Temperatura zacieru

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
marcinj060
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 11 gru 2010, 18:27
Podziękował: 1 raz

Post autor: marcinj060 »

Witam
Mam problem związany z dobraniem odpowiedniej temperatury zacieru ze śliwek w beczce 200l. A wiec moje pytanie: jaka temperatura będzie najlepsza dla tego zacieru. Dodam jeszcze ze zakres temperatury mam bardzo wysoki ( wężownica w beczce podłączona do centralnego ogrzewania).

POZDRAWIAM
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Temperatura zacieru

Post autor: Maciej_K »

Ok. 25*C będzie dobre.

Wężownica z wodą z CO? :shock: Przecież to gorąco w cholerę... Gdzie ta beczka stoi, jaka jest temperatura nastawu? Nie wypada przekraczać 35*C, a 40*C to już zgon drożdży...
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

Autor tematu
marcinj060
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 11 gru 2010, 18:27
Podziękował: 1 raz
Re: Temperatura zacieru

Post autor: marcinj060 »

Tak też myślałem, żeby nie przekraczać 30*C. Temperaturę reguluje zawór RTL (pozostałości po remontach). Prócz tego mam jeszcze dodatkowy termometr. Beczka stoi w dość chłodnym pomieszczeniu (zacier nie przekraczał 15*c), dlatego zdecydowałem się na taki krok.
Ostatnio zmieniony sobota, 11 gru 2010, 19:58 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Temperatura zacieru

Post autor: rozrywek »

Cholercia, trochę dużo tego nastawu, cała beka, grzanie z co to chyba zły plan, czy beka jest czymś ocieplona? Pochwalę się co wczoraj wreszcie dokończyłem. Otóż w piwnicy w miejscu gdzie jest tylko 70cm rurki co razem z powrotem wodnym dokonałem zabudowy z płyt dorobiłem drzwiczki, wsio ładnie od środka styropianem 5cm ocieplone, w środku półka i na górze stoją 3 fermentatory 20l, dziś dojdzie jeszcze jeden, na dole bo ciężkie dwa balony 35l. dodam że rurka od co jest przy suficie. Nastawy grzeją tak że po zamknięciu drzwiczek po 3 min z 25* zrobiło się 31*, i dla pewności drzwiczki zostały otwarte. Na strychu planuję zrobić to samo na lato aby temperatura w nocy gwałtownie nie spadała. Pudło ocieplone i już. Może podchwycisz pomysła. Wkleję foto tegoż arcydzieła inżynierii wyższej.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Temperatura zacieru

Post autor: Kucyk »

Uwaga! :krzycze: Przegrzanie nastawu jest o wiele bardziej szkodliwe od niedogrzania!
Kolego Marcin'ie'j060, jeśli nie zachodzi konieczność ekspresowego odfermentowania nastawu o niskiej zawartości cukru, polecam przeczytać uwagi zawarte w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post23833.html#p23833

herram
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 1 lut 2009, 18:00
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Temperatura zacieru

Post autor: herram »

Witaj Marcinie
Ja mam pytanie z innej beczki/jeszcze pustej/
Skąd masz o tej porze śliwki na nastaw?
O tej porze to ma się już śliwowicę .
pozdrawiam

Autor tematu
marcinj060
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 11 gru 2010, 18:27
Podziękował: 1 raz
Re: Temperatura zacieru

Post autor: marcinj060 »

Właśnie dzisiaj zacząłem psocić, wszystko ładnie pięknie. Tylko podmieniam zacier i butle z gazem.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”