Przymiarka do pierwszego sprzętu

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34

Post autor: dadast »

Witam wszystkich
Po wędzeniu, serowarstwie i pieczeniu chleba przyszła pora na trunki. Głównie interesują mnie wódki ziemniaczane, w następnej kolejności gin, na końcu owocówki. Po kilkutygodniowej lekturze forum, mam kilka wybranych zestawów do rektyfikacji. Mój budżet to 2500 - 2800 zł. Prośba do Was o pomoc w wyborze sprzętu i ewentualne jego modyfikacje.
Założenia:
- aabratek
- OLM
- zbiornik keg 50L
- latarka
- dodatkowy wlew w zbiorniku
- kolumna dzielona w połowie
- bez bufora
W zasadzie mam jedno pytanie, gdzie wykonujecie fermentacje i rektyfikacje? Czy jest możliwe fermentowanie i klarowanie w piwnicy, a rektyfikowanie w kuchni w bloku mieszkalnym. Chodzi mi o uciążliwość dla sąsiadów, rodziny (zapach, zajmowanie kuchni na parę godzin). Jeśli jest to do zaakceptowania, ograniczy mnie wysokość sprzętu do max. 235 cm, ale odpadną problemy związane z chłodzeniem, transportem sprzętu, nastawu.
W innym przypadku w grę wchodzi działka - wysokość nie ma znaczenia, pomieszczenia max. 280 cm., dochodzą natomiast kłopoty z chłodzeniem (hydrofor od kwietnia do listopada, pozostałe miesiące brak bieżącej wody), transportem sprzętu, nastawu. Na działce jest siła, ale nie wiem czy warto pakować się w 3 grzałki i czy jest łatwa możliwość sterowania mocą.

Moje wstępne wybory (we właściwej kolejności):
https://mojdestylator.pl/index.php?id_p ... er=product
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-916.html
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l-olm/
Ostatni mocno poza moim budżetem, ale mi się bardzo podoba.

Na stronie mojdestylator.pl jest informacja o zawieszeniu działalności sklepu, macie może jakieś wieści od @Wolana na jak długo?

Na koniec jeszcze jedna kwestia, czy późniejsze dołożenie bufora zwiększa ilość półek teoretycznych, jeśli tak czy trzeba port termometru na 10 półce przenieść niżej?
koncentraty wina

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: wawaldek11 »

Działka jest chyba dobrym i bezstresowym rozwiązaniem. Tylko zrobiłbym zamknięty obieg wody z wymiennikiem ciepła. Korzystam z tego na RODOS przy odpędach, bo dalsze obróbki już w innym miejscu. A nastawy nie mogą tam fermentować?
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: dadast »

Działka jako miejsce fermentacji odpada, bywam tam max. 3 dni, dłużej nie mogę. A na początek nie chciałbym robić nastawów super, hiper speed 24 h. bez klarowania. Obieg zamknięty jak najbardziej, ale jestem tu zielony. Nie mam pojęcia jaki pojemnik musiałbym mieć, jaka pompka do wymuszenia obiegu. Pewnie na forum coś o tym znajdę, ale póki co tym się nie interesowałem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: jakis1234 »

Rektyfikuję i destyluję w kuchni w bloku. Tam też prowadzę fermentację. Nie ma problemu z zapachami. Możesz to też robić w piwnicy, tylko kup ciche rurki fermentacyjne.
Co do wysokości, skontaktuj się z producentami i zapytaj, to fajnie ludzie i powiedzą co i jak. Wybrałeś sprzęt od dobrych producentów, będzie w porządku.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony sobota, 14 paź 2023, 18:40 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: kleryk88 »

tutaj masz też fajny sprzęt troche taniej niż od ak-spaw tylko zrobiony na kegu a u adama na zbiorniku spawanym
https://psocimy.pl/katalog-produktow/71 ... forem.html
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: Mrooq »

A no właśnie, stąd głównie różnica w cenie wszystkich ofert
kleryk88 pisze: sobota, 14 paź 2023, 20:11 zrobiony na kegu a u adama na zbiorniku spawanym
Co do działań w bloku, możesz spokojnie zarówno fermentowac i reatyfikowac w mieszkaniu. Raz tylko podczas rozgrzewania, zająłem się czym innym i nie odkręciłem wody w porę. Rozpuszczalnikiem jeszcze długo waliło w łazience :D
Na chwilę obecną wyprowadziłem się na działkę, i też mam hydrofor, i nawet jak potrzeba coś zrobić poza sezonem, to go uruchamiam. Większym problemem na działce w/g mnie, jest brak kontroli nad nastawem czy zacierem. Na działke jeżdżę zazwyczaj co dwa tygodnie, i nie raz miałem niespodziankę, że jechałem z zamiarem destylacji a tu nastaw jeszcze pracuje. Albo stoi a blg ok 10 I grom wie dlaczego
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: dadast »

Nie wiem czemu, ale moje odpowiedzi nie są publikowane, lub są spóźnione.
kleryk88, sprzęt super w tej cenie, ten producent mi umknął. Zmieniłbym jedynie umiejscowienie termometru w kegu na niższe, i może jego rodzaj (ten jest bimetaliczny).
Spróbuję zrezygnować w tym zestawie z bufora na rzecz latarki i sterowania mocą, wtedy budżet by mi się zamknął.
jakis1234, Mrooq - dzięki za informacje o Waszym sposobie prowadzenia procesów. To mnie przekonało do zrobienia próbnego nastawu.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: jakis1234 »

dadast pisze: niedziela, 15 paź 2023, 12:58 Nie wiem czemu, ale moje odpowiedzi nie są publikowane, lub są spóźnione.
Tak będzie dopóki nie napiszesz 30 postów.
cenzura-czyli-dlaczego-posty-na-forum-m ... t3022.html
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: kleryk88 »

lepiej mieć bufor niż latarkę, ja np już nie robię zalewania tylko po prostu dłużej wzmacniam bufor, ak-spaw jak psocimy bardzo dobrzy producenci możesz do każdego zadzwonić i sie dogadać co by cię interesowało w ak-spaw głowica jak zbiornik ładniejszy no ale w psocimy masz bufor który naprawdę robi robotę

Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: dadast »

Przyznam, że czytając przez parę tygodni posty na forum, opuszczałem te fragmenty, które traktowały o buforach. Zakładałem, że budżet nie pozwoli mi na jego zakup.

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: aakk »

Jeśli zdecydujesz się na mój sprzęt pamiętaj że zawsze możesz dołożyć bufor w przyszłości. Zbiornik / kryza na nim jest kompatybilna z buforami dedykowanymi pod ten model
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: Mrooq »

Adam nie dodał że przy jego zbiorniku masz 10l więcej i 10 cm mniej na wysokości w porównaniu do kega 50.
Wszystkie wyżej wymienione propozycje są warte rozważenia, do Ciebie należy decyzja.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 paź 2023, 12:19 przez Mrooq, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: dadast »

Nie ukrywam, że sprzęt od ak-spaw najbardziej mi się podoba, ale gdy dołożę regulator mocy i inne akcesoria do prowadzenia nastawu i rektyfikacji, cena robi się zabójcza (jak dla mnie).
Ciekaw jestem, czy praktykuje się negocjacje cenowe.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: kleryk88 »

a po co ci regulator mocy przy dobrze dobranych grzałkach nie potrzebujesz regulatora

Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: Szym »

Mam dokładnie ten model od Wolana którego podałeś w linku. Dołożyłem tylko armaflex i bufor na SMS ( żeby czasami jakąś smakówkę puścić ) i jestem bardzo zadowolony.

Wysłane z mojego moto g(9) plus przy użyciu Tapatalka


Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: dadast »

Masz kolumnę dzieloną na dwie części po 60 cm czy w jednym kawałku? Zamówiłeś latarkę i dodatkowy wlew? Mimo informacji, że działalność sklepu zawieszona, odezwali się do mnie z wyceną. Cena spoko, tylko realizacja na koniec listopada.

Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: Szym »

Mam dzieloną. Nie mam ani latarki, ani dodatkowego wlewu. Można powiedzieć że podstawowa wersja. Jeśli chodzi o mnie to rzeczą jakiej tylko żałuję że nie wziąłem od razu to lepsze termometry - teraz jakichś szukam. Ale nie miałem funduszy na nic lepszego.

Ps. Też czekałem prawie 2 miesiące

Wysłane z mojego moto g(9) plus przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony wtorek, 17 paź 2023, 21:14 przez Szym, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: dadast »

W poście, który ostatnio czytałem: ponowna-rektyfikacja-przedgonow-z-metod ... 25382.html, padła kwestia wysokości umieszczenia grzałek w kegu. @jakis1234 napisał "Masz wysoko grzałki, też mam keg 50l, ale u mnie wystarczy 12 l, żeby je przykryć". Producent mi napisał, że będę potrzebował 20-25 L nastawu/zacieru do zakrycia grzałek. Wolałbym niżej, więc czy będę musiał sam przerabiać keg, czy też mam naciskać na producenta.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 188
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: aras.aras »

Wydaje mi się że producentowi mogło chodzić o minimalny litrarz dla procesu, a nie poziom zalania grzałek. 20-25 L to raczej bezpieczna granica by nie odkryć grzałek po odparowaniu alkoholu. Dopytaj bo w przeciwnym razie miałbyś kryzę z grzałką w połowie kega ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 paź 2023, 18:47 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: HeniekStarr »

Nie po to kupujesz gotowe urządzenie, żebyś potem miał coś w nim przerabiać. Skoro u kolegi jakis 1234 potrzeba 12 l w 50 l kegu, to takiego żądaj od producenta.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: jakis1234 »

Te 12 litrów to ja sobie sam zmierzyłem. Możliwe, że producent jest taki ostrożny, żeby ktoś nie odsłonił grzałek w trakcie pracy.
Musisz się dowiedzieć.
Pozdrawiam z opolskiego.

Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: Szym »

Jeśli chodzi o sprzęt od @wolan to te 20 L się tyczy ilości jaka musisz wlać żeby przeprowadzić cały proces i nie martwić się o grzałki ( sprawdzone osobiście ). Zresztą po co wlewać 12L do kega 50L, przecież to większość % zostanie w kolumnie.

Wysłane z mojego moto g(9) plus przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: jakis1234 »

Szym pisze: czwartek, 19 paź 2023, 22:21 Zresztą po co wlewać 12L do kega 50L, przecież to większość % zostanie w kolumnie.
Nie chodzi o to czy taka ilość ma sens, mówimy o minimalnej ilości żeby zakryć grzałki.
A przydaje się chociażby przy metodzie 2,5, gdy wlewasz 50% i odbierasz tylko przedgon.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
dadast
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 08:34
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: dadast »

Właśnie o możliwość przeprowadzenia metody 2,5 mi chodzi. Tak jak napisał @Szym, 20L pewnie dotyczyło minimalnej ilości wlanego nastawu/zacieru by przeprowadzić cały proces. A więc po odbiorze przedgonu, serca i pogonów, musi zostać tyle wody odwarowej, by grzałki jeszcze były zakryte. Ja producenta pytałem wyraźnie, ile potrzeba płynu by zakryć grzałki. Ale i tak muszę się upewnić.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Przymiarka do pierwszego sprzętu

Post autor: jakis1234 »

Jak odbierasz tylko przedgon, to wiele tego nie ma.
Czasami zalewałem 50 % trochę ponad grzałki, odbierałem przedgon i i potem wystarczyło dolać wody i było dobre rozcieńczenie do kolejnego etapu.
Nie sądzę, żeby producent tak wysoko umieścił grzałki, bo po co?
W każdym razie sprawdź,
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”