Strona 1 z 1

Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 1 kwie 2019, 19:57
autor: PierwszyWolnyLogin
Hej :)

Myślałem, żeby skręcić spiralki bo to w sumie najprostsza wersja destylatora.
Odwiodła mnie chyyyba od tego pomysłu wydajność, która jest niska.
Nie zależy mi na wydajności typu kilka l/h, ale chcę po prostu cały proces
zamknąć w kilka godzin, żeby nie zostawiać aparatury bez kontroli...

Co chcę robić? Głownie smakowe/zapachowe trunki.
Jeśli będzie się dało to spirytus na nalewki, ale to nie jest konieczne...
Wsady owocowe, zbożowe, jakieś stare kompoty, wina etc ;)

Jako zbiornik chcę zastosować szybkowar 35l - z kilku powodów - raz cena,
dwa jako szybkowar też może się przydać od czasu do czasu.
Grzanie płytką elektryczną z regulacją mocy. Sterownik sobie zrobię,
może wymyślę jakiś algorytm sterowania i zrobię później automatykę...
Szybkowar zaizoluje kocem gaśniczym - taka zdejmowana czapeczka :)

"Wymyśliłem" (żadne to odkrycie ;)) taki destylator - założeniem było:
jak najtaniej, najprościej, najmniej "nadmiarowych" elementów :)

Rysunek nie zachowuje proporcji wymiarowych!

Obrazek

Opis:
- rura 42mm, miedziana, długość 1m, u góry zakończona zwykłą zaślepką,
- w zaślepkę wlutowana chłodniczka refluksu (spirala z Cu), oraz wyjście do chłodnicy skroplin,
- chłodnica skroplin kupiona gotowa, wykonana z nierdzewki, spirala długa na 3m.

Termometry: na szycie kolumny - temperatura par wychodzących z kolumny,
na samym dole - temperatura par wchodzących do kolumny,
oraz na wylocie z chłodnicy skroplin - temperatura urobku (wydajność chłodzenia).
Wiem, że może nie wszystkie potrzebne, ale są tanie, a może coś z tych danych
uda się wydestylować ;) Jakiś algorytm na przykład :)

Wyobrażam sobie to tak:
- chcę zapachy i smaki - destyluje bez zasilania chłodniczki refluksu,
- chcę czystszy spirol - zasilam chłodniczkę refluksu i jazda :)

Oczywiście dochodzi jeszcze kwestia wypełnienia kolumny, jego rodzaju i ilości,
tempa destylacji etc. To wszystko wychodzi w praktyce - trzeba się konkretnej
aparatury nauczyć...

Założenie jest takie, żeby zrobić dobrze działającą aparaturkę niskim kosztem.
Rurke 8mm na chłodnicę refluksu mam. Resztę kupię. Całość zamknie się pewnie
w 200zł + koszt szybkowara...

Proszę o krytykę :) Konstruktywną ;)



PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 11:06
autor: ramzol
Nie kombinuj z chłodnicą. Wyjście z deflegmatora zrób normalnie, redukcja 42/28 do tego kawałek rurki i łuk 28/28. Następnie redukcja 28/18 i wyjście na prostą chłodnicę liebiga ( 50cm rurki 18 i na to płaszcz 40cm fi28, redukcja 28/18 dwa razy). Chłodnica przykrecana na nyple (chyba) 1/2 cala. Spirale zamocuj w rurce od boku wiercąc otwory. Termometr na szczycie (destylaty smakowe) i 20cm (sprężynki pilpek) 35cm (zmywaki) od gara. Termometr w zbiorniku obowiązkowy. Na chłodnicy wstępnej (spirala) bdb zaworek. Najlepiej precyzyjny. Wyjdzie pewnie ciut drożej ale bedzie jak pan ... przykazał. Poszukaj tematu "ramzolowe tytranie" gdzies tam jest cm 42. 1m wypełnienia to dla smakowek sporo za dużo. 60cm sprężynek potrafi wyczyścić destylat ze smakowitych zanieczyszczeń. Pierwsze kroki stawiaj na cukrze, a za smakowki zabierz się jak juz rozkminisz aparat. Temat "temperatura w pesie" też sporo rozjaśni.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 11:40
autor: .Gacek
Zrób tak jak radzi Ci ramzol. Ja wykorzystałem "grube kolana" bo takie miałem ale fi 28 w zupełności wystarczy. W tym temacie masz 3 zdjęcia mojego pota. przystawka-refluxowa-do-pot-stilla-t20017.html
Poszukaj jeszcze zdjęć kolegi masterpaw2, miedziany destylator do zbożówek.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 14:55
autor: PierwszyWolnyLogin
Dziękuje :)

Chyba ostatnia wątpliwość - czytałem, ze 10 zwojów chłodnicy refluksu potrafi zastopować wszystkie opary
i trzeba się bawić w precyzyjne regulowanie przepływu wody. Zastanawiam się czy nie nawinąć po prostu
około 2mb rurki 8/6mm na zewnątrz kolumny i przylutować. Na oko będzie to mniej skuteczne chłodzenie
niż spirala w środku, co w tym wypadku może być zaletą. No i łatwiej będzie chyba wykonać...
Najfajniej by było gdyby otwarcie zaworu z wodą na full (oczywiście jakiś rozsądny przepływ a nie
jak do podlewania trawnika ;)) dawało silny refluks, ale nie skraplało wszystkich oparów...

Reszta tak jak piszecie - chłodnicę zrobię, mam jakieś rurki pozostałe po remoncie więc nawet chyba
taniej wyjdzie niż kupować...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 16:22
autor: .Gacek
PierwszyWolnyLogin pisze:Zastanawiam się czy nie nawinąć po prostu
około 2mb rurki 8/6mm na zewnątrz kolumny i przylutować.
Oczywiście możesz tak zrobić, ale proponuję najpierw zwinąć rurkę abyś miał długość płaszcza plus/minus 15 cm i dopiero ciąć rurkę, może się okazać że dwa metry będzie za mało...
Pamiętaj aby przed zwijaniem spirali zasypać ją gęsto solą i zaklepać obydwie końcówki, rurka nie spłaszczy się dzięki temu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 18:19
autor: ramzol
Zaworek i tak zamontujesz prędzej czy później. Daje komfort pracy i możliwość dokładnego ustawienia % kąpiącego z rurki. Dla mnie możliwość całkowitego zatrzymania par w deflegmatorze za pomocą spirali czy też innego ustrojstwa to plus. Da Ci to możliwość skondensowania przedgonu po przez stabilizację a zaworek precyzyjny pozwoli po kropelce go odebrać.
Zapytaj na targowisku, może komuś zbywa 16-20cm 54 i zrobisz płaszcz ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 18:32
autor: PierwszyWolnyLogin
Nie no zaworek, pewnie będzie, ale zasada jest taka, żeby nie używać za dużych "napędów"
które trzeba non stop ograniczać... Chciałbym dobrać refluks nie za mocny - wtedy będzie
można dokładniej regulować...

A co powiecie na pomysł, żeby podzielić spirale na dwie nierówne części?
Doświadczanie można będzie ustalić czy mniejsza czy większa, albo obie działają optymalnie...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 20:37
autor: johnex
Nie rozumiem twoich obaw przed wydajną chłodnicą refluksową. Większym problemem byłaby za słaba chłodnica. Poza tym w pierwszym poście pisałeś o ewentualnej produkcji spirytusu. Wtedy przy stabilizacji konieczne jest zatrzymanie wszystkich par aby skoncentrować a później odebrać przedgony.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 21:09
autor: PierwszyWolnyLogin
Nie, żebym się obawiał. Po prostu chciałbym zrobić chłodnice ODPOWIEDNIEJ wielkości a nie np. 2-3x za dużą.
Taka za duża chłodnica źle będzie się regulować... Informację o tym, ze 10 zwojów chłodnicy było już sporo za
dużo znalazłem na tym forum :)

Pójdę w podzielona na dwie części - wyjdzie w praniu, jaka wielkość będzie ok...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 kwie 2019, 21:37
autor: .Gacek
Hmmm.... kombinuj. Pamiętaj, że te drzwi są już otworzone, nie potrzebny Ci taran ☺

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 kwie 2019, 08:28
autor: PierwszyWolnyLogin
Jeszcze mi jedna wersja chodzi po głowie ale tu potrzebuje wiedzy - nie znam nomenklatury...

Czy "złączka redukcyjna (np. 42/28) mufowa" to taka do której obie łączone rury wchodzą do środka złączki?
A w przypadku "złączki nyplowej" obie łączone rury nachodzą na złączkę?

Zdjęcia w ofertach są "ilustracyjne" i domyśl się człowieku :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 kwie 2019, 09:20
autor: radius
PierwszyWolnyLogin pisze:Czy "złączka redukcyjna (np. 42/28) mufowa" to taka do której obie łączone rury wchodzą do środka złączki?
Tak.
PierwszyWolnyLogin pisze:A w przypadku "złączki nyplowej" obie łączone rury nachodzą na złączkę?
Nie. Złączka nyplowa ma taką samą średnicę jak rura, więc aby je połączyć, potrzebna jest mufa :)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 kwie 2019, 16:46
autor: PierwszyWolnyLogin
Dzięki. A taki miałem fajny pomysł ;-)

Nic to - zacznę od podprowadzenia soli małżonce i skręcenia spiralki(lek). Dalej zobaczymy :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 4 kwie 2019, 06:32
autor: PierwszyWolnyLogin
Czy znacie może te zbiorniki? Człowiek spawa je sam, zbiornik wygląda sensownie.
https://www.olx.pl/oferta/zbiornik-dest ... zeBeE.html
(OLX - "Zbiornik destylator 33L")

Szperam za zbiornikiem, kega raczej nie chcę - wydaje mi się niewygodny.
Będę grzał płytką el. Chyba, że od razu powinienem się nastawiać na grzałkę w zbiorniku?

Popularny szybkowar na oko ma slaby dekiel - stawianie na nim metrowego puzonu
może źle się skończyć dla konstrukcji.

Zastanawiam się jeszcze nad rozmiarem. Niby chciałbym zmieścić cały fermentor czyli
<> 25l za jednym zamachem. Z drugiej strony przemysłowego spożycia ani produkcji
nie przewiduje, więc może zbiornik <> 20l i destylacja po połowie? Hmmmm

Osiołkowi w żłoby dano ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 4 kwie 2019, 09:13
autor: ramzol
50l zbiornik. Za jednym wsadem robisz dwa fermentatory. Jesteś o rozgrzewanie do przodu itd. Wlać zawsze możesz mniej.
Grzanie płytą elektryczną to też nie do końca dobre rozwiązanie. Tymczasowo może i tak. Na dłuższą metę męczące. Tachanie 40kg zbiornika do przyjemnych nie należy;)
Hobby do tanich nie należy a nie wszystko można w domu zrobić tak jak być powinno. Zaczynałem od 6l szybkowaru. Stopniowałem pojemności gara i po 2 latach keg 50l też zrobił sie za mały. Podstawą jest dobry zbiornik, najlepiej z płaszczem i mieszadłem ale na to masz jeszcze czas;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 5 kwie 2019, 23:19
autor: Dwaid
Ramzol ma rację. Sam zacząłem od kega 30l i taboretu gazowego, każdy się pukał w głowę patrząc na "wielkość" mojego pierwszego sprzętu.
Teraz przesiadłem się na 50l z grzałkami i każdy w rodzinie uśmiecha się pod nosem, bo bywało, że brakowało mojego produktu :) Mając większego kega, przerobisz 2 razy tyle poświęcając trochę więcej czasu. Do większego możesz zawsze mniej wlać i też przerobisz, w drugą stronę to się nie uda już. Ja miałem to szczęście, że u mnie cały zestaw kupił szwagier, bo mając indukcję chciał mieć taboret gazowy (bo jak sam stwierdził, jak mu braknie prądu to oprócz psoty może garnek postawić i zupę ugotować), gdyby nie to, to miałbym kolejny kłopot związany ze sprzedażą :) Więc jeśli tylko warunki mieszkaniowe pozwalają Ci na większą aparaturę, to nie zastanawiaj się. A co do samego kega, jeśli tylko ma dodatkowy wlew i zawór spustowy, to jest całkiem wygodny :)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 6 kwie 2019, 15:41
autor: PierwszyWolnyLogin
Hej

Chyba mam wnioski końcowe :)

Na pierwszy raz jako zbiornik kupię szybkowar 15l (czyli 10l robocze).
Z kilku względów - kasa, rozmiary, czas obróbki etc. Ilości jakie można wydestylować
z takiego zbiornika dla mnie są w sam raz. Znajomi moi "bułkę przez bibułkę" jedzą,
większość byłaby zaskoczona, że mam zamiar coś pędzić ;)

Nawet gdyby okazało się, że potrzebuje 50l to wydaje mi się że dwa rozmiary
się przydadzą, a duży zbiornik co prawda można napełnić w części, ale będzie
to mniej wygodne niż mały...
W razie małych eksperymentalnych nastawów lać do kega 5 czy 10l to trochę bez sensu...

Puzon zrobię albo 35 albo 42mm. Co mi się uda łatwiej kupić. Już mi się nudzi grzebanie
po allegro w poszukiwaniu części :) Niestety nie znalazłem jednego dostawcy, który miałby
wszystko, więc koszty wysyłki wzrastają do kilkudziesięciu złotych, co jest lekko bez sensu...
Poszukam jeszcze lokalnie w Krakowie...

Tak więc rura 1m, u góry spiralka w środku, zagięcie i chłodnica "lebiega" mocowana na
skręcanie. Chłodnica długości 50cm, może w razie czego być przekładana do innej
kolumny...

Przeczesałem allegro za cenami, wychodzi dla rury 35mm około 200zł, dla rury 42mm
około 260zł. Plus nieszczęsne koszty przesyłki i jakieś 20zł na drobiazgi których nie
znalazłem.

Tak więc puzon z rurą 42mm jest tylko niecałe 20% droższy od 35 (uwzględniając zbiornik).

Mocowanie do szybkowara przewiduje gwintem 6/4, przez otwór w deklu, dwie nakrętki
kołnierzowe.

Ps. Nie znacie może jakiegoś sklepu z miedzią w Krakowie???

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 6 kwie 2019, 17:46
autor: johnex
Szukaj w sklepach i hurtowniach hydraulicznych i instalacyjnych.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 6 kwie 2019, 23:15
autor: .Gacek
Tak szczerze mówiąc to te Twoje ceny czy kalkulacje mega oszczędne są....
Po kilku modyfikacjach mój najprostszy i zarazem najstarszy sprzęt to:
1. Garnek z kwaski 24 litry (22 realne) 250 zł
2. Skręcane złącze na triclamp 2 cale z nakrętką montażową, uszczelką oraz klamrą 120 zł (targowisko AD)
3. Rura fi 42mm razem około 1,2 metra ( 95 cm rura główna oraz 25 cm rura ze skraplaczem) 200 zł przynajmniej
4. Dwa kolana 42mm oraz redukcja na 15/18 150 zł
5. Chłodnica Liebiga najtaniej 100 zł...
Ceny żywcem z mojego miasta... dolicz pierdoły i najtańszy palnik. Wychodzi tysiąc złotych za prostego pot stilla... Ni mniej ni więcej ☺

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 6 kwie 2019, 23:18
autor: .Gacek
Tak tysiąc złotych...1000 :pije:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 7 kwie 2019, 07:15
autor: PierwszyWolnyLogin
ad. 1 Szybkowar 120zł (przesyłka gratis),
ad. 2 Połączenie gwintowe - cena około 50zł, zależnie od wersji,
ad. 3 100zł za 1mb + przesyłka,
ad. 4 Redukcja 42-28 31zł, dwa kolanka 28 - 11zł,
ad. 5 Około 90zł za elementy, zostanie pół rurki 18mm na kolejną
Palnik, lut, topnik akurat mam, kalkulator również ;)

Wkurzające są koszty przesyłki więc spróbuję poszukać lokalnie...
Drobniejsze rzeczy są w Liroju np, niestety grubsze już nie.

Ps. Póki co zamówiłem szybkowar - odbiór mam w sklepie za rogiem ;)
Gdy dotrze pooglądam dekiel i zastanowię się jak go połączyć z puzonem,
żeby się najmniej narobić i wykosztować :)

Ps. 2 Update :)

Czekając na szybkowar zrobiłem z tego co miałem chłodnicę "liebiga" - środek 15mm, płaszcz 22,
długość płaszcza 60cm. Rurki miałem po pracach z c.o. ;) więc tylko dokupiłem absurdalnie drogie
redukcje mufowe i chłodnica gotowa...

Kombinując jak tu zrobić jak najlepszy sprzęt w jak najmniejszym budżecie doszedłem do wniosku,
że trzeba po prostu nie stosować najdroższych elementów czyli wszelkich "złączek"... Proste :)
Wiecie ile w """"hutrowni"""" chcą za korek 42mm? Uwaga .....106zł :) Tak, wiem na allegro
kosztuje 1/3 tego, ale nadal jest to absurd... Ale do rzeczy.

Finalnie lutował będę kolumnę z refluksem wewnętrznym, jak na tym rysunku
poniżej. Z tego co wyczytałem na tej średnicy kolumnie powinienem dostać
około 600ml alkoholu na godzinę - jak dla mnie aż nadto, nie nadążę pić :)

Obrazek

Planuje kupić rurę Cu 42mm, długą na 150cm. Pozostało mi kilka wątpliwości:
1. Czy na kolumnie tej wysokości dam radę robić smakówki czy też desylat będzie zbyt
oczyszczony nawet przy większym odbiorze?
2. Czy dawać na wypełnienie miedź jeśli sama rura jest miedziana?
Myślałem, żeby idąc od dołu dać kawałki rurki miedzianej na długości powiedzmy 15cm - akurat mam...
Wyżej sprężynki stalowe, do wysokości ciut przed odbiorem czyli około 90-95cm, potem odbiór i na
końcu spirala chłodząca.
I tu kolejne pytanie - jakiej długości chłodnicę skręcać z rurki 6mm żeby była w stanie zastopować
cały alkohol?

Na samym szczycie korek wyfrezowany z laminatu szklano-epoksydowego (akurat mam)
albo czegokolwiek co też mam ;) Nie będzie tam ani temperatury ani alkoholu wiec nie
będę wydawał 40zł na korek miedziany - wole dołożyć dwie dychy i kupić zawór precyzyjny :)

Pozostaje jeszcze mocowanie do szybkowara, ale to rozkminię gdy dostanę garnek...

No i to chyba ostateczna wersja aparaturki. Proszę o konstruktywną krytykę :)

Ps. 3 Update :)

Rureczka 42mm przyjechała :) Elementy łączące z deklem szybkowara zamówione...
Zostało zrobić odbiór urobku, chłodnice i wszystko połączyć do kupy...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 13 kwie 2019, 11:30
autor: .Gacek
Takie wycięte cytaty ☺:

"...dokupiłem absurdalnie drogie redukcje mufowe i chłodnica gotowa..."

"...doszedłem do wniosku, że trzeba po prostu nie stosować najdroższych elementów czyli wszelkich "złączek"...Wiecie ile w """"hutrowni"""" chcą za korek 42mm? Uwaga .....106zł..."

"...nie będę wydawał 40zł na korek miedziany - wole dołożyć dwie dychy i kupić zawór precyzyjny...."

No właśnie takie pierdoły są zawsze najdroższe, dlatego takich rzeczy trzeba szukać na olx-ie jak komuś zostały z budowy.
Co do katalizatora to cała rura będzie filtrem katalitycznym, możesz to sobie odpuścić.
Przy głowicy Bokakoba radziłbym dać zaworek precyzyjny a 25 cm niżej wlutować mufkę, zaworek i chłodnicę Liebiga, będziesz mieć OVM-a ☺. Będzie Ci łatwiej odbierać przedgon a niżej serce.
Termometry, pierwszy na 10-tej półce drugi 10 cm niżej pod OVM-em. To takie podstawowe...

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 13 kwie 2019, 14:46
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:...
Przy głowicy Bokakoba radziłbym dać zaworek precyzyjny a 25 cm niżej wlutować mufkę, zaworek i chłodnicę Liebiga, będziesz mieć OVM-a ☺. Będzie Ci łatwiej odbierać przedgon a niżej serce.
Termometry, pierwszy na 10-tej półce drugi 10 cm niżej pod OVM-em. To takie podstawowe...
Zaworek precyzyjny będzie, zamówiłem w ...Chinach. Cena z przesyłką poniżej 20zł czyli 3x mniej niz u nas...

Jak wygląda dokładniej ten niższy odbiór OVM? Nie bardzo rozumiem :(

Zakładałem, ze spirol będę robił na małym poborze, a smakówki po prostu na pełnym.
Jeśliby smakówki nie wychodziły to sklecę coś prostego za kilka zł i przełożę chłodnicę...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 13 kwie 2019, 16:04
autor: .Gacek
Nasz forumowy kolega @Calyx założył temat, który wiele mi uświadomił. Polecam świetną lekturę:
cm-lm-vm-trzy-gracje-a-kazda-piekna-t2945.html
Na kolumnie, którą zamierzasz zbudować stworzysz niemal każdy trunek, jest to maszyna bardzo uniwersalna i w dodatku bardzo prosta. Wszystko zależy od Ciebie, jeżeli zasypiesz kolumnę sprężynkami zrobisz od bimberku po spirytus. Jeżeli zostawisz rurę pustą lub włożysz trzy luźniutkie zmywaki to zrobisz destylat smakowy. Tak samo się to ma do odbioru destylatu i operowania zaworkiem... Jak już maszyna ruszy to zobaczysz co z czym się je. ☺ idziesz w dobrą stronę.
Zajrzyj na stronę destylatorymiedziane.pl tam będziesz miał podobne kolumny.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 13 kwie 2019, 17:17
autor: PierwszyWolnyLogin
Dzięki za link.

Taką mam właśnie nadzieję, żeby móc robić rożne trunki.
Kolumna będzie normalnie wypełniona sprężynkami, które będzie
łatwo wysypać regulując siłę oczyszczania. Na aromaty też mam ochotę ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 13 kwie 2019, 22:57
autor: MarekM
.Gacek pisze:
PierwszyWolnyLogin pisze:Zastanawiam się czy nie nawinąć po prostu
około 2mb rurki 8/6mm na zewnątrz kolumny i przylutować.
Oczywiście możesz tak zrobić, ale proponuję najpierw zwinąć rurkę abyś miał długość płaszcza plus/minus 15 cm i dopiero ciąć rurkę, może się okazać że dwa metry będzie za mało...
Pamiętaj aby przed zwijaniem spirali zasypać ją gęsto solą i zaklepać obydwie końcówki, rurka nie spłaszczy się dzięki temu.
A mógłbyś narysować ten swój projekt?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 14 kwie 2019, 06:36
autor: PierwszyWolnyLogin
Jeśli mnie pytasz to rysunek jest już wcześniej, żadna to nowość ;)

Obrazek

Jakieś minimalne modyfikacje, typu konkretne rozwiązanie głowicy możliwe...
Ale to wyjdzie w lutowaniu.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 14 kwie 2019, 10:59
autor: .Gacek
Nie wiem do kogo to pytanie, więc i ja odpowiem.

Hmmm... ten mój projekt jest żywcem ściągnięty z materiałów z forum. Praktycznie wszystko co wiem zawdzęczam temu oto forum oraz wspaniałym ludziom, którzy potrafią dzielić się swoją wiedzą. Nie chciałbym nikogo wymieniać z nicka, ale interesują mnie tylko sprzęty miedziane. Uważam, że mają duszę ☺ Projektów na forum jest mnóstwo, wejdź w galerię a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 14 kwie 2019, 14:21
autor: ramzol
Hasło klucz "Mini Still" ;)
Odnośnie cięcia kosztów polecam odwiedzać lokalne złomy. Metale kolorowe można tam kupic za śmieszne pieniądze i budowa wymarzonego pesa będzie o wiele tańsza. Minus całego przedsięwzięcia to czas i paliwo, jezeli nie masz złomu blisko lub po drodze. Na dużym złomie miedziana rurka fi 42-64 to standard a jak dogadasz sie z pracownikami (flaszka urobku) to przetrzymają/odłożą dla ciebie to czego szukasz.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 14 kwie 2019, 14:52
autor: PierwszyWolnyLogin
No prawie od mini stilla zacząłem kombinacje :) Okazuje się, że przez ceny "dupereli" typu złączki
i wszelkie redukcje taniej wyjdzie kolumna niz puzon :) Może to i dobrze ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 18:58
autor: MarekM
Zajrzyj na ta stronę tam są podobne konstrukcje i trochę teorii.
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24098.html

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 19:42
autor: PierwszyWolnyLogin
Znam, znam :)

Dobrze, że czekam jeszcze na części i nie mam czego lutować - projekt ewoluuje :)
Wersja aktualna, sorki za rysunek ręczny, tak jest prościej:

Obrazek
(za drugą chłodnicą oczywiście odpowietrzenie, żeby aparatury nie rozerwało)

Rura miedziana 42mm, przecięta i połączona dwoma kolankami 45st każde.
Zakrzywienie wykorzystane na proste zrobienie odbioru - po prostu wlutowana
rurka z wystawiona dolna krawędzią. Zawór igłowy do regulacji odbioru.

Wyżej chłodnica ze stabilizowana temperaturą chłodzenia, termometry.

Dalej opary wracają do prostej chłodnicy, którą już polutowałem i czeka, ta chłodnica
chłodzona zawsze na maksimum. Za nią powrót do kolumny na wypełnienie.

Będzie jeszcze rurka silikonowa na kolumnie pokazująca czy refluks leci w dół
oraz za druga chłodnicą, żeby było widać czy dobroć krąży :)

Jakby to miało działać?

1. Grzejemy :)
2. Druga chłodnica zasilana na maks. pierwsza na razie wcale.
3. Po osiągnięciu temp. roboczej ;) zasilamy pierwsza chłodnicę taką temperaturą,
żeby niżej wrzące ciecze przelatywały, ale etanol nie. Zakładam 40-60stC.
4. Odbieram przedgon za drugą chłodnicą.
5. Odbieram serce pod pierwszą chłodnicą, nie wykluczone że ciągle odbieram smrodki za drugą.
6. Gdy temp. w kotle osiągnie powiedzmy 98stC, czekam jeszcze chwilkę i wyłączam grzanie.
7. Koniec. Można się rozejść :)

Gdybym chciał zrobić smakówkę to zasilam pierwszą chłodnicę na full i normalnie odbieram
frakcje z jeziorka, regulując RR etc.

Jak zwykle można krytykować :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 22:15
autor: ramzol
Przeczytałem z większego, zobaczyłem rysunek i ... Nie dam rady skrytykować.
Powtórzę tylko słowo klucz "Mini Still".
Powodzenia.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 16 kwie 2019, 17:11
autor: PierwszyWolnyLogin
W sensie, że taki dobry projekt, czy też ręce i nogi Ci opadły? ;)

Paczkonosz przyniósł trochę mosiądzu - redukcja 42x5/4, śrubunek i nakrętki kołnierzowe.
Jutro rozrywka w postaci piłowania otworu w deklu szybkowara :)

Patrząc w gardło elementów cieszę się, że nie znalazłem 42x6/4 - kto by to wypiłował :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 16 kwie 2019, 21:52
autor: Szlumf
Jaką temperaturę przyjmiesz za roboczą, t.z.n. w którym miejscu pomiar i jak określany stan osiągnięcia właściwej temperatury? Na jakiej wysokości chcesz wprowadzać skropliny z chłodnicy przedgonów do kolumny? Czy będziesz czymś coś regulował w trakcie procesu? Jeżeli tak to co i czym?
P.S.
Nie zapomnij o syfonie na wejściu do kolumny.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 06:07
autor: PierwszyWolnyLogin
Tego jeszcze nie wiem :) Najpewniej będę musiał pierwsze procesy prowadzić ręcznie,
mierząc temperatury w różnych punktach i wyciągając wnioski. Jakieś-tam pomysły
mam, ale czy się sprawdzą?

Regulacja pewnie finalnie będzie głownie temperaturą chłodzenia w głowicy i tempami
odbiorów w obu wyjściach...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 06:46
autor: Szlumf
Może kolega krisbak Ci coś podpowie. Diabeł niestety tkwi w szczegółach. Trenowałem podobne rozwiązanie kolegi Zbyszka1281 ale z rezultatów nie byłem zadowolony. Pewnie przez te szczegóły.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 07:01
autor: ramzol
Kolego działać to na pewno będzie, próbując ograniczyć koszty, robi sie głowicę bokakoba i po kłopocie. Czyli zaraz pod skraplaczem (chłodnica/spirala) robisz półkę na połowę rury i odejście na destylat. Przy dobrych wiatrach robisz to z jednego kawałka rury bez muf i łączeń.
Wyjdzie taniej i dużo lepiej.
Mam wrażenie że na sile próbujesz sklecić cos nowego ale nie do konca wiesz co i jak.
Wyjście z garnka może być mniejszej średnic niż rura główna byle została pusta, nie wypełniona bo bedzie zalewać deflegmator.

1.Zastanów się jak podawanie zimnego destylatu do deflegmatora w połowie jego wysokości wpłynie na proces i czy nie zakłóci pracy kolumny.
2. Czy pary alkoholu nie będą pchać się krótszą i łatwiejszą drogą ??
3. Nie komplikuj sobie życia (chyba że lubisz mieć pod górkę) zbuduj prosty sprzęt zdobądź doświadczenie i podstawy teorii, zrozum proces a później zacznij kombinować z udziwnieniami. Wyjdzie taniej, zdrowiej i smaczniej.

Ręce i nogi opadają jak widzisz ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 07:31
autor: PierwszyWolnyLogin
ramzol pisze:Kolego działać to na pewno będzie, próbując ograniczyć koszty, robi sie głowicę bokakoba i po kłopocie. Czyli zaraz pod skraplaczem (chłodnica/spirala) robisz półkę na połowę rury i odejście na destylat....
I tak to właśnie teraz wygląda, plus dodatkowa chłodnica oparów wylatujących z odpowietrznika :)

A czy rura prosta czy wygięta jeden czort - mechanizm działania jest ten sam.
Na moje oko łatwiej zrobić odbiór na wygiętej - patrz głowica aabratek - tu będzie to wyglądać tak samo...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 08:29
autor: johnex
Według mnie zatrzymanie oparów etanolu a przepuszczenie przedgonów przez pierwszą chłodnicę będzie niemożliwe z prostego powodu. Jeżeli używamy chłodnicy podłączonej do sieci wodociągowej to na wejściu do niej mamy powiedzmy 9*C na wyjściu 65*C. Nawet jak przedgony "przejdą" przez początkową część chłodnicy to zostaną skroplone na końcu gdzie chłodziwo będzie zimne. Jeżeli opary wychodzą przez odpowietrznik to według mnie nie są to frakcje lekkie tylko po prostu mamy za mało wydajne chłodzenie.
Kolejna sprawa jeżeli opary z odpowietrznika skierujesz na chłodnicę i kolumnę to odpowietrznika zasadniczo już nie będzie a twoja kolumna będzie pracować w trybie zamkniętym. Życzę powodzenia i radzę dobrze ubezpieczyć dom.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 08:43
autor: PierwszyWolnyLogin
A jakby tak czytać niczym się skomentuje? ;)

Pierwsza chłodnica nie będzie zasilana z sieci wodociągowej tylko w obiegu zamkniętym
wodą o stabilizowanej temperaturze. Druga zresztą chyba też.

O odpowietrzniku wspominałem (zapomniałem narysować).

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 08:58
autor: johnex
No to jak osiągniesz tę samą temperaturę na początku i końcu chłodnicy? Fizyki nie oszukasz. Woda musi odebrać energię dostarczoną do kotła.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 09:12
autor: PierwszyWolnyLogin
Jak będziesz mierzył w rurce to wiadomo, że na wylocie zawsze temp. będzie wyższa.
O ile wyższa to kwestia wydajności chłodnicy - jeśli będzie odpowiednio duża to różnica
może być niewielka...

Inna sprawa - jeśli zastosujesz spiralę podwójną w dół i w górę to średnia temp. na każdej
wysokości powinna być <> taka sama. W każdym razie równiejsza niż przy spirali pojedynczej
i prostym powrocie... Analogia do tego jak układa się pętle podłogówki...

Dlatego zaczynam zastanawiać się czy głowicy nie zrobić o większej średnicy np. 64mm tak
żeby mi się podwójna spirala zmieściła. A może z karbowanej rurki stalowej a nie miedzianej.
Chyba karbowana da większą wydajność choćby ze względu na wyższy przepływ...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 09:20
autor: lesgo58
PierwszyWolnyLogin pisze: Dlatego zaczynam zastanawiać się czy głowicy nie zrobić o większej średnicy np. 64mm tak
żeby mi się podwójna spirala zmieściła. A może z karbowanej rurki stalowej a nie miedzianej.
Chyba karbowana da większą wydajność choćby ze względu na wyższy przepływ...

PWL
O czymś takim myślisz?
skra4.JPG
P.S. Karbowana nie da większej wydajności ze względu na wyższy przepływ ale ze względu na większą powierzchnię wymiany.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 09:26
autor: PierwszyWolnyLogin
Zgrubsza tak. Albo po prostu chłodnica z rurki miedzianej ale dłuższa...
Przydałaby się wiedza ile mocy można odebrać np. metrem rurki miedzianej
przy danym przepływie i temp. zasilania... Pewnie musi wyjść w praniu ;)

Muszę oszacować wysokości kolumny, zbiornika etc żeby na końcu nie okazało
się, że muszę destylować na polu :) Rozglądam się za chłodnicą z jakiegoś auta
do obiegu chłodzenia..

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 09:35
autor: MarekM
Kolumna42mm
Na stronie https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24074.html jest podobna kolumna jaką chce zrobić PierwszyWolnyLogin ale o większej średnicy i otwarta na górze. Do każdej kolumny jest dołączana szczegółowa instrukcja obsługi. Pisałem do nich o szczegóły konstrukcji , ale na razie nic mi nie odpowiedzieli, a podobno można im zadać każde pytanie. Może ktoś ma takie dane. Interesuje mnie długość skraplacza na górze , dwie półeczki wspawane pod skraplaczem.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 17 kwie 2019, 19:14
autor: PierwszyWolnyLogin
Powoli, do przodu :) Wypiłowałem otwór 5/4 - chyba mi ręka odpadnie.
Chwała Bogu, ze nie kupiłem 6/4 :odlot:

Rura będzie lekko odchylona - skoryguje to przechyleniem płytki :)
Takiego palnika jednopłytkowego, nie całej kuchenki z piekarnikiem ;)

Obrazek

Obrazek

cdn.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 18 kwie 2019, 11:05
autor: wawaldek11
Może osiągniesz pion lutując "krzywo" rurę. Będzie łatwiej nie wkładając jej do końca gniazda. Ewentualnie podszlifować jedną stronę - w piłowaniu już masz doświadczenie ;)
Już jesteś po robocie, ale duże otwory nieraz jest łatwiej wykonać nawiercając cienkim wiertłem po obwodzie , a dopiero później nierówności pilnikiem.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 18 kwie 2019, 11:12
autor: PierwszyWolnyLogin
Próbowałem nawiercać, ale wiertła które miałem nie imały się nierdzewki ;-)
Tak, skrzywienie rury w redukcji to dobry pomysł, jest tam sporo materiału,
spróbuję podebrać trochę pilnikiem...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 18 kwie 2019, 21:53
autor: ramzol
PierwszyWolnyLogin pisze:
ramzol pisze:Kolego działać to na pewno będzie, próbując ograniczyć koszty, robi sie głowicę bokakoba i po kłopocie. Czyli zaraz pod skraplaczem (chłodnica/spirala) robisz półkę na połowę rury i odejście na destylat....
I tak to właśnie teraz wygląda, plus dodatkowa chłodnica oparów wylatujących z odpowietrznika :)

A czy rura prosta czy wygięta jeden czort - mechanizm działania jest ten sam.
Na moje oko łatwiej zrobić odbiór na wygiętej - patrz głowica aabratek - tu będzie to wyglądać tak samo...

PWL

Może i będzie, przy fi 42 sam zakręt będzie pewnie z 60zł wart a nie zyskasz ani na wysokości ani na niczym innym. Jezeli twoim zamysłem było połączenie cma z kolumną to ok. Jezeli pozwolisz by cokolwiek przeszło przez pierwszą część, czyli spirale to wróci (bynajmniej jakiś %) do kolumny na dole. Odparuje przeleci przez wypełnienie i zasmrodzi urobek. Można pozakładać zawory itd. Tylko trzeba o nich pamiętać bo można sobie krzywdę zrobić. Aparat destylacyjny powinien pracować w systemie otwartym.

Widać że liznąłeś co nieco i coś tam wiesz ale nadal nie wiesz gdzie dzwoni. Plus jest taki że jak nie będziesz zadowolony to zawsze możesz polutować od nowa wykorzystujac użyte złączki.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 18 kwie 2019, 21:58
autor: PierwszyWolnyLogin
ramzol pisze:...Aparat destylacyjny powinien pracować w systemie otwartym....
Mogę kolejny raz napisać gdzie będzie odpowietrznik jak chcesz ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 18 kwie 2019, 22:07
autor: ramzol
Nie musisz, byle byś o tym pamiętał.
Po co ci zakręt? Jaki jest cell??


Ta pokrywka jest miękka, prawdopodobnie da rade deflegmatorem ją naprostować. Naciągając i wiążąc do czegoś. Minus to mala waga garnka.
W mufie ciężko będzie krzywo wlutować, było nie było kawałek rury w mufę wchodzi.
Mocowanie też chyba tanie nie było ;))

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 18 kwie 2019, 22:11
autor: PierwszyWolnyLogin
ramzol pisze: Po co ci zakręt? Jaki jest cell??
Łatwiej jest zrobić odbiór - wystarczy rurkę wlutować w otwór.
No i taki kształt jest intrygujący jak widać ;)
ramzol pisze: Mocowanie też chyba tanie nie było ;))
,
Serce krwawi, ale co zrobić gdy ojczyzna wzywa ;)
Chcę mieć ułatwiony montaż innej rury - pewnie zrobię sobie też prostego potstilla.
Albo większy zbiornik z czasem... No i słabo sobie wyobrażam manipulowanie 150cm
puzonem z przymocowana na sztywno pokrywką szybkowara ;) Stąd śrubunek.
W sumie z rozmiarze 42x5/4 jeszcze tragedii finansowej nie ma...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 18 kwie 2019, 22:13
autor: .Gacek
@PWL Lutuj w pionie bez źadnych ale.... niedługo zmienisz zbiornik, wierz mi. Wtedy będziesz zły że nie masz pionu, a teraz pion możesz delikatnie nagiąć ☺

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 19 kwie 2019, 10:09
autor: ramzol
Drogi kolego., niestety twój aparat nie będzie ani prosty, ani tani a wnioskując po tytule tematu taki miał być ;))
Jezeli uważasz że wlutowanie dwóch kolanek czy czegokolwiek innego ułatwi ci sprawę to działaj.
Ja uważam ten zakręt za rzecz zbyteczną i nie wnoszącą nic po za zamieszaniem.
Ważne że będziesz mógł każdemu co zobaczy twój sprzęt odpowiedzieć na intrygujące pytanie. A no i zrobić po swojemu.
Jak z pewnością wiesz każde zakrzywienie czy też brak pionu bedzie powodowało spływanie powracającej flegmy po ściance. Wymiana para, ciecz? Wiesz coś na ten temat? Po co wypełnienie??

Ja wychodzę z założenia, że jak robić to raz a porządnie. Ty załapałeś bakcyla i chcesz robisz szybko i po swojemu, nie będzie ani tanio, ani tak jak powinno być :) ale co ja mogę wiedzieć na ten temat :)
Oczywiście bedzie działać, bo to proste. Wystarczy zagotować, skroplić i odebrać a potem cieszyć się niepowtarzającym smakiem.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 19 kwie 2019, 10:44
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:@PWL Lutuj w pionie bez źadnych ale.... niedługo zmienisz zbiornik, wierz mi. Wtedy będziesz zły że nie masz pionu, a teraz pion możesz delikatnie nagiąć ☺
Przymierzyłem rurę.
Jest minimalny luz w redukcji, w efekcie wystarczy odrobina siły i jest pionowo.
Nie powinno z tym być problemu...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 19 kwie 2019, 16:47
autor: PierwszyWolnyLogin
ramzol pisze:Drogi kolego....
Jak z pewnością wiesz każde zakrzywienie czy też brak pionu bedzie powodowało spływanie powracającej flegmy po ściance.
Wymiana para, ciecz? Wiesz coś na ten temat?...
A już miałem kupić abratka a tu taki njus :o Tam cała flegma "spływa po ściance" - to nie może działać :D

Pewnie mi wytłumaczysz dlaczego w abratku tak może być, a u mnie 3-4cm "ściekania po ścianie" stanowiłoby problem...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 19 kwie 2019, 17:19
autor: wawaldek11
W aabratku skropliny spływają rurką przelewową na środek wypełnienia. A u Ciebie bez dodatkowego "daszka" większość ścieknie po ściance. Z jeziorka należałoby zrobi przelew kierujący flegmę na środek rury. Z tego też powodu ustawiamy nasze kolumny w pionie. Z obserwacji wiem, że w skośnej rurze nie wszystko płynie po ściance. Zależy to też od rodzaju wypełnienia.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 19 kwie 2019, 17:30
autor: PierwszyWolnyLogin
A skąd pomysł, że nie będzie żadnego "daszka"?

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 21 kwie 2019, 10:18
autor: ramzol
PierwszyWolnyLogin pisze:
ramzol pisze:Drogi kolego....
Jak z pewnością wiesz każde zakrzywienie czy też brak pionu bedzie powodowało spływanie powracającej flegmy po ściance.
Wymiana para, ciecz? Wiesz coś na ten temat?...
A już miałem kupić abratka a tu taki njus :o Tam cała flegma "spływa po ściance" - to nie może działać :D

Pewnie mi wytłumaczysz dlaczego w abratku tak może być, a u mnie 3-4cm "ściekania po ścianie" stanowiłoby problem...

PWL[/

Cytat odnosi sie do krzywizny deflegmatora drogi kolego. Nie do zakrętu przed skraplaczem, to już mi wyjaśniłeś. A czy w tamce zrobisz przelew czy nie, czy będziesz centrował czy też nie, to mnie nie obchodzi.
Nie musze ci nic wyjaśniać, sam wiesz najlepiej.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 14:24
autor: PierwszyWolnyLogin
Powoli do przodu :)

Wyciąłem "daszek spływowy" z blaszki mosiężnej i wlutowałem do środka rurki.
Cięte z ręki, mogłoby być lepiej, ale obleci. Nikt tego oglądał nie będzie...
IMG_20190612_125800649.jpg
IMG_20190612_140904840.jpg
I rurka spływowa. Udało mi się nawet zgrabnie trafić - u dołu i góry jest po 1mm zapasu blaszki.
Tak, że jeziorko będzie płytkie...
IMG_20190612_141016191.jpg
Teraz jeszcze doczyścić papierem ściernym, no i zostało zwinąć spiralkę...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 18:45
autor: czytam
No i wlutować drugą ukośną blaszkę.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 19:26
autor: PierwszyWolnyLogin
Nie robię czegoś co nie ma sensu :) Druga blaszka nie wniesie tu NIC.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 19:56
autor: czytam
Zapobiega opadaniu skroplin wprost na wypełnienie. Bez niej nie jest możliwa (lub przynajmniej bardzo utrudniona) praca w trybie pot-still (bez refluksu).
Wygiąłbym też w dół rurkę przed zaworem. Wyższy słup cieczy ułatwia regulację i czyni nastawy zaworu bardziej powtarzalnymi.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 20:13
autor: PierwszyWolnyLogin
czytam pisze:Zapobiega opadaniu skroplin wprost na wypełnienie. Bez niej nie jest możliwa (lub przynajmniej bardzo utrudniona) praca w trybie pot-still (bez refluksu)....
Praca w trybie pot-still na kolumnie rektyfikacyjnej to drapanie się po plecach nogą.
A już praca w trybie p-s z wypełnieniem.... (pomijając jakąś odrobinę).

Za kilka zł. można zrobić drugą głowicę dedykowaną własnie do p-s...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 20:25
autor: lesgo58
PWL dobrze się bawisz? Zastanawia mnie tylko po co zadajesz pytania i szukasz pomocy? Skoro wszystko wiesz lepiej.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 20:28
autor: czytam
Poczekamy., aż będziesz robił owocowki. Wtedy może zmienisz zdanie.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 20:29
autor: PierwszyWolnyLogin
lesgo58 pisze:PWL dobrze się bawisz? Zastanawia mnie tylko po co zadajesz pytania i szukasz pomocy? Skoro wszystko wiesz lepiej.
Hmm a o co ja pytałem, bo nie widzę? ;)

Ps.
czytam pisze:Poczekamy., aż będziesz robił owocowki. Wtedy może zmienisz zdanie.
Dlaczego miałbym robić owocówki kolumną REKTYFIKACYJNĄ?

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 20:32
autor: lesgo58
No comment... ;) :scratch:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 20:56
autor: czytam
Dzisiaj agresja - zero.
Jedną z metod robienia smakówek jest zastosowanie kolumny z wypełnieniem. Najpiew stabilizacja i odbiór przedgonów a potem praca z niewielkim tefluksem lub wręcz bez niego. Na zakończenie ponownie stabilizacja i odbiór reszty alkoholu w formie smakowego spirytusu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 21:00
autor: PierwszyWolnyLogin
No ale to jest zabawa z cyklu "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma"...
Po co tak kombinować jeśli można prościej nastaw puścić przez pot-still?
Przecież tak jest nawet prościej... Pot-stil czy alembik to klasyka...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 21:16
autor: radius
Widzę, że kolega PierwszyWolnyLogin, zaczyna "zajeżdżać" koalakiem :scratch:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 21:18
autor: mtx
Dokładnie to samo chciałem napisać!

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 21:24
autor: czytam
Nie do końca. Na kolumnie można znacznie łatwiej i dokładniej odciąć frakcje. Potstil wymaga pewnego doświadczenia. Jest z niego też mniej serca. Podsumowując kolumna może zastąpić potstil a odwrotnie jest raczej trudno.
Inną sprawą jest efekt końcowy.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 21:47
autor: mtx
@czytam podejrzewam, że i tak się nie dogadasz z PWL ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 21:50
autor: czytam
W takim razie eot
Zapomniałem jeszcze o jednej sprawie. Pod tą górną plytką montuje się termometr. Zimne skropliny nie falszują wtedy pomiaru.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 12 cze 2019, 22:07
autor: .Gacek
Panowie... wstrzymajcie konie... jest kilka równoległych tematów do tego. Być może olśni nas jak grom z jasnego nieba...

Pozwolę sobie wkleić link...
kolejny-sterownik-termometr-t20066-80.html

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 08:03
autor: PierwszyWolnyLogin
czytam pisze:W takim razie eot
Zapomniałem jeszcze o jednej sprawie. Pod tą górną plytką montuje się termometr. Zimne skropliny nie falszują wtedy pomiaru.
I to jest sensowny argument, ale...

Wystarczy przecież zrobić chłodnicę tak, żeby urobek nie kapał gdzie popadnie, tylko łagodnie wlewał się do jeziorka.
I problem rozwiązany - nic lub prawie nic nie będzie kapać na termometr...

Ps.
Poprawiłem spiralkę.
Oczywiście sam dolny koniec będzie zagięty na większym promieniu, tak jak rurka pozwoli...
rend04.jpg
rend05.jpg
rend06.jpg

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 09:42
autor: Szlumf
Koledzy jak typujecie? Ja obstawiam, że przy takim wykonaniu 30% skroplin trafi poza półkę.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 09:53
autor: użytkownik usunięty
PWL, tak właściwe dlaczego się tak upierasz, by nie zrobić górnej półki? To jest jakieś 10 - 15 minut pracy.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 10:43
autor: johnex
Kolega PierwszyWolnyLogin chce mieć kolumnę inną niż wszyscy. Zamiast jednej uniwersalnej głowicy będzie robił dwie: do rektyfikacji i pot stila. Zamiast chłodnicy z karbowanki planuje chłodnicę z dziwnie zwiniętymi zwojami, które podobno mają zapewnić stała temperaturę chłodziwa na całej długości (według mnie to wbrew fizyce). Z tego co wcześniej pisał chłodnica ma wyłapywać etanol a przepuszczać przedgony.
Swoją ciekawe jaka będzie wydajność takiego skraplacza.

Co do wlutowania drugiej blaszki to kolega odpowiedział już wcześniej.
PierwszyWolnyLogin pisze:Nie robię czegoś co nie ma sensu :) Druga blaszka nie wniesie tu NIC.

PWL
PS. Kolego PWL możesz zdradzić co to za rurka wewnątrz skraplacza.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 10:52
autor: PierwszyWolnyLogin
Szlumf pisze:Koledzy jak typujecie? Ja obstawiam, że przy takim wykonaniu 30% skroplin trafi poza półkę.
Pomijając, że niekoniecznie. To nawet jeśli - co z tego? I tak chyba nikt nie odbiera na 100%...

...
Feti pisze:PWL, tak właściwe dlaczego się tak upierasz, by nie zrobić górnej półki? To jest jakieś 10 - 15 minut pracy.
To nie jest 10-15min roboty jeśli nie chcesz ciąć rury i wsadzać blachy od zewnątrz.
A ja nie chcę ze względów estetycznych :) Kaprys taki.
A poza tym - nigdy nie robiłem czegoś tylko dlatego, że inni tak robią ;)
Jestem technikiem - domagam się dowodów, a te są tu cieniutkie jak Polsilver ;)

Oczywiście blaszkę można dać, nie zaszkodzi. Ale i nie pomoże ;)

...
johnex pisze:...Zamiast chłodnicy z karbowanki planuje chłodnicę z dziwnie zwiniętymi zwojami, które podobno mają zapewnić stała temperaturę chłodziwa na całej długości (według mnie to wbrew fizyce).
Wg. mnie też dlatego nic takiego nie napisałem :) Oczywiste, że linia zasilająca będzie chłodniejsza niż powrót.
Ale ponieważ, obie linie będą ułożone obok siebie to jako para będą miały w przybliżeniu jednakową temperaturę
na całej długości... Rozwiązanie dokładnie takie same jak w ogrzewaniu podłogowym.
johnex pisze: Z tego co wcześniej pisał chłodnica ma wyłapywać etanol a przepuszczać przedgony.
Jak każda inna :)
Jak chłodnicę masz gorącą to smrody ulatują w atmosferę, a jak zimna to kapią z powrotem.
johnex pisze: PS. Kolego PWL możesz zdradzić co to za rurka wewnątrz skraplacza.
No termometr, myślałem, że to oczywiste. Drugi krótszy będzie w szczycie mierzył temp nad chłodnicą.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 11:56
autor: aakk
"Jak każda inna
Jak chłodnicę masz gorącą to smrody ulatują w atmosferę, a jak zimna to kapią z powrotem."

Jaka jest temperatura parowania smrodów? Jaką temperaturę wody utrzymać na wylocie aby rozdzielić smrody i odebrać to lepsze co się skropliło?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 12:27
autor: PierwszyWolnyLogin
Parowania to dowolna :)

Wrzenia, czyli najbardziej intensywnego parowania:
aldehyd octowy - 20stC
akroleina - 53stC
aceton - 56stC,
aldehyd masłowy - 74.8stC
aldehyd propionowy - 48.8stC
itd itd. Pełna lista np. tu:
http://repozytorium.p.lodz.pl/bitstream ... sequence=1
a temp. wrzenia w wikipedii :)

Zasada jest prosta - jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taka czy wyższa temp. to odparowywuje,
trafia na chłodnice i tu jeśli chłodnica jest zimniejsza niż te 50stC to skrapla się i wraca na dół.
Jeśli chłodnica ma > 50stC to podgrzewa tylko składnik który ulatuje w postaci pary w siną dal...

Czyli, dla uzyskania jak najczystszego urobku należałoby używać gorącej chłodnicy, niewiele zimniejszej
niż temp. wrzenia alkoholu etylowego po to, żeby on się skroplił i trafił do jeziorka, a reszta smrodów
niech leci w cholerę ;)

Byłoby fajnie gdyby ciecze parowały tylko w temp wrzenia, ale niestety parują i w niższych.
Stąd pewnie przy gorącej chłodnicy będą straty etanolu który zostanie "wydmuchany" przez chłodnicę...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 13:58
autor: radius
Szlumf pisze:Koledzy jak typujecie?
Ja obstawiam, tak ze 20% :ok:
PierwszyWolnyLogin pisze:To nawet jeśli - co z tego? I tak chyba nikt nie odbiera na 100%...
I tu się baaardzo mylisz :shock:
Powiedz mi w takim razie, jak wyliczysz wydajność kolumny a tym samym, jak ustawisz prawidłowy refluks, aby kolumna pracowała jak najefektywniej :o To po pierwsze, a po drugie, to przy takiej konstrukcji półki będziesz miał mocno zawężony przepływ par, a czym to może skutkować, to już musisz sam sobie doczytać :czytaj:
PierwszyWolnyLogin pisze:Jestem technikiem - domagam się dowodów,
Powyżej...
PierwszyWolnyLogin pisze:ponieważ, obie linie będą ułożone obok siebie to jako para będą miały w przybliżeniu jednakową temperaturę
na całej długości...
Nieprawda ;)
PierwszyWolnyLogin pisze:Jak chłodnicę masz gorącą to smrody ulatują w atmosferę, a jak zimna to kapią z powrotem.
Jak wyżej...
PierwszyWolnyLogin pisze:Zasada jest prosta - jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taką czy wyższą temp. to odparowywuje,
Bzdura do kwadratu :o Kolego, podszkol się trochę, bo nie można nad takimi "rewelacjami" przejść do porządku dziennego. Co innego temperatura wrzenia pojedynczej substancji czy związku chemicznego a co innego temperatura wrzenia mieszanin różnych związków.
PierwszyWolnyLogin pisze:Jeśli chłodnica ma > 50stC to podgrzewa tylko składnik który ulatuje w postaci pary w siną dal...
Brrr... :evil:

P.S.
Szybkimi krokami zbliża się termin zbioru orzechów na Nocino. Tylko tak nieśmiało chciałem się przypomnieć ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 14:32
autor: PierwszyWolnyLogin
radius pisze:...
PierwszyWolnyLogin pisze:Zasada jest prosta - jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taką czy wyższą temp. to odparowywuje,
Bzdura do kwadratu :o Kolego, podszkol się trochę, bo nie można nad takimi "rewelacjami" przejść do porządku dziennego. Co innego temperatura wrzenia pojedynczej substancji czy związku chemicznego a co innego temperatura wrzenia mieszanin różnych związków.
W o l n i e j c z y t a j.
Potem ew. zabieraj głos. A jeśli nie rozumiesz to pytaj, a nie od razu pouczaj.

"jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taką czy wyższą temp. to odparowywuje"

Co jest BZDURĄ w tym zdaniu? Ciecz o temp wrzenia 50stC nie paruje przy temp. 50stC lub
wyższej (tak, tak, w MIESZANINIE, dlatego w wyższej)... ? Które słowo się tu nie zgadza?

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 14:47
autor: johnex
PWL tym tokiem myślenia po co w ogóle budujesz kolumnę rektyfikacyjną. Przecież wystarczyłby jedynie zbiornik, sterownik z funkcją PID i chłodnica. Na początek podgrzewasz nastaw do 75 stopni i bez dołączania chłodnicy odparowujesz przedgony do atmosfery. Później dokładasz chłodnicę, podgrzewasz nastaw do 78,37 stopnia i odbierasz neutralny spirytus.

No mnie się to nigdy nie udało bo mając szklanego pot stila przy 78 stopniach w zbiorniku na szkiełku nie widziałem nawet jednej kropelki.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 15:05
autor: PierwszyWolnyLogin
johnex pisze:...
No mnie się to nigdy nie udało bo mając szklanego pot stila przy 78 stopniach w zbiorniku na szkiełku nie widziałem nawet jednej kropelki.
Na szkiełku gdzie? Nad zbiornikiem, czy szkle chłodnicy? Jaką temperaturę miało to szkło?
A zapaszek jakiś był? Czy nic, zero, nothing, null?

Jak nachylisz się nad wiadrem zimnego bimbru też nic nie czujesz? :)
Brak skroplin na szkle to niekoniecznie dowód... Mogą w postaci gazu zmykać...

Gdy ja niuchnę kieliszek wódki to czuje zapach (chyba, że akurat mam katar ;)) więc paruje...

Ps.
Po to kolumna rektyfikacyjna, żebym nie musiał powtarzać wielokrotnie destylacji
tylko za jednym zamachem miał wielokrotną... Oczywiście tylko do spirytusu...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 15:14
autor: PierwszyWolnyLogin
johnex pisze:PWL tym tokiem myślenia po co w ogóle budujesz kolumnę rektyfikacyjną. Przecież wystarczyłby jedynie zbiornik, sterownik z funkcją PID i chłodnica. Na początek podgrzewasz nastaw do 75 stopni i bez dołączania chłodnicy odparowujesz przedgony do atmosfery....
Jeszcze raz :)
Ps. Nie zrozumiałeś tego co pisałem. Etanol paruje nawet w temp. pokojowej.
Ba! Również zamrożony paruje tak jak lód - sublimacja się to nazywa...
Dlatego musisz zastosować chłodnicę chyba, że chcesz odparować wszystko
do pustego garnka :)

Nie o temp. grzania wsadu tu chodzi (upraszczając) lecz o temp. CHŁODNICY.

Cieplejsza chłodnica przepuści więcej lotnych składników niż chłodniejsza.
Nie wyłapiesz chłodnicą o temp. np. 60stC składnika który ma temp. wrzenia
np. 40stC bo po prostu się na niej nie skropli tylko poleci dalej.

W skrajnym wypadku gdybyś miał chłodnicę o temp 10stC to możesz gotowac do "usranej"
i nic nie wydestylujesz bo wszystko będzie Ci wracać do gara.... Tylko elektrownia się ucieszy :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 15:24
autor: johnex
W o l n i e j c z y t a j.
Szklany pot-still = szklana chłodnica + szklany deflegmator.
Deflegmator w temperaturze pokojowej (raczej garażowej), chłodnica od początku zalana wodą (w celu sprawdzenia połączeń).
Pierwsze skropliny pojawiały się w momencie kiedy nastaw w zbiorniku zaczynał się gotować czyli około 90 stopni.
W skrajnym wypadku gdybyś miał chłodnicę o temp 10stC to możesz gotowac do "usranej"
i nic nie wydestylujesz bo wszystko będzie Ci wracać do gara.... T
Chyba nie rozumiesz jak działa kolumna LM (którą poniekąd budujesz). Czy chłodnica ma 10 czy 65 stopni na wylocie schładza tyle samo skroplin. Przecież chłodnica nie produkuje etanolu tylko schładza pary idące z kotła. Przy 10 stopniach tracisz kilkanaście półek teoretycznych od góry na ogrzanie refluksu.

Za ilość odbioru i refluksu odpowiada zaworek który wlutowałeś na poziomie swojej dziwnej tamki.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 15:30
autor: lesgo58
Lubię takich zapaleńców (sam takim jestem) i ich "nowe teorie, które zawsze u mnie wzbudzają pewne zaciekawienie i niepokój. A nóż coś mnie ominęło. W końcu człowiek całe życie się uczy, a umiera i tak głupim.
Ale do rzeczy. Co robię źle, że bez względu na to czy moja chłodnica jest zimna (10*C) czy maksymalnie gorąca (72*C) to i tak udaje mi się oddestylować z kega cały alkohol. I to z dokładnym podziałem na frakcję.
Ostatnimi czasy stosuję tylko refluks gorący bo tak mi się bardziej opłaca. Ale nie ze względu na to, że mam problem z podziałem na frakcje.
PWL jesteś w stanie mi to wytłumaczyć.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 16:55
autor: PierwszyWolnyLogin
johnex pisze:...
Chyba nie rozumiesz jak działa kolumna LM (którą poniekąd budujesz). Czy chłodnica ma 10 czy 65 stopni na wylocie schładza tyle samo skroplin....
Schładza tak (czy ja pisałem coś innego????), skrapla nie. Skrapla tylko te frakcje,
których temp. wrzenia jest wyższa niż temp. chłodnicy.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 17:00
autor: PierwszyWolnyLogin
lesgo58 pisze:...Co robię źle, że bez względu na to czy moja chłodnica jest zimna (10*C) czy maksymalnie gorąca (72*C) to i tak udaje mi się oddestylować z kega cały alkohol....
Odrobinę dobre woli, proszę... Napisałem nieprecyzyjnie, to już musisz się czepić?

Przecież doskonale wiesz o co mi chodzi - że chłodnica 10stC skrapla wszystko co paruje
z gara. Jeśli NIE otworzysz odbioru będziesz mógł gotować jak długo chcesz - przez
odpowietrzenie nic nie ucieknie. A jeśli otworzysz to oczywiście odbierzesz destylat...

Pewnie zaraz wyskoczy ktoś z frakcją która wrze przy 8stC :):):)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 17:01
autor: radius
PierwszyWolnyLogin pisze:Nie wyłapiesz chłodnicą o temp. np. 60stC składnika który ma temp. wrzenia
np. 40stC bo po prostu się na niej nie skropli tylko poleci dalej.
No, to wytłumacz nam wszystkim, w jaki sposób obieram przedgony - aldehyd octowy (temperatura wrzenia 20,8°C), mrówczan etylu (temperatura wrzenia 54,1°C), octan etylu (temperatura wrzenia 77,0°C), skoro moja chłodnica ma temperaturę 65°C. No jak :o
PierwszyWolnyLogin pisze:W skrajnym wypadku gdybyś miał chłodnicę o temp 10stC to możesz gotowac do "usranej" i nic nie wydestylujesz bo wszystko będzie Ci wracać do gara....
Ręce, nogi, tudzież inne części ciała opadają czytając takie "rewelacje" :(
Jak nic... koalak bis :scratch:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 17:07
autor: PierwszyWolnyLogin
radius pisze:...
No, to wytłumacz nam wszystkim, w jaki sposób obieram przedgony - aldehyd octowy (temperatura wrzenia 20,8°C), mrówczan etylu (temperatura wrzenia 54,1°C), octan etylu...
Jaki procent tych przedgonów odbierasz a jaki odlatuje przez odpowietrznik?
Potrafisz to stwierdzić? I dlaczego musisz cedzić po kropelce, żeby je oddzielić?

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 17:16
autor: lesgo58
PierwszyWolnyLogin pisze:
Pewnie zaraz wyskoczy ktoś z frakcją która wrze przy 8stC :):):)

PWL
Nikt nie będzie wyskakiwał z takimi rewelacjami, bo nie ma takiej potrzeby.
Napiszę więcej - wbrew pozorom nie wiem o co Ci chodzi. Raczej się domyślam (co autor ma na myśli). I widzę, że masz braki w zrozumieniu co to jest rektyfikacja i jak się odbywa. To nic wstydliwego.
Ty tkwisz jeszcze w procesach na sprzęcie CM. Stąd Twoje niezbyt logiczne posty nie na temat. A my tu wszyscy (widząc, że konstruujesz sprzęt LM) próbujemy dyskutować właśnie o procesach zachodzących w tym systemie. Różnice między tymi procesami są dosyć oczywiste.

Proponuję cofnąć się trochę i uzupełnić wiedzę na temat... Ewentualnie się zatrzymać i poczytać co piszą koledzy.
Ja na początek proponuję ten temat:
post80861.html#p80861
I inne tematy w tym dziale:
toplist?mode=topic

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 17:18
autor: radius
PierwszyWolnyLogin pisze:Jaki procent tych przedgonów odbierasz a jaki odlatuje przez odpowietrznik?
Odbieram praktycznie 100%. No, może w początkowej fazie 99% ;)
PierwszyWolnyLogin pisze:I dlaczego musisz cedzić po kropelce, żeby je oddzielić?
Ano po to, żeby je jak najbardziej zagęścić i odebrać np. 200 ml a nie 500 czy 600, w których będzie więcej etanolu niż przedgonów 8-)

Re: RE: Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 19:31
autor: bociann2
Ręce, nogi, tudzież inne części ciała opadają czytając takie "rewelacje" :(
Jak nic... koalak bis :scratch:[/quote]

Na białym forum jest taki jeden Mistrzu, Maria-n, który z PWL-em w duecie mógłby stworzyć wiekopomny rozdział w historii idei konstrukcji wizjonerskiego sprzętu Obrazek

Wysłane.... I dobrze, że doszlo.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 20:10
autor: czytam
Przypomniałem sobie, że podobny tok rozumowania już widziałem. Co prawda na konkurencyjnym forum ale można znaleźć temat - gorące palce omir1

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 13 cze 2019, 20:21
autor: bociann2
100 moje! Setny post, znaczy, w tym temacie...

Wysłane.... I dobrze, że doszlo.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 09:24
autor: pepe59
@PWL
Już Ci kiedyś pisałem, nie przejmuj się i rób swoje. Czytaj fora, bo w beczce dziegciu znajdziesz odrobinę miodu, która będzie przydatna w Twoim hobby. Czasami jednak warto wkładać kij w mrowisko. :ok:

Wszyscy, bez wyjątku, muszą sobie uzmysłowić, że wbrew prawom fizyki nic nie działa a jeśli coś działa, to musi mieć uzasadnienie w tychże prawach fizyki, więc warto się pochylić nad wyjaśnieniem zjawiska.

Ludziom się nudzi, więc piszą (odpowiadają) dla zabicia czasu, nie wnosząc w przekazywanej treści żadnych wartości.
Z postów wynika, że większość, na tym forum, tak większość, nie zna podstawowych zasad destylacji a chlubi się nadzwyczajnymi wynikami w destylacji i rektyfikacji, bo kupiła sobie odpowiednie (wypasione) maszynki nauczyła się je obsługiwać i uważa się za skarbnicę wiedzy i nie zdaje sobie sprawy, że ich wiedza jest ograniczona jedynie do perfekcyjnej obsługi posiadanego sprzętu. Dla niektórych, do dziś, Ziemia jest płaska, i taka pozostanie. Atak jest najlepszą obroną. Być może jest on spowodowany obawą, że ktoś osiągnie lepsze rezultaty na podobnych, innych, czy trochę zmienionych konstrukcjach i podniesie poprzeczkę.
Istnieje jednak znacząca mniejszość, do której trudno trafić, która posiada dużą wiedzę, ale która zna swoją wartość i nie jest wyrywna do dzielenia się nią. Właśnie z takimi osobami brakuje mi kontaktu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 10:06
autor: lesgo58
Z całym szacunkiem - kol. pepe59. Ale co Ty wniosłeś tym postem do tematu.
Poza tym że się nudząc i dla zabicia czasu poczułeś potrzebę napisania czegoś.
I to nie byłoby najgorsze. Tylko, że w swojej fałszywej trosce o innych wpuszczasz kolegę PWL na minę. Teraz pewnie jesteś zdziwiony - o czym ten pożal się boże lesgo58 pisze?
Ano o tym, że kol. PWL zaczynał wątek z myślą, że zrobi typowy sprzęt w systemie CM. Po kilku postach sprawa ewoluowała i zaczął przemyśliwać zrobienie sprzętu z systemem LM. Jednak mentalnie pozostał przy systemie CM. Stąd te wszystkie kwasy i niesnaski. Koledzy próbują go naprowadzić na właściwe tory. A on nic - tkwi przy swoim i w dodatku jest święcie przekonany (włącznie z Tobą) że ma racje. Tak więc dopóki się nie określi i nie zdecyduje co tak naprawdę chce to ten temat będzie wrzał tak jak dotychczas.

P.S. Tak między nami - to wiem co kolega PWL chce osiągnąć. Wręcz co ma na myśli. Zresztą zasygnalizował to już kolega szlumf na 2 stronie tematu. Tylko, że w pierwszych postach PWL określił się, że chce tanio a dobrze - więc go nie naprowadzam na ten system z którego pewnie byłby zadowolony.
Załączam rysunki do obejrzenia i przemyślenia:
Rysunek ideowy kolumny krisbaka.JPG
A tak to wyglada w rzeczywistości.
Kolumna wg Krisbaka.jpg
Kolumna wg krisbaka 2.jpg
Reszta do zgłębienia na Białym forum.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 11:39
autor: PierwszyWolnyLogin
lesgo58 pisze:...
Rysunek ideowy kolumny krisbaka.JPG
A tak to wyglada w rzeczywistości....
W rzeczywistości to ja tą kolumnę widziałem, nie ty. "Krisbak" to mój kumpel...
Ale nie, raczej nie będę szedł w tą stronę z kilku powodów, w tym najważniejszy że
bardziej kręcą mnie berbeluchy, a nie czysty spirol, który nawet szkolona małpa
zrobić potrafi...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 11:39
autor: użytkownik usunięty
Mam pytanie odnośnie kolumny Krisbaka, czy ideą tego rozwiązania jest wyeliminowanie lżejszych frakcji z flegmy, która wraca na wypełnienie poprzez półkę odbiorczą i ich ponowne "wpuszczenie" do układu poniżej tej półki? :scratch:

PWL, w takim wypadku daleko mi do szkolnej małpy ;) Do dziś nie potrafię uzyskać spirytusu z glukozy, który po rozrobieniu do 40% i odstaniu przynajmniej dwóch tygodni nie dawał lekkiego, słodkiego posmaku (bez filtracji węglem) :cry2: ale o gustach się nie dyskutuje ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 11:46
autor: PierwszyWolnyLogin
Tak to rozumiem. Dlatego pierwsza chłodnica jest ciepła ze stabilizowaną temperaturą,
żeby lotniejsze frakcje przelatywały, druga zimna żeby skraplała już wszystko.

Szczerze mówiąc sens tego rozwiązania widzę tylko gdy chce się wyciągnąć maksimum
urobku - zawsze jakaś część etanolu przeleci przez pierwszą chłodnicę i odleci w siną dal,
a tak ma drugą szansę się skroplić ;)

Jak dla mnie to czy uzyskam cały alkohol z nastawu czy np. 90% nie ma znaczenia.
Tak, że nie będę chyba szedł w tą stronę, chyba że będzie mi się nudzić.
Po pierwszej, możliwie prostej kolumnie zabiorę się za puzon :)

Kilka litrów produktu od Krisa wypiłem i był doskonały. Nie wiem, może z innych kolumn
też taki kapie - nie robiłem naukowych badań...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 12:15
autor: PierwszyWolnyLogin
Feti pisze:...
PWL, w takim wypadku daleko mi do szkolnej małpy ;) Do dziś nie potrafię uzyskać spirytusu z glukozy, który po rozrobieniu do 40% i odstaniu przynajmniej dwóch tygodni nie dawał lekkiego, słodkiego posmaku (bez filtracji węglem) :cry2: ale o gustach się nie dyskutuje ;)
Taka chyba jest specyfika spirytusu z glukozy, że ma delikatny słodki posmak?
Dlatego część ludzi woli destylować z cukru, część z glukozy....

Liczyłeś na 100% alkohol? :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 12:44
autor: użytkownik usunięty
PierwszyWolnyLogin pisze:
Taka chyba jest specyfika spirytusu z glukozy, że ma delikatny słodki posmak?
Dlatego część ludzi woli destylować z cukru, część z glukozy....

Liczyłeś na 100% alkohol? :)

PWL
Nie, liczę, że uda mi się wreszcie zrobić wódkę, która będzie mi smakować, będzie miało to "coś"... serce? duszę? Jak zwał tak zwał, dlatego czekam aż przestaną pracować zaciery ze skrobi ziemniaczanej i żyta i wtedy na rurki ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 14:37
autor: PierwszyWolnyLogin
Feti pisze: Nie, liczę, że uda mi się wreszcie zrobić wódkę, która będzie mi smakować, będzie miało to "coś"... serce? duszę? Jak zwał tak zwał, dlatego czekam aż przestaną pracować zaciery ze skrobi ziemniaczanej i żyta i wtedy na rurki ;)
Też tego będę szukał. Spirol mimo, że "czysty" potrafi dać różne wódki. Nawet pisałem o tym -
niedawno kupiłem polska ziemniaczaną i porównałem z Finalandią. Polska była znacznie
smaczniejsza - miała łagodniejszy finisz. Finlandia była ostrzejsza.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 14 cze 2019, 14:39
autor: pepe59
@lesgo
Daleki jestem od podważania jakichkolwiek autorytetów, ale trudno przejść do porządku dziennego, jeśli oczywiste prawdy (może nie dla wszystkich) są komentowane w następujący sposób Cyt: "Nieprawda, Bzdura, Jak wyżej, Brr.. i jeszcze wiele innych w tym wątku". Być może autor odpowiedzi nie starał się zrozumieć treści na którą odpowiadał (pisał z nudów) a być może, także sam piszący zbyt lakonicznie pisał, uznając pewne zjawiska za oczywiste i zrozumiałe dla wszystkich i sam nie został zrozumiany.
W sprawach technicznych, tu poruszanych nie będę się wypowiadał, bo zbyt mało wiem, ale powszechnie opisane przez naukowców zjawiska fizyczne nie mogą być odwracane :dupa: do przodu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 16 cze 2019, 20:15
autor: PierwszyWolnyLogin
Czas montować bazookę ;)

Muszę kupić sprężynki :) Pytanko jeśli można - zasypywać ile się da czyli jakieś 145cm
rury 42mm? Czy też nie ma się co napinać i obciąć rurę do np. 110cm i zasypać 1mb?
Do tego głowica z chłodnicą wyżej... Wyłącznie do spirolu oczywiście :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 16 cze 2019, 20:20
autor: .Gacek
Absolutnie nie obcinak rury. Im wyższa kolumna tym lepsza, destylat będzie bardziej oczyszczony przy wyższym zasypie. Nie zapomnij o dobrym zaizolowaniu rury.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 16 cze 2019, 20:33
autor: PierwszyWolnyLogin
Wypełniać sprężynkami pod korek? 1.5l to na oko jakieś 120cm, styknie? :)

Kwestia rozłożenia termometrów - gdzie jest ta 10 półka bo nikt nie pisze konkretnie :scratch:

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 16 cze 2019, 20:37
autor: .Gacek
Konkretnie to 10-ta półka jest zależna od wypełnienia. Jeżeli nie masz bufora i zasypiesz sprężynami od Lipskiego albo od Henitom to celuj ok 25 cm nad kegiem odliczając złącze czyli podpórkę lub zmywak. Musisz zajżeć w specyfikację sprężynki tj HEPT

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 10:08
autor: johnex
Jeżeli zamierzasz kupić sprężynki plipka to rozważyłbym ofertę aabratek.pl Wprawdzie są droższe do 5 PLN ale za to są trawione. Z drugiej strony kupując od producenta z doświadczenia wiem, że wysyłają więcej sprężynek. W kolumnę na podstawie obliczeń miało mi wejść 3,6l, zamówiłem 3,5 i po zasypaniu jeszcze zostało. No i mimo gotowania w wodzie z tabletkami do zmywarki i roztworze sody kaustycznej destylat podczas pierwszego gotowania miał "metaliczny" posmak.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 10:24
autor: PierwszyWolnyLogin
A co myślicie o sprężynka innych producentów, które są o połowę tańsze?
Kurde, to drut i to drut... Rozumiem, że sposób zwinięcia może mieć jakiś wpływ na efekt
ale cena różni się bardzo...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 10:33
autor: aakk
Również sugerowałen się ceną przy pierwszym zakupie ale jak doczytałem że te nieco tańsze mają około 3x mniejszą gęstość nasypową to szybko je odesłałem i dopłaciłem do tych lepszych. Pewnie te i te działają ale lepsze sprężynki to więcej półek w kolumnie jeśli dobrze rozumiem.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 10:45
autor: herbata666
Średnica, długość, grubość drutu. Najprościej wszystko co będzie ważyć poniżej 600g/1000ml to śmieć (lepsze będą zmywaki). Szukaj albo 3,8-3,9mm drut 0,24-0,25 lub 4,1-4,3mm drut 0,3mm, w obu przypadkach ciężar 1000ml to będzie około 1000g, gdzie jakieś dziadostwo z allegro potrafi ważyć 500g/1000ml i tu jest właśnie ta cena 2 x niższa. Badaliśmy sprężyny właśnie o wadze 450g/1000ml to ich półka teoretyczna wynosiła ponad 60mm, czyli najprościej 90cm zasypu odpowiadało 30cm zasypu sprężynek wiodących producentów.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 10:59
autor: PierwszyWolnyLogin
Nie wpadłem na to, że mogą się aż tak różnić gęstością nasypową czyli ilością drutu na 1l.
No jeśli produkują wersje o różnej gęstości czyli powierzchni drutu to jasne, że muszą inaczej pracować...

Zerknąłem naallegro:
- szymonli - 880g
- deptana - 900g
- padew - 250g yyyy????? a to spec od zwijania powietrza :)
- starowar - brak danych
- inni - brak danych

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 11:08
autor: herbata666
Ja bym celował albo w Henitoma :
http://sprezynkipryzmatyczne.pl/sprezyn ... katne.html (możesz pytać o te z drutu 0,3mm powinien mieć, ja ich używam :D)
lub Plipek :
https://destylatory.sklep.pl/15-wypelni ... yzmatyczne

To są sklepy cenionych producentów.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 14:53
autor: .Gacek
@PWL wrzucisz zdjęcia swojego skraplacza?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:09
autor: PierwszyWolnyLogin
Chłodnicy w sensie? :) Jasne, czemu nie. Później cyknę.

Czy ktoś używamy może sprężynek z deptanej? Gęśtość 900g/l zgadza się?
Wydają się chyba najsensowniejsze z tych tańszych. 150zł za 1.5l zapłacić nie chcę ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:25
autor: aakk
Ja używam, jestem zadowolony

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:29
autor: lesgo58
PWL.
To pozostają Ci zmywaki. Jest nawet taki jeden co sprzedaje takie, które są w/g niego nawet lepsze od sprężynek.
A tak nawiasem mówiąc - zmywaki bardzo dobrze przygotowane i w odpowiedni sposób ułożone mogą naprawdę dać wiele satysfakcji.
Obowiązuje jak zawsze jedna - stara jak świat - zasada. Albo coś jest dobre albo tanie. Oczywiście są też wyjątki, które tylko potwierdzają regułę. Np. powyższe zdanie o zmywakach.
Herbata podał Ci jeden z ważnych parametrów. Tylko, ze dobre sprężynki muszą spełniać też jeszcze kilka innych warunków. Np. sposób zwijania, cięcia.
Nie zawsze zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych na tak ważnym elemencie sprzętu przynosi pozytywne efekty.
Na białym forum jest sporo na ten temat. Jak się zagłębisz to bardzo szybko sam - bez niczyjej pomocy - wyciągniesz odpowiednie wnioski.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:42
autor: .Gacek
Sprężynki kupujesz raz na 10 lat. Powiedziałbym, że są wieczne ale to nie prawda. Niektóre się łamią, część przy przesypie pójdzie na straty, a część zostanie w podparciu lub zmywaku. A poza tym nie wiadomo co będzie za kilka lat... może to już będzie archaizm ☺

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:44
autor: Góral bagienny
Strasznie poważnie w tym temacie :D To ja opowiem kawał (związany z tematem)
Przychodzi kierowca do sklepu i prosi o klocki hamulcowe żeby były tanie i dobre.
Sprzedawca na to "po co panu 2 komplety klocków" Mam nadzieje że na temat :)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:52
autor: PierwszyWolnyLogin
Ty też wierzysz w związek między ceną a jakościa? :silent:

Spiralka wyszła mi taka :)
IMG_20190617_172435531.jpg
Trochę mi się skok gwintu w połowie rozjechał ;)
Niestety zagięcie na końcu jest trudniejsze niż się wydaje, musiałem trochę
poprawić na ciepło. Przydałby się jakiś przyrząd, ale do jednej sztuki to szkoda czasu.
Ważne, że średnica się zgadza, kształt też, będzie chłodzić... Mam nadzieję :D
IMG_20190617_173330177.jpg
Wstępna wersja papugi bi-turbo :) Jeszcze muszę wlutować zasilanie i odbiory...
IMG_20190617_173216816.jpg
PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:57
autor: Góral bagienny
[quote="PierwszyWolnyLogin"]Ty też wierzysz w związek między ceną a jakościa? :silent:

Nie wieżę ale te sprężynki są już sprawdzone przez iluś tam kolegów :D

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 17:58
autor: PierwszyWolnyLogin
adamkli pisze:Ja używam, jestem zadowolony Obrazek
Nie głupio Ci? Koledzy piszą, że nie powinieneś być ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 18:01
autor: .Gacek
Ze spiralą nie jest tak źle, następne będą lepsze ☺ ja pierwszą nawijałem bez soli i wyszła tragedia, taka spłaszczona.
Jak możesz to opisz tą papugę bi-turbo.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 18:02
autor: Góral bagienny
Wiesz co wydaje mi się że Ty tylko nabijasz sobie posty. A odpowiem Ci przysłowiem :D
Jedna jaskółka nie czyni wiosny. I to był ostatni mój post w tym temacie :silent: Pozdrawiam Góral :D

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 18:09
autor: radius
Kurcze, jaka długa jest ta spirala, bo wg mnie wystarczyło by połowę jej długości :ok: Moja pierwsza do rury 42, miała ok. 22 cm i bez problemu skraplała całość par. Druga sprawa, to to, o czym pisaliśmy Szlumf oraz ja. Przy takim kształcie końcówki spirali i pojedynczej półce zbierającej skropliny, część z nich nie trafi na półkę ale "poleci" obok, wprost na wypełnienie. Jaki problem z tym się wiąże, to już pisałem.
Zastanów się jednak nad drugą półką :scratch: Dokładnie wycięta szczelina, odpowiednie lutowanie oraz drobny pilnik potrafią zdziałać cuda i miejsce lutowania będzie praktycznie niewidoczne :ok:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 18:19
autor: PierwszyWolnyLogin
radius pisze:...Druga sprawa, to to, o czym pisaliśmy Szlumf oraz ja. Przy takim kształcie końcówki spirali i pojedynczej półce zbierającej skropliny, część z nich nie trafi na półkę ale "poleci" obok, wprost na wypełnienie....
Opisz fizykę tego zjawiska. Możesz zrobić nawet symulację. XXI wiek mamy :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 18:24
autor: .Gacek
10 zwoi rury 1/4cala skropli bez problemu 1,4 kW. Temperatura wody chłodzącej 5*C.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 18:25
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:...
Jak możesz to opisz tą papugę bi-turbo.
Wlew będzie jeden do dolnej belki, wylewy już dwa z góry, normalnie.
Całość zawiśnie chyba na ścianie obok aparatury, żeby nie przeszkadzała na kolumnie
- skierowanie strumienia do papugi to tylko przełożenie wężyka...

Dlaczego podwójna? Mogą być dwa pływaki - jeden dla zakresu 40-70%, drugi 70-100%.
Druga wersja to w jednej rurce pływak analogowy w drugiej cyfrowy - jak znajdę czas to
pobawię się w cyfrowy pomiar, wtedy analogowy dla kontroli na etapie testów...
.Gacek pisze:10 zwoi rury 1/4cala skropli bez problemu 1,4 kW. Temperatura wody chłodzącej 5*C.
Jasne. Obciąć zawsze można :) Trudniej byłoby w drugą stronę ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 17 cze 2019, 19:19
autor: radius
PierwszyWolnyLogin pisze:Opisz fizykę tego zjawiska.
Jak nic... koalak bis :scratch:
Jaką fizykę :o Po prostu, skropliny nie będą "ciurkać" jednostajnym i prostolinijnym strumyczkiem, ale ciśnieniem par będą rozpraszać się dość chaotycznie w różnych kierunkach. Sam się za jakiś czas (być może) przekonasz :?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 22 cze 2019, 21:25
autor: PierwszyWolnyLogin
adamkli pisze:Ja używam, jestem zadowolony Obrazek
Apropos sprężynek z "deptanej" - dostałem dzisiaj przesyłkę...

Zamówione 1.5l - zależy do czego wsypać mierząc objętość - wychodzi 1.5l z gęstością
0.9kg/l albo 1.35l z gestością 1kg/l. Czyli chyyba się zgadza :scratch: W każdym razie liczyłem,
że będzie 120cm zasypu w rurze i tyle jest. Sprężynki czyste, nic się z nich nie sypie etc.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 24 cze 2019, 21:24
autor: PierwszyWolnyLogin
Wersja potstill uruchomiona :)

Muszę jeszcze przeszlifować z zewnątrz, gluty cyny usunąć etc.
W środku rury były przeszlifowane, a to ważniejsze ;)
IMG_20190624_191318309.jpg
IMG_20190624_191342566.jpg
Najpierw przepuściłem trochę wody, żeby przepłukać wnętrze, potem puściłem 5l wina "z drzemów" :)
które stało już kilka miesięcy. Pierwsze <> 100ml o mocy około 75% odstawiłem - zapach był nawet ciekawy,
ale smak na języku paskudny. Destylowałem potem do <> 25%, wyszło około 1l o średniej mocy trochę poniżej
40%.

Litr serca jest ciekawy - zapach przyjemny, smak próbki z lodem niczego sobie - da się wyczuć ślad śliwkowy,
czy morelowy - było sporo moreli w dżemach... Jakby dodać kawałek deski, żeby podciągnąć kolor i smak to
kto wie co by się wydarzyło ;) Jak na pierwszy raz nie mam uwag....

Drugie 5l tego samego wsadu puszczę jutro tak samo, z tą różnicą że zasypię kolumnę sprężynkami...
Ciekaw jestem różnicy...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 24 cze 2019, 22:04
autor: zielonka
Ja pierniczę ale że Ci się te frakcje poniżej 10 C nie przedostały ? Kuśwa jasna - czujnyś Ty jak Chingachgook, a przecież to co wrze w pobliżu 10 C mogło Ci umknąć . Osobiście to chłodziłbym ciekłym helem. No ni chu żeby coś wylazło.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 25 cze 2019, 19:58
autor: PierwszyWolnyLogin
I po drugiej jeździe. Wsad taki sam jak wczoraj - wino dżemowe ;) Różnica taka, że kolumna cała zasypana sprężynkami.
Różnicę czuć i widać od razu - pierwsza próbówka testowa miała 85%. W dalszym urobku zdecydowanie mniej smrodów.

Jutro jeszcze wino z kwiatu bzu, a końcem tygodnia przezbrojenie na spiritus i cukrówka...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 30 cze 2019, 12:17
autor: PierwszyWolnyLogin
Wersja do rektyfikacji gotowa. Pierwszy wypiek też.
IMG_20190630_092833486.jpg
Spieprzyłem zakończenie i pogony poleciały mi do "głównego zbiornika" ;) trzeba będzie to ponownie puścić.
Gdyby nie to byłoby dobrze... Tempo kapania to około 1l/h czyli trochę za wysokie, muszę zmniejszyć.
Przy całkowicie otwartym zaworku leci <> 1.8l/min. Moc grzania około 800W (płytka).

W <> połowie rektyfikacji wynik był 98% przy 30stC. Sprawdzałem na dwóch róznych spławikach - chiński
i polski. Wynik identyczny. Płyn miał minimalny zapach alkoholu. Rozcieńczony kranówą ;) do około 40% zero
jakichkolwiek obcych smaków i zapachów. Wsadem do kotła był destylat z potstila z kompotów i nieudanego wina
- miał paskudne fuzle owocowo-kwiatowe...
IMG_20190630_110956571.jpg
IMG_20190630_111214360.jpg
Gdy aparatura przestygnie zalewam cukrówką i jazda...

CD...

I po drugiej destylacji. Tym razem cukrówka, około 15%, może ciut więcej...

Wyszło: około 60ml przedgonów w dwóch porcjach, 1l spirytusu 96-97% - prawie brak zapachu, brak całkowity obcych smaków.
Odbierać serce skończyłem przy 94st w baniaku, chyba zbyt ostrożnie. Później odebrałem jeszcze <> 1.3l aż do stężenia 20% -
średnie stężenie drugiej partii wyszło <> 60. Smakowałem po kropli co jakiś czas i wydaje mi się, że drugą część trzeba dzielić na
kawałki bo pojawiały się ciekawe smaki - lekka słodycz etc. Pewnie sporo można dodać do serca, a reszta do powtórnej rektyfikacji...
Czas kapania pierwszego litra to 50min. Znowu za dużo, na kolejnej partii to skoryguje...
Jutro znowu cukrówka, nastaw z mąki ziemniaczanej już bulgota jak głupi :)

PS. Coś mi się wydaje, że miałem jakiś problem z chłodzeniem dzisiaj, jutro muszę to sprawdzić...
Została mi jeszcze druga porcja cukrówki, więc nie ma problemu :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 30 cze 2019, 22:49
autor: .Gacek
Powiem szczerze i bez owijania w bawełnę, mimo tego, że daleko mi do asertywności.
Od samego początku gdy zacząłeś się udzielać na forum (publicznie i na PW) myślałem, że jesteś kolejnym gościem, który wpadnie tu na forum popyta o pierdoły i za tydzień stwierdzi... ahhh to nie dla mnie.
Jest masa ludzi, którzy poddają się po miesiącu czy dwóch...
Jedno muszę Ci oddać! Idziesz dalej w zaparte i bardzo to cenię mimo tego że ja sam jestem amatorem i cały czas się uczę.
Dążysz do celu i nie przejmujesz się komentarzami. Obserwuję Cię w kilku tematach i śmiało CI KIBICUJĘ !!! Destyluj, ciesz się swoją maszyną, swoim sterownikiem do gotowania jajek, i brnij w to coraz głębiej! Trzymam mocno kciuki ☺

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 1 lip 2019, 22:12
autor: PierwszyWolnyLogin
:)

Dzisiejszy udój... Chyba już żadnego błędu nie popełniłem... Tym razem wykresik wstawię tutaj...
rekt03.jpg
Zmieniłem w zasadzie dwie sprawy: 1. ociepliłem kolumnę i baniak. 2. ustawiłem wreszcie dokładnie odbiór na około 400ml/h
(następnym razem spróbuje około 600ml/h).

Wsad to 10l cukrówki, miało być 15% z wyliczeń, może było o włos więcej...

Efekt: <> 60ml przedgonów, około 1300ml idealnego spirytusu 96.5-97%, oraz około 50ml pogonów.
Z tym, że te pogony spokojnie mogą trafić do zasadniczej partii - właśnie je pije i są lepsze niż sklepowy wypust...

Kolumna IDEALNIE stabilna od początku aż do 98.9stC w baniaku. Przerwałem odbiór serca gdy temperatura na term.
około 40cm poniżej głowicy skoczyła o 0.25stC. W głowicy nadal stało jak zabetonowane 77.25stC.

Teraz automatyzacja :) Tylko co tu automatyzować jeśli jedzie samo od początku do końca? hehehe

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 lip 2019, 21:21
autor: PierwszyWolnyLogin
I znowu kapane było...

Zlałem wszystko co wykapało za pierwszym i drugim razem, rozcieńczyłem do <> 20% i puściłem drugi raz.
Prędkość odbioru ustawiłem na <> 600ml/h. Temperatura w głowicy ustabilizowała się na 77.50stC i taka
stała do samego końca. Przerwałem gdy w głowicy podskoczyła o ponad 0.1stC. Odkręciłem szerzej
odbiór i zebrałem jeszcze <> 50ml pogonu - tu pierwszy raz poczułem faktycznie smrodki :)
rekt04.jpg
Przy okazji... Czytam w wielu miejscach na forum, że przedgony śmierdzą strasznie - padają słowa
jak "rozpuszczalnik" etc ;) U mnie nic takiego nie stwierdziłem. Wczoraj gdy robiłem cukrówkę
obwąchałem pierwsze 50-60ml które odbieram w dwóch częściach i traktuje jako przedgon -
lekko ostrzej pachnie, ale żeby rozpuszczalniki to nie. Czy mniejsza ilość smrodków z mojego
nastawu może wynikać z tego, że robiłem go łagodniej - stężenie 15%, drożdże typu "vodka"
nie żadne turbo, długa spokojna fermentacja - chyba ponad miesiąc... Może dzięki temu
powstaje mniej niepożądanych frakcji w nastawie a potem w destylacie?

Gotowe wsady mi się skończyły, teraz wrócę do sterownika :)
Bulgota jak głupia mąka ziemniaczana a jutro rano zacznie bulgotać glukoza...

Zdrówko ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 2 lip 2019, 22:54
autor: orzeszek87
Jak długo stabilizujesz maszynę?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 01:19
autor: .Gacek
Orzeszku spójrz na wykres. ☺

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 04:54
autor: lesgo58
PierwszyWolnyLogin pisze:...Efekt: <> 60ml przedgonów, około 1300ml idealnego spirytusu 96.5-97%, oraz około 50ml pogonów...
...Przerwałem gdy w głowicy podskoczyła o ponad 0.1stC. Odkręciłem szerzej
odbiór i zebrałem jeszcze <> 50ml pogonu - tu pierwszy raz poczułem faktycznie smrodki :)

... Czytam w wielu miejscach na forum, że przedgony śmierdzą strasznie - padają słowa
jak "rozpuszczalnik" etc ;) U mnie nic takiego nie stwierdziłem.
PWL
Jeszcze długa droga i dużo cierpliwości przed Tobą.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 07:00
autor: PierwszyWolnyLogin
...Jeszcze długa droga i dużo cierpliwości przed Tobą.
I za to uwielbiam polskie fora dyskusyjne - zawsze można liczyć na dobrą duszę co wjedzie z takim tekstem :):)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 07:24
autor: lesgo58
Obruszyłes się moją wypowiedzią?
Ja stwierdziłem tylko fakt. A Ty zamiast spytać się dlaczego tak napisałem - to wolisz hejtować.
Uważasz, ze nie dostałeś wystarczających i merytorycznych porad?
Bo ja uważam - czytając Twoje posty - że to raczej Ty zlewasz i ignorujesz życzliwośc kolegów.
Czego dowodem jest twój ostatni opis procesu który prowadzisz.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 07:28
autor: PierwszyWolnyLogin
orzeszek87 pisze:Jak długo stabilizujesz maszynę?
Do momentu, gdy temperatury wrócą na swoje miejsce :)

Sprawdiłem wykresy - wczoraj było to około 10min, przedwczoraj około 15min.
Po tym czasie temp w głowicy ustala się na roboczej 80cm kolumny poniżej również.

Na samym początku grzeję z otwartym zaworem, gdy zacznie kapać to zbieram około 30ml,
potem, zakręcam zawór, zmniejszam trochę moc i czekam aż temp. w głowicy i kolejne poniżej
wrócą do roboczej. Wtedy odbieram drugie 30ml po kropli, na końcu tego kapania temperatury
są już idealnie stabilne. Odkręcam delikatnie zawór, ustalam prędkość odbioru i tak jadę do samego
końca. Kolumna pracuje stabilnie, w zasadzie można sobie iść i wrócić na sam koniec procesu :)

Pierwsze 30ml ma zauważalnie ostrzejszy zapach i smak, ale nie jakoś dramatycznie -
"rozpuszczalnikiem" bym tego nie nazwał chyba, że ekologicznym ;)
Drugie 30ml - gdy złapać początkowe krople na palec to podobnie, pod koniec tych 30ml
już niczego obcego nie czuć...
lesgo58 pisze:Obruszyłes się moją wypowiedzią?
Ja stwierdziłem tylko fakt. A Ty zamiast spytać się dlaczego tak napisałem - to wolisz hejtować....
Ale wiesz o tym, że na żadnym forum nie ma obowiązku odpowiadać na posty? Naprawdę...
Jeśli chcesz mi wytknąć błędy to zapraszam, a teksty typu "musisz się jeszcze długo uczyć"
zostawmy może dla przedszkolaków...

PWL

Mod.
Kolejny raz przypominam, abyś nie pisał posta pod postem, tylko używał opcji "edytuj"
:x

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 07:51
autor: lesgo58
Oczywiście masz rację. Powinienem Ciebie ignorować. Zwłaszcza po kilku Twoich nieciekawych wypowiedziach.
Ale niestety będąc członkiem tego forum (dosyć aktywnym) i widząc osoby w potrzebie klawiatura mnie tak swędzi, że się wychylam i udzielam rad. Nigdy nikogo nie ignorowałem i nigdy nie zostawiłem w potrzebie.
Z dotychczasowych rad raczej nie skorzystałeś - ostentacyjnie je zlewając.
A mimo to piszę dalej - mając nadzieję, że spojrzysz na sprawę trochę z innej perspektywy niż tylko roszczeniowej.
Pisząc "...jeszcze długa droga przed Tobą..." starałem się podsumować Twoją dotychczasową karierę na tym forum. Wpis był swego rodzaju prowokacją. A po Twojej reakcji mniemam że spełnił swoją rolę.
Ja w dalszym ciągu jestem chętny pomóc. Zapewne nie tylko ja, ale i inni koledzy. Pytanie - czy Ty jesteś już gotowy na skorzystanie z tej pomocy?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 08:00
autor: PierwszyWolnyLogin
Szperając po różnych forach znalazłem taki wpis:
"...Nawiasem mówiąc przy starannie przygotowanym zacierze czy cukrówce ilości przedgonów są naprawdę niewielkie. Trochę inaczej jest dla owocówek, szczególnie opartych o jabłka czy gruszki..."

DOKŁADNIE to samo zaobserwowałem. Pierwsza destylacja, z błędami, robiona z "wina kompotowego" dała wyraźne
frakcje smrodliwe zarówno na początku jak i na końcu procesu. Było to wyraźnie czuć, aż otrzepywało ;)

Kolejny nastaw już z cukru dał smrodki znacznie mniej intensywne.

A tak wogóle czy materiał z którego wykonana jest kolumna nie ma znaczenia?
U mnie to miedź - czyli mam duży katalizator...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 08:11
autor: aakk
10-15min to zbyt krótki czas stabilizacji. Skok temperatury o 0.1*C nie oznacza że trzeba ciąć proces i już przejść do odbioru pogonów.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 08:18
autor: lesgo58
PWL
:piwo: To na przełamanie lodów. przykro że tylko tak bo chętnie wypiłbym z Tobą realu... :D
Teraz do rzeczy.
Na pierwszy ogień musisz się określić co tak naprawdę chcesz otrzymywać?
Bo niby pisałeś że Twoim targetem są smakówki/destylaty, to jednak po sposobie i opisie z załączoną tabelą prowadzenia procesu można wywnioskować, że "walczysz" o spirytus.
Twój proces można umiejscowić dokładnie po środku - ani to wartościowy destylat ani klasowy spirytus.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 08:35
autor: PierwszyWolnyLogin
Zdrowie :)

Rektyfikując chcę otrzymać możliwie czysty spirytus, nic więcej...
adamkli pisze:10-15min to zbyt krótki czas stabilizacji.
Można znaleźć różne opinie na ten temat. Ale ok, przyjmuje że stabilizacja ma trwać dłużej.
Po czym w takim razie poznać, że to już? To w końcu proces technologiczny, powinno dać się
zmierzyć i zważyć, a nie postępować na oko ;)
adamkli pisze: Skok temperatury o 0.1*C nie oznacza że trzeba ciąć proces i już przejść do odbioru pogonów.
Możliwe. Ja działałem zachowawczo - chciałem mieć pewność, że nic z pogonu nie nakapie mi do serca.
Tak jak zresztą pisałem - sam pogon nie był dużo gorszy od gonu. Trochę bardziej ostry, ale wolałem go
oddzielić...

Ps. Może ktoś poda DEFINICJĘ "stabilizacji kolumny" łącznie z po czym ją poznać?
Na wszystkich forach takie pytanie rozpoczyna długą, jałową dyskusję o niczym - niby wszyscy stabilizują
swoje kolumny a nikt nie potrafi w jednym zdaniu zdefiniować zjawiska :) Ktoś spróbuje? :)
Do tej pory rozumiałem to jako ustabilizowanie temperatury w kolumnie co by wskazywało na stabilność
procesu. Nie konkretne temperatury bo te mogą się lekko różnić ze względu na skład tego co w kotle...
Źle rozumiem? Proszę poprawić :)

PWL

Ps. Jeszcze inny cytat w temacie przygotowania nastawu cukrowego i wpływu na efekt końcowy:
"Jego kolega (inżynier procesu fermentacji) podpowiedział, że najprostszym sposobem na nawet kilkukrotne
zredukowanie aldehydów w nastawie jest prowadzenie procesu fermentacji w pokojowej temperaturze
(czyli nie przegrzewanie go) oraz zmniejszenie stężenia cukru, a zarazem końcowej procentowości.
Jeżeli chcemy pozostać przy wysokiej procentowości nastawu , powinniśmy dzielić cukier na części.
Nie jest to nowina, na forum te rzeczy już dawno były opisane, ale w dobie szybkich drożdży turbo,
myślę że warto je przypomnieć.
"

Chyba nastawię nastaw eksperymentalny w piwnicy - teraz jest idealne 19stC :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 08:44
autor: aakk
Już padł tu wyżej link do tematu kompendium wiedzy w pigułce.. Obrazek Zrzut ekranu konkretnego akapitu, do reszty można wrócić. Uważam że jak najbardziej ma to sens i jest różnica w jakości. Obrazek

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 08:51
autor: PierwszyWolnyLogin
Dokładnie tak robię jak napisano :) I nie jest to definicja stabilizacji kolumny :)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 09:02
autor: aakk
Jak na moje to pełna stabilizacja kolumny to punkt w którym mamy odebrane całkowicie syfy a przez to temperatura w głowicy zeszła w dół (porównanie wskazań termometrów pokazuje ładnie jak ubywa śmieci) i można przejść do odbioru tego co nas interesuje. W dużym uproszczeniu

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 09:16
autor: PierwszyWolnyLogin
Hmm A nie odwrotnie? Po pozbyciu się lotniejszych frakcji temp w głowicy nie powinna minimalnie wzrosnąć?

Coś takiego widać na tym wykresie, z tym że może powodem było coś innego - np. zmiana mocy...
temp01.jpg
PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 09:25
autor: aakk
Tak, mój błąd - miałem na myśli temperaturę na 10 półce bo ta z czasem stabilizacji idzie w dół a w głowicy delikatnie w górę - w miarę odbioru przedgonów wskazania zbliżają się aby w końcu właśnie ustabilizować.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 10:21
autor: lesgo58
PierwszyWolnyLogin pisze:Dokładnie tak robię jak napisano :) I nie jest to definicja stabilizacji kolumny :)

PWL
Nie robisz dokładnie tak jak napisano. ;) :scratch:
Ale nie jest kwestią czy robisz dokładnie tak jak napisano tylko czy rozumiesz dlaczego ma być tak a nie inaczej.
W twoim przypadku jest jeszcze jedna trudność. Trudność oceny tego co otrzymujesz:
...Pierwsze 30ml ma zauważalnie ostrzejszy zapach i smak, ale nie jakoś dramatycznie -
"rozpuszczalnikiem" bym tego nie nazwał chyba, że ekologicznym ;)
Drugie 30ml - gdy złapać początkowe krople na palec to podobnie, pod koniec tych 30ml
już niczego obcego nie czuć...
Prawdopodobnie poza brakiem doświadczenia - nie masz konkretnego punktu odniesienia.
Na potwierdzenie moich słów proponuje zrobić - przy następnej rektyfikacji - małe doświadczenie. Gdy ocenisz, że odebrałeś przedgony i chcesz przejść do odbioru gonu to zatrzymaj cały proces i jeszcze przez jakieś 20-30 minut postabilizuj. Po czym delikatnie odkręć zaworek odbioru i powąchaj roztarte na przedramieniu pierwsze krople tego co ukapie. Obiecuję, że się zdziwisz.
Gdy następnym razem będziesz rektyfikował pobierz z całego procesu 3 próbki. Mogą być małe buteleczki. Z początku odbioru gonu, ze środka i z końca. Pozostaw je zamknięte przez 2-3 dni. Po czym przeprowadź próby organoleptyczne. Powąchaj po otwarciu każdej buteleczki. Po czym weź z każdej butelki próbkę i rozcieńcz - tak do ok. 20 %. Powąchaj i posmakuj.
Wnioski pozostawiam Tobie.

Stabilizacja to taki stan kolumny w którym kolumna osiągnęła pełne "nasycenie' i nastąpił rozdział frakcji. W naszych warunkach poza próbami empirycznymi nie jesteśmy w żaden sposób określić tego stanu. Termometry pełnią raczej rolę poglądową. Dokładniej musimy zrobić na smak i węch.
Po kilku rektyfikacjach sytuacja staje się tak powtarzalna, że nie potrzebujemy do tego żadnych mierników. A termometry będziemy traktować bardziej poglądowo. Niż całkowicie im zawierzać.
Długość stabilizacji jest uzależniona od wielu czynników. Rodzaju sprzętu, długości kolumny, jakości wypełnienia, mocy grzania, itp. A w końcu od rodzaju nastawu. I tutaj nawet zwykła cukrówka może różnić się jakością jedna od drugiej. Co oczywiście ma wpływ na długość stabilizacji jak i ilość przedgonów.

Nie gniewaj się proponuje jeszcze raz powrócić do tego działu:
toplist
Jest tam kilka ciekawych tematów, które być może pomogą rozwiać Twoje wątpliwości:
topic9284.html
topic15520.html
topic14305.html
topic15207.html
topic11217.html
topic8997.html
topic12683.html

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 15:28
autor: PierwszyWolnyLogin
lesgo58 pisze:...
Prawdopodobnie poza brakiem doświadczenia - nie masz konkretnego punktu odniesienia.
A to na pewno. Niestety nie mam pod ręką żadnych po/przed-gonów czy bimbru, żeby niuchnąć...
Na potwierdzenie moich słów proponuje zrobić - przy następnej rektyfikacji - małe doświadczenie. Gdy ocenisz, że odebrałeś przedgony i chcesz przejść do odbioru gonu to zatrzymaj cały proces i jeszcze przez jakieś 20-30 minut postabilizuj. Po czym delikatnie odkręć zaworek odbioru i powąchaj roztarte na przedramieniu pierwsze krople tego co ukapie. Obiecuję, że się zdziwisz.
Nie, nie zdziwię się - poleci smrodek. To akurat oczywiste - bardziej lotne frakcje zostają do samego końca,
tylko oczywiście proporcje się zmieniają...
Gdy następnym razem będziesz rektyfikował pobierz z całego procesu 3 próbki. Mogą być małe buteleczki. Z początku odbioru gonu, ze środka i z końca. Pozostaw je zamknięte przez 2-3 dni. Po czym przeprowadź próby organoleptyczne. Powąchaj po otwarciu każdej buteleczki. Po czym weź z każdej butelki próbkę i rozcieńcz - tak do ok. 20 %. Powąchaj i posmakuj.
Wnioski pozostawiam Tobie.
Tak będzie :) Zamówiłem zapas piersiówek, muszę tylko jeszcze materiał porównawczy kupić...

Nastawiłem chamski nastaw, żeby było szybko i byle jak - 3.5kg cukru, wody do 10.5l obj. i 1/3 paczki
świeżych drożdży piekarniczych :) Zamieszałem mieszadłem do zapraw tynkarskich ;) i wystawiłem na
słońce. Chcę, żeby powstało jak najwięcej smrodów :) Ciekawe jak szybko przefermentuje...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 16:31
autor: herbata666
PierwszyWolnyLogin pisze::)

Efekt: <> 60ml przedgonów, około 1300ml idealnego spirytusu 96.5-97%, oraz około 50ml pogonów.
Z tym, że te pogony spokojnie mogą trafić do zasadniczej partii - właśnie je pije i są lepsze niż sklepowy wypust...

PWL
Niektórzy robią 3 razy na 200cm zasypu i twierdzą że jeszcze coś im nie pasuje, sam miałem nieraz szanse próbować "idealnych rektyfikatów", które jechały rozpuszczalnikiem jak cholera. Wszystko jest to kwestia gustu i co komu smakuje. Dla jednego będzie idealne dla drugiego niepijalne.

Post kolegi, proszę traktować z lekkim przymrużeniem oka :D.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 16:35
autor: aakk
Oj tak.. zbiegiem czasu, nabierania doświadczenia, poznania swojej aparatury wymagania nam też rosną a przynajmniej mi :) to co kiedyś było dla mnie akceptowalne dzisiaj jest niepijalne. Jak ktoś postawi drożdżowca to jednak wolę kierować..
Chciałbym spróbować, powąchać takiego serca kolegów którzy siedzą w tym ld lat i mają swoją aparaturkę w jednym paluszku..

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 16:38
autor: lesgo58
PierwszyWolnyLogin pisze:
Tak będzie :) Zamówiłem zapas piersiówek, muszę tylko jeszcze materiał porównawczy kupić...


PWL
Nie musisz. Jeśli nie znajdziesz innego źródła chętnie służę pomocą. Mogę Ci podesłać wzorcowe przedgony, pogony i niezły spirytus. Będziesz miał porównanie co można i co powinieneś uzyskać. Wystarczy się przyłożyć. I dużo ćwiczyć. I wyciągać wnioski.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 3 lip 2019, 16:43
autor: herbata666
Prawie każdy to przeżywał, przy pierwszym czy drugim razie jest zawsze wielkie łał :D. Z biegiem czasu większość użytkowników nabiera pokory, mam kilku znajomych co robią rektyfikat na poziomie mistrzowskim, wtedy mając taką próbkę wiemy do czego możemy dążyć :D. Już nawet pali licho ten spirytus (jak dojdziemy do wysokiego poziomu, to różnice są naprawdę subtelne), wtedy dobór wody powoduje znaczące różnice :D.

Do wszystkiego potrzeba czasu i praktyki :D.
Bo gdybanie i wnioskowanie prowadzi często do rozczarowań.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 7 lip 2019, 16:42
autor: PierwszyWolnyLogin
Wlałem do baniaka różne resztki pierwsze spiritusy, przed/po gony, 1.5l cukrówki która mi została i przepędziłem.
Tym razem korzystałem już z minimalnej pomocy sterownika co jest wygodne jak się okazało :)

Wyglądało to tak:
1. Rozgrzewanie baniaka do 85stC z kontrolą temperatury - trwało to <> 40min.
2. Po osiągnięciu zadanej temperatury przełączyłem na tryb kontroli mocy i zacząłem powoli
zwiększać, w końcu stanęło na 50%. Okazało się, że wystarczy. Zawór otwarty na full.
3. Pierwszy wykap poleciał po około 15 min. Odebrałem około 20ml, zakręciłem zawór,
odkręciłem chłodzenie i zostawiłem kolumnę w spokoju na niecałą godzinę. Zapomniałem
zaznaczyć na wykresie niestety do kiedy...
4. Odkręciłem mocno zawór, spuściłem <> 10ml (jeziorko), po raz pierwszy poczułem aceton :)
Ale dosłownie w pierwszych kilku ml... Zakręciłem i ustawiłem odbiór na około 1 krople / 2s. -
w tym trybie przez około 20min odebrałem jakieś 20ml. płynu. Całe te <> 30ml wyraźnie pachnie,
ale do rozpuszczalnika nadal daleko (poza pierwszymi kroplami).
5. Rozkręciłem zawór ustalając odbiór na około 500ml, w efekcie wyszło może 450ml/h
Odbierałem serce do momentu gdy temp. na głowicy skoczyła o 0.2stC do 77.3stC.
6. Zmieniłem flaszkę i zebrałem resztki, az do 96-97stC na głowicy, wyszło tego max 100ml.
To też mocniej pachnie i też nie rozpuszczalnikiem ;)

Pierwsze wrażenia organoleptyczne obiecujące, skomentuję jak się zmrozi ;)
rekt05.jpg
.PS

I po pierwszych testach :)

Porównaliśmy z małżonką z wódką rozcieńczoną z Polmosowskiego spirytusu 95%.
Krótko - moje o niebo lepsze! Pierwsze wrażenie - lekko słodkawa wódeczka,
przyjemny smak do samego końca, na tyle języka delikatna gorycz ale nic mocnego.

Polmos - już po smaku poznałem buteleczki. Smak typowy dla wódki sklepowej,
na tyle języka nieprzyjemny smak "otrzepujący". Ble :( Idzie do redestylacji :D

Tak, że Wasze zdrowie. Mogę stwierdzić, że jest dobrze...

Jutro na rurę idzie kompot z ziemniaków - bardzo jestem ciekaw porównania...
Postaram się zrobić go możliwie tak samo jak dzisiaj...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 7 lip 2019, 18:24
autor: .Gacek
PierwszyWolnyLogin pisze:
Pierwsze wrażenia organoleptyczne obiecujące, skomentuję jak się zmrozi ;)

PWL
Jak się zmrozi to i starogardzka jest dobra...
Rozcieńcz sobie z wodą do 15% i oceń destylat w temperaturze pokojowej. To jest najlepszy test organoleptyczny dla świeżego destylatu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 7 lip 2019, 18:29
autor: PierwszyWolnyLogin
Nie jest.

Pierwsze porównanie robiliśmy - Polmos z lodówki, moja pokojowa.
Już moja wypadła znacznie lepiej niż Polmos.

Po schłodzeniu obydwu do tej samej temperatury różnica tylko się powiększyła.

PWL

Mod.
Po co cytujesz post poprzednika i to w całości?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 7 lip 2019, 19:00
autor: herbata666
PierwszyWolnyLogin pisze: Odbierałem serce do momentu gdy temp. na głowicy skoczyła do 70.3stC.
PWL
Chyba 78,3C ???

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 7 lip 2019, 20:07
autor: PierwszyWolnyLogin
Też nie - chodziło o 77.3C
Proces trwał przy <> 77.10C. Przy 77.3C w głowicy zmieniłem flaszki i odebrałem końcówkę.
Dzięki za czujność, poprawione.

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 7 lip 2019, 21:38
autor: .Gacek
Jakub ja nie jestem złośliwy... wbrew pozorom bardzo intrygują mnie Twoje posty w kilku tematach i proszę Cię nie stawaj okoniem w każdej możliwej sytuacji...
Wierz mi lub nie ale szczerze Ci kibicuję i jeżeli Ci coś radzę to albo z własnego doświadczenia albo z chęci pomocy w danym temacie ze szczerego serca, jak każdemu innemu użytkownikowi na forum.
Proszę Cię nie bądź sztywniak...
Jeżeli nie potrafisz normalnie to strzel dwie setki i kijek z dupy sam wyjdzie ☺ (z góry zaznaczam, że to żart abyś Focha nie strzelił - nie jesteśmy dziećmi)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 8 lip 2019, 06:32
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:Jakub ja nie jestem złośliwy... wbrew pozorom bardzo intrygują mnie Twoje posty w kilku tematach i proszę Cię nie stawaj okoniem w każdej możliwej sytuacji...
Piszę jak jest (w zasadzie po co?) - porównuje dwie wódki, nie po to żeby się chwalić czy coś,
obydwoje z żoną mamy dokładnie to samo odczucie, ale nie na pewno się mylę. Na szczęście
zawsze znajdzie się ktoś, kto mnie naprostuje :)

Znasz ten kawał?

Przychodzi ze szkoły do domu dziewczyna, od progu woła do matki - Mamo dostałam piątkę!
Matka - nie ciesz się - i tak masz raka.

Na szczęście te kilkadziesiąt lat praktyki nauczyło mnie, żeby robić swoje nie patrząc
na to co mówi rada starszych i mądrzejszych :) Czas zawsze pokazuje kto miał racje.

Tak, że możesz pisać że ja nie wiem jak spróbować wódki - nie przeszkadza mi to...
Bez spiny oczywiście :D

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 8 lip 2019, 06:50
autor: lesgo58
PierwszyWolnyLogin pisze: Na szczęście te kilkadziesiąt lat praktyki nauczyło mnie, żeby robić swoje nie patrząc
na to co mówi rada starszych i mądrzejszych :) Czas zawsze pokazuje kto miał racje.


PWL
Czy słuszna droga? To zależy.
Jak na razie to tylko kopiujesz i powielasz błędy starszych i mądrzejszych w temacie. Arogancja ma swoje zalety, ale nie zawsze.
Niestety ale to hobby bazuje tylko i wyłącznie na cierpliwości i przekazywaniu doświadczeń. Potrzeba pokoleń aby dojść do czegoś sensownego. I ciężko wymyślić coś nowego.
Ale chętnie Tobie kibicuję, bo mam podobny charakter. Żebyś Ty wiedział jakie kółko zatoczyłem w przerabianiu sposobów rektyfikacji/destylacji i próbowaniu różnych konfiguracji sprzętowych. W końcu "powróciłem" do źródeł.
Jednak ten kilkuletni pobyt na forach o podobnej tematyce nauczył mnie przede wszystkim pokory, tak niezbędnej aby osiągnąć sukces.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 8 lip 2019, 09:25
autor: johnex
PierwszyWolnyLogin pisze: porównuje dwie wódki, nie po to żeby się chwalić czy coś,
obydwoje z żoną mamy dokładnie to samo odczucie
Jak zrobisz rektyfikację zgodnie ze sztuką (czyt. dokładnie odetniesz pogon) to dopiero się zdziwicie jaka jest różnica pomiędzy "sklepową" a "własną". Poza tym poczekaj trochę z degustacją niech się trunek trochę "przegryzie". Pamiętam, że na studiach piło się "świeżo rozrabiany" spirytus i wrażenia podczas spożycia i po były bezcenne :womit:
Jak dla mnie trunek po rozrobieniu musi postać przynajmniej 2-3 tygodnie.

W temacie pogonów chodzi mi o to, że gdy masz skok temperatury w głowicy to już dawno poszły pogony do "serca" i jest już po przysłowiowych "ptakach".
Przypomnij jeszcze na jakich wysokościach masz umieszczone termometry 1, 2 i 3.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 8 lip 2019, 10:48
autor: PierwszyWolnyLogin
johnex pisze:...Poza tym poczekaj trochę z degustacją niech się trunek trochę "przegryzie"...
Jasne. Ale jak nie zamoczyć dzioba choćby trochę jeśli człowiek ciekawy efektu ;)
johnex pisze:W temacie pogonów chodzi mi o to, że gdy masz skok temperatury w głowicy to już dawno poszły pogony do "serca" i jest już po przysłowiowych "ptakach".
Dlatego mam termometr 40cm poniżej głowicy żebym mógł zewrzeć pośladki i nie przegapić skoku
temperatury w głowicy. Te 0.2stC, które uważam jak na razie za koniec odbioru serca chyba są ok -
przelecieć może z 10ml ew.
Zresztą z ciekawości odetnę dzisiaj serce gdy temp. skoczy na termometrze piętro niżej i zobaczę co nakapie...
Strata urobku będzie pewnie na poziomie 20-30ml więc nie ma problemu...
johnex pisze: Przypomnij jeszcze na jakich wysokościach masz umieszczone termometry 1, 2 i 3.
1 - pod zaraz na początku kolumny, jeszcze pod wypełnieniem. Czyli mierzy temp. par wchodzących do kolumny.
2 - w kolumnie <> 40cm powyżej,
3 - tak samo, znowu <> 40cm wyżej.
Kolejny już w głowicy jest jakieś 50cm powyżej.

Przy przenoszeniu kolumny albo jakimś serwisie dołożę chyba jeszcze dwa termometry pomiędzy 2 / 3
i 3 / głowicę. Będzie dokładniej widać jak pary wędrują...

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 8 lip 2019, 12:33
autor: johnex
Właśnie wiem, że masz termometry niżej (tylko nie wiedziałem w którym miejscu) i zastanawiałem się dlaczego czekasz na skok temperatury w głowicy.
Jak będziesz robił następny raz to zrób proces ze stałą mocą grzania. Jak zaobserwujesz skok o 0,2 na termometrze 2 to zmniejsz odbiór o połowę. Zobaczysz co się będzie działo na wykresach.
A termometr między 2 a 3 jak najbardziej by się przydał (byłby na wysokości 10 półki).

PS Czy kiedy zielony na zielonym wykresie są widoczne wyraźne skoki działała "automatyka mocy" a pod koniec zacząłeś grzać ze stałą mocą (wykres staje się liniowy)?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 8 lip 2019, 12:47
autor: PierwszyWolnyLogin
johnex pisze:...
Jak będziesz robił następny raz to zrób proces ze stałą mocą grzania.
Ta robię. Tylko początkowo rozgrzewam baniak zmienną mocą, ze stabilizacją temp. na 85stC.
Po prostu, żebym nie musiał pilnować. Potem przelączam w trym manualny i steruję mocą.
Było 50% czyli chyba 600W - płytka nie jest opisana ;)
Jak zaobserwujesz skok o 0,2 na termometrze 2 to zmniejsz odbiór o połowę. Zobaczysz co się będzie działo na wykresach.
A termometr między 2 a 3 jak najbardziej by się przydał (byłby na wysokości 10 półki).
Tak zrobię. OK..
johnex pisze:PS Czy kiedy zielony na zielonym wykresie są widoczne wyraźne skoki działała "automatyka mocy" a pod koniec zacząłeś grzać ze stałą mocą (wykres staje się liniowy)?
Nie. Przypuszczam, że trochę za wysoki poziom cieczy w baniaku chlapał na termometr ;)

PWL

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 14 wrz 2019, 18:21
autor: wegemantm
Powitać. Czy kąt blaszek/półek po których spływa flegma to kąt 45' ?? Jaka powinna być odległość między nimi? Zaworek odbioru może być w poziomie czy lepiej w pionie? Można linka.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 14:54
autor: .Gacek
Szukaj pod hasłem Alex Bokakob. W googlach pełno rysunków i zdjęć.
A @PWL to już raczej Ci nie odpisze...

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 16:58
autor: wegemantm
Kąt 60'
Odległość od blaszek 15mm
Blaszki nakładają się 6mm
Podziękował
A rureczkę refluksu gdzieś w połowie blaszki zrobić czy niżej ? Jeziorko będzie miało tyle co nic.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 17:45
autor: johnex
.Gacek pisze:A @PWL to już raczej Ci nie odpisze...
Dlaczego? Coś mnie ominęło?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 17:48
autor: .Gacek
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

To wyżej to jego stopka, ostatnie logowanie 31.08.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 19:53
autor: radius
Rureczka refluksu musi być wlutowana/wspawana tak, aby jej dolna krawędź, była co najmniej na równo z górną krawędzią rurki odbioru lub ciut wyżej.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 22:12
autor: wegemantm
Czyli lepiej wyżej czy niżej bo nie bardzo rozumiem bez rysunku :/
Aaaa zajarzyłem po przeczytaniu dziesiąty raz :freak:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 17 wrz 2019, 09:19
autor: .Gacek
Zaworek na zewnątrz musi być niżej niż ta rurka wewnątrz.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 07:23
autor: wegemantm
A jest jakiś szablon na rurę 51 żeby wyznaczyć kąt 60' ??? Ciąłem z ręki i mi trochę nie wyszło :/

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 13:05
autor: jatylkonachwile
Przykład jak to zrobić samemu.
Obrazek

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 15:19
autor: radius
A po co się tak trudzić, jak można sobie ściągnąć gotowe szablony tutaj - https://homedistiller.org/forum/viewtop ... &start=195

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 16:03
autor: wegemantm
Szablony do półek i języczka są ale jak narysować na kartce i okleić rurę ni w ząb nie wiem :/ Ja to muszę mieć wytłumaczone łopatologicznie :(
http://www.metalgeek.com/static/cope.pcgi
O co tu kaman :bezradny:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 19:01
autor: jatylkonachwile
Przecież podana przez ciebie strona jest gotowym rozwiązaniem, podajesz średnicę, kąt i masz gotowy wzór do wydrukowania który wycinasz, przyklejasz na rurkę i gotowe.

Edit: Aczkolwiek jak teraz patrzę to raczej się nadaje do rysowania wzoru do głowicy thora, do aabratka nie mogę ustawić. Ja bym narysował to wg mojego obrazka.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 20:31
autor: radius
jatylkonachwile pisze:Ja bym narysował to wg mojego obrazka.
Eeech, a wystarczy sobie ściągnąć... post142603.html#p142603 ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 22:52
autor: wegemantm
I tą falę wydrukować i przykleić na rurę?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 19 wrz 2019, 23:11
autor: radius
Oczywiście. Możesz dopasować szablon do każdej rury, zmieniają procentowo wielkość wydruku :ok:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 19:29
autor: wegemantm
Kąt 60 czy 49 ???

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 20:37
autor: AndreV6
Czym jest element "B" na drugim rysunku?

Wytapane z Mobilnego Centrum Dowodzenia

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 20:46
autor: .Gacek
Według mnie jeden pies... w oryginale u Alexa jest 30* czyli tak jakby u Ciebie 60*.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 21:08
autor: mtx
Nie ma to żadnego znaczenia, chodzi tylko o to, by półki na siebie zachodziły i żeby dolna zbierała wszystkie skropliny przy jak najmniejszym jeziorku LM.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 21:24
autor: czytam
Mniejszy kąt, to wyższa półka - utrata miejsca.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 21:25
autor: radius
AndreV6 pisze:Czym jest element "B" na drugim rysunku?
Odejściem VM :ok:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 23:22
autor: wegemantm
A lepiej rurkę czy języczek ? Języczek jest na końcu blaszki a rurkę można dość nisko wspawać (wysokość nad odbiorem) co zmniejszy jeziorko, dobrze rozumuję ? Port termometru może być na prosto czy koniecznie pod kątem ?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 20 wrz 2019, 23:27
autor: .Gacek
Lepsza rurka. Termometr nie jest Ci potrzebny gdy zbudujesz OLM/OVM.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 21 wrz 2019, 06:53
autor: wegemantm
Na razie tylko lm i nauka obsługi sprzętu a w przyszłości kto wie. Pierwsze koty za płoty. Ja nie techniczny także ten prosty projekt jest dla mnie mega wyzwaniem.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 21 wrz 2019, 09:21
autor: Kula
wegemantm pisze:Port termometru może być na prosto czy koniecznie pod kątem ?
Jak wygodniej. W tym miejscu chodzi o to, żeby skropliny nie skapywały na sondę. Sonda jest osłonięta od góry przez blaszkę.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 21 wrz 2019, 10:31
autor: czytam
.Gacek pisze:Lepsza rurka
A dlaczego? Języczek spełnia swoją rolę i jest prostszy w wykonaniu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: sobota, 21 wrz 2019, 15:20
autor: .Gacek
Oczywiście, że jest prostszy w wykonaniu i to jest chyba największą zaletą tego rozwiązania. Gdy ja robiłem próby na wodzie to ciecz leciała nawet po ściance blaszki... stwierdziłem, że jeżeli już tyle zrobiłem to nie zaszkodzi mi wlutować 3 cm rurki. Teraz mam satysfakcję, że nie poszedłem na łatwiznę oraz pewność, że urobek leci centralnie na środek wypełnienia.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 26 wrz 2019, 17:45
autor: wegemantm
Szanowne grono czy jest opcja wygiąć rurkę na chłodnicę z ko do rury 51 ? Zrobiłem z karbowanej rurki dn12 ale do 51 się nie zmieści :(

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 26 wrz 2019, 19:31
autor: użytkownik usunięty
Z gładkiej rurki KO tak.
Kiedyś pisałem do gościa z tej (chyba) aukcji, czy by mógł wygiąć rurkę na chłodnicę do rury 51mm, odpisał, że niema problemu.
https://allegro.pl/oferta/destylator-a- ... 6868027153

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 26 wrz 2019, 20:42
autor: Kula

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: czwartek, 26 wrz 2019, 23:57
autor: wegemantm
Mr. Kula jak pan żeś to skręcił panie panie . Magia jaka czy co? Z dn12 też się tak da żeby do 51 weszło? Samemu bez giętarki to KO chyba nie pójdzie :( A taka giętarka z alledrogo za 30zł da radę ?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 27 wrz 2019, 06:46
autor: aakk
Ta rura ma ściankę z 0.22mm więc w rękach ją wyginasz.. Tyle że to kwasówka aisi316 więc sprężynuje i trzeba mieć sposób albo się nagimnastykować żeby po skręceniu miała ładną formę jak da zdjęciu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 27 wrz 2019, 08:26
autor: Kula
wegemantm pisze:Mr. Kula jak pan żeś to skręcił panie panie . Magia jaka czy co? Z dn12 też się tak da żeby do 51 weszło? Samemu bez giętarki to KO chyba nie pójdzie :( A taka giętarka z alledrogo za 30zł da radę ?
To jest rurka DN10, dlatego się udało.
Użycie DN12 raczej nierealne. 3x16=48 czyli tyle ile ma Twoja rura wewnątrz. Nie da się po prostu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 27 wrz 2019, 10:24
autor: wegemantm
japitole pisze:Z gładkiej rurki KO tak.
Kiedyś pisałem do gościa z tej (chyba) aukcji, czy by mógł wygiąć rurkę na chłodnicę do rury 51mm, odpisał, że niema problemu.
https://allegro.pl/oferta/destylator-a- ... 6868027153
Robią tylko do rur 60,3

To co z miedzi kręcić dyszką? 30cm styknie do 150cm?
Chłodnicę z karbowanej rurki 3m dn12 skręciłem i do 60 wchodzi idealnie ale dłubię w 51

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: piątek, 27 wrz 2019, 14:54
autor: użytkownik usunięty
Około roku temu odpisał mi producent głowic, że może mi skręcić rurkę z ko do 51mm, być może to nie ten, albo nie chcą się już rozdrabniać, w każdym razie i tak zrezygnowałem i wyszło mi to na dobre.
Moja kolumna również jest z rury 51mm jednak głowicę zrobiłem z 70mm i dzięki temu jest zajebiaszczo wydajna/ekonomiczna 430ml/min.
Z kolumną jest połączona SMS bezpośrednio do wizjera, a że wizjer jest szeroki to mogłem od strony głowicy dospawać odpowiedni SMS, tak, że nie rzuca się w oczy różnica średnic kolumna-głowica, a już zupełnie zanika, gdy ociepli się kolumnę.
Obrazek

Obrazek

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: wtorek, 1 paź 2019, 09:08
autor: wegemantm
Zacny sprzęcik. Port termometru to mufa a w nią zakręcona śruba z wywierconą dziurą?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 2 paź 2019, 09:35
autor: AndrzejGdz
Serio odbiór jest 430 ml na minutę ?!!!

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 2 paź 2019, 10:43
autor: .Gacek
Mówimy tutaj o przepływie wody przez skraplacz :mrgreen:

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 2 paź 2019, 17:01
autor: AndrzejGdz
Kfa a ja już myślałem że "leci" 430 ml na minutę destylatu.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 2 paź 2019, 18:00
autor: Góral bagienny
Andrzej nie obraż się ale jeszcze dużo :read: przed Tobą ;)

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 2 paź 2019, 18:48
autor: aakk
430ml/min przy jakiej temperaturze wody na wyjściu? Bo ja mając kolumnę 63.5mm i głowicę 60.3mm bez ovm mogłem zejść do ~22L/h mając około 70*C na wyjściu jeśli dobrze pamiętam.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 2 paź 2019, 20:45
autor: AndreV6
Możecie się śmiać, ale ja też w pierwszej chwili myślałem, że chodzi o urobek

Wytapane z Mobilnego Centrum Dowodzenia

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: środa, 2 paź 2019, 21:48
autor: AndrzejGdz
Góral bagienny już pisałem - ja dopiero zacząłem zabawę. Nie od razu Kraków zbudowano ;). Ja rozpocząłem przygodę z nastawem cukrowym 8 kg, 24 litry wody, drożdże Turbo T3 niebieskie. Wyszło 4,4 l destylatu średnio 80%. Capiło drożdżami, ale to z mojej winy i nie będę znowu to samo opisywał. Drugi nastaw -> będę się starał nie popełnić tych błędów co na inauguracji.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 17 lis 2019, 12:16
autor: wegemantm
Pytanko, czy jak kupię złączę tri clamp 51 to połączy się to z mufą do wkręcania fittingu?

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: niedziela, 17 lis 2019, 12:35
autor: .Gacek
Tak. Z tego co kojarzę to średnica talerzyka na fittingu ma około 64mm.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 18 lis 2019, 09:52
autor: wegemantm
Nie o to mi chodzi. Na kegu mam mufę w którą wkręcam fitting. Zamiast wkręcać fitting do rury 51 dospawałbym tri clamp 51 i wtedy chciałbym to połączyć z mufą. Da się tak? Nie wiem jaka jest średnica talerzyka od tri clampa 51.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 18 lis 2019, 13:44
autor: konrad329
Wegemantm ja mam w ten sposób połączone kega z kolumną i spisuję się bardzo dobrze jedyny minus to taki że na mufie od kega nie ma tego rowka i uszczelka się trochę rusza przy składaniu ale to nie problem.

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 18 lis 2019, 14:01
autor: radius
wegemantm pisze:Zamiast wkręcać fitting do rury 51 dospawałbym tri clamp 51 i wtedy chciałbym to połączyć z mufą. Da się tak?
Da się :ok:
wegemantm pisze:Nie wiem jaka jest średnica talerzyka od tri clampa 51.
tri clamp.jpg

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

: poniedziałek, 18 lis 2019, 16:29
autor: wegemantm
Lux. Podziękował, o to mi chodziło.