Znaleziono 44 wyniki

autor: wowa50
piątek, 17 mar 2023, 18:51
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka na gotowy destylat
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2481

Re: Beczka na gotowy destylat

Oki dzięki -pisze…
autor: wowa50
czwartek, 16 mar 2023, 22:10
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka na gotowy destylat
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2481

Re: Beczka na gotowy destylat

Dzięki panowie za podpowiedzi… Hmmmm nieciekawie to wyglada rzeczywiście… Cukrówke posiadam ale rozumiem, że po takim ługowaniu nadawała by się tylko ew. na wódkę smakową a nie na nalewki owocowe?…to trochę szkoda bo to zbyt dobry czysty 96% destylat z Aabratka -a jeszcze w sumie efekt nie do końca ...
autor: wowa50
środa, 15 mar 2023, 23:35
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka na gotowy destylat
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2481

Beczka na gotowy destylat

Witam Trochę temat poboczny -bo szukam beczki 10-20l na gotowy destylat, który już sobie ułożyłem i zadebilem szczapkami w szklanym dymionie -konkretnie to paroletni calvados, który chciałbym przekazać w formie prezentu. Myślałem o używanej beczce, żeby już dodatkowo nie dodawać tanin dębu ale nie m...
autor: wowa50
sobota, 12 cze 2021, 10:54
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: filtracja nalewki
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4926

Re: filtracja nalewki

Czasu jeszcze mam trochę...dwa miesiące więc wpierw odcedzę i przecisnę przez worek filtracyjny(śliwki są bez pestek) a potem zrobię próbę sklarowania na małej ilości jakimś specyfikiem przez Was podanym. Rzeczywiście o wymrażaniu słyszałem kilka razy ale ze względu na ilość nie podołam natomiast z ...
autor: wowa50
czwartek, 10 cze 2021, 23:40
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: filtracja nalewki
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4926

Re: filtracja nalewki

heh dzięki za wszystkie porady-chyba najlepiej rzeczywiście podać w glinianych naczyniach jako gęstą nalewkę :evil: Temat podałem tak z ciekawości bo jak pisałem z małymi ilościami (np 5 litrów)to sobie radzę -nie ma idealnego filtra dla śliwki -wszystko się zapycha dlatego przesuwam szmatkę po sici...
autor: wowa50
środa, 9 cze 2021, 23:31
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: filtracja nalewki
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4926

filtracja nalewki

Witam szanowne Grono Forumowiczów Może jest ten temat gdzieś już poruszony ale chodzi mi głównie o poradę nie tylko jakościową ale głównie ilościową.... Bo jeśli chodzi o słój powiedzmy 5 litrowy to zawsze doskonale działa sposób przez bawełnianą szmatkę -w takim systemie że przesuwam ją powolutku n...
autor: wowa50
czwartek, 18 lut 2021, 22:33
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Jak zepsuć nalewkę z wiśni
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 7627

Re: Jak zepsuć nalewkę z wiśni

Nie przejmuj się pestkami, już było ileś razy udowadniane, że trzeba by było zjeść tych pestek bardzo dużo i to bezpośrednio, żeby mogły zaszkodzić. Inna kwestia to migdałowy posmak, jaki pestki wnoszą. Wiele osób go lubi, ale są tacy co nie. A dlaczego robisz rektyfikację raz? Do nalewek powinien ...
autor: wowa50
czwartek, 18 lut 2021, 11:01
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Jak zepsuć nalewkę z wiśni
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 7627

Re: Jak zepsuć nalewkę z wiśni

'Mój' alkohol na ślub dawałam do ślepych testów większemu gronu by dowiedzieć się, jakie są ogólne upodobania. Tobie też tak sugeruję ;) No oczywiście- masz rację...jest czas napewno bedą wstępne degustacje...;) Chodzi mi głównie o te pestki o których złym wpływie debatowali powyżej doświadczeni fo...
autor: wowa50
środa, 17 lut 2021, 22:15
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Jak zepsuć nalewkę z wiśni
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 7627

Re: Jak zepsuć nalewkę z wiśni

Panowie podpinam się pod temat: będe zalewał żurawinę suszoną i śliwki kalifornijskie swoim rozcieńczonym spirytem powiedzmy ok 60% Robię takie zalania od dawna -dodaję dużo suszonych owoców i trzymam nawet 2-3 miesiące poczym zalewam te same owoce raz jeszcze pierwszy efekt to słodka wódka drugi ba...
autor: wowa50
poniedziałek, 15 lut 2021, 22:29
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Śmierdzący spirytus
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7208

Re: Śmierdzący spirytus

no to kamień z serca...;))precz z jakąkolwiek chemią!!!....:)
autor: wowa50
niedziela, 14 lut 2021, 14:32
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Śmierdzący spirytus
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7208

Re: Śmierdzący spirytus

panowie trochę ,mnie nastraszyliście....myślałem że stosując bentonit do klarowania nie obcuję z żadną groźną chemią....całe szczęście, że w sumie dodaje niewielką ilość a główne klaruje się poprzez niską temperaturę...
No i wyjaśnijcie czy jest zasadne płukanie kega tym ługiem i w jakim to celu....
autor: wowa50
niedziela, 2 wrz 2018, 10:36
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Czekając na -4blg w nastawie
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 25996

Re: Czekając na -4blg w nastawie

Nie sprawdziłem niestety temperatury jak drożdże ruszyły- faktycznie były upały ale beczka stoi w piwnicy a nastaw robiony w zalecanej temperaturze 25*C Natomiast sprawdziłem Blg około -3 !!! i czuć w nastawie mocny alkohol jednak z lekkim posmakiem słodyczy- to mnie widocznie zmyliło bo zawsze miał...
autor: wowa50
sobota, 1 wrz 2018, 22:39
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Czekając na -4blg w nastawie
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 25996

Re: Czekając na -4blg w nastawie

Podpinam się pod temat- od paru lat robię nastaw na niebieskich T3 i raczej nigdy nie miałem żadnych problemów...ale ostatnio moje drożdżaki albo zwolniły pracę albo ją przerwały bo minęło 16 dni a jeszcze czuje lekką słodycz i nie słyszę żeby coś tam się działo-po tylu nastawach sprawdzam już tylko...
autor: wowa50
środa, 14 mar 2018, 22:30
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 9646

Re: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min

z jednej strony jestem Panowie zażenowany, że wywołałem niechcący taką utarczkę między fachowcami...ale z drugiej strony fajnie bo my -ciągle się uczący -mogliśmy znowuż czegoś się douczyć! ;) więcej takich polemik poproszę!!!! na pewno spróbuję tego wypełnienia bez Cu- najlepiej z tego samego nasta...
autor: wowa50
wtorek, 13 mar 2018, 10:01
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 9646

Re: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min

Dzięki Optoelektron za podpowiedź- takie śrubki powinny załatwić sprawę -uszczelnienie taśmą silikonową załatwi sprawę? i ile takich podparć na długości 100cm- jedno czy dwa? Peter29 sprężynki mam od philipka tak więc to nie tu leży problem. I nie znam powodu ubijania- a jest ewidentny bo po przesyp...
autor: wowa50
poniedziałek, 12 mar 2018, 20:46
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 9646

Re: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min

Czy nikt nie ma żadnego pomysłu czy problem tak błachy, że aż nikomu nie chce się odpowiadać?... ;)
autor: wowa50
sobota, 10 mar 2018, 18:37
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 9646

Re: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min

Rzeczywiście to samo podparcie krążkami bez fizycznego podziału kolumny. Średnica kolumny 60,3mm, grzeję z mocą 6000W, po zalaniu stabilizacja 1h z mocą 2000W i odbiór też 2000W. Jaki jest w miarę prosty sposób podtrzymania takiego krążka?...bo rozumiem, że to by wyleczyło sytuację
autor: wowa50
czwartek, 8 mar 2018, 19:21
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 9646

Re: Mała ilość odbioru serca. 11ml/min

Witam panowie Nie chcąc zakładać nowego wątku zapytam tutaj bo temat z pozoru podobny: Jaki mianowicie macie sposób na stopniowe obniżanie wydajności na kolumnie- jeżeli w ogóle coś takiego u was też się dzieje- przez dwa dni na moim Aabratku z 100cm wypełnienia sprężynkami + 20 cm miedzi leciał uro...
autor: wowa50
niedziela, 1 paź 2017, 11:57
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw na Calvadosa
Odpowiedzi: 349
Odsłony: 162453

Re: Calvados

nie przesadzaj...10kg cukru na 120kg jabłek?....
robiłem już nieraz wg receptury Kucyka i też uzyskiwałem niezłe aromaty to myślę że teraz będzie jeszcze ciekawiej...
autor: wowa50
sobota, 30 wrz 2017, 10:18
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw na Calvadosa
Odpowiedzi: 349
Odsłony: 162453

Re: Calvados

Zrobiłem dwie beczki-:
pierwsza to nastaw ortodyksyjny-120l pulpy dałem tylko 10kg cukru i ok10l wody- pulpa bardzo gęsta ale pracuje sobie powoli (BLG ok 16)
druga to nastaw wg Kucyka- 60l pulpy i 8kg cukru ale jeszcze bedę dawał cukier- porównam po destylacji smaki i aromaty z obu nastawów
autor: wowa50
wtorek, 26 wrz 2017, 10:38
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw na Calvadosa
Odpowiedzi: 349
Odsłony: 162453

Re: Calvados

nastaw będzie stał w pomieszczeniu o temperaturze poniżej 20°. Masz na myśli temperaturę 18-19 stopni czy 5-6 stopni, bo obie temperatury są poniżej 20-stu ;) Jeżeli temperatura będzie niewiele poniżej 20 stopni to spokojnie wystarczy pół dawki (drożdże i tak najpierw się namnażają). Jeżeli natomia...
autor: wowa50
niedziela, 2 paź 2016, 11:10
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Przepuścić przez filtr z węgla aktywnego czy gotować 2-gi raz.
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 28291

Re: Przepuścić przez filtr z węgla aktywnego czy gotować 2-gi raz.

Witam Ja po kilku dwukrotnych próbach rektyfikuję teraz zawsze tylko jednokrotnie i mi "pasi"...:) Co zresztą zawsze powtarza na tym forum guru w tym temacie- że najważniejsze aby efekt zadowalał właściciela aparatury (lesgo58- pozdrawiam :D ) Mam kolumnę ze sprężynkami KO 100cm i 30cm mie...
autor: wowa50
środa, 28 wrz 2016, 19:44
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw z winogron
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 14927

Re: Nastaw z winogron

Tez uważam, że lepiej mniej a lepszy produkt- ale dalej nie wiem czy mogę to razem z pestkami po skończonej fermentacji dać na rurki czy muszę to koniecznie oddzielać?...
autor: wowa50
środa, 28 wrz 2016, 10:05
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw z winogron
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 14927

Re: Nastaw z winogron

Witam mam pytanie podobnej natury- wprawdzie czytałem jak się robi grappę z wytłoczyn ale moich winogron mam po zbiorze tylko ok 19kg... po lekkim ugnieceniu było tego ok 15 litrów- więc dodałem 2 kg cukru i bayanusy i od niedzieli pracują. Teraz mam problem- jak oddzielę sok to będzie za mało żeby ...
autor: wowa50
środa, 16 mar 2016, 22:34
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Klarowanie nastawu - co robię nie tak?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 22566

Re: Klarowanie nastawu - co robię nie tak?

hmmm...dziwne...
ja nastawy na T3 niebieskich odgazowuje reka, daje bentonit wieczorem ,rano zlewam z nad osadu i na grzalki...;)

Mod.
Można bardziej z poszanowaniem zasad pisowni?
autor: wowa50
wtorek, 11 lut 2014, 19:17
Forum: Problemy i pytania
Temat: Odłączane kable od kega
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 13660

Re: Odłączane kable od kega

A więc tak- Niektóre z zaproponowanych pomysłów są godne uwagi i pewno gdybym składał nowy zestaw do psocenia- to zastosowałbym wtyczki do serwera...ale w moim wypadku kierowałem się bardziej stroną ekonomiczną- aby móc wykorzystać maksymalnie materiały,które już miałem i bym nie musiał przerabiać i...
autor: wowa50
sobota, 1 lut 2014, 22:03
Forum: Problemy i pytania
Temat: Odłączane kable od kega
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 13660

Re: Odłączane kable od kega

Cieszę się,że zainicjowałem ten temat- coraz ciekawsze rozwiązania!.... :)
autor: wowa50
czwartek, 30 sty 2014, 21:20
Forum: Problemy i pytania
Temat: Odłączane kable od kega
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 13660

Re: Odłączane kable od kega

No to odpada- teraz oglądałem taki kabel- ma 0,75mm. Chyba,że można kupić grubsze,jeśli nie to kupuję te polecane przez Wald-a
autor: wowa50
czwartek, 30 sty 2014, 20:28
Forum: Problemy i pytania
Temat: Odłączane kable od kega
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 13660

Re: Odłączane kable od kega

Kable do komputera to też ciekawy pomysł (lepszy chyba od konektorów) ale czy przekrój takiego kabla jest wystarczający do grzałki 2000 W ?.....
autor: wowa50
środa, 29 sty 2014, 23:46
Forum: Problemy i pytania
Temat: Odłączane kable od kega
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 13660

Re: Odłączane kable od kega

Chyba o coś takiego mi chodziło- po prostu przetnę kable wychodzące z puszki na kegu -gdzieś na 15cm i podłączę takie wtyczki. Nie jarzę tylko dlaczego zalecasz właśnie wtyczki a nie gniazda na kegu- chodzi o to,by przy myciu nie wlała się tam woda?
autor: wowa50
środa, 29 sty 2014, 22:40
Forum: Problemy i pytania
Temat: Odłączane kable od kega
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 13660

Re: Odłączane kable od kega

Dzięki Wald za foty- rozumiem,że tak można i jest bezpiecznie....choć u mnie będzie trochę więcej komplikacji bo muszę podłączyć dwie grzałki obok siebie ale osobno-do jednej podpinam regulator mocy...ale coś wykombinuję...
Scalone
Myślę raczej o jakimś szczelnym pudełku z dwoma gniazdkami...
autor: wowa50
środa, 29 sty 2014, 21:54
Forum: Problemy i pytania
Temat: Odłączane kable od kega
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 13660

Odłączane kable od kega

Witam Czy ma ktoś z kolegów zastosowanie grzania kega prądem-w którym są odłączane kable od grzałek? Chodzi mi o szczelny system dwa gniazdka + dwie wtyczki. Jeżeli tak- to chętnie bym zobaczył jakieś foty. Mam zainstalowane dwie grzałki po 2000 W, które są połączone dość grubymi kablami co czyni op...
autor: wowa50
piątek, 11 paź 2013, 18:01
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Jak otrzymać mniej niż 96% na aabratku
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 7855

Re: Jak otrzymać mniej niż 96% na aabratku

Lesgo - czytam jak zawsze uważnie Twoje posty ale teraz trochę mi się pomieszało....czy te zalecenia dotyczą drugiego psocenia owocówki czy też w ogóle nie stosować strippingu i wykonać cały proces w/g wskazówek powyżej?... Mam dopiero za sobą dwa strippingi na Aabratku (nie usuwałem wypełnienia-120...
autor: wowa50
piątek, 11 paź 2013, 17:35
Forum: Degustatornia
Temat: 75 letnia Whisky
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 9766

Re: 75 letnia Whisky

No i co taka cisza???
Wszystko wykupione pod stołem czy jak....też miałem ochotę na jedną butelczynę....
autor: wowa50
niedziela, 8 wrz 2013, 23:07
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Czy dobrze to robię? Pierwsza Destylacja
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 14819

Re: Czy dobrze to robię? Pierwsza Destylacja

Dzięki Lesgo58 za pochylenie się nad moimi wypocinami-a raczej wykropleniami....nie wiem,czy potrafię wyjaśnić wszystkie nasuwające się wątpliwości-ale spróbuję: 1.Niestety nie sprawdziłem-będę w Lidlu to rzucę okiem-jaka jest waga zmywaków ale do mojej kolumny miało ich wejść 30 sztuk-dałem 28 bo b...
autor: wowa50
sobota, 7 wrz 2013, 09:45
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Czy dobrze to robię? Pierwsza Destylacja
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 14819

Re: Czy dobrze to robię? Pierwsza Destylacja

kurcze...no i nikt mnie nie chce zrecenzować....
autor: wowa50
wtorek, 3 wrz 2013, 23:44
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Czy dobrze to robię? Pierwsza Destylacja
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 14819

Re: Czy dobrze to robię? Pierwsza Destylacja

Chciałbym także podpiąć się do tego tematu.. Wczoraj miałem zaszczyt i przyjemność zagrać na moim Aabratku po raz pierwszy (nie licząc próby wodnej) i chciałbym aby szanowni koledzy zrecenzowali i wytknęli wszelkie błędy i odstępstwa. Oczywiście posiłkowałem się cały czas uwagami z forum - ale teori...
autor: wowa50
poniedziałek, 4 lut 2013, 19:44
Forum: Problemy i pytania
Temat: trudne początki
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4236

Re: trudne początki

Kolumnę i głowicę Aabratek (dzięki poradom forumowiczów) już mam -wprawdzie zakupioną, a nie wykonaną własnoręcznie, ale w końcu nie na wszystkim się człowiek musi znać-gdyby to można było wykonać z drewna, to proszę bardzo... :) Teraz jeszcze muszę uzbroić kega w grzałki i termometr i tu mam na raz...
autor: wowa50
niedziela, 20 sty 2013, 21:10
Forum: Problemy i pytania
Temat: trudne początki
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4236

Re: trudne początki

yhmmm...dzięki...będę szukał dalej, albo zacznę skupywać podzespoły...:)
autor: wowa50
niedziela, 20 sty 2013, 15:15
Forum: Problemy i pytania
Temat: trudne początki
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4236

Re: trudne początki

Wprawdzie znalazłem fachowca, który podjąłby się zespawania z dostarczonych przeze mnie części- ale trochę wymiękam, bo po podliczeniu kosztów materiału i wykonania nie jestem pewien czy nie będzie cena zbliżona do oferowanych kolumn na tym forum... Kega i termometr już mam, jest też alternatywa aby...

Wyszukiwanie zaawansowane