, że jakość i stężenie wsadu także ma tu niebagatelne znaczenie i zaburza wcześniej wypracowaną metodę. Nie wydaje mi się aby ktokolwiek z forumowego guru, łącznie z twórcą tego elementu był w stanie jednoznacznie określić optymalne wymiary i konstrukcję bufora, w taki sposób, aby nie trzeba było tworzyć dodatkowych procedur w procesie rektyfikacji, związanych tylko i wyłącznie z jego obsługą.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: wkg_1 »

Nie demonizujmy ; )
Ważne, żeby był dogrzany ale nie przegrzany.
Optymalna procedura to taka żeby napełniać bufor po stabilizacji a potem nie zwracać na niego uwagi.
A jak się chce go wykorzystać na maksa to lekko zmniejszyć odbiór jak zaczyna się wygotowywać w okolicach 99 stopni w zbiorniku.
U mnie działa dla wsadów 14-80%

A swój sprzęt zawsze trzeba poznać i się z nim zaprzyjaźnić - odwdzięczy się ; )
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lesgo58 »

Cieszę się, gdy czytam takie posty. Kolega zapewne pracując na swoim buforze dostrzegł te wszystkie niedogodności wynikające ze złej jego konstrukcji. Pisze więc...
pepe59 pisze:Problem odpowiedniego dobrania średnicy rury wewnętrznej bufora jest istną kwadraturą koła.
No to ja się pytam, dlaczego ma to być kwadraturą koła?
Przecież standardowy bufor został już wyliczony i empirycznie sprawdzony. Nawet kolega aronia udostępnił exel z odpowiednimi wzorami.Wystarczy podstawić odpowiednie wymiary a reszta zostaje wyliczona. Tak skonstruowane bufory pracują prawidłowo i bez problemów.
...Do wzoru na jej obliczenie należy podstawić zarówno: pozostałe gabaryty bufora jak też temperaturę, od której bufor ma zacząć pracować (odparowywać swoją zawartość) oraz prędkość z jaką ma to robić...
Chyba kolega pepe59 się trochę zagalopował. Zdaję sobie sprawę, że można mieć problem ze zrozumieniem czym jest bufor i jaka jest jego rola. Jest nawet jeden kolega dla którego bufor jest zwykłym odstojnikiem. Ale żeby aż tak demonizować ten gadżet...
Bufor jest po prostu swego rodzaju naczyniem zbiorczym przelewowym, w którym gromadzi się flegma wzmocniona o wartość zależną od długości rury wewnętrznej i rodzaju wypełnienia tam się znajdującego. Wartość wzmocnienia zależy też od długości stabilizacji.
Jeśli bufor jest prawidłowo skonstruowany (patrz wspomniana wyżej tabela exel)(bądź kupiony u odpowiedniego sprzedawcy) to nie powinno być żadnego problemu z jego używania.
...Większa średnica rury wewnętrznej bufora, to większa powierzchnia oddawania ciepła do jego zawartości...
W pewnym sensie tak... Jednak rura wewnętrzna powinna być takiej samej średnicy co sama kolumna, a jeszcze lepiej większe z jednego prozaicznego powodu. Aby uniknąć zwykłego zalewania w tym miejscu, które to zalewanie wprowadza anomalie w pracy całej kolumny. Sprawa dogrzewania zawartości bufora jest drugorzędna. Głównym źródłem energii dogrzewającej bufor powinna być bezpośrednia powierzchnia styku bufora z kotłem. Dlatego najbardziej korzystnym wyjściem jest szerokie dno. Bądź bufor częściowo "zanurzony" w kegu. Jeśli do tego dodamy jakość izolacji użytej do ocieplenia bufora to mamy pełen obraz bufora, który nie powinien nam przysparzać żadnych problemów.
...Nie wydaje mi się aby ktokolwiek z forumowego guru, łącznie z twórcą tego elementu był w stanie jednoznacznie określić optymalne wymiary i konstrukcję bufora, w taki sposób, aby nie trzeba było tworzyć dodatkowych procedur w procesie rektyfikacji, związanych tylko i wyłącznie z jego obsługą...
Kolego, ależ taki bufor powstał. Sam z niego korzystam. Bez żadnych problemów.
Jest oczywistym że montując ten gadżet musiałem zrewidować całość prowadzenia procesu. Ale to jest normalne.
Tak jak normalnym była zmiana przyzwyczajeń po zamianie odstojników na tzw. ziemne palce. Czy też zamiana zimny palców na głowicę aabratek. Postęp zawsze niesie za sobą zmianę przyzwyczajeń.
Tak więc kolego żywię nadzieję, że korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy pomożesz nam doprowadzić bufor do jeszcze większej perfekcji.
Ostatnio zmieniony piątek, 5 kwie 2019, 07:11 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

użytkownik usunięty
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Czytając posty na temat pracy bufora można wywnioskować, że zachodzą tam procesy wręcz ekstremalne (wrzenie, gotowanie, wybuchy) w związku z tym mam pytanie, czy sprężynki znajdujące się w rurze wewnętrznej bufora nie "wylatają" górną częścią rury?
Czy w takim przypadku wystarczy zastosować podparcie tylko na dole rury wewnętrznej, czy może również należy je przyblokować górą.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 kwie 2019, 18:59 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Imbir »

japitole pisze: czy sprężynki znajdujące się w rurze wewnętrznej bufora nie "wylatają" górną częścią rury?
Daj po zmywaku lub podparcie z drutu KO, a drugim zamknij sprężynki i będzie ok. Ja również mam podparcie w wzierniku pod głowicą bo przy zalewaniu sprężynki wyskakiwały do głowicy. Jak chcesz to mogę Ci podrzucić fotki jak to u mnie wygląda.

użytkownik usunięty
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Jak możesz, to bardzo proszę o te fotki

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: wkg_1 »

japitole pisze:Czytając posty na temat pracy bufora można wywnioskować, że zachodzą tam procesy wręcz ekstremalne (wrzenie, gotowanie, wybuchy) w związku z tym mam pytanie, czy sprężynki znajdujące się w rurze wewnętrznej bufora nie "wylatają" górną częścią rury?
Czy w takim przypadku wystarczy zastosować podparcie tylko na dole rury wewnętrznej, czy może również należy je przyblokować górą.
Cała rektyfikacja - w ogóle destylacja zresztą polega na wrzeniu a o wybuchach w buforze to nie słyszałem :D
Wali zbiornik przy rozgrzewaniu mocnych wsadów albo po spuszczeniu do niego zawartości bufora - o większym stężeniu.
Daj podparcie z dołu i z góry.
online

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: boxer1981228 »

wkg_1 pisze:a o wybuchach w buforze to nie słyszałem
No ja się o takich przekonałem i mogą być bardzo niebezpieczne. Zwłaszcza jak wywala 3l bufora na kolumnę i robi się taki korek że zbiornik rozdyma jak balon. Podobno to błąd konstrukcyjny bufora i brak cyrkulacji. Bufor potrafił nie dać oznaki życia do 98 stopni a następnie oprórzniał się sekundzie. Pisałem o tym na forum post198218.html#p198218 ale tylko kolega szlumf odpowiedział jednym postem reszta bez odzewu.

Pozdro
Box

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: wkg_1 »

Rozumiem. Ja nie spotkałem się z tym zjawiskiem bo napełniam bufor po stabilizacji więc nie za bardzo ma tam się co rozwarstwiać (no, prawie !). Ale też rozmawiałem ze @Szlumf-em o rozwarstwianiu i po tej rozmowie przekonałem się do takiego własnie sposobu pracy z buforem. Nigdy nie zapełniam go zalewaniami - przy mocniejszych wsadach bufor prawie nie pracuje a nie chcę mieć w nim brudów "przedstabilizacyjnych" - że tak się wyrażę.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Kamal »

To jest piękny bufor :)
https://youtu.be/pueI_BhecnM
K.
Obrazek

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Planuję wykonać bufor o wymiarach 60.3wewnątrz 114lub 139 na zewnątrz ( jeszcze się zastanawiam) do kega 50L. Wysokość maks 25-30cm. W dolnej dennicy będzie wspawany korek od kega. Czy przy takiej konstrukcji będą potrzebne podgrzewacze? Jeśli tak to ile i z jakiej rury. Przelot korka jest dość wąski, czy nie będzie to wąskie gardło?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: herbata666 »

Kamal pisze:To jest piękny bufor :)
https://youtu.be/pueI_BhecnM
K.
No mój buforek, tylko ta miedz w nim jest problemem żeby ją później czyścić lepiej zasypać KO a miedź dać wyżej.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Qrka
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 wrz 2016, 11:18
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Qrka »

A ile idzie zasypu Cu w taki katalizatorek ;) ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: herbata666 »

Już nie pamiętam bo to był projekt z przed dwóch lat, ale pewnie koło litra lekko licząc.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Pod OVM mam 105cm wypełnienia, czy warto poświęcić cześć tego na rzecz bufora? Jeśli dobrze liczę to muszę odjąć z 35cm na rzecz bufora, czy może jest jakaś konstrukcja która zabierze mi mniej? A może w ogóle nie warto?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lesgo58 »

Bufor nic Ci nie zabiera. Bo przecież w buforze też masz kawałek rury z wypełnieniem. W każdym bądź razie bufor to więcej plusów dodatnich jak ujemnych... :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

No tak.. Faktycznie.. Obrazek :gafa:
Czy do takiego bufora konieczne będzie zastosowanie podgrzewaczy? Czy to fałszywe dno - czy jak to się zwie.. Obrazek - wystarczy do dogrzania zawartości bufora. Od dołu będę miał płaskie dekle więc jakiej wysokości zrobić tą przestrzeń, 1cm wystarczy? Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kleryk88 »

ja zrobiłem właśnie podobny bufor ale na kega 30l tutaj masz rysunek i zdjęcie zrobionego bufora
Ogólnie wydaje mi się ze powinieneś mieć trochę większą pojemność wiec lepiej użyć większej rury ;) a i po przycięciu i pospawaniu bufor ma jakieś 30cm już dobrze nie pamiętam bo dopiero teraz będę się zabierał za kolumnę itp więc wszystko będę mierzył
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 cze 2019, 22:38 przez kleryk88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lesgo58 »

adamkli pisze: Czy do takiego bufora konieczne będzie zastosowanie podgrzewaczy?
Nie, ale musisz zrobić szerokie dno. Tak jak na zdjęciu. Ten bufor z dołu. U góry masz bufor mocowany za pomocą SMS'a. Przy takim rozwiązaniu dodatkowy podgrzewacz ma rację bytu. Podgrzewacz też ma rację bytu przy buforach o znacznych pojemnościach.
Bufor - dwie wersje..JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Będę mocował na zwykły korek do kega dlatego wykonam to podwójne dno I ponawiam pytanie, czy wystarczy tam wysokość 1cm przestrzeni?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kmarian »

Moim zdaniem wystarczy. Ja miałem w planie 12 - 13 mm, ale zmieniłem na szeroki wlew i już tak zostało.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Macie jakiś patencik jak wyznaczyć na rurze otwór na wizjer? Okrągłej kartki o średnicy wizjera nie przyłożę, musiała by być nieco jajowata.. Gdzieś widziałem stronkę do takich szablonów, a może jakiś inny patencik?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”