Turbo jast i ostatnia dawka cukru dodana przy blg -1

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
ded
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 5 paź 2008, 08:28

Post autor: ded »

Zrobiłem zacier z grzybków Czarownica, tych mocniejszych. W 50l zacieru było 12kg cukru, jedno opakowanie drożdży. Po tygodniu BLG lekko na minusie, wiec jak tylko fermentacja osłabła pomyślałem ze dodam jeszcze cukru. Dosypałem 4kg. Na opakowaniu jest instrukcja, ze w 25l zacieru powinno być 8kg cukru, czyli po dosypaniu miałem podwójne proporcje względem zaleceń. Od wczoraj grzybki nie ruszyły, widać jakieś pojedyncze bąbelki, ale woda w rurce fermentacyjnej ani drgnie. Podczas dosypywania cukru nastaw wyraźnie się wzburzył, zrobiło się sporo piany. Dziś zamieszałem i też pokazało się sporo bąbelków, więc chyba jakieś tam życie w balonie jeszcze jest... Niestety drożdże wyraźnie opadły na dno i ciecz robi się coraz bardziej klarowna. Niby powinny być jeszcze żywe, bo wg producenta znoszą do 20% alkoholu.

Zastanawiam się czy jest sens czekać jeszcze kilka dni i obserwować BLG, czy raczej odpuścić i dać to na rury a co zostanie do kolejnego zacieru, żeby się cukier nie zmarnował. A może dodać jeszcze pół paczki, tylko czy zabawa z restartem dla tych 4 kg jest warta zachodu?
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Turbo jast i ostatnia dawka cukru dodana przy blg -1

Post autor: Zygmunt »

odczas dosypywania cukru nastaw wyraźnie się wzburzył, zrobiło się sporo piany. Dziś zamieszałem i też pokazało się sporo bąbelków, więc chyba jakieś tam życie w balonie jeszcze jest...

Odgazował się.

Drożdże były już osłabione alkoholem, a dodałeś im jeszcze cukru... Spróbuj ponownie napowietrzyć nastaw, jak do jutra nie ruszą, to leć z tym na rury. Można spróbować dać też dodatkową porcję pożywki.

Żeby w pełni wykorzystać ponownie niewykorzystany cukier najlepiej przed gotowaniem nastaw wyklarować "na szkło". Najpewniej jakimś turboklarem...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

5tru5
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 5 sty 2013, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Turbo jast i ostatnia dawka cukru dodana przy blg -1

Post autor: 5tru5 »

Czyli jeżeli nastaw przestał pracować, a po zmierzeniu Blq daje wynik dodatni, dodajemy jeszcze cukru tak? Jeśli tak to ile?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Turbo jast i ostatnia dawka cukru dodana przy blg -1

Post autor: Wald »

I co mam tu napisać? OK powstrzymam się, mam dobry dzień.
Jeśli cukromierz pokazuje + to znaczy jest cukier. Skąd pomysł dosypania go jeszcze więcej?
Trzeba czekać, aż pokaże minus. Wtedy też nie dosypywać, tylko klarować i gotować.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

5tru5
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 5 sty 2013, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Turbo jast i ostatnia dawka cukru dodana przy blg -1

Post autor: 5tru5 »

Okey, dzięki wielkie, bo już czytając niektóre posty zdurniałem prawdę mówiąc, stąd to pytanie.

Polskie znaki i przecinki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”