Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
4500
Posty: 4882
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 12:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Załączniki
Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: lesgo58 » sobota, 13 lip 2013, 11:05

Od jakiegoś czasu obserwuję ewolucję systemu VM (vapour management). W związku z tym, iż całość jest rozrzucona po różnych tematach - postanowiłem zebrać wszystko do kupy i opisać ten system podpierając się też swoimi ( i nie tylko) doświadczeniami czy też obserwacjami.
Jak ogólnie wiadomo system ten krąży po świecie już od 2006 roku. Aż dotarł do nas jakieś 3 lata temu. Propagatorem był kol. Swerige vel Jarosław.
W oryginalnym założeniu ujście dla tego systemu umieszczono w głowicy - zwyczajowo na przeciwko ujścia LM (liquid management). Jaka idea przyświecała temu faktowi - nie umiem określić. W każdym bądź razie powstał system, który od samego początku został okrzyknięty "cudownym". Niestety po jakimś czasie hurraoptymizm opadł.
Chcąc dowiedzieć się co było przyczyną tego stanu rzeczy postanowiłem wykonać szereg doświadczeń i eksperymentów. Zresztą nie tylko ja. Z tego co mi wiadomo wykonywał takie doświadczenia też kol. Akas.
Do jakich wniosków doszliśmy?
Ano destylat otrzymany ujściem VM niewiele się różni (jeśli w ogóle!) od tego otrzymanego systemem LM. Główną tego przyczyną jest miejsce zamontowania VM. Czyli w głowicy. Miejsce to jest przestrzenią w której spotykają się opary unoszące się z kotła do góry ze schłodzonym płynem w postaci refluksu.
Jaki jest minus tego faktu?
Ano to, że lekkie przedgonowe frakcje krążą w głowicy przez bardzo długi czas. Skutecznie zanieczyszczając odbierany destylat. Przyczyną tego faktu jest to, iż po stabilizacji kolumny i odebraniu wyliczonej hipotetycznej ilości przedgonów, gdy przechodzimy do serca, to ciągle na początku wyczuwamy nikłe ale wciąż przedgonowe aromaty, które są wypłukiwane z ciągle zanieczyszczonej chłodnicy. Aby chłodnica się dobrze wyczyściła potrzebuje czystych oparów unoszonych się ciągle ze zbiornika do góry. Tak więc tracimy nawet i 500 ml dodatkowego serca aby pozbyć się tych aromatów.
Fakt zanieczyszczonego destylatu dotyczy tak ujścia LM jak i VM. Nie istnieje taka opcja, którą wielu podnosiło, że w głowicy następuje podział par na dobre i złe. Te dobre w/g ich teorii miały uchodzić ujściem VM, a te złe miały unosić się do góry omijając interesujące nas ujście. Stąd powstał mit systemu VM jako remedium na wszelkie bolączki systemu LM. Totalna bzdura. Obydwa systemy dają ten sam jakościowo destylat. Z tym, że używając jako główny system VM i tak musieliśmy zaprzęgać do odbioru przedgonów dodatkowo system LM. Tym sposobem montując system VM w głowicy nic nie zyskiwaliśmy, wręcz przeciwnie - trzeba było wydać dodatkowe pieniądze nie otrzymując nic w zamian poza dodatkowym gadżetem.
Dlatego wspomniany już kolega Akas wymyślił inną wersję ujścia VM. Wersję obniżoną.
Jaka idea przyświecała temu faktowi? Porównując próbki otrzymane przy pomocy obydwu systemów wpadł na pomysł obniżenia ujścia VM ( w późniejszym czasie nawet LM) wytwarzając dodatkowy bufor magazynujący frakcje lekkie, który to skutecznie izolował je od obniżonego ujścia VM.
Bufor ten powstał na odcinku od ujścia VM do głowicy. W zależności od wypełnienia i wielkości kolumny - może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.
Co nam daje ten bufor?
Muszę cofnąć się do idei odbioru destylatu systemem LM. Po stabilizacji kolumny i odebraniu przedgonów wielu z nas kombinowało na różne sposoby aby móc wyeliminować z początku serca ( bądź późnego pogonu - zależy jak na to spojrzeć) ten dodatkowy feler w postaci obcych aromatów wskazujących ciągle na obecność śladowych ilości przedgonów. Są tacy co odbierają dodatkowe ilości destylatu ( nawet i 0,5 litra) i go izolują od serca, są inni co dodatkowo po odbiorze przedgonów dodatkowo stabilizują kolumnę i jednym rzutem opróżniają jeziorko, są też tacy co przerywają pracę kolumny i płuczą chłodnice wymywając śladowe ilości przedgonów zgromadzone na wężownicy czy ściankach chłodnicy.
I właśnie w zabrudzeniu chłodnicy i konieczności jej umycia upatrywałbym tę niedogodność i stratę jakiejś tam początkowej ilości serca celem umycia rzeczonej chłodnicy.
Do głosu więc dochodzi wymieniony wcześniej bufor, dzięki któremu izolujemy się od tych ciągle zanieczyszczonych oparów - tym samym mając możliwość przejścia od razu po odbiorze przedgonu do odbioru czystego serca.
Zadaniem buforu jest akumulowanie resztek frakcji lekkich, które nie mieszczą się w jeziorku. Jeziorko oczywiście opróżniamy w sposób kropelkowy ujściem LM równolegle do odbioru serca obniżonym ujściem VM (bądź jego wersją LM). Tak więc mając obydwa systemy wykorzystujemy je równolegle i z korzyścią dla otrzymanego destylatu.
Ktoś w tym momencie może powiedzieć- ale przecież możemy taki myk zrobić mając ujście LM i VM umieszczone na przeciwko siebie w głowicy. jest to błędne rozumowanie.
Winę ponosi refluks. Powracając na wypełnienie w postaci płynu bardzo szybko zamienia się w opary i ponownie unosi się go góry. Jak już wspomniałem refluks ten zanieczyszczony jest przez resztki frakcji lekkich osadzonych w chłodnicy. Tak więc opary powracające z wypełnienia do głowicy są w dalszym ciągu składające się z czystego alkoholu i frakcji lekkich. I to właśnie jeszcze przez jakiś czas już po odbiorze przedgonów ciągle odbieramy czy to ujściem LM czy VM. I to właśnie z tego faktu wynikają nasze straty w sercu.
Z kolei obniżając ujście VM izolujemy go od refluksu i zanieczyszczonych oparów, które - powtórzę - krążą między chłodnicą, jeziorkiem a górną częścią wypełnienia. A w tym czasie odbieramy już czyściutkie serce. Jednocześnie - już kropelkowo - odbieramy ujściem LM resztki przedgonów. Ci co mają bardzo dokładne termometry z rozdzielczością 0,01*C są w stanie prześledzić ten etap destylacji w sposób "naoczny".
Ot i cała idea tego pomysłu.
Wnioski:
- odbiór boczny wpływa korzystnie na jakość odebranego destylatu,
- wpływa na zwiększenie ilości odebranego serca ( ja serce zaczynam odbierać już gdy mam odebrane "dopiero" 100ml przedgonów)
- mniejsza ilość przedgonów oraz doatkowo odbierana w tzw. międzyczasie bez straty czasu podstawowego wpływającego na długość całego procesu destylacyjnego,
- boczne ujście umiejscowione w kolumnie wpływa korzystnie na działanie systemu VM. W kolumnie jest większe ciśnienie niż w głowicy. Przez co destylat wylatuje "chętniej". A samo ujście wystarczy, że ma zaledwie 1/2 cala. W moim przypadku mam takie ujście i mimo to muszę go przymykać go nawet do połowy przy normalnej pracy.
- bufor wytworzony nad ujściem VM spełnia zadanie izolatora i akumulatora. W pierwszym przypadku izoluje niechciane frakcje od ujścia VM, a w drugim magazynuje je aż do momentu odebrania ich definitywnie ujściem LM.
Zalecenia do prawidłowego działania unowocześnionego systemu VM:
- b. dobrze ocieplona kolumna, zbiornik i głowica. Ja mam trzy warstwy otuliny do rur hydraulicznych. Ale myślę, że wystarczą dwie,
- porządne zalanie kolumny. W przypadku nowych sprężynek nawet 2-3 krotne. Gdy ktoś posiada już sprężynki po "przejściach" bądź specjalnie trawione to wystarczy jeden raz,
- dokładna i dosyć długa stabilizacja kolumny. Ja stabilizuję zwyczajowo 60 minut. Im dłużej tym dokładniej następuje wygotowanie i rozfrakcjonowanie oparów unoszących się ze zbiornika.
- jak najniższe umiejscowienie termometru w kolumnie. Ja ma na 10 półce. Utrzymanie stałej temp. w tym miejscu gwarantuje nam pełną rozdzielczość kolumny w całym procesie i jednocześnie pozwala nam znacząco opóźnić odbiór a tym samym zmniejszyć ilość pogonów.
Podsumowując:
Obniżony odbiór boczny VM bądź alternatywnie LM powoduje otrzymanie większej ilości serca już w czasie jednokrotnej rektyfikacji. Serce jest neutralnie czyste ( wręcz sterylne - patrz wykresy chromatografów krążące po forum). Ilość przedgonów spada znacząco. W moim przypadku ze 100l nastawu i 2,5- krotnym gotowaniu ( w tym czasie odbieram trzykrotnie przedgon) mam ich zaledwie ok. 300ml.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2013, 09:21 przez lesgo58, łącznie zmieniany 7 razy.


koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Załączniki
Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: szfagir » sobota, 13 lip 2013, 14:17

Bardzo fachowo wszystko opisałeś:smile:

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: Marcin.U » sobota, 13 lip 2013, 17:25

Dodaj może jakiś prosty rysunek przedstawiający co jak i gdzie. Średnio rozumiem gdzie dokładnie ma być bufor i poziomy sprężynek pod VM i pod głowicą.

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: Emiel Regis » sobota, 13 lip 2013, 18:17

Tłumacząc w prosty sposób; jeśli masz np. 140cm wypełnienia w kolumnie to obniżony odbiór możesz dać na wys. np. 120cm.
W ten sposób masz nad nim jeszcze 20cm wypełnienia.
Oprócz tego miejsca na wys. 120cm gdzie powinna być pusta przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ par do VM, wszystko inne jest jak w klasycznej wersji.

Lesgo58
Niby wszystko proste i znane, ale jednak takie kompendium wiedzy na dany temat w jednym miejscu znacznie ułatwi poszukiwania tym, którzy jeszcze do tej wiedzy nie dotarli.
:klaszcze:

Ps. Panowie i Panie- używać przycisku Dzięki! :D
Kolega lesgo58 zrobił kawał dobrej roboty
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Awatar użytkownika

radius
6000
Posty: 6372
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 15:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: radius » niedziela, 14 lip 2013, 07:51

@ lesgo58, bardzo dobra robota :ok:
Ja uściślę jeszcze jedną kwestię;
lesgo58 pisze:Bufor te powstał na odcinku od ujścia VM do głowicy. W zależności od wypełnienia i wielkości kolumny - może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.

Testy kol. Akasa wykazały, że wystarczająca wysokość bufora to ok. 4-5 półek teoretycznych, więc przy dobrym wypełnieniu (sprężynki) wystarczy ok. 15-20 cm. Tracimy w ten sposób te kilka półek przy pracy kolumny z pełną rozdzielczością, ale zyskujemy na jakości odbieranego destylatu. Ponadto, strata tych kilku półek nie ma żadnego znaczenia przy wysokim zasypie - min. 120 cm.
Przy wypełnieniu zmywakowym oczywiście bufor będzie większy - ok. 30 cm a i całego wypełnienia powinno być więcej. Myślę, że 150 cm to realna wysokość przy pracy z obniżonym odbiorem.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
4500
Posty: 4882
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 12:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Załączniki
Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: lesgo58 » niedziela, 14 lip 2013, 08:22

szfagir pisze:Bardzo fachowo wszystko opisałeś :smile:

Ty chyba jesteś jedyny, które mnie jeszcze rozumie. Bo czasami to sam siebie nie bardzo... :mrgreen:

@Emiel Regis
Oprócz tego miejsca na wysokości 120cm gdzie powinna być pusta przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ par do VM, wszystko inne jest jak w klasycznej wersji.

Jeśli dobrze zrozumiałem to zalecasz na wys, ujścia VM zostawić wolne miejsce.
Powiedziałbym raczej, że nie. Ma być normalnie wypełniona rura bez pustych przestrzeni. Właśnie przez to, że jest w normalny sposób wypełniona występujące w czasie pracy kolumny zwiększone ciśnienie powoduje wręcz wypychanie par na zewnątrz.
Pomijam oczywiście możliwość montażu w tym miejscu półki odbiorczej, która pozwoli nam odbierać destylat systemem LM alternatywnie do systemu VM. Ale o tym napiszę wieczorem.

Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: Marcin.U » niedziela, 14 lip 2013, 09:42

I wszystko jasne. Początkowo czytając bufor zrozumiełem, że chodzi właśnie o wolną przestrzeń jak w przypadku pierścieni centrujących. Jeśli nie ma podziału wypełnienia przy VM to czy sprężynki nie przesypują się przez zawór i dalej chłodnicę?

Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
4500
Posty: 4882
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 12:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: lesgo58 » niedziela, 14 lip 2013, 09:52

Nie bo wystarczy wcisnąć kawałek zmywaka w otwór. Ja mam półmufkę i właśnie tam mam ten kawałek zmywaka włożony.

Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
4500
Posty: 4882
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 12:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: lesgo58 » niedziela, 14 lip 2013, 19:01

Ciąg dalszy historii obniżonego odbioru.
Alternatywą dla obniżonego odbioru systemem VM może być odbiór systemem LM. Polega on na tym, że w tym samym miejscu zamiast półmufy 1/2 cala dla ujścia VM wspawujemy zaworek precyzyjny dla regulacji odbioru płynu z półki dzieląco-odbiorczej wspawanej, bądź "wpuszczonej" do rury i umiejscowionej dokładnie na wysokości ujścia w taki sposób aby z półki odbierać bezpośrednio płyn. Obowiązuje taka sama zasada jak w głowicy. Półka musi mieć taką konstrukcję aby na niej tworzyło się jeziorko.
Dodatkową zaletą takiego sposobu odbioru destylatu jest jego dodatkowe "oczyszczenie" poprzez ogrzanie płynu gromadzącego się na półce poprzez gorętsze opary i tym samym dodatkowe odparowanie pozostałości niechcianych frakcji. Półka ta jest dosyć skomplikowana w budowie i wymaga zachowania odpowiednich wymiarów i precyzji w "budowie". Jest więc raczej dodatkowym gadżetem dla prawdziwych purystów. i pokazują ją raczej jako ciekawostkę. Co nie znaczy, że dla chcącego nie ma nic trudnego. I na pewno znajdą się tacy co będą chcieli spróbować tego rozwiązania.
Nie mam obecnie oryginalnego zdjęcia półki o której piszę, ale jest taka sama jak te prezentowane na zdjęciach. Z tą różnicą, że otwór refluksowy jest umiejscowiony 4mm nad półką. W ten sposób tworzy się jeziorko.
Te prezentowane na zdjęciach używam jako "pierścieni centrujących". Posiadam ich 4.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lip 2013, 11:40 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

gary1966
400
Posty: 427
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 20:18
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: gary1966 » poniedziałek, 15 lip 2013, 10:20

Witam,
oto dwie ciekawostki na w/w temat
Lepiej zamiast VM zrób obniżony odbiór LM (daje lepszy destylat). Wymaga zrobienia półki buforującej

Tak twierdzi autor rozwiązania, o którym pisze kolega lesgo58.
Druga ciekawostka to "powiększone jeziorko" do Obniżonego LMa
Powiększone jeziorko ma rację bytu tylko przy obniżonym odbiorze bocznym, upraszcza odbiór przedgonów. Po prostu magazynuje i zagęszcza je. Można nawet wcale ich nie odbierać.

Powyższe z korespondencji, mojej z akasem autorem rozwiązania obniżonego bocznego odbioru z dnia 10.04.2013.
Może niedługo stanę się posiadaczem nowej głowicy puszkowej z omawianymi rozwiązaniami, mam nadzieję że będzie to "milowy krok" w mojej Przygodzie z Destylacją.

Ciekawe tematy jak na sezon ogórkowy :piwo: .
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5344
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 11:55
Kontakt:
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: Zygmunt » poniedziałek, 15 lip 2013, 12:52

Jeszcze inną wersją, forsowaną swego czasu "zagramanicą" jest kolumna VM z głowicą młota Thora- odbiór przedgonu odbywa się od pewnego momentu ciągle, podczas gdy gon główny odbieramy z VMa ok. 40cm niżej. Jezioro (bo potrafi mieć i 300ml) kumuluje sobie frakcje lekkie. Wadą tej kolumny jest brak systemu LM - aczkolwiek można ją tak przerobić, żeby ów system był (RLM). Dużym plusem jest wybitnie niska głowica, zwykle wysokość jej równa jest przekrojowi kolumny.

EDIT:
Thor z LM i OVM: https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolumny-rektyfikacyjne/48-kolumna-thor-elite-lmovm-.html

www.destylatorymiedziane.pl


"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
4500
Posty: 4882
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 12:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 15 lip 2013, 13:11

Zygmunt pisze: Jezioro (bo potrafi mieć i 300ml) kumuluje sobie frakcje lekkie.

Zwróciłeś uwagę na jedną korzystną dla systemów, które opisywałem rzecz - pozytywny wpływ większego jeziorka w głowicy. :klaszcze:


michal278
1550
Posty: 1568
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Kontakt:
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: michal278 » czwartek, 18 lip 2013, 23:13

małe pytanie. Gdzie wstawić port termometru przy obniżonym VM? np kolumna ma 150cm wysokości, vm to 3/4 cala 20 cm od góry.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: Emiel Regis » czwartek, 18 lip 2013, 23:19

@michal278
Wypadałoby przed zadaniem pytania choć rzucić okiem na temat... :idea: :!:

radius pisze:Testy kol. Akasa wykazały, że wystarczająca wysokość bufora to ok. 4-5 półek teoretycznych, więc przy dobrym wypełnieniu (sprężynki) wystarczy ok. 15-20 cm. Tracimy w ten sposób te kilka półek przy pracy kolumny z pełną rozdzielczością, ale zyskujemy na jakości odbieranego destylatu. Ponadto, strata tych kilku półek nie ma żadnego znaczenia przy wysokim zasypie - min. 120 cm.
Przy wypełnieniu zmywakowym oczywiście bufor będzie większy - ok. 30 cm a i całego wypełnienia powinno być więcej. Myślę, że 150 cm to realna wysokość przy pracy z obniżonym odbiorem.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM


michal278
1550
Posty: 1568
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Kontakt:
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: michal278 » wtorek, 23 lip 2013, 06:36

do kol. Emiel. W cytowanym przez ciebie cytacie, brak informacji o porcie termometru. Pytam się bo w zasadzie tam gdzie chciałbym wstawić VM mam teraz port termometru. Czy port termometru przy obniżonym VM wstawić nad czy pod wyjście par? Gdzieś czytałem że powinien być jak najniżej, ale czy będzie wskazywać dokładnie temp. procesu?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Awatar użytkownika

radius
6000
Posty: 6372
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 15:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: radius » wtorek, 23 lip 2013, 07:10

michal278 pisze:Czy port termometru przy obniżonym VM wstawić nad czy pod wyjście par?

Zrób go z 10 cm poniżej ujścia VM.
michal278 pisze:Gdzieś czytałem że powinien być jak najniżej,

W granicach rozsądku. Przy obecnym stanie wiedzy o pracy kolumny, normą są co najmniej dwa termometry.
Jeden umieszczony na wysokości 8-10 półki (ok. 30-40 cm w zależności od rodzaju wypełnienia) i drugi 25-30 cm poniżej górnej granicy wypełnienia. Trzeci - w głowicy - też się przydaje przy odbiorze przedgonów :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT


michal278
1550
Posty: 1568
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Kontakt:
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: michal278 » wtorek, 23 lip 2013, 11:12

do kol. Radius. Dziękuje za podzielenie się fachową wiedzą. Na ciebie można zawsze liczyć.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: Emiel Regis » wtorek, 23 lip 2013, 17:56

michal278 pisze:do kol. Emiel. W cytowanym przez ciebie cytacie, brak informacji o porcie termometru.

Masz rację, mój błąd. Źle zrozumiałem Twoje pytanie, zdarza się niestety.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM


zebas
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 19 sty 2013, 23:21
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: zebas » wtorek, 23 lip 2013, 22:10

@ lesgo58

Czy w VM używasz systemu E-ARC?

Mógłbyś podać przybliżone (+/-10cm) wymiary swojej kolumny: jaka długość części z miedzią, długość do VM i ile jest wypełnienia nad VM.

Dzięki i pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
4500
Posty: 4882
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 12:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Załączniki
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Postautor: lesgo58 » środa, 24 lip 2013, 06:30

@zebas
Kolumna moja ma 2,5 m. Wszystko wypełnione KO. Do pierwszego odpędu stosuję dodatkowo część kolumny 30 cm wypełniona miedzią, którą to odpinam jako już niepotrzebną ( przy okazji oszczędzam miedż)do następnych gotowań surówki.
Ujście VM mam 40 cm poniżej głowicy.
Wypełnienia nad VM jest 40 cm. ( można obejrzeć na zdjęciu w pierwszym poście)
Mam wymiary tak ekstremalne ponieważ mogę sobie na to pozwolić z racji dobrych warunków lokalowych.
Jednak jeśli uda Ci się zrobić ujście VM "zaledwie" 20 cm pod głowicą ( z racji krótkiej kolumny) - to już będzie OK. W tych 20 cm można wliczyć wziernik - który też można całkowicie wypełnić sprężynkami ( nie musi być wcale pusty).
@michał278
Co do umieszczenia termometru obok ujścia VM to nie jest on aż tak bardzo niezbędny w tym miejscu. Możesz po prostu zamienić port z ujściem VM. Bo termometr w tym miejscu to raczej przydaje się tylko do kontroli odbioru pogonów. Najważniejszy jest ten u dołu kolumny. I musisz przy obniżonym VM'ie tak wstawić nowy port ( no chyba, że już masz). Jeśli tu termometr "stoi" w miejscu to destylacja przebiega prawidłowo.


Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości