Blg w nastawie

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: we125 »

Witam niedawno zrobiłem nieudany nastaw i drożdżaki przerobiły mi cukier do 8 blg. A że cukier jest teraz drogi jak cholera to postanowiłem zrobić z tego powtórnie nastaw, po destylacji sprawdziłem cukromierzem zawartość cukru i z 8 zrobiło się 15blg. Co wy na to. Czy alkohol w nastawie obniża blg czy miałem ha-luna.
koncentraty wina

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Blg w nastawie

Post autor: artaks »

No obniża, dlatego fermentuje sie do ujemnych wartości blg. Blg mówi o zawartości cukru w wodzie, a woda jest gestsza niż alkohol, więc zaburza wskazania.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Blg w nastawie

Post autor: gobo »

Alkohol w nastawie obniża gęstość i jest to tzw odfermentowanie pozorne. Po oddestylowaniu alkoholu i zmierzeniu gęstości nastawu areometrem Ballinga masz odfermentowanie rzeczywiste. Czyli jeżeli na samym początku miałeś 20 Blg a teraz po oddestylowaniu masz 15 Blg, to 5 Blg uległo przemianie na alkohol czyli 1/4 cukru z nastawu. W nastawie masz jeszcze około 3/4 użytego cukru do jego sporządzenia. Należałoby jednak ustalić przyczynę zatrzymania fermentacji. Czy to wina drożdży - słabe? A może nieodpowiednie pH nastawu? Trzeba przed ponownym zaszczepieniem drożdżami to sprawdzić. Nastaw w tej chwili na pewno masz sterylny, gdyż był gotowany. pH winno się zawierać miedzy 5,2 - 5,6. Jeżeli jest za niskie to podnieś przez dodanie rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej lub wody wapiennej. Jeżeli za wysokie obniż roztworem kwasku cytrynowego.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 mar 2011, 12:07 przez gobo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Blg w nastawie

Post autor: Zygmunt »

Nie sprawdziłeś zawartości cukru, tylko gęstość- bo stary nastaw to nie tylko woda i cukier, a także to co zostało z drożdży, resztki alkoholu i całkiem sporo innych składników. Jak dobrze odgotowałeś alkohol, to powinno wystartować bez problemu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Blg w nastawie

Post autor: we125 »

Wielkie dzięki za uświadomienie mnie. Przyczyną zatrzymania fermentacji było użycie drożdży aktywnych, które pracują do 12% a ja cukru nie żałowałem. Trudno wyszło jak wyszło. następny nastaw zrobiłem z tej wody z pierwszego gotowania i dodałem cukier do poziomu 23blg i 2 torebki T3 + przecier na 54 l. Fermentacja bardzo burzliwa po 5 dniach jest koło zera. niedługo powinno spaść do -4. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”