Klarowanie

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Durik »

Witam
Mam Superklar 24h
Pracujący nastaw z 11 kg cukru + około 44 litry wody + T3 + 150 g koncetratu. Receptura i proporcje sprawdzone - miodzio. Przyznam że do tej pory nie klarowałem przed przepuszczeniem. Zakupiłem Superklar 24h. I teraz klilka pytań:
- Czy jedna porcja wystarczy na to co się robi (na opakowanie pisze że jest na 25 litrów ale na T3 też tak pisze)
- Jeśli chodzi o procedurę to jeśli dobrze rozumiem to jak praca ustanie to zlać wszytko znad osadu potem potraktować superklarem 24h i potem jeszcze raz wszystko zlać znad powstałego osadu??
koncentraty wina
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1417
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 125 razy
Kontakt:
Re: Klarowanie

Post autor: mtx »

Spokojnie jedna paczka Ci wystarczy na taką ilość, a reszta tak jak napisałeś.
Jeśli chodzi o procedurę to jeśli dobrze rozumiem to jak praca ustanie to zlać wszytko znad osadu potem potraktować superklarem 24h i potem jeszcze raz wszystko zlać znad powstałego osadu??
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Klarowanie

Post autor: JanOkowita »

Nastaw trzeba zlać znad osadu i odgazować. Gdy będzie zbyt dużo CO2 to środki klarujące nie dadzą rady.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Klarowanie

Post autor: Durik »

Odgazować czyli zamieszać??
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1417
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 125 razy
Kontakt:
Re: Klarowanie

Post autor: mtx »

Pierwszy raz ściągnij z nad osadu, mocno zamieszaj kilka razy (w odstępach po np pół godz)
i daj turbo klar, jak się wyklaruje to znowu ściągnij i na rurki... :)

paulek86
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 3 kwie 2012, 19:23
Re: Klarowanie

Post autor: paulek86 »

Witam wszystkich,


mam taki mały problem, zrobiłem nastaw na drożdżach T3, wszystko ładnie pracowało, po kilku dniach blg -2 zero objawów fermentacji, tak wiec przystąpiłem do klarowania. Nastaw odgazowany wszystko zrobione tak jak jest napisane na opakowaniu turboklar, przychodzę dzisiaj i małe zdziwko bo drożdże tak jakby zaczęły pracować znowu. Od czasu do czasu jakąś bańkę puszcza i cały proces klarowania poszedł w las bo nic się nie wyklarowało. Czy to możliwe ze znowu zaczęły pracować? A może źle odgazowane było? Może ktoś się już spotkał z takim problemem?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Klarowanie

Post autor: pokrec »

Temperatura mogła się zmienić i drożdże się zaktywizowały w kierunku -3 BLG. Jak chcesz to sklarować, to po prostu dobij drożdże jakimś spirytusem. Albo pirosiarczynem.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

paulek86
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 3 kwie 2012, 19:23
Re: Klarowanie

Post autor: paulek86 »

Tak też wczoraj zrobiłem, dodałem 15 g pirosiarczanu na 75 litrów nastawu. Później napisze czy coś pomogło. Temperatura w pomieszczeniu w którym stoi nastaw zmienia się od 21 do 24 *C w ciągu dnia.

Jest poprawa ale szału nie ma. Bańki jeszcze się pojawiają czyli chyba wszystkie drożdże nie padły. Może dodać więcej pirosiarczynu? Denerwuje mnie ten nastaw, jutro puszcze go na rurki czy będzie wyklarowany czy nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”