Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32

Post autor: Daro74 »

Witajcie 🙋 Generalnie to nie wiedziałem jak z wami zacząć rozmowę ...bo tutaj jest sama śmietanka " psotników" 🤣

Przyznaję, że oświeciło mnie dopiero jak bardzo dowaliłem z wyborem destylatora, jak zrobiłem pierwszą "dobroć".
Kupiłem na alle... gotowca pot stilla " zimne palce" wiem.... nie opierdala... mnie 🙄

Wiem, że takich postów było tutaj dużo ale ja bardzo potrzebuję waszej rady, gdyż nie wiem co teraz tym gów... Zrobić

Jak ja to mówię "dobroć" 😁 śmierdzi okropnie rozpuszczalnikiem i drożdżami. Próbowałem już różnych konfiguracji i ustawień pot stilla i nic nie działa. Kolumnę mam wypełnioną na przemian, kłębami drutu miedzianego, czyścikami miedzianymi i nierdzewnymi.

Wczoraj zasypałem wyrób płatkami dębowymi i dolałem esencji miodowej, to jest trochę zjadliwe...no ale ja czuje ten odór🤷 Innym smakuje, może dlatego, że za darmo 🤣🤣🤣

Robię oczywiście cukrówkę w baniaku 40 l. 6 kg. Cukru i paczka turbo drożdży.

Czytałem, że proponujecie wycięcie odstojników !? Macie jeszcze jakieś propozycje, poza sprzedaniem tego szajsu ? Pozdro🙋
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 17:10 przez Daro74, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

Mnie po Twojej wypowiedzi ciekawi tylko jak sterujesz mocą grzałki... ?

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

Cześć. Są dwie grzałki, jedna ma 1500W a druga 2000W Podczas nagrzewania włączone są obie. Gdy temperatura na szczycie kolumny wzrośnie do około 77 stopni, to wyłączam są słabszą grzałkę. Takie było zalecenie producenta.
Awatar użytkownika

gbksiazczak
20
Posty: 27
Rejestracja: środa, 5 lip 2023, 10:49
Krótko o sobie: Grześ ze wsi mazowieckiej
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: gbksiazczak »

Mam podobny "sprzęcior" sprzed wielu lat tyle, że grzeję gazem. Wbrew wszystkim krytycznym opiniom o takiej "przedpotopowej technologii", otrzymuję destylat 85% na początku z tendencją spadkową bez przykrych aromatów. Próbowałem tutaj, z mizernym skutkiem, uzyskać rzeczowe kryteria na oddzielanie przedgonu. Za którymś razem, po znacznym "ściszeniu gazu", udało mi się uzyskać ok 50 ml destylatu z wyraźną nutą acetonu. Nie mam bardzo opomiarowanego sprzętu: termopara w zacierze i cyfrowy nad "zimnymi palcami". Nie jestem w stanie rozpoznać/uzyskać "zalania" i "stabilizacji". Gdy cała kolumna i jest gorąca (przez dotyk) i zaczyna kapać, maksymalnie zmniejszam grzanie (płomień na granicy gaśnięcia) i próbuję co 10-20 ml czy destylat nadaje się już do spożycia. Z grzałkami, ber regulatora może być trudniej uzyskać takie minimalne grzanie.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Doody »

Witaj :ok:
Niestety poza sprzedażą tego szajsu nie ma nic do zaoferowania...
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Szlumf »

Jeżeli masz zapas wysokości w pomieszczeniu i zdolności manualne to proponuję przerobienie sprzętu na rozsądną kolumnę rektyfikacyjną. Musisz dokupić trochę rzeczy i mieć podstawowe narzędzia + szlifierka kątowa, wiertarka.
Tak na szybko to możesz spróbować opanować to co masz. Wpisz w wyszukiwarkę "zimne palce" i poczytaj. Wiem, że jest tego dużo ale zwróć uwagę na posty kolegów Góral Bagienny, Aronia i Grooby.
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

Doody pisze:Witaj :ok:
Niestety poza sprzedażą tego szajsu nie ma nic do zaoferowania...
Nie jestem specem ale w mojej opinii ten sprzęt nadaje się tylko i wyłącznie do odpedu "surówki" czyli przedgon, serce, pogon... Stąd smród destylatu.

Musisz poczytać o podstawach bo nie ma sensu byśmy ci pisali to samo po raz X.

Miłej lektury i nie zrażaj się Obrazek


Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: HeniekStarr »


Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

stuf pisze: piątek, 8 gru 2023, 12:09
Doody pisze:Witaj :ok:
Niestety poza sprzedażą tego szajsu nie ma nic do zaoferowania...
Nie jestem specem ale w mojej opinii ten sprzęt nadaje się tylko i wyłącznie do odpedu "surówki" czyli przedgon, serce, pogon... Stąd smród destylatu.

Musisz poczytać o podstawach bo nie ma sensu byśmy ci pisali to samo po raz X.

Miłej lektury i nie zrażaj się Obrazek


Nabazgrane w Tapatalk.
Trudno nie zrażać się jak na samym początku walnąłem babola i kupiłem ten syf...Dzięki brachu 😁👍
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

Ja 15 lat temu zrobiłem podobnie.. teraz służy pewnie na maszynki do golenia

Nabazgrane w Tapatalk.


Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 12:34 przez stuf, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie.

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

@gbksiazczak

A może tu tkwi problem i zamiast odłączać słabszą grzałkę, to może odłączyć mocniejsza 2000 W i jechać na słabszej !? 🤔

[mod: Nie cytuj całego posta, zamiast tego możesz użyć wzmianki, np @nick]
Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 13:04 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Zbyszek T »

Jako zadowolony użytkownik bardzo zbliżonego sprzętu (tylko ja mam wewnętrzną spiralę do refluxu tam gdzie Ty ZP – używam go już 10+ lat)

Napiszę co musisz zrobić:

Wyeliminować odstojniki – to na pewno.

Rozdzielić zasilanie zimnej wody na chłodzenie i ZP (osobno) oraz zamontować 2 osobne zawory do regulacji przepływu. Musisz podawać zimną wodę na oba układy i mieć możliwość regulacji przepływu.
Niestety, aby móc ocenić ilość wody, trzeba rozciąć węże za chłodnicami i luźnym strumieniem skierować np. do lejka zbiorczego. Chodzi o to, żebyś widział ile wody dajesz. To b. ważne.

Musisz także dbać o wypełnienie – miedziane regenerować co każde pędzenie, a nierdzewne myć.

Przydałby się też regulator mocy, bo jednak ciągłe grzanie 1500 W to trochę za dużo, szczególnie na spirytus. Np.: https://allegro.pl/oferta/regulator-obr ... 3668479780

Generalnie, ja mam taką zasadę, że pierwsze 10% urobku to przedgon i go odbieram osobno (np. jak mam w kotle materiał na 5l spirytusu to 0,5 odbieram osobno do powtórnego przerobu).
A pogon na węch.

Możesz na tym sprzęcie zrobić całkiem dobry spirytus.

Ale generalne to jest sprzęt do produkcji smakówek, czy to owocowych czy whisky – gdzie niezbyt efektywny Reflux jest zaletą a nie wadą.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: rozrywek »

Tak.
Zgadza się.
Delikatny refluks jest wskazany.
To racja.
Przy tych rodzajach trunków tak.
Przy innych. Typu cukrówka to 0,5 l to zdecydowanie za mało jak na przedgon.
I jeszcze coś.
Pogon można przerabiać ponownie. Przedgonu nie.
To się wylewa w kibelek.
Przedgon jest be.


[mod: Nie pisz każdego zdania w nowym wierszu.]
Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 15:15 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

gbksiazczak
20
Posty: 27
Rejestracja: środa, 5 lip 2023, 10:49
Krótko o sobie: Grześ ze wsi mazowieckiej
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: gbksiazczak »

Daro74 pisze: piątek, 8 gru 2023, 12:39 @gbksiazczak

A może tu tkwi problem i zamiast odłączać słabszą grzałkę, to może odłączyć mocniejsza 2000 W i jechać na słabszej !? 🤔

[mod: Nie cytuj całego posta, zamiast tego możesz użyć wzmianki, np @nick]
Ja u siebie zmniejszam grzanie o 80-90%. Gdy już odbiorę przedgon, to delikatnie zwiększam grzanie. Uważam, że dużo też zależy od tego co masz w garnku. Jeśli gotujesz śmierdzące byle co, to nie otrzymasz bezwonnego spirytusu.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: rozrywek »

Daro74 pisze: czwartek, 7 gru 2023, 21:56

Robię oczywiście cukrówkę w baniaku 40 l. 6 kg. Cukru i paczka turbo drożdży.

Czytałem, że proponujecie wycięcie odstojników !? Macie jeszcze jakieś propozycje, poza sprzedaniem tego szajsu ? Pozdro🙋
Ze zdechłej kury nie zrobisz rosołu.
Tak samo nie zrobisz destylatu z śmierdzącego nastawu.
Tak mamy propozycję:
Szajs sprzedasz komuś. I ktoś inny będzie się na tym męczył?
Wytnij, co masz wyciąć.
I wracaj do nastawu.
Bo z tego co czytam to niezły zajzajer zrobiłeś.
Do nastawu wracaj.
Zrób dobry nastaw. Nawet na T3 chociażby.
To też turbo. Ale łagodne.
Na tym co masz, da się pracować.
Wyciąć to co niepotrzebne.
I wróć do nastawu.
A moja rada: turbo to jedynie w Dieslu.
A nastaw na spokojnie.
Za tydzień. Za dwa.
Jedyny plus jaki widzę. To że dałeś 6kg cukru. A nie 9. To już jest coś.

[mod: Nie pisz każdego zdania w nowym wierszu.]
Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 15:17 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

Dzięki kolego. 😁🙋

[mod: Nie cytuj całego posta, zamiast tego możesz użyć wzmianki, np @nick]
Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 15:15 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

Imo co byś nie kombinował to bez regulatora mocy nic nie zrobisz..
Wydaję mi się że 800 W powinno być ok.
Wypełnienie do wymiany..
Wszystko zależy co chcesz robić ale na tym to raczej tylko owocówki itp.

Nabazgrane w Tapatalk.

[mod: Nie cytuj całego posta, zamiast tego możesz użyć wzmianki, np @nick]
Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 15:16 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Góral bagienny »

@Daro74 Ile razy gotujesz? Destylat ma kapać lub lecieć cieniutką jak igła strużką.
Odbiór na gotowo to 1.2-1.5l na godz.
Przedgony odbieramy po kropelce czyli zaopatrz się w regulator.
Serce do 55-50% zależy co komu smakuje :D
Pijalne to będzie ale :dupa: nie będzie urywać.
Ps. Odstojniki wytnij lub przynajmniej dobrze zaizoluj.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 gru 2023, 16:25 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

Ok Panowie..
Więc z tego co widzę jest nie dużo a bardzo dużo baboli w moim sprzęcie....ja wybielać się też nie mam zamiaru. Jeszcze sporo nauki przede mną, a że nie lubię odpuszczać to przerobię sprzęt bo na razie kiepsko u mnie z kasą na inny nowy sprzęt.
Z tego co powtarza się w Waszych wypowiedziach to :

-Wyciąć odstojniki lub zaizolować
-Założyć regulator napięcia

Z tym regulatorem to faktycznie jest prawda, bo dosyć Często podnosiła mi się temperatura, więc odkręcałem zawór aby dopuścić więcej wody ( nie miałem innej możliwości stabilizacji)
Zawsze mówiono mi, że odstojniki muszą być bo one wyłapują zanieczyszczenia i tym kierowałem się podczas zakupu.
Zawsze gotuję dwa razy cukrówkę.

Czy to normalne, że np. z 25 l. cukrówki wychodzi za pierwszym razem max 3 l. " dobroci" ?
Ostatnim razem, serca wyszło mi na początku 90 % i tendencja była spadkowa do 60 % i odcięło mi kapanie. Próbowałem z regulacją przepływu wody i nie mogłem znowu wymusić łapania, kurw...leciały straszne a wiedziałem, że cukrówka dalej ma moc bo na termometrze na kegu było ledwo 80 stopni. 🤔 Już wiem czemu co niektórzy uważają zimne palce za skomplikowanej i ciężkie do ustabilizowania.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: pepe59 »

Dobry muzyk to i na byle fujarce potrafi zagrać zadziwiające rzeczy. Kwestią jest poznanie możliwości instrumentu i wprawa grającego. Oczywiście gitarowego efektu fuzz na takiej fujarce nie uzyskasz.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: aras.aras »

Zacznę od tego, że to nie jest pot-still a kolumna CM w odsłonie rodem z PRL-u ;) O ile rozumiem pracę na tego typu konstrukcji w wyniku odziedziczenia po kimś za free, to samo kupno odbieram, jako masochizm :hammer:
Jeśli nie myślałeś o próbie jej zwrotu lub sprzedaży to warto przemyśleć przeróbkę. Zacznij od wycięcia tych "smrodowników" i zamiany chłodnicy ZP na taką, o której wspomniał Zbyszek. Samą kolumnę zasyp dobrym wypełnieniem pryzmatycznym. Powodzonka :witam:

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Pako23 »

Cześć , nie przejmuj się tymi krytycznymi wypowiedziami pewnie osób teoretyków . Z tego co mi wiadomo są tu osoby które na takich sprzętach uzyskiwali bardzo dobrej jakości towar, więc zostaje Ci tylko praktyka . Niestety na forum ( jak to fajnie określił pewien użytkownik ) kiedyś było więcej mądrzejszych osób , teraz jest więcej takich co coś wyczytali i myślą , że wszystko wiedzą .
Fakt jest jeden na kolumnie rektyfikacyjnej dużo prościej i wygodniej by Ci się pracowało , ale niestety musisz pomęczyć się na tym co masz , s gdy go już ogarniesz to będziesz zadowolony .
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 10:36 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

Ok. A jak bym całą kolumnę z ZP ,z dostojnikami i chłodnicą sprzedał i chciałbym zamontować coś lepszego...To co byście Panowie polecili, i co pasowało by do mojej kolumny 60 mm . Mam kryzę z 4 otworami ?

Bardzo Proszę o konkretne rady, jak widzicie nie znam się na tyle żeby sam wybrać !?

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

Pako23

Już wcześniej widziałem, że co niektórych ponosi fantazja Ułańska i potrafią dopierdolic po nogawkach, tylko dlatego, że może mają więcej kasy i ich stać na droższy sprzęt oraz mają większe doświadczenie w "psoceniu"

Ja zapisałem się na te forum aby zdobyć doświadczenie potrzebne mi do zrobienie w miarę przyzwoitej " dobroci " Wiadomo, że nikt za nikogo niczego nie zrobi i wszystko zależy odemnie i moich umiejętności, oczywiście od sprzętu też
...czyli 50/50 😁

Oczywiście cenię sobie i Dziękuję ślicznie za rady większości z Was i mam nadzieję, że wspólnie dojdziemy do do jakiegoś sensownego dla mnie wyboru 😏

Ps. Regulator napięcia kupiony 😁
Pozdrawiam 🙋
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 13:46 przez Daro74, łącznie zmieniany 2 razy.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Pako23 »

Proszę nasz jeszcze link , który pomoże Ci w opanowaniu sprzętu
jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutral ... 10969.html

Obecnie wszyscy poleca Ci kolumnę rektyfikacyjna . Poczytaj o polecanych producentach i zamów u nich , bądź poczekaj na jakąś okazję w targowisku ( niekiedy zdarzy się , że ktoś chce sprzedać )
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: aras.aras »

Daro74 pisze: sobota, 9 gru 2023, 09:36 Ok. A jak bym całą kolumnę z ZP ,z dostojnikami i chłodnicą sprzedał i chciałbym zamontować coś lepszego...To co byście Panowie polecili, i co pasowało by do mojej kolumny 60 mm . Mam kryzę z 4 otworami ?

Bardzo Proszę o konkretne rady, jak widzicie nie znam się na tyle żeby sam wybrać !?
Tak, jak już koledzy wyżej pisali, możesz ją przerobić samemu jeśli posiadasz umiejętności albo dać komuś kto się tym zajmuje. Jest kilku kolegów na forum, którzy mogą się podjąć takiego zlecenia. Jest też na FB kolega, który oferuje tego typu usługę. Na takim 60,3mm pięknie pracuje głowica z LM w postaci aabratek. Dokładasz ocieplenie, dobre wypełnienie, port temperatury i masz rakietę do sprite'a w dobrej jakości ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 10:52 przez aras.aras, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

Rozumiem, że tylko samą głowice Aabratka zainstalować do tej mojej tak, nie jest wymaga dodatkowa kolumna ?

[Mod: Ostatni raz przypominam. Nie cytuj postów w całości, lecz tylko akapit, do którego się odnosisz.]
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 18:29 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

Szczerze to ja bym poszedł drogą taką że zakupił bym kolumnę gotową tj. 63.5 z głowicą abratka lub Nixona ( zależy od wysokości pomieszczenia) oraz jakiś prosty sterownik (regulacja mocy, pomiar temperatury w minimum 3 punktach). Da Ci to nieporównywalnie lepsze wyniki bo obawiam się że będziesz się mordował z tym co masz

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Szlumf »

@Daro74
Nie napisałeś jaką masz wysokość do dyspozycji na samą kolumnę i czy lubisz majsterkować. Kolumna, którą masz jest za niska i powinieneś dołożyć kawałek rury. Jeżeli masz zapas wysokości i lubisz sam podłubać to da się coś z tym zrobić stosunkowo niskim kosztem.

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

@Szlumf

Hej. Mam niski strop w piwnicy, około 2,10 cm.( w pierwszym poście jest zdjecie na tle zielonych palet, sprzęt stoi na krześle.)
Chcę jeszcze dokupić jedną rurę do kolumny 30 cm.
Jak by sprzęt stał na podłodze to mial by z głowicą Aabratek 150 cm. Czyli :

Keg -40
Kulumna-90
Głowica Aabratek -20

Kupiłem już regulator napięcia z Alle...

Chcę jeszcze dokupić sprężynek, nie wiem tylko na jakiej wysokości i jak wysoko mają być od mocowania do kega !?

Tak lubię i potrafię majsterkować 😁
Pozdro 🙋
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Doody »

Ten regulator ma maksymalny prąd 10A, co odpowiada mnie więcej mocy 2300W przy 230V w sieci. Nie jestem wybitnym elektrykiem, ale 4kW tym nie poregulujesz...
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

To podłączy tylko tą 1,5 kW

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Szlumf »

@Daro74
Trochę mało wysokości ale na styk da się coś zrobić. Może da się też zrobić dziurę na kega w podłodze bo im wyższa kolumna tym lepiej?
Ja bym zrobił przeróbkę z maksymalnym wykorzystaniem tego co masz.
Jeżeli odstojniki mają średnicę zbliżoną do średnicy kolumny to są do wykorzystania do przedłużenia kolumny. Jeżeli nie to będziesz musiał coś kupić lub znaleźć na złomie
Chłodnica jest za długa do wykorzystania jako głowica w pionie ale po zakupie trójnika i jej przecięciu w połowie może da się zrobić z niej głowicę Thora. Oczywiście spirali skraplacza nie tniesz.
Półkę odbiorczą do głowicy i OLM robisz z silikonu post287510.html#p287510.
Wierzch zimnych palców obcinasz a do rury montujesz za pomocą obejm do rur jakiś perforowany ceownik (1 lub 2 symetrycznie). Będzie służyć do mocowania przedłużeń kolumny i głowicy. Lepiej by było wyciąć te palce tak ze 3cm pod najniższym ale to może poczekać.
Elementy kolumny i ramiona Thora z trójnikiem łączysz za pomocą rękawów silikonowych. Rękaw z wklejonym deklem silikonowym służy też do zamknięcia ramion Thora. Możesz je sam zrobić sklejając rurę z maty silikonowej grubości 1mm lub kupić gotowe foremki z silikonu dopuszczonego do spożywki. Rękaw powinien mieć z 5-6cm długości. Do rury 60,3 pasują na przykład foremki na lodowe kieliszki ale można się naciąć bo teraz to w większości wyroby silikonopodobne. Jak by co to pomogę w wyborze właściwych.
Przemyśl to wszystko. Na pytania chętnie odpowiem.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 gru 2023, 19:33 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

stuf pisze: sobota, 9 gru 2023, 19:32 To podłączy tylko tą 1,5 kW Obrazek

Nabazgrane w Tapatalk.
Dokładnie, to chodzi tylko o tą grzałkę po zagotowaniu i zalaniu kolumny, a później wypne silniejszą grzałkę i zostawię 1500 W z regulacją przepływu prądu. Zresztą w opisie pisze, że regulator działa na stałe z obciążeniem 2500 W a 400 W tylko praca chwilowa na 30 sek.
Pozdro 🙋

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Zbyszek T »

Moim zdaniem, to zawsze najpierw trzeba na prostym sprzęcie popracować. Pot-stil albo ZP.
Bo trzeba się nauczyć, jak zrobić dobry nastaw, jak pachnie przedgon, a jak pogon. Jak dbać o wypełnienie. Jak zadbać o bezpieczeństwo.
I wtedy może się okazać, że ZP są zupełnie wystarczające, a destylat z owoców lub zboża jest 10x lepszy od spirytusu z buraków...
(A i czysty 95% spirytus też można zrobić).

Ps. Mam kolegów, co na pierwszy sprzęt kupują Aabratka w pełnym automacie i nigdy nie zrobili nic innego niż jednokrotnie destylowany spirytus z buraków. Gdzie w tym sens?
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Mrooq »

Zbyszek T pisze: poniedziałek, 11 gru 2023, 10:24 Mam kolegów, co na pierwszy sprzęt kupują Aabratka w pełnym automacie i nigdy nie zrobili nic innego niż jednokrotnie destylowany spirytus z buraków. Gdzie w tym sens?
Bo zasyp w automacie nadaje się głównie do spirytusu, jeżeli im smakuje po razie, to tak zostawiają.
Destylat to już inna bajka, jeden sprzęt, jeden zacier, kilku operatorów i każdy zrobi cos innego
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Doody »

"Czystego" spirytusu z cukrówki na ZP nie zrobisz. Zrobisz tak, jak piszesz 90 parę procent, ale do spirytusu z OLMa dużo mu będzie brakowało.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Daro74
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2023, 14:32
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Daro74 »

Cześć Koledzy. Ja na razie czytam wasze posty i wyciągam wnioski.

Na ta chwilę zamówiłem:

- Regulator napięcia na grzałkę
- Otulinę kauczukową na kolumnę i odstojniki
- Sprężynki miedziane do wypełnienia

Na razie zrobię tak jak napisał Zbyszek. Spróbuję ogarnąć sprzęt z nowymi poprawkami i przyjrzę się lepiej cukrowce.
Jeżeli dalej nie będzie poprawy to :

- Sprzedam ZP z odstojnikami i chłodnicą
- Kupię głowicę Aabratek

Na tą chwilę dziękuję wszystkim za podsumowanie i wszelkie rady 👍 Jak ogarnę po nowemu sprzęt do odezwę się.
Pozdrawiam serdecznie 😁🙋

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Pako23 »

Doody pisze: poniedziałek, 11 gru 2023, 13:43 "Czystego" spirytusu z cukrówki na ZP nie zrobisz. Zrobisz tak, jak piszesz 90 parę procent, ale do spirytusu z OLMa dużo mu będzie brakowało.
A Ty pracowałeś kiedyś na ZP?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Doody »

Miałem taki epizod i wiem jak smakuje destylat z ZP.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”