Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Wst臋pna obr贸bka zacier贸w i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kocio艂kowych.

Autor tematu
Daro74
10

Post autor: Daro74 »

Witajcie 馃檵 Generalnie to nie wiedzia艂em jak z wami zacz膮膰 rozmow臋 ...bo tutaj jest sama 艣mietanka " psotnik贸w" 馃ぃ

Przyznaj臋, 偶e o艣wieci艂o mnie dopiero jak bardzo dowali艂em z wyborem destylatora, jak zrobi艂em pierwsz膮 "dobro膰".
Kupi艂em na alle... gotowca pot stilla " zimne palce" wiem.... nie opierdala... mnie 馃檮

Wiem, 偶e takich post贸w by艂o tutaj du偶o ale ja bardzo potrzebuj臋 waszej rady, gdy偶 nie wiem co teraz tym g贸w... Zrobi膰

Jak ja to m贸wi臋 "dobro膰" 馃榿 艣mierdzi okropnie rozpuszczalnikiem i dro偶d偶ami. Pr贸bowa艂em ju偶 r贸偶nych konfiguracji i ustawie艅 pot stilla i nic nie dzia艂a. Kolumn臋 mam wype艂nion膮 na przemian, k艂臋bami drutu miedzianego, czy艣cikami miedzianymi i nierdzewnymi.

Wczoraj zasypa艂em wyr贸b p艂atkami d臋bowymi i dola艂em esencji miodowej, to jest troch臋 zjadliwe...no ale ja czuje ten od贸r馃し Innym smakuje, mo偶e dlatego, 偶e za darmo 馃ぃ馃ぃ馃ぃ

Robi臋 oczywi艣cie cukr贸wk臋 w baniaku 40 l. 6 kg. Cukru i paczka turbo dro偶d偶y.

Czyta艂em, 偶e proponujecie wyci臋cie odstojnik贸w !? Macie jeszcze jakie艣 propozycje, poza sprzedaniem tego szajsu ? Pozdro馃檵
Nie masz wymaganych uprawnie艅, aby zobaczy膰 pliki za艂膮czone do tego posta.
Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 17:10 przez Daro74, 艂膮cznie zmieniany 3 razy.
promocja
Awatar u偶ytkownika

stuf
250
Podzi臋kowa艂: 11 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 11 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

Mnie po Twojej wypowiedzi ciekawi tylko jak sterujesz moc膮 grza艂ki... ?

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Autor tematu
Daro74
10

Cze艣膰. S膮 dwie grza艂ki, jedna ma 1500W a druga 2000W Podczas nagrzewania w艂膮czone s膮 obie. Gdy temperatura na szczycie kolumny wzro艣nie do oko艂o 77 stopni, to wy艂膮czam s膮 s艂absz膮 grza艂k臋. Takie by艂o zalecenie producenta.
Awatar u偶ytkownika

gbksiazczak
20
Kr贸tko o sobie: Grze艣 ze wsi mazowieckiej
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunk贸w

Post autor: gbksiazczak »

Mam podobny "sprz臋cior" sprzed wielu lat tyle, 偶e grzej臋 gazem. Wbrew wszystkim krytycznym opiniom o takiej "przedpotopowej technologii", otrzymuj臋 destylat 85% na pocz膮tku z tendencj膮 spadkow膮 bez przykrych aromat贸w. Pr贸bowa艂em tutaj, z mizernym skutkiem, uzyska膰 rzeczowe kryteria na oddzielanie przedgonu. Za kt贸rym艣 razem, po znacznym "艣ciszeniu gazu", uda艂o mi si臋 uzyska膰 ok 50 ml destylatu z wyra藕n膮 nut膮 acetonu. Nie mam bardzo opomiarowanego sprz臋tu: termopara w zacierze i cyfrowy nad "zimnymi palcami". Nie jestem w stanie rozpozna膰/uzyska膰 "zalania" i "stabilizacji". Gdy ca艂a kolumna i jest gor膮ca (przez dotyk) i zaczyna kapa膰, maksymalnie zmniejszam grzanie (p艂omie艅 na granicy ga艣ni臋cia) i pr贸buj臋 co 10-20 ml czy destylat nadaje si臋 ju偶 do spo偶ycia. Z grza艂kami, ber regulatora mo偶e by膰 trudniej uzyska膰 takie minimalne grzanie.
Awatar u偶ytkownika

Doody
3500
Kr贸tko o sobie: Degustator z powo艂ania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podzi臋kowa艂: 282 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 450 razy

Post autor: Doody »

Witaj :ok:
Niestety poza sprzeda偶膮 tego szajsu nie ma nic do zaoferowania...
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
2000
Podzi臋kowa艂: 627 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 581 razy

Post autor: Szlumf »

Je偶eli masz zapas wysoko艣ci w pomieszczeniu i zdolno艣ci manualne to proponuj臋 przerobienie sprz臋tu na rozs膮dn膮 kolumn臋 rektyfikacyjn膮. Musisz dokupi膰 troch臋 rzeczy i mie膰 podstawowe narz臋dzia + szlifierka k膮towa, wiertarka.
Tak na szybko to mo偶esz spr贸bowa膰 opanowa膰 to co masz. Wpisz w wyszukiwark臋 "zimne palce" i poczytaj. Wiem, 偶e jest tego du偶o ale zwr贸膰 uwag臋 na posty koleg贸w G贸ral Bagienny, Aronia i Grooby.
Awatar u偶ytkownika

stuf
250

Doody pisze:Witaj :ok:
Nie jestem specem ale w mojej opinii ten sprz臋t nadaje si臋 tylko i wy艂膮cznie do odpedu "sur贸wki" czyli przedgon, serce, pogon... St膮d smr贸d destylatu.

Musisz poczyta膰 o podstawach bo nie ma sensu by艣my ci pisali to samo po raz X.

Mi艂ej lektury i nie zra偶aj si臋 Obrazek

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

HeniekStarr
550
Podzi臋kowa艂: 176 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 116 razy

Post autor: HeniekStarr »

Autor tematu
Daro74
10

stuf pisze: pi膮tek, 8 gru 2023, 12:09
Doody pisze:Witaj :ok:
Nie jestem specem ale w mojej opinii ten sprz臋t nadaje si臋 tylko i wy艂膮cznie do odpedu "sur贸wki" czyli przedgon, serce, pogon... St膮d smr贸d destylatu.

Musisz poczyta膰 o podstawach bo nie ma sensu by艣my ci pisali to samo po raz X.

Mi艂ej lektury i nie zra偶aj si臋 Obrazek

Nabazgrane w Tapatalk.
Trudno nie zra偶a膰 si臋 jak na samym pocz膮tku waln膮艂em babola i kupi艂em ten syf...Dzi臋ki brachu 馃榿馃憤
Awatar u偶ytkownika

stuf
250

Ja 15 lat temu zrobi艂em podobnie.. teraz s艂u偶y pewnie na maszynki do golenia

Nabazgrane w Tapatalk.

Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 12:34 przez stuf, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie.

Autor tematu
Daro74
10

@gbksiazczak

A mo偶e tu tkwi problem i zamiast od艂膮cza膰 s艂absz膮 grza艂k臋, to mo偶e od艂膮czy膰 mocniejsza 2000 W i jecha膰 na s艂abszej !? 馃

[mod: Nie cytuj ca艂ego posta, zamiast tego mo偶esz u偶y膰 wzmianki, np @nick]
Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 13:04 przez Qba, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.

Zbyszek T
200
Podzi臋kowa艂: 23 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 32 razy

Post autor: Zbyszek T »

Jako zadowolony u偶ytkownik bardzo zbli偶onego sprz臋tu (tylko ja mam wewn臋trzn膮 spiral臋 do refluxu tam gdzie Ty ZP 鈥 u偶ywam go ju偶 10+ lat)

Napisz臋 co musisz zrobi膰:

Wyeliminowa膰 odstojniki 鈥 to na pewno.

Rozdzieli膰 zasilanie zimnej wody na ch艂odzenie i ZP (osobno) oraz zamontowa膰 2 osobne zawory do regulacji przep艂ywu. Musisz podawa膰 zimn膮 wod臋 na oba uk艂ady i mie膰 mo偶liwo艣膰 regulacji przep艂ywu.
Niestety, aby m贸c oceni膰 ilo艣膰 wody, trzeba rozci膮膰 w臋偶e za ch艂odnicami i lu藕nym strumieniem skierowa膰 np. do lejka zbiorczego. Chodzi o to, 偶eby艣 widzia艂 ile wody dajesz. To b. wa偶ne.

Musisz tak偶e dba膰 o wype艂nienie 鈥 miedziane regenerowa膰 co ka偶de p臋dzenie, a nierdzewne my膰.

Przyda艂by si臋 te偶 regulator mocy, bo jednak ci膮g艂e grzanie 1500 W to troch臋 za du偶o, szczeg贸lnie na spirytus. Np.: https://allegro.pl/oferta/regulator-obr ... 3668479780

Generalnie, ja mam tak膮 zasad臋, 偶e pierwsze 10% urobku to przedgon i go odbieram osobno (np. jak mam w kotle materia艂 na 5l spirytusu to 0,5 odbieram osobno do powt贸rnego przerobu).
A pogon na w臋ch.

Mo偶esz na tym sprz臋cie zrobi膰 ca艂kiem dobry spirytus.

Ale generalne to jest sprz臋t do produkcji smak贸wek, czy to owocowych czy whisky 鈥 gdzie niezbyt efektywny Reflux jest zalet膮 a nie wad膮.
Awatar u偶ytkownika

rozrywek
4500
Kr贸tko o sobie: lubi臋 cos sposoci膰, a potem to wypi膰( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Podzi臋kowa艂: 556 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 842 razy

Post autor: rozrywek »

Tak.
Zgadza si臋.
Delikatny refluks jest wskazany.
To racja.
Przy tych rodzajach trunk贸w tak.
Przy innych. Typu cukr贸wka to 0,5 l to zdecydowanie za ma艂o jak na przedgon.
I jeszcze co艣.
Pogon mo偶na przerabia膰 ponownie. Przedgonu nie.
To si臋 wylewa w kibelek.
Przedgon jest be.

[mod: Nie pisz ka偶dego zdania w nowym wierszu.]
Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 15:15 przez Qba, 艂膮cznie zmieniany 2 razy.
p臋dz臋 bo nigdzie mi si臋 nie 艣pieszy............
Awatar u偶ytkownika

gbksiazczak
20
Kr贸tko o sobie: Grze艣 ze wsi mazowieckiej

Post autor: gbksiazczak »

Daro74 pisze: pi膮tek, 8 gru 2023, 12:39 @gbksiazczak

A mo偶e tu tkwi problem i zamiast od艂膮cza膰 s艂absz膮 grza艂k臋, to mo偶e od艂膮czy膰 mocniejsza 2000 W i jecha膰 na s艂abszej !? 馃

Ja u siebie zmniejszam grzanie o 80-90%. Gdy ju偶 odbior臋 przedgon, to delikatnie zwi臋kszam grzanie. Uwa偶am, 偶e du偶o te偶 zale偶y od tego co masz w garnku. Je艣li gotujesz 艣mierdz膮ce byle co, to nie otrzymasz bezwonnego spirytusu.
Awatar u偶ytkownika

rozrywek
4500
Kr贸tko o sobie: lubi臋 cos sposoci膰, a potem to wypi膰( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Podzi臋kowa艂: 556 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 842 razy

Post autor: rozrywek »

Daro74 pisze: czwartek, 7 gru 2023, 21:56

Robi臋 oczywi艣cie cukr贸wk臋 w baniaku 40 l. 6 kg. Cukru i paczka turbo dro偶d偶y.

Czyta艂em, 偶e proponujecie wyci臋cie odstojnik贸w !? Macie jeszcze jakie艣 propozycje, poza sprzedaniem tego szajsu ? Pozdro馃檵
Ze zdech艂ej kury nie zrobisz roso艂u.
Tak samo nie zrobisz destylatu z 艣mierdz膮cego nastawu.
Tak mamy propozycj臋:
Szajs sprzedasz komu艣. I kto艣 inny b臋dzie si臋 na tym m臋czy艂?
Wytnij, co masz wyci膮膰.
I wracaj do nastawu.
Bo z tego co czytam to niez艂y zajzajer zrobi艂e艣.
Do nastawu wracaj.
Zr贸b dobry nastaw. Nawet na T3 chocia偶by.
To te偶 turbo. Ale 艂agodne.
Na tym co masz, da si臋 pracowa膰.
Wyci膮膰 to co niepotrzebne.
I wr贸膰 do nastawu.
A moja rada: turbo to jedynie w Dieslu.
A nastaw na spokojnie.
Za tydzie艅. Za dwa.
Jedyny plus jaki widz臋. To 偶e da艂e艣 6kg cukru. A nie 9. To ju偶 jest co艣.

[mod: Nie pisz ka偶dego zdania w nowym wierszu.]
Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 15:17 przez Qba, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.
p臋dz臋 bo nigdzie mi si臋 nie 艣pieszy............

Autor tematu
Daro74
10

Dzi臋ki kolego. 馃榿馃檵

Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 15:15 przez Qba, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.
Awatar u偶ytkownika

stuf
250

Imo co by艣 nie kombinowa艂 to bez regulatora mocy nic nie zrobisz..
Wydaj臋 mi si臋 偶e 800 W powinno by膰 ok.
Wype艂nienie do wymiany..
Wszystko zale偶y co chcesz robi膰 ale na tym to raczej tylko owoc贸wki itp.

Nabazgrane w Tapatalk.

Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 15:16 przez Qba, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar u偶ytkownika

G贸ral bagienny
2500
Kr贸tko o sobie: Jestem fajnym cz艂owiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owoc贸wki
Podzi臋kowa艂: 128 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 540 razy

Post autor: G贸ral bagienny »

@Daro74 Ile razy gotujesz? Destylat ma kapa膰 lub lecie膰 cieniutk膮 jak ig艂a stru偶k膮.
Odbi贸r na gotowo to 1.2-1.5l na godz.
Przedgony odbieramy po kropelce czyli zaopatrz si臋 w regulator.
Serce do 55-50% zale偶y co komu smakuje :D
Pijalne to b臋dzie ale :dupa: nie b臋dzie urywa膰.
Ps. Odstojniki wytnij lub przynajmniej dobrze zaizoluj.
Ostatnio zmieniony pi膮tek, 8 gru 2023, 16:25 przez G贸ral bagienny, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
Daro74
10

Ok Panowie..
Wi臋c z tego co widz臋 jest nie du偶o a bardzo du偶o baboli w moim sprz臋cie....ja wybiela膰 si臋 te偶 nie mam zamiaru. Jeszcze sporo nauki przede mn膮, a 偶e nie lubi臋 odpuszcza膰 to przerobi臋 sprz臋t bo na razie kiepsko u mnie z kas膮 na inny nowy sprz臋t.
Z tego co powtarza si臋 w Waszych wypowiedziach to :

-Wyci膮膰 odstojniki lub zaizolowa膰
-Za艂o偶y膰 regulator napi臋cia

Z tym regulatorem to faktycznie jest prawda, bo dosy膰 Cz臋sto podnosi艂a mi si臋 temperatura, wi臋c odkr臋ca艂em zaw贸r aby dopu艣ci膰 wi臋cej wody ( nie mia艂em innej mo偶liwo艣ci stabilizacji)
Zawsze m贸wiono mi, 偶e odstojniki musz膮 by膰 bo one wy艂apuj膮 zanieczyszczenia i tym kierowa艂em si臋 podczas zakupu.
Zawsze gotuj臋 dwa razy cukr贸wk臋.

Czy to normalne, 偶e np. z 25 l. cukr贸wki wychodzi za pierwszym razem max 3 l. " dobroci" ?
Ostatnim razem, serca wysz艂o mi na pocz膮tku 90 % i tendencja by艂a spadkowa do 60 % i odci臋艂o mi kapanie. Pr贸bowa艂em z regulacj膮 przep艂ywu wody i nie mog艂em znowu wymusi膰 艂apania, kurw...lecia艂y straszne a wiedzia艂em, 偶e cukr贸wka dalej ma moc bo na termometrze na kegu by艂o ledwo 80 stopni. 馃 Ju偶 wiem czemu co niekt贸rzy uwa偶aj膮 zimne palce za skomplikowanej i ci臋偶kie do ustabilizowania.

pepe59
350
Podzi臋kowa艂: 1 raz
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 59 razy

Post autor: pepe59 »

Dobry muzyk to i na byle fujarce potrafi zagra膰 zadziwiaj膮ce rzeczy. Kwesti膮 jest poznanie mo偶liwo艣ci instrumentu i wprawa graj膮cego. Oczywi艣cie gitarowego efektu fuzz na takiej fujarce nie uzyskasz.
Awatar u偶ytkownika

aras.aras
100
Podzi臋kowa艂: 27 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 17 razy

Post autor: aras.aras »

Zaczn臋 od tego, 偶e to nie jest pot-still a kolumna CM w ods艂onie rodem z PRL-u ;) O ile rozumiem prac臋 na tego typu konstrukcji w wyniku odziedziczenia po kim艣 za free, to samo kupno odbieram, jako masochizm :hammer:
Je艣li nie my艣la艂e艣 o pr贸bie jej zwrotu lub sprzeda偶y to warto przemy艣le膰 przer贸bk臋. Zacznij od wyci臋cia tych "smrodownik贸w" i zamiany ch艂odnicy ZP na tak膮, o kt贸rej wspomnia艂 Zbyszek. Sam膮 kolumn臋 zasyp dobrym wype艂nieniem pryzmatycznym. Powodzonka :witam:

Pako23
250
Podzi臋kowa艂: 13 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 22 razy

Post autor: Pako23 »

Cze艣膰 , nie przejmuj si臋 tymi krytycznymi wypowiedziami pewnie os贸b teoretyk贸w . Z tego co mi wiadomo s膮 tu osoby kt贸re na takich sprz臋tach uzyskiwali bardzo dobrej jako艣ci towar, wi臋c zostaje Ci tylko praktyka . Niestety na forum ( jak to fajnie okre艣li艂 pewien u偶ytkownik ) kiedy艣 by艂o wi臋cej m膮drzejszych os贸b , teraz jest wi臋cej takich co co艣 wyczytali i my艣l膮 , 偶e wszystko wiedz膮 .
Fakt jest jeden na kolumnie rektyfikacyjnej du偶o pro艣ciej i wygodniej by Ci si臋 pracowa艂o , ale niestety musisz pom臋czy膰 si臋 na tym co masz , s gdy go ju偶 ogarniesz to b臋dziesz zadowolony .
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 10:36 przez Pako23, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Daro74
10

Ok. A jak bym ca艂膮 kolumn臋 z ZP ,z dostojnikami i ch艂odnic膮 sprzeda艂 i chcia艂bym zamontowa膰 co艣 lepszego...To co by艣cie Panowie polecili, i co pasowa艂o by do mojej kolumny 60 mm . Mam kryz臋 z 4 otworami ?

Bardzo Prosz臋 o konkretne rady, jak widzicie nie znam si臋 na tyle 偶eby sam wybra膰 !?

Autor tematu
Daro74
10

Pako23

Ju偶 wcze艣niej widzia艂em, 偶e co niekt贸rych ponosi fantazja U艂a艅ska i potrafi膮 dopierdolic po nogawkach, tylko dlatego, 偶e mo偶e maj膮 wi臋cej kasy i ich sta膰 na dro偶szy sprz臋t oraz maj膮 wi臋ksze do艣wiadczenie w "psoceniu"

Ja zapisa艂em si臋 na te forum aby zdoby膰 do艣wiadczenie potrzebne mi do zrobienie w miar臋 przyzwoitej " dobroci " Wiadomo, 偶e nikt za nikogo niczego nie zrobi i wszystko zale偶y odemnie i moich umiej臋tno艣ci, oczywi艣cie od sprz臋tu te偶
...czyli 50/50 馃榿

Oczywi艣cie ceni臋 sobie i Dzi臋kuj臋 艣licznie za rady wi臋kszo艣ci z Was i mam nadziej臋, 偶e wsp贸lnie dojdziemy do do jakiego艣 sensownego dla mnie wyboru 馃槒

Ps. Regulator napi臋cia kupiony 馃榿
Pozdrawiam 馃檵
Nie masz wymaganych uprawnie艅, aby zobaczy膰 pliki za艂膮czone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 13:46 przez Daro74, 艂膮cznie zmieniany 2 razy.

Pako23
250

Prosz臋 nasz jeszcze link , kt贸ry pomo偶e Ci w opanowaniu sprz臋tu
jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutral ... 10969.html

Obecnie wszyscy poleca Ci kolumn臋 rektyfikacyjna . Poczytaj o polecanych producentach i zam贸w u nich , b膮d藕 poczekaj na jak膮艣 okazj臋 w targowisku ( niekiedy zdarzy si臋 , 偶e kto艣 chce sprzeda膰 )
Awatar u偶ytkownika

aras.aras
100
Podzi臋kowa艂: 27 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 17 razy

Post autor: aras.aras »

Daro74 pisze: sobota, 9 gru 2023, 09:36 Ok. A jak bym ca艂膮 kolumn臋 z ZP ,z dostojnikami i ch艂odnic膮 sprzeda艂 i chcia艂bym zamontowa膰 co艣 lepszego...To co by艣cie Panowie polecili, i co pasowa艂o by do mojej kolumny 60 mm . Mam kryz臋 z 4 otworami ?

Bardzo Prosz臋 o konkretne rady, jak widzicie nie znam si臋 na tyle 偶eby sam wybra膰 !?
Tak, jak ju偶 koledzy wy偶ej pisali, mo偶esz j膮 przerobi膰 samemu je艣li posiadasz umiej臋tno艣ci albo da膰 komu艣 kto si臋 tym zajmuje. Jest kilku koleg贸w na forum, kt贸rzy mog膮 si臋 podj膮膰 takiego zlecenia. Jest te偶 na FB kolega, kt贸ry oferuje tego typu us艂ug臋. Na takim 60,3mm pi臋knie pracuje g艂owica z LM w postaci aabratek. Dok艂adasz ocieplenie, dobre wype艂nienie, port temperatury i masz rakiet臋 do sprite'a w dobrej jako艣ci ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 10:52 przez aras.aras, 艂膮cznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Daro74
10

Rozumiem, 偶e tylko sam膮 g艂owice Aabratka zainstalowa膰 do tej mojej tak, nie jest wymaga dodatkowa kolumna ?

[Mod: Ostatni raz przypominam. Nie cytuj post贸w w ca艂o艣ci, lecz tylko akapit, do kt贸rego si臋 odnosisz.]
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 18:29 przez radius, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.
Awatar u偶ytkownika

stuf
250

Szczerze to ja bym poszed艂 drog膮 tak膮 偶e zakupi艂 bym kolumn臋 gotow膮 tj. 63.5 z g艂owic膮 abratka lub Nixona ( zale偶y od wysoko艣ci pomieszczenia) oraz jaki艣 prosty sterownik (regulacja mocy, pomiar temperatury w minimum 3 punktach). Da Ci to niepor贸wnywalnie lepsze wyniki bo obawiam si臋 偶e b臋dziesz si臋 mordowa艂 z tym co masz

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Szlumf
2000

@Daro74
Nie napisa艂e艣 jak膮 masz wysoko艣膰 do dyspozycji na sam膮 kolumn臋 i czy lubisz majsterkowa膰. Kolumna, kt贸r膮 masz jest za niska i powiniene艣 do艂o偶y膰 kawa艂ek rury. Je偶eli masz zapas wysoko艣ci i lubisz sam pod艂uba膰 to da si臋 co艣 z tym zrobi膰 stosunkowo niskim kosztem.

Autor tematu
Daro74
10

@Szlumf

Hej. Mam niski strop w piwnicy, oko艂o 2,10 cm.( w pierwszym po艣cie jest zdjecie na tle zielonych palet, sprz臋t stoi na krze艣le.)
Chc臋 jeszcze dokupi膰 jedn膮 rur臋 do kolumny 30 cm.
Jak by sprz臋t sta艂 na pod艂odze to mial by z g艂owic膮 Aabratek 150 cm. Czyli :

Keg -40
Kulumna-90
G艂owica Aabratek -20

Kupi艂em ju偶 regulator napi臋cia z Alle...

Chc臋 jeszcze dokupi膰 spr臋偶ynek, nie wiem tylko na jakiej wysoko艣ci i jak wysoko maj膮 by膰 od mocowania do kega !?

Tak lubi臋 i potrafi臋 majsterkowa膰 馃榿
Pozdro 馃檵
Awatar u偶ytkownika

Doody
3500

Ten regulator ma maksymalny pr膮d 10A, co odpowiada mnie wi臋cej mocy 2300W przy 230V w sieci. Nie jestem wybitnym elektrykiem, ale 4kW tym nie poregulujesz...
Pozdrawiam
Darek
Awatar u偶ytkownika

stuf
250

To pod艂膮czy tylko t膮 1,5 kW

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Szlumf
2000

@Daro74
Troch臋 ma艂o wysoko艣ci ale na styk da si臋 co艣 zrobi膰. Mo偶e da si臋 te偶 zrobi膰 dziur臋 na kega w pod艂odze bo im wy偶sza kolumna tym lepiej?
Ja bym zrobi艂 przer贸bk臋 z maksymalnym wykorzystaniem tego co masz.
Je偶eli odstojniki maj膮 艣rednic臋 zbli偶on膮 do 艣rednicy kolumny to s膮 do wykorzystania do przed艂u偶enia kolumny. Je偶eli nie to b臋dziesz musia艂 co艣 kupi膰 lub znale藕膰 na z艂omie
Ch艂odnica jest za d艂uga do wykorzystania jako g艂owica w pionie ale po zakupie tr贸jnika i jej przeci臋ciu w po艂owie mo偶e da si臋 zrobi膰 z niej g艂owic臋 Thora. Oczywi艣cie spirali skraplacza nie tniesz.
P贸艂k臋 odbiorcz膮 do g艂owicy i OLM robisz z silikonu post287510.html#p287510.
Wierzch zimnych palc贸w obcinasz a do rury montujesz za pomoc膮 obejm do rur jaki艣 perforowany ceownik (1 lub 2 symetrycznie). B臋dzie s艂u偶y膰 do mocowania przed艂u偶e艅 kolumny i g艂owicy. Lepiej by by艂o wyci膮膰 te palce tak ze 3cm pod najni偶szym ale to mo偶e poczeka膰.
Elementy kolumny i ramiona Thora z tr贸jnikiem 艂膮czysz za pomoc膮 r臋kaw贸w silikonowych. R臋kaw z wklejonym deklem silikonowym s艂u偶y te偶 do zamkni臋cia ramion Thora. Mo偶esz je sam zrobi膰 sklejaj膮c rur臋 z maty silikonowej grubo艣ci 1mm lub kupi膰 gotowe foremki z silikonu dopuszczonego do spo偶ywki. R臋kaw powinien mie膰 z 5-6cm d艂ugo艣ci. Do rury 60,3 pasuj膮 na przyk艂ad foremki na lodowe kieliszki ale mo偶na si臋 naci膮膰 bo teraz to w wi臋kszo艣ci wyroby silikonopodobne. Jak by co to pomog臋 w wyborze w艂a艣ciwych.
Przemy艣l to wszystko. Na pytania ch臋tnie odpowiem.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 19:33 przez Szlumf, 艂膮cznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Daro74
10

stuf pisze: sobota, 9 gru 2023, 19:32 To pod艂膮czy tylko t膮 1,5 kW Obrazek

Nabazgrane w Tapatalk.
Dok艂adnie, to chodzi tylko o t膮 grza艂k臋 po zagotowaniu i zalaniu kolumny, a p贸藕niej wypne silniejsz膮 grza艂k臋 i zostawi臋 1500 W z regulacj膮 przep艂ywu pr膮du. Zreszt膮 w opisie pisze, 偶e regulator dzia艂a na sta艂e z obci膮偶eniem 2500 W a 400 W tylko praca chwilowa na 30 sek.
Pozdro 馃檵

Zbyszek T
200
Podzi臋kowa艂: 23 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 32 razy

Post autor: Zbyszek T »

Moim zdaniem, to zawsze najpierw trzeba na prostym sprz臋cie popracowa膰. Pot-stil albo ZP.
Bo trzeba si臋 nauczy膰, jak zrobi膰 dobry nastaw, jak pachnie przedgon, a jak pogon. Jak dba膰 o wype艂nienie. Jak zadba膰 o bezpiecze艅stwo.
I wtedy mo偶e si臋 okaza膰, 偶e ZP s膮 zupe艂nie wystarczaj膮ce, a destylat z owoc贸w lub zbo偶a jest 10x lepszy od spirytusu z burak贸w...
(A i czysty 95% spirytus te偶 mo偶na zrobi膰).

Ps. Mam koleg贸w, co na pierwszy sprz臋t kupuj膮 Aabratka w pe艂nym automacie i nigdy nie zrobili nic innego ni偶 jednokrotnie destylowany spirytus z burak贸w. Gdzie w tym sens?
Awatar u偶ytkownika

Mrooq
250
Podzi臋kowa艂: 3 razy
Otrzyma艂 podzi臋kowanie: 28 razy

Post autor: Mrooq »

Zbyszek T pisze: poniedzia艂ek, 11 gru 2023, 10:24 Mam koleg贸w, co na pierwszy sprz臋t kupuj膮 Aabratka w pe艂nym automacie i nigdy nie zrobili nic innego ni偶 jednokrotnie destylowany spirytus z burak贸w. Gdzie w tym sens?
Bo zasyp w automacie nadaje si臋 g艂贸wnie do spirytusu, je偶eli im smakuje po razie, to tak zostawiaj膮.
Destylat to ju偶 inna bajka, jeden sprz臋t, jeden zacier, kilku operator贸w i ka偶dy zrobi cos innego
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pami臋tasz muzyk臋 kt贸rej s艂ucha艂e艣, ni偶 kobiety z kt贸rymi ta艅czy艂e艣.
Awatar u偶ytkownika

Doody
3500

"Czystego" spirytusu z cukr贸wki na ZP nie zrobisz. Zrobisz tak, jak piszesz 90 par臋 procent, ale do spirytusu z OLMa du偶o mu b臋dzie brakowa艂o.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Daro74
10

Cze艣膰 Koledzy. Ja na razie czytam wasze posty i wyci膮gam wnioski.

Na ta chwil臋 zam贸wi艂em:

- Regulator napi臋cia na grza艂k臋
- Otulin臋 kauczukow膮 na kolumn臋 i odstojniki
- Spr臋偶ynki miedziane do wype艂nienia

Na razie zrobi臋 tak jak napisa艂 Zbyszek. Spr贸buj臋 ogarn膮膰 sprz臋t z nowymi poprawkami i przyjrz臋 si臋 lepiej cukrowce.
Je偶eli dalej nie b臋dzie poprawy to :

- Sprzedam ZP z odstojnikami i ch艂odnic膮
- Kupi臋 g艂owic臋 Aabratek

Na t膮 chwil臋 dzi臋kuj臋 wszystkim za podsumowanie i wszelkie rady 馃憤 Jak ogarn臋 po nowemu sprz臋t do odezw臋 si臋.
Pozdrawiam serdecznie 馃榿馃檵

Pako23
250

Doody pisze: poniedzia艂ek, 11 gru 2023, 13:43 "Czystego" spirytusu z cukr贸wki na ZP nie zrobisz. Zrobisz tak, jak piszesz 90 par臋 procent, ale do spirytusu z OLMa du偶o mu b臋dzie brakowa艂o.
A Ty pracowa艂e艣 kiedy艣 na ZP?
Awatar u偶ytkownika

Doody
3500

Mia艂em taki epizod i wiem jak smakuje destylat z ZP.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wr贸膰 do 鈥濪estylacja i rektyfikacja metod膮 pot still鈥