Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
Apacz07
20
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 11 wrz 2022, 21:23
Krótko o sobie: wędkarz bimbrownik
Ulubiony Alkohol: darmowy

Post autor: Apacz07 »

Witam
Z jakiego ziarna lub mieszanki ziaren wychodzi najlepsza wódka? Podzielcie się swoimi doświadczeniami :)
koncentraty wina

wawaldek11
2500
Posty: 2933
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: wawaldek11 »

Musiałbyś popróbować różnych wódek zbożowych i sam byś ocenił. Bo gusta są różne.
Najbardziej łagodną i neutralną uzyskałem z pszenicy prosto z kombajnu, nieczyszczonej. Z pszennej mąki już była inna. Żyto jest bardzo charakterne, ale nie robię z niego spirytusu tylko destylat mocniej oczyszczony - ok. 85%. I leżakuje w beczce. QQ robiłem raz na początku przygody i mimo ciekawego smaku nie powtórzyłem. Jęczmień - tylko słód, destylacja i do beczki. Za czystymi wódkami nie przepadam, bo jak @radius ładnie to określił - należę do grona miłośników destylatów nieczystych :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: rozrywek »

Jeśli chodzi o czystą to Żyto.
Najbardziej wyraziste.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3879
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 284 razy
Otrzymał podziękowanie: 467 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: Doody »

Ja z wódek zbożowych, w których spirytus jest otrzymywany metodą rektyfikacji na kolumnie półkowej, stawiam na pierwszym miejscu wódkę żytnią na drugim ex aequo pszenica i jęczmień, choć to dwa różne charaktery. Wódkę można robić zarówno ze słodów jak i ziarna niesłodowanego.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1191
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 178 razy
Otrzymał podziękowanie: 397 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: psotamt »

Apacz07 pisze: czwartek, 4 kwie 2024, 11:22...najlepsza wódka?
Wódka, to tylko rozcieńczony spirytus i ta z większości zbóż będzie bardzo podobna w smaku. Trochę ostrzejsza żytnia, z wyczuwalną słodyczą z kukurydzy, delikatna i trochę nijaka z pszenicy, fajna z jęczmienia. Jeszcze ryż daje dobry spirytus, ale nie do rozcieńczania w kierunku wódki, raczej na nalewki, bo jest najbardziej neutralny smakowo.
Zupełnie inaczej ma się sprawa z destylatami, bo tu ilu producentów, tyle metod. Ilu smakoszy, tyle opinii. Nawet najlepiej uzasadniona opinia Tobie do gustu może nie przypaść.
Moim faworytem jest ześrutowana kukurydza i destylat z półek odbierany z OLM w stężeniu ok. 75 - 85 *C, rozcieńczony do 43% i starzony z wiórkami w szkle. Gdybym robił w beczkach, byłoby może inaczej. Ale ten destylat lubię bardziej od innych.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Fiflak
450
Posty: 468
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: Fiflak »

Wódki zbożowe sporządzam, niejako przy okazji, bowiem koncentruję się na pędzeniu "destylatów nieczystych".
Poniższa wyliczanka wynika wyłącznie, z mojego osobistego doświadczenia.
1. Jęczmienna-słodowa, nieco łagodniejsza od Finlandii. Staram się uchwycić więcej smaku surowca, co na kolumnie, raz się udaje lepiej, a przy gotowaniu kolejnej partii spirytus jest, wedle mego gustu, zbyt neutralny.
(Tu uwaga ogólna względem wszelkich spirytusów zbożowych. Jeśli charakterności nie zachowały, wówczas stanowią bazę gorzał smakowych, np. ginu, lub absyntu, albo do wyrobu nalewek.)
2. Żytnia-słodowa, najbardziej wyrazista. Coś dla koneserów mocniejszych doznań.
3. Kukurydziana, ta burbonowa słodycz sprawdza się dobrze w wódczanych koktajlach.
4. Pszeniczna-słodowa, została doceniona przez konsumentów oficjalnie pijących wyłącznie drogie sklepowe specjały o jakże wyszukanych nazwach. Starzona przez pół roku w beczce dębowej.
(Wlałem pszeniczną o stężeniu 45% mocy do dziesięciolitrowej beczki po francuskim winie.
Pozostałą, nieco ponad 4 litry, pozostawiłem w szklanym gąsiorku, celem, że się tak wyrażę, eksperymentu smakowego.)
Szybko się rozeszła, zarówno biała, jak i dębowa.
Eksperyment uznałem zatem za zakończony pełnym sukcesem.
5. Planuję w kwietniu rektyfikację ryżową.
Awatar użytkownika

KofiSzop
50
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 21 lut 2021, 18:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: KofiSzop »

Jako, że o zbożu mowa, czy jest jakaś wyczuwalna różnica, pomiędzy ziarnem zatartym enzymami a słodowanym. Na przykład destylat ze słodu jęczmiennego vs ziarno jęczmienia zatarte enzymami?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2956
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 139 razy
Otrzymał podziękowanie: 553 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: Góral bagienny »

KofiSzop pisze: czwartek, 4 kwie 2024, 14:49 Jako, że o zbożu mowa, czy jest jakaś wyczuwalna różnica, pomiędzy ziarnem zatartym enzymami a słodowanym. Na przykład destylat ze słodu jęczmiennego vs ziarno jęczmienia zatarte enzymami?
Jest różnica :ok: Na korzyść słodu.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3879
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 284 razy
Otrzymał podziękowanie: 467 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: Doody »

Różnica na korzyść słodu wynika nie tylko z tego, że to słód, ale też dlatego, że na słody przeznacza się najlepsze gatunki jęczmienia browarnego, a kupując zwykle ziarno, najłatwiej kupuje się paszę dla zwierząt. Z tej paszy słód by też nie był najlepszy. Niemniej jednak, pomijając fakt lepszej wydajności i aromatu destylatu słodowego, ja osobiście bardzo lubię również alkohol z niesłodowanego ziarna.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

ledzep
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 5 sty 2023, 12:00
Ulubiony Alkohol: Whisky, brandy
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jakie najlepsze ziarno na wódkę?

Post autor: ledzep »

Osobiście polecam jęczmień browarny niesłodowany. Ze słodu jęczmiennego wychodzi bardziej intensywny smak.
Podpinam temat o destylatach ze zbóż, który daje fajny przekrój przez smaki poszczególnych zbóż.
topic16437.html?hilit=z%20jakiego%20zbo%C5%BCa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”