Strona 1 z 1

Kolumna z miedzi

: wtorek, 7 gru 2010, 09:09
autor: zebazdan
Witam wszystkich kochających psocić :D

W pierwszym temacie pisałem o początkach mojej wielkiej pasji. Niestety temat nie został dokończony z powodów jak to nazwano hostingowych. Ale w wolnej chwili dokończę swoją myśl. Powiem teraz tylko, że jest prawie dobrze.

Stało się! Buduję swój pierwszy reaktyfikator :help: Dużo pomógł mi Aabratek a raczej jego piękny produkt i opis godny projektanta - profesjonalisty. Mój sprzęcik będzie bazował na miedzi. Jestem w blokach startowych, chcę zamówić rurę miedzianą na kolumnę fi 60,3 mm. Mam pytanie. Czy jest sens zwiększyć średnicę kolumny? Jeżeli tak to jakie to będzie miało kożyści, lub wady. Jaką długość kolumny dobrać by sprzęt służył mi 30 lat bo tyle mi myślę zostało. Chcę zainstalować trzy termometry:
w kegu 50l
3/4 wysokości kolumny
i na końcu

Czy skraplacz umieszczony jak u Kolegi Aabratka pod kątem wzniosu sprawdza się lepiej niż umieszczony prostopadle w dół kolumny?

Jakiego materiału użyć najlepiej do budowy skraplacza.

Pozdrawiam
wszystkich A-D maniaków

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 7 gru 2010, 09:46
autor: Zygmunt
Aabratek z miedzi będzie cholernie drogi, zastanów się raczej nad stalą KO. No i jest duży problem z kupieniem rur >28mm, właśnie przerabiam temat i tylko fartem udało mi się z Kolegą z forum kupić na spółę kawałek 54mm.
Aabratek od kolumny dwupułkowej Bobakoba różni się nieznacznie- chodzi w zasadzie tylko o ograniczenia wysokościowe- w tym samym pomieszczeniu kolumna typu Aabratek będzie miała paręnaście cm wypełnienia więcej. Więc jeżeli nie masz problemów z maksymalną wysokością możesz zastanowić się nad klasyczną głowicą N-S, lub głowicą Bokakoba.
Skraplacz można zrobić z karbowanej rurki KO, albo po prostu z rurki miedzianej- oba będą działać, tutaj miedź będzie tańsza.
Co do średnicy- 60,3 będzie jak najbardziej ok, ja mam 50mm i też kapie >95.

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 7 gru 2010, 10:06
autor: tonic21
Ja za 2mb rury 60.3 x0.2 z KO zapłaciłem 96 zeta (zakup w Płocku)więc cena przystępna ,miedz jest droższa jak coś to masz tu na aledrogo sprzedaje na pełne metry http://allegro.pl/rura-miedziana-rozmia ... 41096.html i rurka karbowana http://allegro.pl/rura-elastyczna-karbo ... 6.html.Lub tu gość sprzedaje na kilogramy Rury i zawory z KO http://allegro.pl/zawory-kwasoodporne-z ... 99394.html

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 7 gru 2010, 10:19
autor: Kucyk
Proponuję Koledze Zebazdan'owi zapoznanie się z krótkim opisem do czego służy średnica kolumny, a co daje nam jej długość zawartym w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post15516.html#p15516
Właściwie, to Kolega mógłby na cały temat o średnicy kolumn rzucić okiem.

Natomiast co do pomiaru temperatury, to w zupełności wystarcza zastosowanie dwóch termometrów: tarczowego na kotle (przydatny jedynie podczas zagrzewania - bo informujący jak szybko się towar zagotuje) i elektronicznego na szczycie (nim prowadzimy kontrolę rektyfikacji). Dawanie jakichś punktów w połowie niczemu nie służy bo tak naprawdę odczyt nie ma wpływu na proces wzmacniania par. Jeśli się chce koniecznie mieć mierzonych wiele parametrów, to proponuję mierzyć temperaturę wody wychodzącej ze skraplacza. Daje to możliwość utrzymania możliwie wysokiej temperatury wyjścia (60*C a nawet więcej) co wpływa korzystnie na oszczędność wody, energii do grzania i stabilność procesu. Kilka uwag na ten temat zawiera post: http://alkohole-domowe.com/forum/post23251.html#p23251

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 7 gru 2010, 10:49
autor: Zygmunt
tonic21 pisze:masz tu na aledrogo sprzedaje na pełne metry http://allegro.pl/rura-miedziana-rozmia ... 41096.html
Niby sprzedaje, jednak odpisuje na mejle tylko do momentu zapytania o wysyłkę...

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 8 gru 2010, 18:14
autor: Calyx
Kucyk pisze:...Dawanie jakichś punktów w połowie niczemu nie służy bo tak naprawdę odczyt nie ma wpływu na proces wzmacniania par...
Nie jest konieczne umiejscowienie termometru w 2/3 kolumny
ale jeśli wstawimy tam sondę, to da nam to czas
na reakcję wzrostu temperatury na szczycie kolumny.
W takim przypadku owszem, widzę sens dodatkowego termometru.
Mało tego, stwierdzam, że można ustabilizować proces
i przeprowadzić psotyfikację tylko na podstawie odczytów z 2/3
Osobiście stosuję i lubię to rozwiązanie :)

Pozdrawiam serdecznie
Calyx

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 13 gru 2010, 12:57
autor: zebazdan
Witam szanownych kolegów,
jednak kolumna będzie ze stali KO. I nie będzie to niestety konstrukcja Aabratka. Obecnie posiadam KEG 50l. Jutro jadę kupić grzałeczki około 3000W. Czy wystarczające?
Konstrukcja będzie bazowała na konstrukcji głowicy Bakaboba, szkicu Juliusza i wymyśliłem coś w rodzaju podwójnego refluxu ale o tym na szkicach, które zamieszczę w późniejszym terminie.

Pozdrawim
Sebastian

Kilka dni później...

Wstępny schemat, czekam na korekty

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 13 gru 2010, 20:53
autor: radius
Witaj @zebazdan. Jako, że od jakiegoś czasu interesuję się właśnie głowicami BOKAKOBA i mam zamiar kolumnę z taką głowicą zbudować, mam dwie uwagi do twojego projektu. Po pierwsze: głowica kolumny powinna być u góry otwarta lub mieć rurkę w dekielku. Układ nie może być zamknięty ze względów bezpieczeństwa :!: :!: :!: Po drugie: po cholerę ci ten "dodatkowy refluks" :D Nic nie wnosi a komplikuje tylko techniczne wykonanie. Zobacz jak taką kolumnę buduje kolega Zygmunt. http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... t2909.html
Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 14 gru 2010, 11:06
autor: zebazdan
No więc naniosłem uwagi i czekam na dalsze porady ponieważ maszyna ma być odpalona przed gwiazdeczką

Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 14 gru 2010, 12:38
autor: radius
Wspawaj jeszcze w dekielek kawałek rurki fi 10 aby układ pozostał otwarty, spirala chłodnicy i tak skropli ci wszystkie pary i nic tą rurką nie ucieknie a będzie wszystko bezpiecznie pracowało bez obawy o wzrost ciśnienia i .....łu bu du :stop: No i zastanów się czy nie prościej w dolnej półce naciąć języczek i po wspawaniu półki wygiąć go tylko do dołu, niż męczyć się ze wspawywaniem rureczki refluksu :!: Jak chcesz to zrobić :?: Chyba, że masz już jakąś koncepcję to bardzo jestem ciekaw :idea:

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 14 gru 2010, 13:10
autor: Zygmunt
Gitarka projekt, ale też przyczepię się do tej rureczki- mimo, że u Ciebie będzie można ją wspawać "od dołu", bo planujesz odłączaną głowicę, to języczek może być wygodniejszy. W żadnym wypadku nie może to być dziurka... Zaworek daj jak najbliżej rury, bo taki długi kawałek niepotrzebnie sztucznie zwiększa jeziorko.

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 14 gru 2010, 21:29
autor: zebazdan
czekam na dalsze propozycje. Zygmunt języczek rozumiem, że zamiast rurki odpływu w półce teoretycznej? A co sądzicie o odległościach półek? I poprawię odległość odpływu od rury głównej.
Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 08:57
autor: zebazdan
No to mamy kolejny szkic

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 08:58
autor: radius
języczek rozumiem, że zamiast rurki odpływu w półce teoretycznej?
Nie w teoretycznej ale jak najbardziej realnej, tej gdzie zbiera się jeziorko :lol: . Co do reszty wymiarów głowicy, zobacz tu: http://homedistiller.org/image/mini_explained.jpg
Tylko nie sugeruj się umieszczeniem termometru. swój wstaw tam gdzie masz w projekcie, pod górną półkę (nie teoretyczną :ok: )
Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 10:40
autor: Calyx
To bardzo dobry i sprawdzony instrument, i śmiało można polecić jego budowę.
Na kolorowo w projekcie podpisałem "języczek", o którym jest mowa w postach kolegów :)
Proponuję też niewielki ale jednak znaczący "myk" w projekcie.
Dołożenie kilku części, zaworu i prostej chłodnicy (naniosłem na rysunku)
stworzy z tego układu rewelacyjny, uniwersalny instrument,
na którym będziesz mógł psocić zarówno trunki smakowe
jak i uzyskiwać czysty "sprycik" :) Paru kolegów na forum używa
tego typu kolumn i wszystkich opinie mówią, że jest to dobry sprzęt.

Pozdrawiam serdecznie
Calyx

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 15:56
autor: looq1
Calyx a jesteś pewien że to nie powinno wyglądać tak: ??
Obrazek

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 16:39
autor: Calyx
looq1 pisze:Calyx a jesteś pewien że to nie powinno wyglądać tak: ??
Jestem pewien na 100% :)

Ups, to prawda, rozpędziłem się z tym 100%, bo rysunek kolegi z pytaniem
czy jestem pewien, przedstawia prawidłowo głowicę Bokakoba.
Na moje usprawiedliwienie napiszę, że odpowiedź wzięła się stąd,
że sam skonstruowałem kolumnę z odłączaną głowicą LM.
Różnica polega tylko na tym, że jest to głowica pozioma.
(Załączam rysunek).
Wyjście par VM z zaworem zamontowałem właśnie poniżej łączenia.
Układ w moim przypadku działa bezproblemowo ale...
Kolega Sverige2 wie wszystko o VM i LM wiec skoro stwierdził,
że to co narysowałem jest błędnym układem,
to wypada mi tylko przeprosić za wprowadzenie w błąd.


Pozdrawiam
Calyx

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 19:23
autor: sverige2
Kol.Loog1 ma rację.To co pokazuje Calyx w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post24339.html#p24339 jest chyba jego prywatnym pomysłem, z gruntu niepoprawnym. Głowica VM/LM w swojej poprawnej formie ma wygląd taki jak przedstawiają panowie Nixon & Stone i Alex Bokakob. Taką głowicę wykonał kol. Loog1 Każdy ma prawo do własnych pomysłów i usprawnień, ale najlepiej funkcjonują rzeczy sprawdzone w setkach a śmiem twierdzić tysiącach egzemplarzy. Firma Amphora Society sprzedaje swe kolumny VM na cały świat. Oto link jak powinna wyglądać kolumna i głowica produkowana przez tych którzy ją wymyślili. Odbiór par powinien znajdować się nieco poniżej górnej a prawie na vis a vis dolnej półki. http://www.home-distilling.com/store/pc ... 41p693.htm Pozdrawiam

Doskonale Calyx. Twoja konstrukcja z poziomą głowicą http://alkohole-domowe.com/forum/post24353.html#p24353 to jak najbardziej prawidłowo skonstruowany sprzęt który musi działać OK. i ten wariant można polecać kolegom do powielania z zamkniętymi oczami, bo to prawidłowa i zgrabna konstrukcja, zachowująca oprócz zalet eksploatacyjnych, optyczno konstrukcyjną równowagę, nie tak jak złamany na jedną stronę sprzęt, Aabratekiem zwany, przypominający konstrukcyjnego koszmarka, działający bo działający, ale estetyczno wizualny potworek bezapelacyjnie. Rzeczywiście rozpędziłeś się chyba trochę i stąd pewnie ta drobna omyłka, co się przecież każdemu z nas nie jeden raz przydarza. Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 20:11
autor: looq1
He he a już myślałem że przegapiłem najnowsze ulepszenie kolumny "LVM"-bo chyba tak można ją najkrócej nazwać. Ja jestem na etapie spawania, więc pod choinkę szykuje się fajny prezencik :))

Po co lewa strona? Wujek Google i hasło "vapour menagment still" + posty kolegi severgie2 i powinno być jasne.

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 20:17
autor: zebazdan
No ok :D tylko powiecie po co jest lewa strona? Wstępne opary oddaje czy? Wkomponowane zostało w szkic i takowe wykonam. I czy potrzebny jest kołnierz z większą średnicą przy rurze głównej? Proszę o uzasadnienie lewej strony.

P.S.
Maksymalnie w trzech zdaniach :respect:

Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 20:50
autor: sverige2
Kol. Zebazdan. Przecież lewa strona to właśnie odbiór VM dający lepszy jakościowo destylat niż metodą LM i bardzo prosty w prowadzeniu proces, niekłopotliwy nawet dla zupełnie początkującego adepta naszego hobby. Trudno ciągle robić wykłady i wyjaśnienia dot. samego systemu VM. Został on już dokładnie opisany na forum i należy tylko zadać sobie nieco trudu i wszystko to odszukać i przeczytać, lub uwierzyć na słowo doświadczonym kolegom, oraz zaufać zamieszczonym rysunkom i schematom wykonując sprzęt na podstawie "gotowca" . Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 20:59
autor: Kucyk
Proszę Kolegę Sverige o zaprzestanie trzepania gruchy że "temat został już dokładnie opisany na forum i należy tylko zadać sobie nieco trudu i wszystko to odszukać i przeczytać". Jednocześnie zamieszczam link do ogólnego tematu omawiającego poszczególne rozrządy, aby ci, którzy nie są świadomi że temat został już dokładnie opisany na forum i należy tylko zadać sobie nieco trudu i wszystko to odszukać i przeczytać mogli się z pewnymi podstawowymi wiadomościami zapoznać: http://alkohole-domowe.com/forum/trzy-g ... t2945.html

A Kolegę Sverige prosiłbym dodatkowo o ewentualną weryfikację informacji zawartych w powyższym linku.

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 21:47
autor: sverige2
Jak już powiedziałem, temat jest znany na tyle, że kol. loog1 poradził sobie bez problemu i znalazł to co jest konieczne do prawidłowej budowy kolumny LM\VM .Ja natomiast chętnie przekażę swa wiedzę na ten temat, przy tworzeniu na forum kompendium wiedzy o tym systemie. Jeżeli kol.Kucyk akceptuje mą chęć współpracy przy budowie tematu i stworzenia działu VM/LM oraz E-ARC to jetem wciąż do dyspozycji. Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 21:52
autor: Kucyk
Towarzyszu Sverige, temat został już stworzony na forum i należy tylko zadać sobie nieco trudu i wszystko to odszukać i przeczytać!
http://alkohole-domowe.com/forum/kompen ... t2967.html

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 22:31
autor: zebazdan
Szanowni koledzy,
stworzyłem post nie dla checy, czy adoracji rury ze stali KO bądź miedzianej. Nie chciałem też byście rozlewali się nad przeszłością...

"Kiedy psocę jestem sobą, kiedy piję inną osobą"

Był kiedyś rybak co bardzo chciał zostać kucharzem. Gdyby nie przepisy, łowił by ryby w garnku!

Lewa strona rozumiem jest w moim przypadku lepsza w postaci psoty, jak i po trochu przekonania. Tylko zastanawia mnie dlaczego (podobnie mają się przekonania :lol: ). Według mnie im lżejsza masa C2H5OH tym lepsza. Oczywiście mam na myśli całkowitą masę pary. Więc idąc tym tropem jak na codzień tropiąc kabana na kiełbachę, pomyślałem co następuje. Skoro lekkie, dlaczego ma wpadać rozgrzane do lewej rury skoro może sobie siłą grawitacji poszybować wyżej? I tu niczego nie spodziewawszy zostać skroplone, wpadając na półeczkę itd. Do tego dochodzi opór napotkany przy przejściu przez załamanie 180 st. A przecież jest to układ otwarty?

Proszę szanownych kolegów o sprecyzowanie tematu. Wielu jeszcze po mnie będzie pytało o sens i schemat budowy swojego kolejnego dziecka. Może to będzie kompendium wiedzy dla mnie i dla każdego kolejnego, który będzie tworzył własną przyszłość. I może przy odrobinie szczęścia będziemy odsyłali ZIOMALI do tego właśnie postu, niech mają. I Koledzy będziemy mieli spokój na lata bo będą wszystko mieli w jednym.
Nie lubię kłótni. No chyba, że sam muszę w ryj lać :poklon;
Więc,
czytałem w tej masie wiedzy jaką posiada ta przepiękna strona, która skonstruowana została z myślą o naszym drugim JA. I niestety jak to polak, proszę o szczyptę informacji dotyczących błędów młodości popełnionych przez WAS samych.

Pozdrawiam
S.M.

Re: Kolumna z miedzi

: środa, 15 gru 2010, 22:44
autor: Kucyk
zebazdan pisze:Skoro lekkie, dlaczego ma wpadać rozgrzane do lewej rury skoro może sobie siłą grawitacji poszybować wyżej?
Bo grawitacja tak chce. Pary alkoholu mają większą gęstość od otaczającego układ powietrza i bardziej im do Ziemi niż Nieba. :bezradny: Takie to życie podłe.

Re: Kolumna z miedzi

: czwartek, 16 gru 2010, 10:18
autor: zebazdan
No to mamy LM/VM jak rozumiem

Re: Kolumna z miedzi

: niedziela, 19 gru 2010, 22:06
autor: newcomer
Sorry, ale nadal nie rozumiem (a czytając forum widzę że nie tylko ja) dlaczego psota puszczana lewą stroną
Miała być lepsza ? Może ktoś to łopatologicznie wytłumaczyć ? Na pewno nie tylko ja na tym skorzystam, ale również koledzy którzy na forum mają większy staż ode mnie(drugi dzień) i boją się ośmieszenia zadając tak lamerskie pytanie w ich mniemaniu.

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 20 gru 2010, 01:15
autor: Zygmunt
Pokrótce- w półkach masz jeziorko, które spływa w wypełnienie, a z drugiej strony- wylatują same opary czystego alkoholu. Co do lepszości można dywagować, na pewno obie strony dają destylat na poziomie azeotropu.

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 20 gru 2010, 10:55
autor: zebazdan
Witam,
no to dzisiaj odbieram swoje cacko od znajomego spawacza :D Zacierek się klaruje i przed świętami będzie psocenie. Załączę też zdjęcia.
Dziękuję wszystkim A-D a w szzególności: kol. Zygmuntowi, Kucykowi, Calyksowi, Radiusowi no i nerwowemu Sverige2

Pozdrawiam
S.M.

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 20 gru 2010, 17:50
autor: newcomer
Zygmunt pisze:Pokrótce- w półkach masz jeziorko, które spływa w wypełnienie, a z drugiej strony- wylatują same opary czystego alkoholu. Co do lepszości można dywagować, na pewno obie strony dają destylat na poziomie azeotropu.
Zygmunt jeżeli jest tak jak piszesz, to jest bez sensu utrudniać sobie życie i zwiększać koszty wykonania destylatora o lewą stronę w której znajduje się chłodnica Liebiga. Według mnie, to z systemu wychodzi że destylat z chłodnicy Liebiga powinien być gorszy, gdyż pary prosto z Kega dostają się do chłodnicy Liebiga gdzie się skraplają w psote. Po prawej stronie pary po przejściu przez kolumnę i schłodzone w skraplaczu ponownie(niektóre)
trafiają do kolumny gdzie są ogrzewane i zamieniane w pełno wartościową parę, która po ponownym skropleniu trafia do jeziorka. No chyba że jestem naprawdę
ograniczony :odlot: , albo źle zrozumiałem działanie tego destylatora

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 20 gru 2010, 18:08
autor: Zygmunt
Oj, dużo czytania przed Tobą :D Idea systemu VM opiera się na tym, że najpierw pary są skraplane i wracają na wypełnienie, a dopiero po hmm... "oczyszczeniu" wlatują do chłodnicy Liebiga. Chodzi o to, że w kolumnie rozkład ciśnień i par wygląda tak, że opary czystego spirytusu gromadzą się nad wypełnieniem ,skąd mogą udać się do właśnie tej bocznej chłodnicy. Natomiast w systemie LM skroplone pary mieszają się w jeziorku, a "nadmiar" regulowany zaworkiem wraca na wypełnienie. I tu i tu zachodzi wymiana para- ciecz, i tu i tu kapie azeotrop.

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 20 gru 2010, 20:25
autor: newcomer
Oj, dużo czytania przed Tobą

Chyba przez całe swoje życie tyle nie przeczytałem co przez ostatnie dwa dni :shock: Forum dobra sprawa, ale jest tu również wiele sprzecznych informacji np. taki jak odstojnik, jedni zachwalają inni wręcz odradzają. Wracając do projektu przedstawionego w tym wątku to muszę zmienić zdanie i stwierdzić że system VM jest lepszy(IMHO) Powinien być bardziej wydajniejszy. Może i nie można na nim robić owocówek(chyba że znowu nie doczytałem :oops: ) ale z tego co widzę to psota z niego powinna wychodzić przednia, a połączona z LM wydaje się być super uniwersalna.
Chyba że są lepsze konstrukcje amatorskie

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 27 gru 2010, 21:40
autor: zebazdan
AU -szczegółowy rysunek prześlę każdemu głębiej zalogowanemu

Re: Kolumna z miedzi

: sobota, 29 sty 2011, 13:27
autor: zebazdan
Witam,
kolumna działa! Wykapało 30l 95% z 380l nastawu. Nie wiem czy mało czy dużo ale jest. Smak lekko słodkawy po rozcieńczeniu do 40%. Według licznej grupy imieninowej nikt nie wyszedł niezadowolony. Osobiście myślę, że owy posmak słodkawy jest raczej pozytywny.
Przy pierwszej destylacji pojawia się jednak mały problem ze stabilizacją pracy kolumny. Temp. stabilizuje się na 89,1 i nie chce raczej spaść. Myślę, że mam błąd w mocowaniu rurki odbiorczej którą przerabiam. Ponadto przy pracy używałem w sposób ciągły jednej grzałki 2000W. Jestem w trakcie wbudowywania regulatora mocy i problem powinien zniknąć, myślę.
I zawór igłowy. Otrzymałem zawór kulowy w ramach znajomości z płynną regulacją od 1 st na 360 st do 7 st na 360st. I chyba jest nieodpowiedni. Czy macie jakieś namiary na dostawcę zaworu 1/4 cala?

Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: niedziela, 30 sty 2011, 03:39
autor: Lukstir
Witam Zebazdan, jak wpiszesz w :google: zawór kulowy nierdzewny 1/4, to wyskoczy sporo tego. Nie wiem czy pomogłem ale myślę, że warto poszukać i podzwonić.
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir

Re: Kolumna z miedzi

: niedziela, 30 sty 2011, 10:36
autor: bwie
@Lukstir Ale kolega chyba szuka zaworu innego niż kulowy.
I zawór igłowy. Otrzymałem zawór kulowy w ramach znajomości z płynną regulacją od 1 st na 360 st do 7 st na 360st. I chyba jest nieodpowiedni. Czy macie jakieś namiary na dostawcę zaworu 1/4 cala?
może HECO? http://www.heco.com.pl/gewfitt/nv56.htm może alledrogo (czasami coś się pojawi)?
Ja mam dwa zaworki do kolegi @Akas z sąsiedniego forum, bardzo dobrze się sprawują.

pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: sobota, 26 lut 2011, 08:51
autor: zebazdan
Witam,
w załączeniu przedstawiam HELENĘ. Nie jest tak piękna jak szklana ale dla mnie przewspaniała :D
Ps.
koledzy jaki pomysła macie na skraplacz. Wykonawca skierował wyloty do góry a miało być na dół. Spawać czy może jakieś kolanko?

Re: Kolumna z miedzi

: niedziela, 27 lut 2011, 13:21
autor: zebazdan
Witam,
koledzy :help: przez VM idzie zbyt mało pary, proces jest bardzo wolny. Czy spowodowane to jest średnicą fi 10 mm wylotu z kolanka 1 1/4 cala. Czy może winna jest chłodnica o średnicy spirali 6 mm? Zdemontowałem siatkę z Cu i nie przyniosło to efektu na +. A odnośnie chłodnicy zewnętrznej - chcę zbudować nową z KO. Jaką średnicę rury zewnętrznej przyjąć, długość i ile nawinąć rurki wewnątrz i o jakiej średnicy, by działało nienagannie?
Obecnie mam jako wypełnienie zmywaki z Lidla, ale wstawię pierścienie miedziane w jakiejś części. Podpowiedzcie ile i w jakim odcinku będą się sprawdzały najlepiej?
Pozdrawiam...

Re: Kolumna z miedzi

: niedziela, 27 lut 2011, 15:26
autor: Kucyk
Poczekaj Zebazdan, zanim potniesz palnikiem kolumnę, dobudujesz piętro i garaż najpierw zasyfonuj wylot z chłodnicy wstawiając np. wężyk założony na koniec wylotu do odbieralnika tak, aby po kilku minutach pracy został zalany skroplinami.

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 28 lut 2011, 15:39
autor: zebazdan
VM jest, działa. Ale nadal mam problem z LM. Mam zbyt duże wachania temperatur. Kolumna stabilizuje się przy 90,4 i stoi jak dąb przy mocy 33% (2KW) ale nie chce opaść, sterowanie wodą nie zmienia odczytu. Ręcę rwały się do palnika :) ale może termometry są do bani. Jeszcze dzisiaj wyciągam wypełnienie, zmywaki potnę. Trochę je rozczapirzyłem i upchane może powodują zatykanie się oparów.
Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 28 lut 2011, 21:04
autor: radius
W systemie LM, stabilizację kolumny uzyskuje się regulując odbiór destylatu zaworkiem precyzyjnym. Miałem podobny problem przy pierwszym pędzeniu na kolumnie LM. Za dużo odkręciłem zaworek i temperatura po kilku minutach odbioru, gwałtownie zaczęła rosnąć do prawie 90*C, dopiero przykręcenie zaworka i odbiór w ilości ok. 0.8l/godz. ustabilizowało kolumnę i już do końca temp. była stała. Przeczytaj jak pędziłem pierwszy raz http://alkohole-domowe.com/forum/mini-s ... t3380.html
Pozdrawiam

Re: Kolumna z miedzi

: poniedziałek, 28 lut 2011, 21:54
autor: zebazdan
Koledzy ja mam cały czas zakręcony zawór odbioru. Jak odkręcam temp. rośnie gwałtownie. Śmieszy mnie, że jak zamontowałem w pierwszej wersji zawór kulowy 3/8" temperatura stała przy 78,6 i to przy grzaniu 2000w na termostacie od bojlera. Nie mam pojęcia co jest grane...

Posty scalone.

Napisane: Pt mar 04, 2011 5:27 pm
Witam,
koledzy walczyłem z Heleną cztery dni. Wypełnienie ciąłem, zmniejszałem ilość, zwiększałem ilość, wymieniałem na nowe. Regulator znam na pamięć :D , regulowałem wodę i co? I nic 79,4 jak dąb. Od tej pory temperaturą idealną Heleny jest 79,4 st. Kupiłem na allegro dwa termometry po 15 zł i mam :klaszcze: stratę. Błędnie wskazują odczyty. Dajcie jakiś namiar na coś dobrze wskazującego.
Otrzymuję destylat z surówki 96%
Ps.
Jaką maksymalną wydajność godzinną otrzymaliście na waszych aparatach nie pogarszając jakości destylatu?

Re: Kolumna z miedzi

: wtorek, 15 mar 2011, 23:22
autor: zebazdan
Nie wiem dlaczego nie ma mojego postu w miejscu gdzie być powinien. Kupiłem termometr TER 14 http://multisort.pl/product/5675.Panelo ... 150;C.html. Helena pracuje przy 78,2 - 78,3 st C. mogę ustabilizować w tych temperaturach. Strasznym błędem obarczeni są "biali poprzednicy" aż stopień różnicy i między sobą 0,4 st. Tylko powiedzcie mi koledzy z jaką prędkością odbieracie destylat na VM. Dwoje się i troje i mam odbiór na poziomie 0,6l/h. Nie wiem, może winna jest jednak chłodnica, a dokładniej jej mała średnica? No chyba, że macie podobną prędkość odbioru a nie sądzę ;) Dzisiaj już chciałem zapchać górę kolumny by przyśpieszyć :mrgreen: ale najważniejsze jest zdrowie :D Może istnieje jakiś wykład na temat prowadzenia procecu VM?

Pozdrawiam
Sebastian

Re: Kolumna z miedzi

: sobota, 19 mar 2011, 20:55
autor: zebazdan
Panowie szlak mnie dzisiaj :bardzo_zly: trafił jak mój zaworek iglicowy za 380 zeta szlak trafił. Broń Cię Bóg kupować zawór Ham-Let. Piękny zewnętrznie ale po gotowaniu 380 l nastawu jabłkowego padł. Uszczelnienie pod wpływem temperatury zalało iglicę, spiekł się więc próbowałem dziada ratować. Niestety ukręciłem iglicę podczas odkręcania i :dupa:. Podsumowując Helena podniosła swoją wartość o 380 zł.