Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Znajdziecie wszystko o metodach warzenia piwa, jak uzyskać najlepszą warkę oraz odpowiedni smak domowego piwka.

Autor tematu
Gabrielll
20
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 10 lip 2018, 16:34
Podziękował: 7 razy

Post autor: Gabrielll »

Witam piwowarów,

Chciałbym spróbować nastawić swoje pierwsze piwo domowe, mam zamiar nastawić 2x20 litrów (dwa wiadra).
1 - brewkit, chcę spróbować co to jest
2 - warzenie domowym sposobem słodu - prośba o wskazanie prostego przepisu na piwko ciemne/słodkie :) ewentualnie coś znajdę na forum.

Podstawowe pytanie: czy jest sens nastawiać piwo latem?
Nie mam niestety piwnicy, w której zapewnił bym w upalne dni temp. mniejszą od 21 stopni :/ z tego co czytałem, jest to kluczowe...

Dzięki.

pauka
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 sty 2017, 14:49
Krótko o sobie: Młody niedoświadczony piwowar domowy :)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Warzenie latem? - czy jest sens

Post autor: pauka »

Aby obniżyć temperaturę zrób sobie lodówkę ze styropianu i jako chłodziwo zamrożone butelki PET (osobiście nie mam takiej lodówki, ale jest w planach i niebawem będzie)
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: Amadeuss »

Zrobiłem kilka lat temu trochę warek piwa i wszystkie latem - wiadomo urlop dużo czasu, dłuższy dzień. Jak się ma odpowiedni sprzęt np. chłodnicę do brzeczki i zada się odpowiednie drożdże to i piwnicy mieć nie trzeba. Na rynku jest duży wybór coś znajdziesz.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: kmarian »

Gabrielll pisze: ... Podstawowe pytanie: czy jest sens nastawiać piwo latem? ....
Na razie mamy raczej chłodno. Piwo najbardziej mi smakuje w dni gorące. Moim zdaniem najwyższy czas się zabrać i warzyć. Oczywiście jak masz możliwość.

Autor tematu
Gabrielll
20
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 10 lip 2018, 16:34
Podziękował: 7 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: Gabrielll »

Postanowiłem zrobić :) pierwsze na próbę z brewkitu - coopers stout. Do tego dodałem 1,7 ekstraktu slodowego do piwa ciemnego. Robiłem zgodnie z instrukcja.
Po 5 godzinach ostra fermentacja z pianą do dziś - po drugiej dobie piana opadła i widać na dnie drożdże.
Pytanie - czy pchać łapy z miernikiem? Czy na spokojnie czekać jeszcze te 4 dni i dopiero zlewać? Fermentacja obecnie trwa, lecz w porównaniu do początku bardzo pomału :)

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: kwik44 »

Zostaw bo zapaskudzisz jeszcze. Niech skończą drożdże i wtedy będziesz dumał co dalej.
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: sargas »

Jak piwo to tylko ze słodu.
Jak masz możliwość to zrób samodzielnie chłodnice miedzianą bo latem to jak nie masz warunków do szybkiego schłodzenia to może być lipa. Uważaj z ilością słodziwa na gaz bo przy tych temperaturach może być zagazowane za mocno.

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: maniek86 »

Do małych warek 20-25 L piwowarzy używają też dużych toreb chłodzacych ktore podobnie jak lodówki okładaja lodem.
Zawsze mozna jeszcze piwa belgijskie warzyć tam niekiedy temperatura dla drożdzy to nawet 25 stopni.
Bimber forever !!!
Awatar użytkownika

Aveczek
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 15 lip 2018, 00:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: Aveczek »

Warto spróbować :)
Ogarnij jakąś chłodnicę i powinno być ok.
Daj znać jakie wyszło to z brew kitu :)
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: manowar »

W warzeniu latem są dwie problematyczne kwestie - chłodzenie brzeczki i temperatura fermentacji.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię - to w upały takie jak ostatnio moja "zimna" woda w kranie miała 25C - to co mi się udało chłodnicą zbić brzeczkę to do 30C - reszta to kilka godzin chłodzenia w lodowce. Ale można sobie ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać - https://www.piwo.org/forums/topic/26424 ... rzeniowej/

Druga kwestia też jest do rozwiązania na kilka sposobów:
- po pierwsze piwnica lub inne pomieszczenie gdzie mamy niższą temperaturę niż na dworze - co prawda u mnie w bloku w piwnicy jest 23-24C, ale już u teściowej w domku było 17C i dopiero po fali upałów skoczyło do 20C - nie są to oczywiście warunki dla dolniaków, ale brytyjskie ALE czy piwa belgijskie jak najbardziej można robić
- druga opcja - trochę inwestycji i majsterkowania i ze styropianu robimy skrzynię fermentacyjną chłodzoną zamrożonymi butelkami PET. Trzeba trochę miejsca, ale do się ładnie temperaturę zbić - warunkiem jest jednak wstawienie do skrzyni dobrze schłodzonej brzeczki bo inaczej to lipa wyjdzie straszna.
- po trzecie osobna lodówka fermentacyjna - to jest boski wynalazek... za "dziękuję" przytuliłem małego POLARA z uszkodzonym termostatem - wymieniłem na najtańszego chińczyka W1209 i działa - zajmuje miejsce, potrzeba prądu, ale jak ktoś ma warunki to nie ma nic lepszego - a przy okazji ma się możliwość warzenia cały rok, wszystkiego co się chce
- po czwarte można olać wszystko co powyższe i kupić odpowiednie drożdże. Jeśli mamy jakieś 23-25C to mamy duży wybór płynnych drożdży do sasion/farmhaouse ale/ inne belgijskie szczepy - są to oczywiście specyficzne piwa w smaku, ale dadzą radę. Jeśli mamy jeszcze cieplej, albo belgi nam nie bardzo podchodzą to są jeszcze KVEIKI - czyli norweskie kultury drożdżowe - dają radę bodaj do 35C - to co na nich piłem było bardzo owocowe w smaku i aromacie. Pewną wadą jest cena - najtańsze polskie płynne kosztują 24 pln - ale można zbierać gęstwę i jak się zrobi pasaż 3 piw to wyjdzie 8 pln na warkę czyli cena sucharów. Można też przytulić gęstwę od jakiegoś piwowara w okolicy.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Zombi32
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2018, 09:13
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: RE: Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: Zombi32 »

maniek86 pisze: Zawsze mozna jeszcze piwa belgijskie warzyć tam niekiedy temperatura dla drożdzy to nawet 25 stopni.
W poprzednie lato robiłem witbiera, na drożdżach breferm blanche, temp fermentacji u mnie utrzymywała się na poziomie około 24*C, baniak stał po prostu na szafce w letniej kuchni, na cichą zniosłem go do piwnicy ale to można rozwiązać tak jak już pisano powyżej. Wyszło świetne piwo na upały.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

zbyrys
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 21:09
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: zbyrys »

Użyj drożdży typu kveik. Temperatura fermentacji do 35 stopni.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: jakis1234 »

:klaszcze:
JGNRlCe_d.jpg
A drożdże dobiera się do stylu piwa, a nie do temperatury.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 18 sty 2023, 22:52 przez jakis1234, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

boxer1981228
1000
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 248 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: boxer1981228 »

@ jakis1234

Jego pierwszy post można darować :)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Warzenie piwa latem? - czy jest sens

Post autor: jakis1234 »

:ok:
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warzenie Piwa”