Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
700
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Różne strony moralności i religijności

Postautor: zielonka » piątek, 21 sty 2022, 11:38

Wszystko jest względne, jak udowodnił Einstein

Ale czy udowodnił ? Tak naprawdę nie ma jak tej teorii zweryfikować może np E= mc do 3ciej ? ktoś to zmierzy?
Do dziś nie wiem dlaczego po jego E=ileś tam jacyś goście doszli do wniosku że da się zrobić bombę atomową.
Co do spowiedzi to ja tam tych czarnych i innych wskazicieli dobrej ściezki nie cierpię ale spowiedź -przynajmniej w jej istocie powinna dawać szansę na powrót pomiędzy współplemieńców - przestepca powinien wiedzieć że ma jakąś szansę inaczej już z raz obranej drogi nie ma powrotu i może być tylko gorzej. A bydlak może rozumieć że można w nieskończoność być bydlakiem. Zwłaszcza że gnoje uczyniły z tego PEGASUS beta , - jak zawsze gdzie szczytne pomysły realizują ludzie podli małostkowi i chciwi. A tacy w większości jak widać zasiadają we wszelkich gremiach decyzyjnych. Dlaczego tak się dzieje ? Słowo klucz? ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » piątek, 21 sty 2022, 11:52

zielonka pisze:

Ale czy udowodnił ?

Tak udowodznił, w sensie fizycznym.

zielonka pisze:Tak naprawdę nie ma jak tej teorii zweryfikować może np E= mc do 3ciej ? ktoś to zmierzy?
Do dziś nie wiem dlaczego po jego E=ileś tam jacyś goście doszli do wniosku że da się zrobić bombę atomową.

Tak zostało to potwierdzone doświadczalnie, mamy wystarczająco dokłądne przyrządy pomiarowe żeby zmietrzyć ilość energii jaka została wyemitowana w trakcie rozpadu atomów, jak róznież żeby stwierdzić że masa tego co powstało jest mniejsza o wartość zgodną lub bardzo zbliżoną do tej wyliczonej ze wzoru ;)

zielonka pisze:Co do spowiedzi to ja tam tych czarnych i innych wskazicieli dobrej ściezki nie cierpię ale spowiedź -przynajmniej w jej istocie powinna dawać szansę na powrót pomiędzy współplemieńców - przestepca powinien wiedzieć że ma jakąś szansę inaczej już z raz obranej drogi nie ma powrotu i może być tylko gorzej. A bydlak może rozumieć że można w nieskończoność być bydlakiem.

W świecie świeckim też tak to działa, tylko że nie jest to objęte aż taką tajemnicą - Mamy sąd (spowiedznik), karę typu prace społeczne, grzywna, więzienie - zależy co tam przeskrobał (pokuta) i ostatecznie gość może wrócić do społeczeństwa (rozgzeszony). Róznica jest taka, że sprawa nie zostaje pomiędzy sądem a sądzonym i do sądu nikt nie biega z własnego wyboru.

zielonka pisze:Zwłaszcza że gnoje uczyniły z tego PEGASUS beta , - jak zawsze gdzie szczytne pomysły realizują ludzie podli małostkowi i chciwi. A tacy w większości jak widać zasiadają we wszelkich gremiach decyzyjnych. Dlaczego tak się dzieje ? Słowo klucz? ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Ale oni chceili dobrze... Hitler i Stalin też chcieli dobrze - ale nie na darmo mawia się że piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

kiwitom23
1100
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » piątek, 21 sty 2022, 12:22

zielonka pisze:

Ale czy udowodnił

Kolego Zielonka, a słyszałeś może o falach grawitacyjnych? W 2015 roku zaobserwowano ten fenomen po raz pierwszy, tym samym ostatni bastion padł, czyli 100% teorii Einsteina zostało potwierdzone eksperymentalnie. Osobiście uważam, że był to największy geniusz w całej historii ludzkości. Choć dał dupy 2 razy, ze stałą kosmologiczną i oporem przeciw fizyce kwantowej, ale nikt nie jest ideałem :D
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
700
Załączniki

Postautor: zielonka » piątek, 21 sty 2022, 12:43

To że zaczęto kombinować z rozpadem atomu i udało sie coś zmierzyć to jedno bo pierwiastki promieniotwórcze się o to prosiły ale to że ktos postanowił to robić bo szukał tej energii mnie zadziwia - dlaczego akurat atomiści ? ciągle dla mnie jest zagadką to że zanim im wybuchło juz wiedzieli że wybuchnie - ba mało tego właśnie o ten wybych im chodziło. Wszak mozna by sie spodziewać iż ta energia może i jest ale nigdy sie tak gwałtownie nie uwolni inna rzecz - co ma do tego predkość swiatła ? poza tym że to zajebista liczba ? Może akurat gościu trafił na włąsciwy lub przyblizony mnoznik ? Taki sam jak np." od ch.ja" ? I jest teoria- masa razy od uja i jest energia Redbula- :) :)

PS
No to teraz jsem heretykiem nie tylko dla kościoła ale i dla nauki.
Ostatnio zmieniony piątek, 21 sty 2022, 12:45 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

jakis1234
1350
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Załączniki

Postautor: jakis1234 » piątek, 21 sty 2022, 13:05

@zielonka, nie wiem co bierzesz, ale weź połowę :smiech:
A ja uważam, że Newton zrobił zdecydowanie większą rewolucję w fizyce, tylko to było dosyć dawno i już się przyzwyczailiśmy.
W końcu sami fizycy dzielą fizykę na przed Newtonem i po.
Einstein oczywiście był geniuszem i nic nie ujmuję jego osiągnięciom.
Pozdrawiam z opolskiego.

Awatar użytkownika

kiwitom23
1100
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » piątek, 21 sty 2022, 13:14

jakis1234 pisze:A ja uważam, że Newton zrobił zdecydowanie większą rewolucję w fizyce

Newton opisał tylko to co widział i ubrał to w matematykę, natomiast Einstein i to ponad 100 lat temu, opisał rzeczywistość kompletnie nieintuicyjną i na tym polega jego geniusz. Tego nie dało się zobaczyć, zmierzyć, sprawdzić, a wszystko sprawdziło się co do joty. Jak on wpadł na to, jeżeli żyjący 100 lat później ludzie z dużo większą i lepszą edukacją nie są w stanie tego rozumowo pojąć.
Ktoś sobie z Was wyobraża zmarszczkę czaso-przestrzeni, albo to, że czas płynie z różną prędkością dla różnych destynacji?
Ostatnio zmieniony piątek, 21 sty 2022, 13:16 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 2 razy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
700
Załączniki

Postautor: zielonka » piątek, 21 sty 2022, 13:33

ludzie z dużo większą i lepszą edukacją nie są w stanie tego rozumowo pojąć.

Nie bij - wytłumacz - mozliwość edukacji to jeszcze nie edukacja. Tak naprawdę nikt mnie nigdy nie poprowadził ścieżką myślenia Einsteina.
mc kwadrat i chu.. Ale z czego to wynika i dlaczego na tej podstawie można szukać bomby to niestety -biję sie w puste -no nie wiem.
Moż edlatego że mało piję a od zioła dużo kaszlę.

Awatar użytkownika

kiwitom23
1100
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » piątek, 21 sty 2022, 14:31

zielonka pisze:dlaczego na tej podstawie można szukać bomby.

@zielonka co Ty z tą bombą się uwziąłeś? Poczytaj o Skłodowskiej-Curie, ona bardziej "związana" jest z bombą, daj Einsteinowi spokój :D

witas
5
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki

Postautor: witas » piątek, 21 sty 2022, 14:41

zielonka pisze:

Ale czy udowodnił ? Tak naprawdę nie ma jak tej teorii zweryfikować może np E= mc do 3ciej ? ktoś to zmierzy?

Tak na marginesie: akurat E=mc3 to nie przejdzie. Wynika to z analizy jednostek. Nawet nie trzeba nic mierzyć, żeby sobie taki wzór wykombinować; jedynie to trzeba później udowodnić jego prawdziwość, w sensie, czy rzeczywiście z pewnej masy da rade uzyskać taką energię (podejrzewam, że chodzi tutaj o energię wiązań atomowych).

Wyjaśnienie: po lewej stronie równania stoi energia, której jednostką jest J (dżul), czyli kg*m2/s2.

Po prawej stronie stoi mc3 (gdzie m to masa a c to prędkość światła), a jednostką tego wyrażenia jest kg*m3/s3. Niestety nie jest to jednostka energii, więc takie równanie jest nieprawdziwe.

Ale E=mc2 już ma racje bytu: przynajmniej jednostki się zgadzają więc sens fizyczny jest zachowany.
Ostatnio zmieniony piątek, 21 sty 2022, 15:57 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
700
Załączniki

Postautor: zielonka » piątek, 21 sty 2022, 15:08

Poczytaj. Już jednego takiego kolegę miałem. Na wszystko odpowiadał poczytaj. Tu publicznie obnażyłem swoją niewiedzę i zadałem pytania tym którzy mówią że wiedzą. Ale odpowiedź jest poczytaj. Hmmm to pi razy drzwi podobne do tego że oskarżamy publicznie a przepraszamy się prywatnie. Ja poproszę chociaż o jeden link gdzie zrozumiem tok myślenia naukowców PO ogłoszeniu że E=mc 2 i w czym ono zostało zmienione przez ten wzór. Niemoralne jest wiedzieć i nie uświadomić proszącego. Wiem że tu nie miejsce na wyklady ale enigmatyczne poczytaj o ...... nic mi nie da bo nie wyłuskam zapewne bez wskazówek tego momentu gdzie nauka skręciła w stronę bomby.
Zaprawdę powiadam wam koledzy niemoralnie się prowadzicie. Jam jest jeden co pyta i czyż mam odejść nie zaspokojony? Czy was sumienia nie pogryzą żę - :
W mokrej pościeli miota się,
A potem marzy całe dnie,
Że tylko tego chce
W mokrej pościeli miota się,
A potem marzy całe dnie,
Że tylko wiedzy chce.
Parafraza taka z jednego pijaka.
Tako więc bracia w psocie -nie żal wam zostawić Zielonkę w....... kłopocie ?

Awatar użytkownika

Doody
2500
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Załączniki

Postautor: Doody » piątek, 21 sty 2022, 15:17

Cóż słynny wzór E=mc2 to nic innego jak modyfikacja o wiele starszego wzoru na energię kinetyczną E=mv2, gdzie m to masa a v prędkość. Einstein zmodyfikował go jedynie podstawiając za prędkość ogólną, prędkość światła w próżni. c = ~300 000 km/s. Ponieważ wg niego c to największa z możliwych prędkości we wszechświecie, nawet mała masa rozpędzona do tej prędkości osiąga nieskończona energię. Lub odwrotnie gdy do jakiejś określonej masy pędzącej z prędkością światłą dołożymy jeszcze energii, jej prędkość zwiększyć się nie może, więc masa jej rośnie. To skomplikowane ale da się ogarnąć ;)
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika

kiwitom23
1100
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » piątek, 21 sty 2022, 15:22

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » piątek, 21 sty 2022, 15:39

Oj tam oj tam panie zielonka... tutaj masz lekturę do poduszki - można pobrać pdf'a i poczytać jak na to wpadli ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Los_Alamos_Primer

Ale @kiwitom23 ma dużo racji... Eistein za bardzo w tym paluchów nie maczał ;) On szukał odpowiedzi o świat i w ogóle... i nie wiem czemu wpadł na takie a nie inne wzowry, skoro wiadomo że odpowiedź na zadane pytanie to 42 :hahaha: :hahaha:

@Doody - tak a dylatację czasu da się policzyć z w oparciu o pewne twierdzenie o trójkątach...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
700
Załączniki

Postautor: zielonka » piątek, 21 sty 2022, 15:54

odpowiedź na zadane pytanie to 42 :hahaha: :hahaha:
Zawsze myślałem że- liczba jego jest 44 ale widać inflacja. Dzięki koledzy za te wyjaśnienia - trochę doczytam ale już jako taki pogląd mam. Bez Einsteina zapewne bomba by i tak powstała. A propo bomby i moralności to lepej jest że ona jest czy jakby jej nie było?
I drugie - skoro jest to dlaczego nie każdy może ją mieć? Jak czują sie dzisiaj mądrale z Zachodu którzy gwarantowali swoim honorem bezpieczeństwo Ukrainie byle ruskim do dupy wleźć, i kazali się pozbyć broni atomowej ? Jedynego możliwego w ich sytuacji źródła bezpieczeństwa? Jak Europa i inni teraz się poczujemy gdy sowiecka zaraza zaleje Ukrainę ? Ja co prawda mam ich za pełnych fałszu i obłudy ale słowo to słowoi nawet dane komuś nielubianemu ma być dotrzymane. Tylko kto pójdzie dziś umierać za Ukrainę ?

P.S
Już na 7 mej stronie pdfa stoi
10. Simplest Estimato of Minimum Size of Bomb
Liczyły chłopaki tę ilość energii jak jabłka w koszyku i neutrony też.
To kurna musieli wiedzieć co nabroją. Zresztą całe opracowanie jest po to aby wykazać że da się bombę zrobić. Ale kiedy i w kim ta myśl powstała ? Muszę doczytać bo chcę wiedzieć dlaczego badaniom nad paliwem z wody nie poświęcono tyle uwago co na zrobienie bomby.
O paliwie z wody myslałem już od podstawówki a o bombie jakos nie Ja to jakiś inny jestem chyba.
Ostatnio zmieniony piątek, 21 sty 2022, 16:20 przez zielonka, łącznie zmieniany 2 razy.

michal278
1850
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki

Postautor: michal278 » piątek, 21 sty 2022, 16:03

Zielonka nie zgodzę się że wyszło tyle ile miało być. Przy atomowej tak, ale przy wodorowej już nie, wyszło o więcej więcej. Warto tu wspomnieć o po części Polskim matematyku Edwardzie Telleru.
Fizykę zawsze dzieliłem inaczej na teoretyczną i praktyczną. Mało jest fizyków teoretyków i praktyków w jednym. Co do obliczeń to tak musi być, większość wzorów jest wyprowadzona po prostu. Wkład w bombę atomową Einstaina jest mały, chciał by nad ta technologią miała piecze międzynarodowa rada.
. Ciekawsze od fizyki cząstek czy też relatywistycznej są układy nie euklidesowe albo materia nie niutonowska. :) Pan Bóg nie gra w kości. Moje ulubione stwierdzenie Einsteina.

Co do USA i Ukrainy, są pogłoski że kilka walizek polecialo właśnie.. Usa też obecnie pcha multum sprzętu Ukrainie przez kraje nadbałtyckie i z Szwecji. Ponoć jeden za drugim samoloty transportowe startują z Szawle..
Myślę że nie długo będzie wniosek o wejście Ukrainy do Europy. :)
Ostatnio zmieniony piątek, 21 sty 2022, 16:03 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Awatar użytkownika

kiwitom23
1100
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » piątek, 21 sty 2022, 16:53

@zielonka co do Ukrainy masz w 100% rację, sprzedali ją tak saamo jak nas w Jałcie. Widać ile są warte wszelkie układy dwustronne, polityka to bagno. Co do bomby, to dobrze że była (czas przeszły), bo gdyby jej nie było, to oba bloki na 100% wzięły by się za łby. Dla Polski może to i dobrze byłoby, bo wtedy byłaby szansa na wcześniejszy koniec jedynie słusznego ustroju, ale miliony pewnie by w piachu wylądowały.

@michal278 materia nie niutonowska owszem, jeszcze ciakwsza jest ciemna materia i energia. A "Pan Bóg nie gra w kości" to było Einsteinowskie niedowierzanie w mechanikę kwantową i nieoznaczoność Heisenberga. To tak dla ścisłości.

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » piątek, 21 sty 2022, 18:21

Tak, Einstein miał problem z tym że fizyka kwantowa w dużej mierze bazuje na prawdopodobieństwie ;) I ten słynny kot Schrodingera ;). Einstein też miał problem z osobliwościami, miał trudności z zaakceptowaniem że jego równania prowadzą w pewnych warunkach do rozwiązań dążą do miejsc z nieskończoną grawitacją - ale ostatecznie istnienie czarnych dziur też zostało potwierdzone.

zielonka pisze:
odpowiedź na zadane pytanie to 42 :hahaha: :hahaha:
Zawsze myślałem że- liczba jego jest 44 ale widać inflacja.

42 to odpowiedź na pytanie "Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę"
„Wielkie pytanie” zostało zadane przez wybitnie inteligentne istoty z innego wymiaru (znane ludziom jako Myszy) wysoce wyrafinowanemu komputerowi Deep Thought (Głęboka myśl), skonstruowanemu wyłącznie na tę okazję. Po siedmiu i pół milionach lat skomplikowanych obliczeń Deep Thought udzielił odpowiedzi, dotyczącej życia, wszechświata i całej reszty.

Brzmiała ona „42”.
Ostatnio zmieniony piątek, 21 sty 2022, 18:22 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

rozrywek
3500
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Załączniki

Postautor: rozrywek » piątek, 21 sty 2022, 18:52

rastro pisze:Czyli jak futro to z królika, a nie z lisa czy norek ;)

Nabijasz się, a wiesz doskonale co mam na myśli.
Tak właśnie uważam, zabijanie wieloryba dla paru fiszbinów, czy paru litrów tranu?
Zabijanie Słonia dla kości słoniowej?
Dla klawiszy do fortepianu i paru ozdób, kurwa takie piękne zwierzę, mądre i w ogóle.

@rastro, ty doskonale wiesz o czym mówię, a polowanie na lisy, narodowy sport w Anglii, morderstwo bez celu.

Wolę już sprowadzić rozmowę na te tory, niż sluchać o fizycznych pitupitu kolegów i fizyce, gdzie każdy jak mantrę powtarza E=mc²
A Albert dostał nobla dokładnie za co innego niż teoria względności.
A był człowiekiem bardzo moralnym, nigdy nie zgodziłby się pracować w Los Alamos, aby po to reakcję łańcuchową tworzyć, aby mordować ludzi.
Energia, to coś innego niż zabijanie i broń.

Tutaj jedynie można dywagować, czy ten słynny wzór, czyli faktycznie podróż w czasie, ma moralne podstawy.

Na szczęscie dla nas nie da się na razie skonstrułować pojazdu który by się szybciej od światła poruszał.

Do dajcie sobie siana z tym fizycznym pitupitu.

Lepiej się skonentrować na własnym sumieniu i własnej moralności.

Co jest moralne, a co nie.
Co jest usprawiedliwione a co nie.

A przede wszystkim...jeśli wiecie że to co robicie jest złe, to dlaczego robicie to nadal???

To o czym koledzy chcecie rozmawiać?
O aspektach moralności, dlaczego nie.

Skurwysyństwo, bestalstwo, butę, pychę, oraz zakłamanie kościoła już wyczerpaliśmy dokumentnie.

Z wszystkich was tutaj do kościoła nie uczęszcza nikt, a pogrzeb świecki też prawie każdy preferuje.

Chcecie moją teorię? Proszę:

Moralność nie istnieje, człowiek z zasady jest zły, moralność trzeba tworzyć w sobie, dobrymi uczynkami, nie trzeba być filantropem i rozdawać ostatnie szaty..........wystarczy nie krzywdzić innych.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

michal278
1850
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki

Postautor: michal278 » piątek, 21 sty 2022, 19:31

Rastro okazało się właśnie ze brakuje masy we wszechświecie, a czarne dziury nie są aż tak czarne. Zadam Ci pytanie:Co potrafi człowiek od czasu kamienia łupanego? Potrafi tylko mierzyć odległość, nawet czas mierzy odległością. I nie dokładnie. Więc fizyka kwantowa jest mało dokładna. I właśnie Einstein uważał klasyczną fizykę jako marmur, a kwantową jako drewno. I dlatego uważał Pan Bóg nie gra w kości. A wzór E=mc2 nie ma nic wspólnego z bombą atomową. Miał jedno, nie zgadzał się z tym, był pacyfistą. Nobla dostał za unifikację kilku sił i pracował aż do śmierci by w swoją teorie wrzucić też fizykę kwantową.

Lisy, norki, kuny, jenot to największy szkodnicy leśny. Jak byłem mały widziałem w roku jednego lisa. Obecnie po szczepieniu od wścieklizny i braku mody na futra lisie widuje kilkaset do tysiąca w roku lisów. One zabijają od żaby przez gęsi, kaczki, ptaki w tym głuszcza po sarnę.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » piątek, 21 sty 2022, 21:12

michal278 pisze:Więc fizyka kwantowa jest mało dokładna. I właśnie Einstein uważał klasyczną fizykę jako marmur, a kwantową jako drewno.

Fizyka kwantowa to generalnie skomplikowany temat - dużo tam równań falowych opisujących stany energetyczne itp. dużo tam też probabilistyki... i praktycznie brak możliwości jakiegokolwiek pomiaru, bo ten wpływa na wynik - czego alegorią ma być słynny kot.

michal278 pisze:Lisy, norki, kuny, jenot to największy szkodnicy leśny. Jak byłem mały widziałem w roku jednego lisa. Obecnie po szczepieniu od wścieklizny i braku mody na futra lisie widuje kilkaset do tysiąca w roku lisów. One zabijają od żaby przez gęsi, kaczki, ptaki w tym głuszcza po sarnę.

Jakiś czas temu problemem były dziki - widywałem je wałęsające się przy lesie, raz widziałem jak chłopak sobie auto o takiego skasował... a szczytem było jak sąsiad na działce poszedł nakopać ziemniaków, co go zmęczyło tak że poszedł po wzmacniacz w altance... no i jak wrócił po wiadro to towar już został skonsumowany ;). Natura sobie radzi.
- Terry Pratchett

Wróć do „Po Godzinach”