Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
pako73
20
Załączniki
Spadek mocy po zastosowaniu sprężynek

Postautor: pako73 » niedziela, 6 sty 2019, 19:19

Dotychczas pędziłem na wypełnieniu kolumny szklanymi rurkami. Końcowy efekt to 90%. Destylator ma 6 zimnych palców i dwa odstojniki . Dokładnie cos takiego
443f0b3442db8c251a371176de61.jpg

Wiem ze to jest bee ale mi odpowiada.
Postanowiłem zmienić wypełnienie kolumny na sprężynki miedziane i Ko licząc na mocniejszy efekt końcowy . Sprężynki są od polecanego na tym forum użytkownika. Kolumna jest wypełniona na maxa + dwa zmywaki z lidla pod same zimne palce. Ku mojemu zdziwieniu destylat ma teraz max 80% . Różnica jest ogromna i jestem ciekaw gdzie popełniłem błąd. Zaznaczam też ze temperatura otoczenia wynosi 13 stopni i kolumna jest ocieplona.
Proszę o sugestie i porady
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Rabat 3%
Koncentrat wina Emilia Nonne Noir
Cena: 155.00 zł   Dostawa za 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

kmarian
700
Ulubiony Alkohol: swój
Załączniki
Re: Spadek mocy po zastosowaniu sprężynek

Postautor: kmarian » niedziela, 6 sty 2019, 19:55

Nie ma takiej możliwości, by po zmianie szkła na dobre sprężynki KO moc urobku była gorsza. Z pewnością zmieniłeś warunki destylacji. Nie ma znaczenia czy posiadasz odstojniki czy nie, moc urobku powinna być znacznie wyższa niż na szkle. Poszukaj jaka była różnica podczas porównywanych destylacji.

Autor tematu
pako73
20
Załączniki

Postautor: pako73 » niedziela, 6 sty 2019, 20:00

Tylko temperatura pomieszczenia. Przy wcześniejszych destylacjach wynosiła około 17 do 20 stopni a teraz 13 stopni z tym że ociepliłem kolumnę. Wypróbowałem też bez ocieplenia i moc była identyczna czyli w granicach 80 %
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 sty 2019, 20:16 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

zzibii
250
Załączniki

Postautor: zzibii » niedziela, 6 sty 2019, 20:02

Napisz ile cm tych sprężynek. Jaka średnica kolumny, jaka moc grzania, prędkość odbioru?

Awatar użytkownika

.Gacek
750
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » niedziela, 6 sty 2019, 20:03

Może kolumna była częściowo zalana.
Podaj nam więcej zmiennych, jaki wsad, moc grzania, jak operowałeś refluksem na paluchach. Opisz nam swój proces to będzie można coś pomóc.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
pako73
20
Załączniki

Postautor: pako73 » niedziela, 6 sty 2019, 20:29

90cm sprężynek a dokładnie na samym dole druciak, potem sprężynki miedziane około 30cm + druciak i reszta kolumny sprężynki Ko na koniec druciak + 2 zmywaki pod pierwszym zimnym palcem od dołu czyli kolumna wypchana na wysokość 100cm. 27 litrów zacieru z 7 kg cukru. Idealnie wyklarowany. Wyszło mi z tego 3.3 litra surowca 80%.
Średnica kolumny 5cm
Sprzęt posiada termostat jest sterowany automatycznie grzałka wyłącza się przy temp. 78.3 Che to ponownie przedestylować, ale wcześniej chciałbym dojść gdzie jest błąd.
jak można poznać czy kolumna była częściowo zalana ?
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 sty 2019, 20:42 przez pako73, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

Doody
1750
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Doody » niedziela, 6 sty 2019, 20:42

Moc grzania i prędkość odbioru?
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika

radius
5000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: radius » poniedziałek, 7 sty 2019, 07:42

Wypierdziel ten termostat w diabły i zaopatrz się w najprostszy regulator napięcia.
To raz a dwa, odstaw sprzęt na tydzień i zasiądź do lektury forum, bo masz podstawowe braki wiedzy o rektyfikacji. Kto ci naopowiadał, że trzeba utrzymywać taką temperaturę? Port termometru w głowicy, to zdecydowanie nie najlepsze rozwiązanie. Jeśli masz możliwość, to przenieś go choćby w połowę kolumny i prowadź proces wg wskazań tam umieszczonego.
Na początek zajrzyj tutaj - jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutralny-na-zimnych-palcach-zp-cm-poradnik-t10969.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
pako73
20
Załączniki

Postautor: pako73 » poniedziałek, 7 sty 2019, 07:44

Grzałka o mocy 2000w, szybkość odbioru miedzy 0,7L - 1L na godzinę.
Nie potrzebuje spirytusu lux , wystarczy mi bimber dobrej jakości. Interesuje mnie tylko fenomen czemu przy wypełnieniu rurkami szklanymi leciał destylat 90% prawie do samego końca , a przy zastosowaniu sprężynek jest tylko 80%
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 sty 2019, 08:07 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

kmarian
700
Załączniki

Postautor: kmarian » poniedziałek, 7 sty 2019, 08:50

Średnica kolumny fi50 i moc grzania 2 kW, sprężynki + druciaki w kolumnie. Chyba kolega .Gacek trafił, kolumna mogła być zalana. Skutkiem tego mniejszy "%" i bardziej piekący urobek.
Weź sobie radę Kolegi radius'a nie tylko do serca, ale i na warsztat. Moc robocza to 1,5 do 1,7 kW, czyli .... regulator.

blue
30
Załączniki

Postautor: blue » poniedziałek, 7 sty 2019, 09:02

Miałem podobne objawy. Otrzymywałem nawet tzw. żółtanol. Destylat bezbarwny, czasem łapał nawet jakieś drobiny. Ale to na początku przygody. Po redukcji mocy i wsadu ogarnąłem temat.

Awatar użytkownika

.Gacek
750
Załączniki

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 7 sty 2019, 09:20

kmarian pisze:Weź sobie radę Kolegi radius'a nie tylko do serca, ale i na warsztat. Moc robocza to 1,5 do 1,7 kW, czyli .... regulator.

kmarian i radius dali Ci stuprocentowe rady, może naskrobie dzisiaj post o najprostszym regulatorze to sobie zajrzyj w wolnej chwili.

Edit:

pako73 pisze:Nie potrzebuje spirytusu lux , wystarczy mi bimber dobrej jakości.

To akurat nie jest na forum pochwalane, ale każdy pije to co lubi. Nawet na takim sprzęcie jak Twój można zrobić świetny towar. Po drugiej destylacji będzie ogromna różnica...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 sty 2019, 09:27 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
pako73
20
Załączniki

Postautor: pako73 » poniedziałek, 7 sty 2019, 09:35

Zastanawiam się czy w zbiorniku na zacier nie było za dużo materiału. Zbiornik 30L a wlałem w niego 27l .zawsze dawałem do 25L.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 sty 2019, 10:01 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

kmarian
700
Załączniki

Postautor: kmarian » poniedziałek, 7 sty 2019, 10:22

Oczywiście. To też mogło być przyczyną, nastaw mógł się mocno pienić. Można wlać więcej wsadu, 27 - 28 litrów ale przy rektyfikacji surówki, ta raczej niewiele się pieni. Zawsze lepiej nalać mniej niż więcej.
Wydałeś kasę na sprężynki, to cię zmusza do przeróbki kolumny i zakupu regulatora. Koszty rosną! :twisted: Idziesz jednak w dobrym kierunku. Wydatki się opłacą.

Autor tematu
pako73
20
Załączniki

Postautor: pako73 » poniedziałek, 7 sty 2019, 10:34

Wcześniej podałem że mam termostat, ale dokładna nazwa to termoregulator elektryczny. Dokładnie jak u tego sprzedawcy. https://allegro.pl/automatyczny-destylator-elektryczny-z-filtrem-95-i7705896982.html
Proszę o poradę czy jest to ok czy nadaje się do wymiany.
wiem ze jestem niedoświadczony dla tego proszę o cierpliwość dla mnie
A i jeszcze jedna uwaga podczas fermentacji zacieru dodałem dodatkowo węgiel aktywny oraz witaminę b1 i nastaw podczas fermentacji mocno się pienił

blue
30
Załączniki

Postautor: blue » poniedziałek, 7 sty 2019, 10:50

Następnym razem daj mniej wsadu i zastosuj antypianę. Prawdopodobnie nastąpiło zalanie.

Awatar użytkownika

zzibii
250
Załączniki

Postautor: zzibii » poniedziałek, 7 sty 2019, 11:09

Termoregulator działa na zasadzie załącz i po osiągnięciu temp zadanej wyłącza napięcie. Grzanie jest więc z pełną mocą. Ty potrzebujesz regulacji mocy, czyli non stop grzałka pracuje np z określoną mocą np 60% co przekłada się na mniejszą ilość watów. Kolega @Gacek podał proste i tanie rozwiązanie.

Awatar użytkownika

.Gacek
750
Załączniki

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 7 sty 2019, 11:20

Ten termoregulator to jest to samo co termostat. Ma zadaną temperaturę 78,3 i wtedy się wyłącza, gdy temperatura spadnie na 78,2 grzałki ponownie się załączają.
To jest temperatura wrzenia etanolu w warunkach idealnych. Inna jest gdy mieszkasz w górach i inna gdy jesteś nad morzem, również ciśnienie atmosferyczne ma na to wpływ.
Kup lub zbuduj samemu jeśli potrafisz najprostszy regulator i przeczytaj temat do którego link Ci podał radius. Gdy już przeczytasz zrobi Ci się jaśniej.
Pozdrawiam Gacek.

johnex
350
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: johnex » wtorek, 8 sty 2019, 08:05

Przy kompletowaniu aparatury napaliłem się na regulator Pamel PRD2U+. Myślałem, że dzięki PID będę miał "pseudoautomat". Ale po lekturze forum używam go jako manualny regulator mocy z odczytem temperatur (regulator i termometr dwukanałowy w jednym).
Co do zalania kolumny to rurek szklanych pewnie i 4 kW by nie zalały. Gdy zastosowałeś sprężynki i nie zmniejszyłeś mocy to na bank kolumna nie działa jak powinna. Tak jak było wcześniej zmniejsz grzanie stosując regulator.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
pako73
20
Załączniki

Postautor: pako73 » wtorek, 8 sty 2019, 17:38

Dzisiaj gotuję, to co zrobiłem w niedzielę tym razem moc 85% czyli lepiej ale jednak bardzo źle. W kotłowni mam dzisiaj 10 stopni i mimo że zbiornik i kolumnę ociepliłem widzę, że temperatura w kolumnie wariuje od 76,9 do 78,9. natomiast w temperaturze otoczenia 20 stopni jest bardziej stabilnie. Może ktoś mi zaproponuje jakiś dobry regulator do mojego sprzętu, bo sam jestem cienki w tych sprawach i ciągle się uczę. Teraz zaczynam rozumieć pewne zasady.
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 02:37 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Problemy destylacyjne”