Znaleziono 37 wyników

autor: zuma
niedziela, 26 sty 2014, 21:24
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

Nie wiem dlaczego ale moja odpowiedż do kol. logos 93 nie ukazała się. Powtórzę więc w skrócie. Dane znalazłem w internecie. Nie pamiętam gdzie. Ale przecież nie o te dane chodzi ale o istotę zjawiska. Czy z jednego litra alkoholu powstanie 60 czy 600 litrów pary to tak bardzo nas nie interesuje. Wa...
autor: zuma
niedziela, 26 sty 2014, 20:40
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

logos93. Nie zgadzam się bo w internecie ,dzisiaj już nie pamiętam gdzie, znalazłem takie dane. Ale nas nie interesują te dane tylko sama istota zjawiska fizycznego. Ciecz zamieniając się w parę zwiększa swoją objętość. Przy zjawisku kondensacji pary następuje zmniejszenie objętości. I tylko to jest...
autor: zuma
niedziela, 26 sty 2014, 20:29
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Vapour Managment (VM)
Odpowiedzi: 145
Odsłony: 61425

Re: Vapour Managment (VM)

Koledzy. Chcę się wywiązać z obietnicy i wysłać zdjęcia i projekty. Ale jestem trochę zacofany komputerowo. Dam radę wysłać je komuś na prywatnego maila a ta osoba niech je umieści na forum. Kto się zgłasza? Ponadto zgłaszam ofertę wysłania komuś kto jest chętny do przetestowania mojej kolumny i opi...
autor: zuma
niedziela, 26 sty 2014, 20:09
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Vapour Managment (VM)
Odpowiedzi: 145
Odsłony: 61425

Re: Vapour Managment (VM)

Radius. Masz rację. Reszta będzie się robiła sama ( po dostrojeniu oczywiście )czyli refluks będzie się dopasowywał do ilości napływającej pary. A po co w tym systemie zawór kulowy?Będziesz nim kręcił w "ciemno". Jeszcze jedno moje doświadczenie. Można zamiast strojenia przesłonami zastoso...
autor: zuma
niedziela, 26 sty 2014, 16:07
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Potrzebny Automat - w rozsądnych pieniadzach
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 19990

Re: Potrzebny Automat - w rozsądnych pieniadzach

Koledzy ! Ja mam na myśli dobrze wykonaną kolumnę VM, w której fizyka pełni rolę regulatora.
autor: zuma
niedziela, 26 sty 2014, 15:47
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Vapour Managment (VM)
Odpowiedzi: 145
Odsłony: 61425

Re: Vapour Managment (VM)

Do Trener. Źle zrozumiałeś. Para w systemie vm powinna wpływać do rur pod własnym ciśnieniem w proporcjach ustalonych przez średnice rur ale przez to, że jest trochę też zasysana w kierunku większej chłodnicy zaburza nam to proporcje jakie wyliczyliśmy i dlatego trzeba kolumnę,,dostroić"" ...
autor: zuma
sobota, 25 sty 2014, 21:13
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

Drodzy Koledzy. Mój projekt nie różni się wiele od tego skrytykowanego przez Cezary33.Tylko Cezary33 po pierwsze żle dobrał przekroje rur a po drugie wydaje mi się istotne ja nie uwzględniłem zjawiska które można nazwać ssaniem chłodnicy. Polega to na tym,że jeden litr parującego alkoholu zamienia s...
autor: zuma
sobota, 25 sty 2014, 20:03
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Vapour Managment (VM)
Odpowiedzi: 145
Odsłony: 61425

Re: Vapour Managment (VM)

Witaj Kolego. Jakoś przeoczyłem Twój post ale staram się naprawić. Cały czas czekam na jakiś odzew w tym temacie a właściwie na taką wypowiedż jak Twoja. Nie robię fochów tylko nie chcę nikogo uszczęśliwiać na siłę. Moja kolumna niewiele różni się od tej skrytykowanej przez Kol. cezary 33. On po pro...
autor: zuma
sobota, 25 sty 2014, 19:26
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

Kolego bohema.zaba. Chcesz poznać mój projekt czy się wykłócać? Bełkot to jak wiem niezrozumiała mowa. Jeśli nie zrozumiałeś tego co piszę to zmień forum albo wróć do nauki czytania ze zrozumieniem. Gdzie znalazłeś informację,że namawiam do zostania przy pot-stillu? Twoje napastliwe wypowiedzi jakoś...
autor: zuma
sobota, 25 sty 2014, 17:11
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

lesgo 58 jeszcze parę odniesie do wcześniejszej wypowiedzi. Ja nie twierdzę,że OVM jest zły. Tego nigdzie nie napisałem. Druga sprawa. Spróbuj w systemie VM otworzyć zawór odbioru i przedgony odebrać na początku procesu. Ja tak robię z dobrym skutkiem. Odbieram ok 150 ml z 40l wsadu i póżniej zamyka...
autor: zuma
sobota, 25 sty 2014, 16:41
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

Mój sprzęt obsługuje się tak prosto ,że każdy da radę i to jest jedna z jego zalet lesgo58 nie biorę tego osobiście.Wiem ,że to jest forum ale nam nie chodzi o wymianę poglądów ale ustalenie obiektywnych zalet obydwu systemów. Ja jestem przekonany do VM i jestem w stanie to udowodnić. Nie jestem prz...
autor: zuma
sobota, 25 sty 2014, 13:41
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

Nie wiem jak zakwalifikować OVM ale nie ma on wiele wspólnego z zasadą VM. Po ustabilizowaniu kolumny masz tyle zawieszonego alkoholu na wypełnieniu,że po prostu odbierasz alkohol w postaci pary tracąc przy tym kilka półek. Rozdział par w głowicy ma jednak sens i uwierz mi to działa, ale niestety ni...
autor: zuma
sobota, 25 sty 2014, 09:12
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Potrzebny Automat - w rozsądnych pieniadzach
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 19990

Re: Potrzebny Automat - w rozsądnych pieniadzach

Koledzy. Mogę oddać jedną ze swoich kolumn na testy. Jak się spodoba to można skorzystać ze wzoru.
Ewentualnego wykonawcę też. Pełna automatyka (w rozsądnym zakresie tzn przedgony trzeba odebrać samemu) a koszt całkowity w granicach 1000pln
autor: zuma
piątek, 24 sty 2014, 23:02
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

Drogi Kolego. Wyciągnąłem wnioski jak najbardziej i przez dwa lata nie zaglądałem na to forum. Niedawno zajrzałem i stwierdziłem ,że postęp jest spory tylko nie w tym kierunku. Zaczęły być w użyciu jakieś OVM OLM, mnogie ilości termometrów, elektrozawory, wzierniki itp. Sporo techniki i kosztów, któ...
autor: zuma
czwartek, 23 sty 2014, 22:58
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

To znaczy zgodnie z zasadami VM czyli tak aby można było podzielić pary alkoholu w rządanycch proporcjach np 1/5.Ale problem nie tylko dotyczy przekrojów rur ale też ich umiejscowienia. Powinny być na tej samej wysokości. No i zawór tylko klapkowy a nie kulowy. Ja problem rozwiązuję w ten sposób,że ...
autor: zuma
środa, 22 sty 2014, 22:01
Forum: Projekty aparatur
Temat: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8919

Re: Mój pierwszy aabratek - projekt do oceny

Zrób dobry system VM i daruj sobie inne termometry oprócz tego w głowicy. Aby VM działał musisz go dać na wysokości wlotu do kondensera i dobrze dobrać przekroje rur. A tak wogóle to miałeś zadzwonić
autor: zuma
sobota, 18 sty 2014, 18:32
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Vapour Managment (VM)
Odpowiedzi: 145
Odsłony: 61425

Re: Vapour Managment (VM)

Cudze chwalicie swego nie znacie. Poczytajcie koledzy moje posty dotyczące Projektu Zumy. Jakoś moje sugestie do nikogo nie docierały. Jak coś jest wymyślone za granicą to OK. Jak długo można bić pianę i dyskutować o rzeczach, które były już wielokrotnie dyskutowane. Praw fizyki nie zmienimy, ale wa...
autor: zuma
wtorek, 3 maja 2011, 19:17
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

Cezary. Napisz proszę jak z mocą destylatu oraz jaką masz temperaturę wody na wyjściu. Przypominam,że pracujesz z refluxem RR zbliżonym do 8. Czy cały czas grzejesz pełną mocą? Dzięki za wkład pracy i poświęcenie!
autor: zuma
wtorek, 3 maja 2011, 16:02
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

@ Sverige Kolego ! Mam dla Ciebie dwie rady. Pierwsza to skorzystaj ze swojej rady kierowanej do innych na tym forum. Druga to nie obrażaj innych . Swoją opinię o konstrukcji mogłeś wyrazić już dawno temu,Mogę tu przytoczyć jedyny argument ,którego użyłeś . Kolumna jest BRZYDKA. I każde cierpliwe py...
autor: zuma
wtorek, 3 maja 2011, 15:40
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

Drodzy Koledzy! wreszcie wiem o co Wam chodzi. Widzę ,że kol. Cezary świetnie zrozumiał ideę mojej konstrukcji o czym świadczą jego pytania .A więc cofam to co wcześniej napisałem pod jego adresem. Nie wynikało to ze złośliwości ale po trosze z irytacji ,że mimo wielu prób ciągle nie jestem rozumian...
autor: zuma
poniedziałek, 2 maja 2011, 18:01
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

@Cezary Widzę, że Kolega pisze bardzo wyraźnie i zrozumiale ale czyta bez zrozumienia. Ja nie piszę o budowie kolumny tylko samej głowicy a w zasadzie jakie warunki powinna spełnić. Myślę, że na tym powinniśmy skończyć tę dyskusję jako bezprzedmiotową. W każdym poście próbuję grzecznie wytłumaczyć o...
autor: zuma
poniedziałek, 2 maja 2011, 13:40
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

Kolego Cezary. Używając języka prawników powiem krótko. Twoje wnioski są nieuprawnione i nie na temat. Ponieważ jak sądzę wielu Kolegów zdążyło pewne wypowiedzi zapomnieć więc pozwolę sobie małą powtórke . Jakiś czas temu w wielu wypowiedziach pojawiało się pytanie jaki system jest lepszy LM czy VM?...
autor: zuma
niedziela, 1 maja 2011, 19:08
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

Drodzy Koledzy. Dziękuję za uwagi i przyjmuje je do siebie. Ale mi chodzi o głowicę a nie o całą kolumnę ,której budowa jest już wyczerpująco opisana. A jeśli chcecie krytykować jakość wykonania czy podłączeń wody to pewnie macie rację ale to trochę poza tematem więc dziwią mnie z lekka. Co do całoś...
autor: zuma
sobota, 30 kwie 2011, 19:23
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

Witam Kolegów Wreszcie mogę przesłać zdjęcie swojej kolumny. Jak wcześniej mówiłem(pisałem) nie jestem zbyt biegły w komputerze i na dodatek rozpoczął się cykl zmiany dostawcy internetu , więc trochę się to przeciągnęło. Ale mam to za sobą. I już postaram się być na bieżąco! Ale po kolei. Po pierwsz...
autor: zuma
piątek, 22 kwie 2011, 22:23
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Projekt Zumy

Jeśli to ma być dyskusja o tym co zrobić by było lepiej to ja się poddaję. Nie zamierzam bawić się w przepychanki słowne. Zamieszczam projekt a zdjęcie po świętach. Gobo. Rektyfikowałeś systemem VM. A wiesz chociaż jaki reflux miałeś ? Nie! Ja nie namawiam do czegokolwiek. Twierdzę tylko,że jeśli kt...
autor: zuma
czwartek, 21 kwie 2011, 19:57
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Cezary vs VM

Zygmuncie. Z całym szacunkiem dla Twoich 96%. Ale gdzie widzisz nieścisłość w mojej wypowiedzi?. Kręcisz zaworem na wyczucie (widzę,że je masz) ale gdybyś miał zapisać w sprawozdaniu to co byś napisał? W 40-tej minucie wydajność spadła o 10 % więc zmniejszyłem odbiór o 10% ? W systemie VM jak zmniej...
autor: zuma
czwartek, 21 kwie 2011, 19:14
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Cezary vs VM

Nie wiem co piszę więc proszę o wypowiedż kolegę Zygmunta by powiedział co robi by utrzymać stały reflux i jak mierzy wydajność kolumny na bieżąco by móc korygować reflux. Może jest jakiś patent, którego nie znam?
autor: zuma
czwartek, 21 kwie 2011, 11:19
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Cezary vs VM

@radius Koledzy, którzy wstawili zawory zrobili tak bo tak chcieli. Chociaż po trosze musieli. Ale jeszcze raz podkreślam. Jeśli zawór to tylko zasuwa która nie zaburza przepływu pary. zawór kulowy jest dobry ale do regulacji przepływu cieczy a nie do gazów! Ja nie chcę wprowadzić rewolucji w system...
autor: zuma
sobota, 16 kwie 2011, 22:08
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Re: Cezary vs VM

@juliusz Wstawiając zawór zmieniasz reflux. Tylko po co. Przecież system zareaguje na każdą zmianę w kolumnie automatycznie. Przymykając zawór powiekszasz reflux.Czy tak zmieniasz reflux pracując w systemie LM? Nie! i dlatego produkt końcowy w systemie VM musi być lepszy. Nie wydaje mi się by ktokol...
autor: zuma
niedziela, 10 kwie 2011, 21:18
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18920

Projekt Zumy

Jest to kontynuacja tego tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/viewtopic.php?f=106&t=3222 Przyznaję, że nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale za to trochę wiedzy (między innymi termodynamika i aerodynamika) i logiczny umysł. Nurtuje Cię problem wymiarów i umiejscowienia rury do odbioru par ...
autor: zuma
środa, 6 kwie 2011, 21:52
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Vapour Managment (VM)
Odpowiedzi: 145
Odsłony: 61425

Re: Vapour Managment (VM)

Tak sobie czytam wypowiedzi kolegów i stwierdzam,że każdy ma trochę racji. Oczywiście mówimy o systemie VM. Czy ciąg kominowy jest czy go nie ma to moim zdaniem jest mało ważne dla naszych celów. Ważną rzeczą jest natomiast przekrój podkreślam przekrój rurki odbioru pary(tej co zasila chłodnicę Lieb...
autor: zuma
poniedziałek, 28 mar 2011, 22:16
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Gobo rektyfikuje na Bokakobie - Lm/Vm
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 17532

Re: Gobo rektyfikuje na Bokakobie - Lm/Vm

Gobo. Mam do Ciebie prośbę. Czy mógłbyś zrobić próbę destylacji utrzymując wszystkie parametry tak jak przy winie tylko od razu odbierając pary(VM) na najmniejszym otworze zaworu? Zdaje się ,że to było 1/4 przepustowości. Moim zdaniem niewiele zmniejszy się prędkość destylacji, a zmniejszysz ilość r...
autor: zuma
niedziela, 27 mar 2011, 17:24
Forum: Projekty aparatur
Temat: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm
Odpowiedzi: 92
Odsłony: 46222

Re: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm

Kolego Zygmunt. Z bilansu cieplnego wynika,że ilość ciepła dostarczonego jast równa ilości ciepła odebranego. Więc skraplające się w kolumnie pary oddają ciepło do tej chwili ąż przestaną się skraplać i ....??? podnosi się temperatura kolumny. Coś z tą energią trzeba zrobić.
autor: zuma
niedziela, 27 mar 2011, 14:54
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Wygieta kolumna
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11720

Re: Wygieta kolumna

Brawo Wald. Dwie rurki rzeczywiście doskonale rozwiązują problem bulgotania . Tylko po co robić dwa otwory jak można wyjść z pokrywy jednym a póżniej rozdzielić pary na dwie rurki np. trójnikiem. Oczywiście lepiej by było jedną grubszą ale nie spotkałem w sprzedaży grubszej niż 10 mm. U kolegi to wł...
autor: zuma
sobota, 26 mar 2011, 16:50
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Wygieta kolumna
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11720

Re: Wygieta kolumna

Po prostu zmień sposób myślenia. Wyjdź z gara kolankiem fi 12 kolumnę powieś w miarę jak najbliżej i wszystko połącz wężykiem silikonowym. Oczywiście w kolumnie na dole zasilanie boczną rurką fi 12. U mojego znajomego to działa, więc i u Ciebie też powinno. Rurka silikonowa z lekkim spadkiem w stron...
autor: zuma
piątek, 25 mar 2011, 19:06
Forum: Projekty aparatur
Temat: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm
Odpowiedzi: 92
Odsłony: 46222

Re: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm

Dzięki za odpowiedż. Co do ocieplenia kolumny przyjmuję argumenty. Ale co do chłodnicy to nie rozumiem. Pracuję w systemie LM i góra głowicy (a właściwie skraplacz ) jest zimny, powracająca woda też czyli pary są skroplone i nie ma zapachów w pomieszczeniu. Jak mam rozumieć Twoją wypowiedż?
autor: zuma
piątek, 25 mar 2011, 14:22
Forum: Projekty aparatur
Temat: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm
Odpowiedzi: 92
Odsłony: 46222

Re: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm

Gobo. Zbudowałeś fajną aparaturę. Moje gratulacje! Ale mam kilka uwag. 1. Dlaczego ocieplasz kolumnę?(widzę ,że wiele osób tak robi). Przecież w kolumnie ma się rozłożyć temperatura. W kotle jest ok 95*C a na górze kolumny powinno być 78,2*c. Ta temperatura ustali się sama. Jak ocieplisz kolumnę to ...

Wyszukiwanie zaawansowane