Osad jako pożywka

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
manunderthemoon
30
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 10:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker

Post autor: manunderthemoon »

Witajcie,
powiedzcie koledzy czy dobrze pamiętam, że gdzieś czytałem, że osad (po przefiltrowanym nastawie) można użyć jako pożywkę później.
Jeśli tak, to zostawić w butelce, wysuszyć na Wyborczej, czy coś jeszcze?

Pozdrawiam,
Mum
koncentraty wina
Awatar użytkownika

tonic21
50
Posty: 69
Rejestracja: sobota, 13 lut 2010, 10:27
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gostynin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Osad jako pożywka

Post autor: tonic21 »

Mim zdaniem to te zdechłe drożdżaki to nadają się tylko do nakarmienia pana porcelanowego.Kupujesz T3 lub inne drożdże a pożywkę zawierają w sobie, można dołożyć przecier pomidorowy ale zasuwają i bez.
Pozdrawiam Tonic
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Osad jako pożywka

Post autor: JanOkowita »

Na pożywce firmy Enartis jest podany taki skład:

"Skład:Ściany komórek drożdży, dwuzasadowy fosforan amonu, dwuwęglan potasu, tiamina (Vit.B1 - stymuluje wzrost drożdży i jest silnym aktywatorem fermentacji) – skład odpowiednio skomponowany by zapewnić stałą i kompletną fermentację oraz odpowiednie środowisko dla drożdży."

Natomiast nie wiadomo, jaki jest % udział ścianek komórek drożdży. Zapewne i tak trzeba by dodać fosforanu amonu i całej reszty, aby uzyskać odpowiednie środowisko.

Pozdrawiam

Jan Okowita

P.S. Gdy bawiłem się wiele lat temu w piwo domowe to moja żonka używała do kąpieli gęstwy drożdżowej pozostałej po fermentacji brzeczki. Skóra robi się wówczas naprawdę aksamitna.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”