Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
jarzi
30
Załączniki
Przystawka refluxowa do pot stilla

Postautor: jarzi » poniedziałek, 1 kwie 2019, 19:12

Witam!
Mam zamiar rozbudować pot still.
Na pierwszy rzut chce dołożyć przystawkę refluxowa (następny będzie aromatyzator, a w zimę może zbuduje kolumnę rektyfikacyjna).
Pytanie czy przystawkę robić na zasadzie płaszcza wodnego czy lepiej zrobić spirale wewnątrz rury? Wydaje mi się, że spirala będzie miała większa zdolność chłodzenia, ale może być przerost formy nad treścią. Dlatego też proszę was o poradę. Wysokość przystawki planuje 16cm.

Sprzęt:
Zbiornik 30l, grzałka 2kw z reglem, miedziany pot still od Zygmunta 54mm z kołnierzami do rozbudowy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 kwie 2019, 19:42 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

.Gacek
950
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki
Re: Przystawka refluxowa do pot stilla

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 1 kwie 2019, 19:41

Spirala tańsza, efekt ten sam co płaszcz (minimalne różnice ). Problemem/kompilacją jest zrobienie dwóch otworów na odejścia rurek.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
jarzi
30
Załączniki

Postautor: jarzi » poniedziałek, 1 kwie 2019, 20:00

Dla mnie akurat taniej by wyszło zrobić "rura w rurze" czyli płaszcz (mam materiał za free). Ważniejsze dla mnie jest co będzie lepsze.
Jeżeli spirala to jaką rurkę wywinąć? Fi 8mm?

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 1 kwie 2019, 20:34

Jeżeli masz materiał tzn rurę na płaszcz oraz redukcje mufowe to super, jesteś w domu ☺ Jeżeli masz tylko rurę na płaszcz to zostaje Ci albo przetoczenie rury aby końcówki płaszcza nachodziły na deflegmator albo redukcje gumowe od kanalizy lub na koniec zdobić samemu z rurki miedzianej krążki, które można wlutować pomiędzy rurę deflegmatora i płaszcza... Tak czy inaczej uwierz mi że gra jest warta zachodu ☺
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
jarzi
30
Załączniki

Postautor: jarzi » poniedziałek, 1 kwie 2019, 20:49

Planuję zrobić tak:
Blacha miedziana 2mm wycięta w kołnierz (mam kołnierze w pot stillu. Do kołnierza przylutowana rura wewnętrzna o średnicy 54mm następnie rura zewnętrzna 63 mm i na to górny kołnierz. Oczywiście jeszcze rurki in/out do wody.
Wysokość 15cm. Czy zrobić wyższy?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 kwie 2019, 21:00 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 1 kwie 2019, 21:13

Plan masz dobry, wysokość płaszcza według mnie też odpowiednia, ale kołnierze masz mosiężne a nie miedziane. Przynajmniej ja tak miałem. Pamiętaj, że miedź mimo wszystko jest miękka i po pewnym czasie będzie się odkształcać.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
jarzi
30
Załączniki

Postautor: jarzi » poniedziałek, 1 kwie 2019, 22:41

Materiał na kołnierze muszę kupić, więc może faktycznie mosiężne wezmę.
Tak się jeszcze zastanawiam czy średnica wewnętrzna refluxu powinna być taka jak średnica deflegmatora, czy zrobić mniejsza średnicę?

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » wtorek, 2 kwie 2019, 06:10

Ja mam potstilla fi 42mm o wysokości 90 cm zakończonego mufą. Na mufę zakładam głowicę, która ma spiralę z 10 zwoi chyba fi 8. Spirala nigdzie nie dotyka głowicy, jest przerwa około 3-5 mm.
Takie rozwiązanie jest proste ale tak paskudnie ponawiercałem otwory na odejścia rurek, że musiałem je przykryć kawałkiem blaszki. Co do ilości zwoi to teraz po czasie wiem że jest ich zbyt dużo. Potrafią skroplić wszystkie pary i regulować refluks trzeba bardzo delikatnie przez zaworek precyzyjny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
2
Załączniki

Postautor: bartek71 » środa, 2 paź 2019, 21:18

Czyli co, lepiej rura w rurę na dł 15 cm niż spirala wewnątrz?
Ostatnio zmieniony środa, 2 paź 2019, 22:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 3 paź 2019, 06:15

Może być spirala, ale nie z tak dużą ilością zwoi. 5 w zupełności wystarczy :ok: i bedzie taniej niż płaszcz.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
2
Załączniki

Postautor: bartek71 » czwartek, 3 paź 2019, 07:37

Nie poradzę sobie technicznie z wykonaniem takiej spirali a tym bardziej po włożeniu jej do rury wyprowadzić końcówki... Spróbuję na początek "rura w rurę" 12-15 cm ,chodzi mi po głowie taki mini shutgun - 10cm rury 42 a wniej 4-5 szt rurek 12mm-mam trochę takich kawałków 12mm
To tak na początek,do zabawy :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 paź 2019, 08:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Destylatory pot-still”