Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy

Post autor: bat4c »

Witam. Jak w temacie. Uzbierało mi się około 20 litrów przedgonów z metody 2,5 kolegi Lesgo. Wydaje mi się, że w tych przedgonach jest jeszcze dużo dobrego spirytusu, ponieważ wolę odebrać więcej niż żeby coś niepożądanego dostało się do serca. Z 25 litrów surówki wychodzi mi około 2 litrów przedgonu. Chcę te przedgony jeszcze raz lub dwa rektyfikować. Jak myślicie, czy spirytus po tych kolejnych rektyfikacjach będzie zdatny do użytku, czy raczej wyjdzie z tego tylko techniczny spirytus?
alembiki
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: rozrywek »

2 litry z 25 surówki, to całkiem sporo.
Jest tam mnóstwo spirytu.

Pytanie, czy to jest całość przedgonów, czy część z tego była wylewana, z każdego procesu po ok 200ml.?

Jeśli to całość to niezłe perfumy, ale wszystko jest do odzyskania.

O tyle dobrego że zbierałeś to osobno, nie dolewając do innych procesów, bo to by sensu nie miało.

A moje pytanie stąd, że ja posiadam coś takiego jak przedserce.
Urobek który nie jest już przedgonem, ale też nie sercem.
Przynajmniej dla mnie.

W każdym razie spirytu masz tam sporo.
Puścisz to dwa razy, a odzyskasz dobroć. Tylko teraz od razu ten przedgon w kibel, tam jest niezła kumulacja perfum.

Dosyć nietypowe działanie, przedgony zazwyczaj się wylewa, tylko nie 2 Litry z procesu.
Tyle odbierałeś, twój system.

Na przyszłość, jak zamierzasz też zbierać przedgony, to je trochę separuj, pierwsze w kibel, lepsze, czyli wspomniane przedserce do odzysku.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1911
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: drgranatt »

bat4c pisze:... Z 25 litrów surówki wychodzi mi około 2 litrów przedgonu...
Jeżeli tak dużo odbierasz przedgonów :shock: to rzeczywiście należy jeszcze raz to przedestylować na spiryt.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: Skir »

Pierwsze 50ml wylej. Kolejne 0,3 z 25l nastawu/zacieru ja bym też wylał. Dopiero kolejne 0.3 zostaw oddzielone od serca i oceń później. Zbieraj pogony do ponownej rektyfikacji. Z przedgonami dałbym sobie spokój.
I love the smell of bimber in the morning.

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: bat4c »

Wytłumaczę Wam Panowie skąd mam tyle przedgonów. Z racji tego, że producent sprzętu, a w tym wypadku kega zaleca minimum 20 litrów wody w kegu, co by grzałki nie wyszły poza płyn to metodę 2,5 muszę rozdzielać na 4 procesy, abym miał taką jak trzeba procentowość w kegu. I tak:

Pierwszy proces: 25,2 l surówki i 20 l wody co daje w przybliżeniu 55% wsadu. Z tego procesu odbieram niecałe 200ml zrzutów jeziorka i później jeszcze kropelkowo przez godzinę odbieram 200ml przedgonu. Po odebraniu tego przedgonu wyłączam grzanie. Czekam parę godzin, aby spadła trochę temperatura w kegu i odlewam z kega 29 litrów do późniejszej przeróbki i uzupełniam keg do pełna wodą, co daje nam około 18% wsadu i znaczynam drugi proces.

Drugi proces: tak jak wyżej 18% wsad po zalaniu kolumny odbieram znowu niecałe 200ml zrzutów jeziorka i później jeszcze odbieram kropelkowo 200 ml przedgonu. Podczas odbioru serca z OLM -a do końca procesu jeszcze odbieram 1 kroplę co 1-2 minuty z zaworka z głowicy co znowu daje około 200ml tegoż przedgonu.

Trzeci i czwarty proces: te 29 litrów 55% wsadu co odlałem w pierwszym procesie dzielę na dwa procesy i odbiór przedgonów wygląda tak samo jak w drugim procesie. I właśnie dlatego wychodzi mi około 2 l przedgonów z 25 l surówki. Wiem, że przesadzam z ilością odebranych przedgonów, ale wolę odebrać więcej, niż żeby coś mi miało wpaść przez przypadek do serca.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1911
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: drgranatt »

Skir pisze:...Zbieraj pogony do ponownej rektyfikacji...
Z pogonami to w ogóle dałbym sobie spokój. Ze względu na smród.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: bat4c »

Nie wiem czy się rozumiemy, ale mi chodzi tylko i wyłącznie przedgony z metody 2,5 czyli te procesy opisane powyżej przeze mnie. Jak gotuję cukrówke to te przedgony są dla mnie rozpałką i nie o tych przedgonach tutaj mówię tylko o tych z metody 2,5.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: jakis1234 »

bat4c pisze:Nie wiem czy się rozumiemy, ale mi chodzi tylko i wyłącznie przedgony z metody 2,5 czyli te procesy opisane powyżej przeze mnie. Jak gotuję cukrówke to te przedgony są dla mnie rozpałką i nie o tych przedgonach tutaj mówię tylko o tych z metody 2,5.
To ja dopiero teraz nic nie rozumiem, wylewasz przedgony z odpędu i zbierasz te z 50% i potem 20%?
W każdym razie, ja przedgony wylewam, ale mam ich sporo mniej.
Jeżeli Twoje nie śmierdzą jakoś bardzo mocno, to warto je przepuścić ponownie, tam jest sporo dobrego.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: Skir »

@jakis1234 też miałem problem z ogarnięciem, ale już rozumiem. Pod pojęciem surówka @bat4c rozumie efekt pierwszego procesu, czyli jego surówka ma 96%. W takiej sytuacji wychodzi 2l pogonów z 100l surówki o mocy ok 24 %.
Takie przedgony bym sobie odpuścił.
@drgranatt są pogony i pogony. Jak ruszy na 10 półce to zamykałem OLM, ale z LM jeszcze ciągnąłem pogony dopóki nie ruszyła temp na głowicy. Tak sobie umyśliłem :). I te pogony dawałem do pierwszego gotowania następnej partii.
I love the smell of bimber in the morning.

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: bat4c »

@Skir tak jest. Surówka to alkohol 96% z gotowanej cukrówki. Gdy gotuję cukrówkę przedgony te służą mi na rozpałkę. Bardzo śmierdzące są dodam. Surówkę puszczam metodą 2,5 i z niej wychodzą mi przedgony, które gromadzę bo lekko zalatują kwiatami i właśnie o te przedgony mi chodzi. Lekko pachnące kwiatkami, te chce przepuścić jeszcze raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: jakis1234 »

No to nie do końca jest to metoda 2,5, raczej 3,5. W metodzie 2,5 odpęd, robiony w pełnym reżimie z cięciem frakcji to 1, potem odbiór przedgonów przy 50% to 1,5 i znowu pełny proces przy 20%, to daje 2,5.
Dla mnie metoda 2,5 to już sporo zabawy i świetnie wyczyszczony spirytus. Ciekawe, czy dodatkowa rektyfikacja coś daje.
Co do przedgonów, skoro mają tylko lekki zapach, to śmiało przepuszczaj jeszcze raz i dopiero z tego przed i pogony już będą do odrzucenia.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 kwie 2022, 14:22 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: bat4c »

@ jakis1234 to puszczam to na rurki i zobaczymy, co z tego wyjdzie. A z racji tego, że w kegu( 50l ) żeby w trakcie procesu nie odkryły mi się grzałki muszę mieć 20 l wody. Za to muszę mieć aż 25l surówki i zmieszać to z 20 l wody, żeby wyszedł mi 55% wsad i po odebraniu przedgony wyłączam grzanie i dzielę to wszystko na 3 kolejne procesy po 18% wsadu. Inaczej, żeby rygorystycznie wychodziły takie stężenia alkoholu jak w metodzie 2,5 nie mogę zrobić, bo grzałki mi nie dadzą. Muszę w kegu mieć minimum 20l wody i tego nie przeskoczę.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 kwie 2022, 15:34 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: jakis1234 »

Masz wysoko grzałki, też mam keg 50l, ale u mnie wystarczy 12 l, żeby je przykryć.
Dlatego jak rozrobię do tych około 55%, to potem dolewam tylko do pełna i mam około 20%.
Nawet nie czekam, aż ostygnie. W ten sposób nie muszę nic odlewać.
Może sprawdź, czy na pewno musisz dać 20 l. Może producent napisał tak, żeby odliczając odbiór, nie zejść poniżej grzałek, a pamiętaj, że przy 55% odbierasz tylko trochę przedgonów i nie musisz mieć większego zapasu nad grzałkami.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: bat4c »

:) W instrukcji u Akasa wyraźnie miałem napisane że minimum 20l wody musi być, co by przy końcu procesu, jak wyparuje cały etanol, grzałki były przykryte wodą. Dlatego zważając na renomę kolegi Akasa, wierzę mu na słowo, skoro od niego mam cały sprzet :)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: jakis1234 »

No właśnie, zwróć uwagę na to, że jest to ilość gdy odbierasz kilka litrów i chodzi o to, żeby grzałki były przykryte również pod koniec. A przy stężeniu 55 procent odbierasz tylko kilkaset mililitrów przedgonów, a potem uzupełniasz wodą. A więc można wlać co najmniej kilka litrów mniej. Najlepiej to sprawdzić.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 109 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: czytam »

W kolumnie i głowicy, nie mówiąc o buforze, też przechwytywana jest niebagatelna ilość spirytusu (szczególnie podczas zalewania). Trzeba ją uwzględnić w rachunkach, nawet bardziej niż mililitry odbieranych przedgonów.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: jakis1234 »

Tak, tylko wyliczenia producenta uwzględniają już te ilości.
Skoro sam producent pisze, że minimalna ilość to 20 l, to zakładając odbiór około 8 litrów można przyjąć, że 12 litrów spokojnie wystarczy.
Tak jest właśnie u mnie, a mam sprzęt od Kuli, czyli też renomowanego producenta.
Zresztą najlepiej to sobie sprawdzić, to nie jest przecież takie trudne.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 kwie 2022, 20:54 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: lesgo58 »

bat4c pisze: Gdy gotuję cukrówkę przedgony te służą mi na rozpałkę. Bardzo śmierdzące są dodam. Surówkę puszczam metodą 2,5 i z niej wychodzą mi przedgony, które gromadzę bo lekko zalatują kwiatami i właśnie o te przedgony mi chodzi. Lekko pachnące kwiatkami, te chce przepuścić jeszcze raz.
Spokojnie możesz to jeszcze raz gotować. Zrób to ciągle metodą 2,5.
Opisywałem juz kilkukrotnie, że "przedgony" nie warto wylewać a gromadzić. Nasz sprzęt nie jest doskonały absolutnie. I nie sposób w czasie normalnego procesu dokładnie oddzielić to co nas interesuje. Robimy to "z grubsza". Jak grubo jest to "z grubsza" to zależy od nas. Temperamentu, sposobu prowadzenia procesu. Dlatego - powtarzam - warto gromadzić te określane przez nas "przedgony".
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p217278
Ja prowadzę proces restrykcyjnie. Daję sobie czas na zagęszczenie przedgonów.
Napiszę jeszcze raz jak prowadzę proces.
1. Gotowanie nastawu. Z 10 kg cukru. Odrzucam tylko 50ml przedgonu. Pozostałe 150ml odkładam na bok.
2. Gotowanie surówki. 55% - odkładam na bok zagęszczone 150ml. 20% - odkładam na bok następne 150ml "przedgonu". I dodatkowo 100ml które pozostaje w głowicy na koniec procesu.
I takie mniej więcej ilości "przedgonów mam w każdym pełnym procesie.
Gdy zgromadzę ok. 10 l. traktuję to jako "surówkę" do dodatkowe oczyszczania uzbieranych wcześniej "przedgonów".
Gotując te "przedgony" podchodzę do procesu maksymalnie restrykcyjnie. Zagęszczam trochę dłużej i odbieram przedgony zmieniając stężenie wsadu w zbiorniku. Wykorzystuję do tego bufor.
Zaczynam od 55% z otwartym buforem. Odbieram przedgony robiąc to zrzutami 100ml z głowicy i 50 ml z OLM'a. Robię to tak długo aż przestaje śmierdzieć rozpuszczalnikiem.
Powtarzam proceder na zamkniętym buforze.
Podobnie przy stężeniu ok. 20%. Tutaj odbieram aż do całkowitego zaniku wszelkich odorów. Muszę czuć tylko czysty spirytus.
Tym sposobem odbieram ok. 3 litrów przedgonu, który już tylko używam jako podpałkę.
Reszta do naprawdę czysty spirytus. Można wypić, użyć do zrobienia płynu dezynfekującego, bądź do mycia technicznego. Do wyboru.
Ciekawostka pierwsza - Gdy zaczynam proces oczyszczania "przedgonów" to pierwsze 200-300 ml leci przedgon o kolorze zielonkawym.
Przedgon.JPG
Druga ciekawostka - mimo że gotuję tylko wcześniej uzbierane "przedgony" to na koniec procesu oczyszczania tych "przedgonów" w buforze zbiera się ciągle śmierdzący pogon. Jakbym gotował surówkę z nastawu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 2 kwie 2022, 16:59 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: Doody »

Też mnie to zainteresowało skąd bierze się ten seledynowy kolorek skondensowanego przedgonu. Nie mówiąc już o jego zapachu.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: DoktorPio »

Ja osobiście jeśli miał bym się bawić z tymi przedgonami w odzyskiwanie tego co jeszcze dobre to zastosował bym chemię i zrobił bym to tak. Rozcieńczył bym wodą przedgony do 50% i i dodał na każdy litr 1gram NaOH wodorotlenku sodu. Poczekał 48 godzin od czasu do czasu mieszając balonem i dodał 30% H2O2 nadtlenek wodoru w ilości 1ml na każdy litr. Odczekał 48 godzin ściągnął ten roztwór :) z nad osadu i poddał rektyfikacji z długa stabilizacją i wysokim reżimem.

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: moszeusz »

Żółta barwa przedgonów może wynikać z obecności produktów kondensacji aldolowej i/lub ketalowej. W skrócie - aldehydy (np. Octowy) i ketony (np. Aceton) w środowisku zasadowym lub kwaśnym (np. Kwasu octowego) kondensują do żółto zabarwionych produktów zwanych aldolami/ketalami. Dla ciekawości, jak dodacie NaOH do przedgonu (ale takiego po pierwszym procesie, nie przedgonu po gotowaniu przedgonów) to też po jakimś czasie powstanie zabarwienie.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: arTii »

bat4c pisze::) W instrukcji u Akasa wyraźnie miałem napisane że minimum 20l wody musi być, co by przy końcu procesu, jak wyparuje cały etanol, grzałki były przykryte wodą. Dlatego zważając na renomę kolegi Akasa, wierzę mu na słowo

:D :D :D Nie wierz na słowo - nawet Akasowi :) Łatwiej klientowi powiedzieć że ma 20l wody mieć niż tłumaczyć że 16,5l

Jak masz pusty keg to lej wodę (mierz ile wlałeś) aż zakryjesz grzałki + 1cm. Tyle będzie wynosił minimalny poziom. Jak masz płynowskaz - zaznacz sobie na nim ile to jest i nigdy nie schodź poniżej tego poziomu.

Poza tym - czy na pewno Akas napisał że musi być minimum 20l wody - czy tez że należy zalać minimum 20 nastawu? Bo to jest duża różnica...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: Skir »

Ale pamiętaj że jeżeli masz bufor, to oprócz tego co planujesz odebrać, musisz doliczyć to, co jest w rurze i pojemność bufora.
I love the smell of bimber in the morning.

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: bat4c »

Panowie, jestem po pierwszym gotowaniu tych przedgonów. Potraktowałem ich jak zwykłą cukrówke, z tym że odebrałem więcej przedgonów( około 700ml) i dłużej stabilizowałem kolumnę, coś koło 3 godzin. W zapachu wyszło jak normalny spirytus, w smaku rozcieńczając w proporcjach 45/55 z wodą kieliszek, czyli 45 spirytusu i 55 wody wyszło lekko piekące w język. Przepuszczę to jeszcze raz, żeby dokończyć metodę 2,5, traktując to co mi wyszło jako surówkę i dam znać co z tego wyszło.

@arTii napisane w instrukcji wyraźnie, że 20 l wody, a nie nastawu.

@Skir bufora niestety nie mam, ale o kolumnie pamiętam, żeby jej objętość wziąć pod uwagę.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 kwie 2022, 13:06 przez bat4c, łącznie zmieniany 5 razy.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: HeniekStarr »

Musi święte, bo wydrukowane...
Weźże chłopie litrową miarkę,zalej kega jak Ci arTii pisze powyżej grzałek i masz problem rozwiązany .

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: bat4c »

Witam Panowie ponownie. Mam już subiektywne wyniki moich doświadczeń. Otóż ww przedgony potraktowane po odpędzie jeszcze metodą 2,5 są OK. Spirytus z nich jest dobry, ale nie taki jak z normalnej cukrówki po odpędzie i metodzie 2,5. Tzn jest ciut gorszy, wydaje mi się, że lekko piecze w język po rozcieńczeniu go do 42% i kilkutygodniowym odstaniu. Jak dalem do spróbowania komuś kto pija moje trunki, to powiedział że on różnicy nie widzi, że jest dobre. Także jeżeli ktoś używa metody 2,5 i odbiera przedgony z niej w większej ilości niż zalecane, to te przedgony można spokojnie jeszcze raz potraktować wyżej wymienioną metodą, a sporo dobrego spirytusu można jeszcze odzyskać.

UWAGA! Dodaję, że to są moje i mojego testera subiektywne opinie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 lip 2022, 22:13 przez bat4c, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Post autor: rozrywek »

@bat4c
Czyli to były frakcje nie do końca przedgonowe, ja to nazywam p.......e, ale nie ma co prowokować niektórych.

Rozumuję, że odciąłeś część serca wcześniej i puściłeś to jeszcze raz.
I to jest bardzo dobra koncepcja.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”