Regulacja przepływu wody przez chlodnice - dławienie

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
devil
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 12:48
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: devil »

Hej, temat ciekawy do poruszenia, od pewnego czasu zaczęło mnie to zastanawiać. Nie ważne jest to, ze pracuje w firmie chemicznej, m.in też zajmuje się destylacją , uczono mnie od początku, aby zwiększyć wydajność pracy chłodnicy wodnej dławi się ją na wylocie, a nie na nie na wlocie, gdzie wszyscy regulujemy dopływ zimnej wody chłodniczej, a powinno się puścić ja na maxa i regulować na odpływie zwiększa się wtedy wydajność chłodnicy. Wczoraj Jack Parrot Alchemy - Jacek Plona wrzucił na FB mini shoutguna i i sam powiedział czego wcześniej nie dostrzegłem regulacje przepływu wody robi zawsze na wylocie, tutaj pojawia się meritum. Dlaczego regulujemy przepływ wody do chłodnicy, a nie dławimy go ?, zapraszam do dyskusji
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lis 2023, 07:18 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 188
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Regulacja przepływu wody przez chlodnice - dławienie

Post autor: aras.aras »

Chłodnice typu Shotgun, czy Liebiga zasila się w opisany przez Ciebie sposób, a dodatkowo w przeciwprądzie. To są masywne i solidne konstrukcje. Natomiast większość skraplaczy głowic kolumn rektyfikacyjnych jest tworzona z cienkiej rurki karbowanej, która przy tak wysokim ciśnieniu wody prędzej, czy później ulegnie zmęczeniu materiału. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lis 2023, 13:04 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Regulacja przepływu wody przez chlodnice - dławienie

Post autor: Szlumf »

Ja reguluję na wlocie bo 2 razy miałem gorący prysznic gdy regulowałem na wylocie. Pewnie mógłbym zrobić instalację wodną wytrzymującą pełne ciśnienie gorącej (>70*C) wody ale by była jak dla mnie zbyt "pancerna" i uciążliwa do obsługi przy dość częstych manipulacjach sprzętem.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Regulacja przepływu wody przez chlodnice - dławienie

Post autor: radius »

Shotgun zwykle zamontowany jest NAD kolumną i żeby pracował w przeciwprądzie zasilany jest od góry, co skutkuje swobodnym przepływem wody i gdyby nie był (przepływ) dławiony na wylocie, łatwo by się taki skraplacz/chłodnica zapowietrzał i nie pracował całą swoją objętością.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Regulacja przepływu wody przez chlodnice - dławienie

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Może też być kwestia bezpieczeństwa - gdyby padł Ci zawór albo ktoś go przypadkiem przykręcił to jest jakiś cień szansy, że ciśnienie pary w chłodnicy go wywali i potem szybko się schłodzi aparatura płynącą wodą, kosztem zalania wodą. Przy dławieniu na wlocie wyrzuci jakieś zabezpieczenie i wyleje destylat. Oczywiście raczej w przypadku gdy destylujesz coś co ma > 100 stopni, bo przy etanolu zaworu na chłodnicy nie wywali.

Ale to tylko dywagacje - raczej jak już wspomniał @radius - raczej kwestia zapowietrzania.

Kto pracował w Płocku, ten się w cyrku nie śmieje ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lis 2023, 11:44 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Regulacja przepływu wody przez chlodnice - dławienie

Post autor: Mrooq »

Raczej o wytrzymałość bym się nie obawiał, dane z pierwszej lepszej strony sprzedającego dla fi 12 to 16 bar I zakres temperatury od - 270 do 600.
Screenshot_20231113_151945.jpg
Bardziej chyba chodzi o wygodę (bezstresową) obsługi instalacji praktycznie bezciśnieniowej, niż o oszczędność kilku litrów wody na całym procesie

Oczywiście tyczy się to skraplaczy, gdzie wlot i wylot znajduje się na tym samym poziomie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lis 2023, 15:29 przez Mrooq, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Regulacja przepływu wody przez chlodnice - dławienie

Post autor: czytam »

Oraz chłodnic Liebiga, w których destylat/rektyfikat spływa w dół np. OVM.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”