Ceny prądu od Lipca 2024

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)

Moderator: amator

Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:

Post autor: JanOkowita »

Nie sprawdzam aż tak głęboko źródła. Jeśli masz jakieś bardziej wiarygodne to po prostu podaj - może Finlandia nie jest wyznacznikiem poziomu. Ale Portugalia z fotowoltaiką na poziomie 4% już mocno dziwi.
I tak prawda jest taka, że cenę energii elektrycznej mamy niebotycznie wysoką. Co rzutuje na całą gospodarkę,
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

rastro
2500
Posty: 2618
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: rastro »

jakis1234 pisze: piątek, 10 maja 2024, 22:44 Janie, a zauważyłeś tryb przypuszczający?
Jan się tak lubi do mnie przypiąć personalnie, osobiście mi to zwisa, ale czasem pisze takie dyrdymały że czuję się wywołany do tablicy.

Na cenę prądu składa się wiele czynników, począwszy od ceny surowców, a kończąc na radosnym rozdawnictwie publicznych pieniędzy, w postaci tarcz i dotacji do np. PV przy jednoczesnym braku inwestycji w infrastrukturę przesyłową, oraz przemyślane inwestycje takie jak konwencjonalna elektrownia w Ostrołęce, trzeba byś idiotą żeby nie wiedzieć kto ten utopiony w błocie miliard złotych ma pokryć.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: Kòpôcz »

JanOkowita pisze:Nie sprawdzam aż tak głęboko źródła. Jeśli masz jakieś bardziej wiarygodne to po prostu podaj (..)
To nie kwestia źródeł - odniosłem się do Finlandii bo z mapy wynika, że ma najtańszą energię w Europie, a wiem co się tam zimą działo (może jeszcze nie reglamentacja energii, ale nawoływanie do korzystania z różnych urządzeń tylko w określonych porach). No i jej koszt sięgający 8zł/kWh. Chodziło mi o to, że ja już nic z tego nie rozumiem i zaczynam odnosić wrażenie, że spekuluje się już nie tylko cena, ale i przekaz jest tendencyjny - przekazuje się informacje teoretycznie jak najbardziej wiarygodne, ale oparte na np. sprzyjającej "linii partii" metodologii. Jeden poda cenę z lata, drugi z zimy, a tego, co by chciał podać uśredniona nie dopuszczą do głosu. Do tego jeden będzie operował pojęciem ceny, a drugi kosztu, a to kompletnie co innego, a trzeci na fakturze już nie drukuje słynnej żarówki.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

Mnie Finlandia też zdziwiła - bo przecież słońca mało, klimat zimny. Ale akurat w Portugalii byłem w styczniu tego roku i zapytałem tubylca z Lizbony o ceny energii, oprócz tego potwierdził to mój producent alembików z Portugalii.
I ta cena jest rzeczywiście blisko trzykrotnie niższa niż u nas - po uwzględnieniu wszelkich opłat pobocznych - typu dystrybucja, CO2, VAT, akcyza (swoją drogą nakładanie u nas akcyzy na prąd jako dobro luksusowe to po prostu skurwysyństwo ze strony rządów. Wiem, mamy chwilowe "zwolnienie" od czasów pandemii). Zresztą jeśli ktoś twierdzi, że Portugalia jest droga to niech pojedzie. Taniej w knajpach niż w Polsce, taksówki śmiesznie tanie (Uber za 7 km ze starówki do centrum Lizbony 19 zł), wino wyborne, wspaniały klimat. No i samopoczucie - tam człowiek słowiański czuje się po prostu jak u siebie.
Francja jest też tania gdyż energia atomowa, o Hiszpanii nie wiem. A to, że informacje w mediach są zmanipulowane to już chyba nie powinno dziwić - . Chociaż są jeszcze tacy co wierzą w określenie "dyrektywa UE" - tak, Kolego rastro - to uwaga do Ciebie. Pewnie masz dużo wiedzy na wiele tematów, ale akurat w kwestii oceny otaczającej nas rzeczywistości masz chyba małe obserwacje. Może z upływem lat horyzont Ci się poszerzy. I pewnie Twój sarkazm wzrośnie tak jak mi wzrósł patrząc na świat i socjologię, przy czym w przyszłych latach może wejść całkowity zakaz krytykowania czegokolwiek, co niezgodne z dyrektywą.
I wówczas zapanuje całkowita wolność.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 maja 2024, 19:40 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

Kòpôcz pisze: poniedziałek, 13 maja 2024, 17:40 Chodziło mi o to, że ja już nic z tego nie rozumiem i zaczynam odnosić wrażenie, że spekuluje się już nie tylko cena, ale i przekaz jest tendencyjny...
Ja też w takie rzeczy nie wierzę. Benzyna miała być po 5,19 a jest prawie po 7 złociszy i to jest dla mnie miarodajne kto jaki przekaz daje i dla kogo.
A co do nośników energii przekonamy się w lipcu jak będzie na prawdę.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7370
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1699 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: radius »

drgranatt pisze: poniedziałek, 13 maja 2024, 19:59 Benzyna miała być po 5,19 a jest prawie po 7 złociszy
@drgranatt , nie powielaj zmanipulowanych i szerzących dezinformację "wiadomości" :scratch:
Wypowiedź Tuska z czerwca 2022 roku, dla portalu naTemat.pl;
Najbardziej szokuje fakt, że ceny paliwa osiągają absolutnie rekordowe pułapy mimo zdjętego VAT-u, a Orlen i Lotos notują najwyższe zyski w historii – stwierdził Tusk. – Nie jestem w stanie tego zrozumieć.
I zapytany ile jutro kosztowałoby paliwo, gdyby dziś został premierem, bez wahania odparł, że 5,19 zł.
Rozumiesz "drobną" różnicę :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

aras.aras
200
Posty: 203
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: aras.aras »

Nie zmienia to faktu, że lepiej już było i będzie jeszcze drożej. Tym krajem od dekad rządzą qrwy, złodzieje i celebryci :odlot:

rastro
2500
Posty: 2618
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: rastro »

Ale o czym ta dyskusja, to jest oczywiste że wszystko musi stale drożeć, bo ekonomia oparta jest na stałym wzroście gospodarczym, ale ponieważ jak się balonik stale pompuje to albo trzeba zapewnić pewien stały odpływ powietrza albo ten pęknie. Więc z jednej strony się to pompuje a z drugiej upuszcza żeby jak najdłużej utrzymać równowagę, a jak i to nie daje rady to balonik pęka (kryzys, jakaś wojna).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2618
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: jakis1234 »

Dajcie spokój z tą spiskową teorią dziejów. Każdy kraj ma swoje problemy, w każdym kraju są politycy uczciwi i złodzieje.
Nie jesteśmy narodem wybranym (jeden już jest ;)) i żyjemy w miarę normalnym, europejskim kraju.
Mogło być lepiej, mogło być gorzej.
A "wybrańców narodu" mamy takich, jakich sobie sami wybraliśmy.
Jeżeli można mieć pretensje, to tylko do narodu.
A wracając do tematu głównego, cen prądu.
Po 8 latach rozkradania kraju i rozkładania go na łopatki, nie dziwię się, że nie ma kasy w budżecie, żeby nadal dotować ceny prądu.
Zresztą sytuacja za naszą wschodnią granicą trochę zmieniła priorytety wydatków.
Gdybyśmy w odpowiednim czasie zadbali o dywersyfikację produkcji energii i przestawili ją z węgla na inne metody produkcji, to teraz pewnie prąd byłby tańszy.
Właśnie - gdybyśmy...
Zobaczcie, moim zdaniem, bardzo ciekawą wypowiedź naszego wybitnego fizyka, prof. Meissnera - mamy unikalną technologię, potrzeba tylko i aż zielonego światła:
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 maja 2024, 12:38 przez jakis1234, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 995
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: zielonka »

No czego to my już nie mamy - mamy pana łągiewkę mamy zgazowanie węgla i błękitne paliwo a w zasadzie mamy mieć, mamy gaz z łupków topę w Karlinie - a głównym i najistotniejszym hamulcem i tak jest cena prądu. Gdzies już parę lat temu miały sie pojawić za jedyne 5000 $ małe elektrownie napędzane niklem i jakoś cisza głucha. I o ile nie ulegam spiskowym teoriom to w przypadku taniej energii coś jest chyba na rzeczy. Wszyscy dra japę o problemie spalania ale jakoś nigdzie nie widać producenta filtrów na dymiące domki jednorodzinne a kilka lat wstecz Wrocław chyba szumnie zapowiadał że będą i to niedrogie. Tak że jak chodzi o regulację mocy to warto pracować nad kotłem na węgiel i drewno z którego zaczerpniemy odpowiednią ilość energii dla naszych potrzeb. Z prądu nas prędzej czy później wyleczą.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

zielonka pisze: wtorek, 14 maja 2024, 11:26 I o ile nie ulegam spiskowym teoriom to w przypadku taniej energii coś jest chyba na rzeczy.
Idą wybory to gawiedzi sprzedawany jest dobrobyt a po wyborach nagle ci co obiecywali dostają amnezji i mówią, że to co mówili to nie prawda. I tak w kółko.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

Mówicie o cenie prądu od lipca? To zobaczcie jak już teraz rośnie jego cena!

Wrzesień 23r. - 0,95 zł/kWh
Październik 23r. - 0,95 zł/kWh
Grudzień 23r. - 0,94 zł/kWh
Luty 24r. - 0,98 zł/kWh
Marzec 24r. - 0,98 zł/kWh
Maj 24r. - 1,08 zł/kWh

Dane te otrzymałem dzieląc wartość faktury przez ilość zużytych kWh w danym okresie.
Po co czekać do lipca jak już teraz można. Od grudnia cena wzrosła prawie o 15% :angry:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

@drgranatt - masz tanio! Poniżej faktura PGE z mojego mieszkania. Po podzieleniu wychodzi 1,84 zł /kWh:

28.05.2024 269,39 zł 269,39 zł
Faktura nr
12............
Zużycie całkowite: 146 kWh
Strefa 1 : 146 kWh
Odsetki z poprzedniego okresu
Rodzaj dokumentu
Faktura Data wystawienia
14.05.2024
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

@JanOkowita, no tak, ale jestem bidok z północy nie to co Ty ;)
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

@drgranatt- dziękuję za uznanie. Chyba przeniosę się na północ na emeryturę, skoro tam nad morzem sami biedni żyją. Nałykam się jodu za darmochę. Żarcie też tańsze i domy?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

szaryw
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 20 lut 2019, 23:19
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: szaryw »

drgranatt pisze: piątek, 17 maja 2024, 18:25 Mówicie o cenie prądu od lipca? To zobaczcie jak już teraz rośnie jego cena!

Wrzesień 23r. - 0,95 zł/kWh
Październik 23r. - 0,95 zł/kWh
Grudzień 23r. - 0,94 zł/kWh
Luty 24r. - 0,98 zł/kWh
Marzec 24r. - 0,98 zł/kWh
Maj 24r. - 1,08 zł/kWh

Dane te otrzymałem dzieląc wartość faktury przez ilość zużytych kWh w danym okresie.
Po co czekać do lipca jak już teraz można. Od grudnia cena wzrosła prawie o 15% :angry:
W jakiej taryfie i jaki operator?
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

szaryw pisze: piątek, 17 maja 2024, 19:29 W jakiej taryfie i jaki operator?
Taryfa - G11
Sprzedawca - Energa Operator SA
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

JanOkowita pisze: piątek, 17 maja 2024, 19:02 Chyba przeniosę się na północ na emeryturę, skoro tam nad morzem sami biedni żyją. Nałykam się jodu za darmochę. Żarcie też tańsze i domy?
Zapraszam, więcej świeżego powietrza i jodu do oporu.
A czy żarcie i domy tańsze to nie mam porónania.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

Może różnica w cenie wynika z przekroczenia limitów na kWh? Bo chyba nie z dostawcy - ponoć PGE jest podobnie tani jak Energa.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 995
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: zielonka »

Róznica wynika ze stosunku opłat stałych do zużycia jeśli zużywasz mniej prądu średnia cena wyjdzie wyższa niż jeśli zużywasz go dużo. Np 100 kwh po 80 gr plus 30 zł opłat daje średnią 1,10 zł a już 300 kwh po 80 gr plus 30 zł daję średnią 0,9 zł .
Ostatnio zmieniony piątek, 17 maja 2024, 20:24 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

Nadal arytmetyka się nie składa. Może niech Pan dr wybuch poda przy jakim zużyciu ma taką cenę?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

drgranatt pisze: piątek, 17 maja 2024, 18:25 Wrzesień 23r. - 0,95 zł/kWh - 153 kWh
Październik 23r. - 0,95 zł/kWh - 155 kWh
Grudzień 23r. - 0,94 zł/kWh - 330 kWh
Luty 24r. - 0,98 zł/kWh - 134 kWh
Marzec 24r. - 0,98 zł/kWh - 128 kWh
Maj 24r. - 1,08 zł/kWh - 163 kWh
Wnioski do wyciągnięcia samemu.
Cena netto za kWh wrzesień 23 - 0,4131 zł.
Cena netto za kWh maj 24 - 0,4131 zł.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

Przeanalizowałem dokładnie co PGE napisało na fakturze drobnym druczkiem na samym końcu i zagadka wysokiej ceny wyjaśniła się:

Wycofanie obniżenia
należności za energię
zgodnie z
Rozporządzeniem
MINISTRA KLIMATU I
ŚRODOWISKA z dnia 9
września 2023r.

I po odjęciu tych "wycofanych" 125,34 zł wyszła cena za 1 kWh 0,99 zł brutto wraz z wszystkimi obciążeniami. Więc nie będę się przeprowadzał do drgranatt-a ;)
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

drgranatt
1950
Posty: 1985
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 211 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: drgranatt »

JanOkowita pisze: sobota, 18 maja 2024, 10:15 Więc nie będę się przeprowadzał do drgranatt-a ;)
Jeszcze na spokojnie zastanów się... ;)
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

JanOkowita pisze: niedziela, 14 kwie 2024, 16:48 Jak będzie gorące słoneczne lato to więcej zużyję w ciągu dnia.
Mogę podsumować ponad miesiąc działania paneli. Średnio dziennie zużyłem "płatnego" prądu 6 kWh na dobę, oddając do PGE 23 kWh dziennie. Licząc, że jeszcze przed podwyżką płacę w PGE 0,99 zł za 1 kWh wyprodukowana nadwyżka rozliczana wg zasad net-billingu (ostatnio 20 gr/kWh) nawet nie wystarczy na pokrycie rachunku za te 6 kWh zużyte w ciągu doby. Paranoja. :dupa:
I kto kogo tu wykorzystuje...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 maja 2024, 17:35 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 995
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: zielonka »

Panele są terz tanie jak barszcz sosnowskiego -- dołóż mocy tak aby choć latem nie płacić za prąd niestety ale za dystrybucję tych kilowatogodzin pobranych jak PV nie pracuje będziesz musiał zapłacić . Jak potrzebujesz na prąd 7 zł musisz oddawać 35 kwh po 20 groszy czyli podwoić instalację by wypadało . Falownik wytrzyma panele 120 proc mocniejsze od niego.
Do grzania wody podłącz panele bezpośrednio do grzałki bez żadnych wynalazków też da radę, a zwiększy Ci produkcję oddawaną z reszty paneli
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

rastro
2500
Posty: 2618
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: rastro »

Wszyscy załóżmy panele, każdy będzie miał nadwyżkę, której nikt nie odbierze... więc falowniki będą się wyłączać. Przy takiej infrastrukturze, w wielu miejscach PV jest już na granicy możliwości technicznych. Jeszcze tam gdzie jest jakiś duży odbiorca prądu na wspólnej linii NN ma to sens, ale tam gdzie są tylko producenci to nie będzie działać, generalnie ktoś ten prąd musi odbierać inaczej to skórka za wyprawkę.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3878
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 284 razy
Otrzymał podziękowanie: 467 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: Doody »

W tym roku pomimo pięknej pogody w maju (miałem kilka dni z rzędu z produkcją ponad 50 kWh dziennie) ani raz nie wyłączyła się FV, co miało miejsce w latach poprzednich. Pomimo tego, że przybyło paneli na dachach, poprawili coś w odbiorze i już nie przekracza siec napięcia 252V co oczywiście cieszy.
Pozdrawiam
Darek

prolog1975
450
Posty: 475
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 86 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: prolog1975 »

Z dystansem
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 995
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: zielonka »

Wszyscy załóżmy panele, każdy będzie miał nadwyżkę, której nikt nie odbierze... więc falowniki będą się wyłączać.

Zgadzam się ale nie :D :D :D Wszyscy załóżmy i wcale nie musimy ich podłączać do systemu. Jak pisałem wyżej można bardzo dużo osiągnąć bez łaski molocha złodzieja. W naszym hobby potrafimy zużyć bardzo dużo prądu więc zbudowanie jak jeden kolega niedawno, płotu z paneli napędzającego bezpośrednio grzałki ma sporo sensu.Niestety nie myślcie sobie że będziecie prkursorami - WÓDKA PŁOTÓWKA jest już zarezerwoane. Jakby wszyscy mieli jakąś część energii za darmo system zostałby zapewne znacznie odciążony i Ci którzy pchają do sieci mieliby łatwiej.
Dziś przy cenach paneli w okolicy 600 zł za 1 kwp naprawdę kto żyw powinien korzystać. Nawet jak nie wykorzystyamy całego dostępnego słońca przy takim koszcie nakład powinien się szybko zwrócić . Mocno za mną chodzi ten plan na płot choć akurat u mnie słabo nasłoneczniony jest .
Jak już popełniłem ten mezalians z Tauronem to niechbym im wcisnął więcej prądu z zarejestrowanej instalacji i dzięki temu więcej tych dwudziestogroszówek dostał na zimę.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

rastro pisze: wtorek, 28 maja 2024, 09:26 Wszyscy załóżmy panele
Społeczeństwo nie jest aż tak bogate. 80% ludzi w Polsce ma oszczędności na poziomie do 3 tys zł. Natomiast zobaczymy jak zareagują na przymusową modernizację energetyczną domów, mieszkań, itp. Nie będzie to tania zmiana. Ciekawe jaki % ludzi będzie na to stać.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 995
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: zielonka »

JanOkowita pisze: wtorek, 28 maja 2024, 22:05 jak zareagują na przymusową modernizację energetyczną domów
Jak na każdy przymus krzyk płacz i zgrzytanie zębów a na ulice ten pokłócony do szpiku naród już nie wyjdzie. Bo idiotyzmem jest system nakazowy jak tylko jest przymus rosną ceny wszystkiego a jak do tego pojawią się dotacje to już podwyżkom nie ma końca.
W efekcie dotację zgarnia producent badziewia jakim jest np styropian bank się pasie bo trza brać kredyty no i jeszcze audytorzy. Osobiście ocieplałem dom na raty. Największą ścianę około 80 m kw zanim nastały dotacje na gotowo zrobiłem za 3500 w tym materiały i robocizna. Po dwóch latach postanowiłem front ogarnąć - ten ma ok 40 m kw ale kosztował ponad 8000 . Bo akurat wtedy weszły dotacje. Styropian oszalał wykonawcy dostali amoku a hurtownicy spali na pieniądzach. I tak się żyje w tym pseudokapi - liźmie. Pseudo kapilizm to taka moja krzyżówka kapitalizmu z komunizmem a pseudo bo tu wszystko na głowie postawione i nikt nam nie wmówi że czarne jest czarne a biała białe.
Gdzie bowiem zaczyna się Polska tam kończy się logika. Dlatego namawiam do instalowania paneli poza systemem - grzejmy sobie tym wodę do kąpania i mycia oraz pracujmy na aparatach jak świeci słońce. Już za jakieś 3 do 4 k można dziś zbudować system dający spore oszczędności od marca do listopada.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

rastro
2500
Posty: 2618
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: rastro »

I cyk pismak przetłumaczył materiały marketingowe ;), problem w tym, że tego typu magazyny energii są kompletnie bez sensu. Jak będzie walić słońce przez kilka dni z rzędu, to się napełni w dzień dwa, i później para będzie szła w gwizdek... a jak słońce zajdzie za chmury na tydzień, to rozładuje się w trzy cztery dni. Czyli w sumie to taki UPS za 30tyś cebulionów. PV jako rozwiązanie na samowystarczalność, to taka sama ślepa uliczka jak samochody elektryczne. (no może bliżej równika, gdzie długość dnia jest względnie stała i nasłonecznienie stosunkowo duże, może to mieć sens)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Wichurski
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 19 cze 2020, 16:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: Wichurski »

Pełna samowystarczalność, to za grube K PLN, ale pewna ilość na codzienne (z założeniem DZIENNE) zużycie czemu nie. Kto z nas puszcza zmywarkę, pralkę, piekarnik czy kolumnę na noc....
Kwestia przyzwyczajeń, my z moją LP z tym walczyliśmy i da się zmywarkę na 8 rano nastawić, pralkę na 9, a grzałkę w bojlerze na 12. W ten sposób, z 12 kWh zużytych w ciągu doby, 50-75% może być zużyte z własnej energii.
Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba dobrze przemyśleć.
Jednemu bardziej opłaca się walić 100% w bojler, a innemu 7-8 kWh wystarczy na 2 dni...

Wysłane z mojego moto g72 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony czwartek, 30 maja 2024, 22:07 przez Wichurski, łącznie zmieniany 1 raz.

dzozef
200
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 21:43
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: dzozef »

Wichurski pisze: czwartek, 30 maja 2024, 22:07 Kto z nas puszcza zmywarkę, pralkę, piekarnik czy kolumnę na noc....
Ja, jestem takim dziwnym człowiekiem że w dzień jestem aktywny. Brudzę talerze, szklanki, sztućce i inne rzeczy i właśnie wieczorem lub na noc zapełniam zmywarkę. Rano jak wstaję mam czyste i ponownie mogę ich użyć.
Awatar użytkownika

george1255
400
Posty: 410
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: george1255 »

Wichurski pisze: czwartek, 30 maja 2024, 22:07 Kto z nas puszcza zmywarkę, pralkę, piekarnik czy kolumnę na noc....
Wiekszosc kto ma po 22 taryfe i tanszy prąd. Kompletnie nie rozumiem Twojego zdziwienia :)
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/

Wichurski
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 19 cze 2020, 16:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: Wichurski »

Przy panelach właśnie takie podejście nie ma racji bytu
Wystarczy zmywarkę załadować i czasowo ustawić żeby zaczęła myć ok 8 rano i o 10-11 talerze czyste a prąd z paneli wykorzystany.
Raczej nie będzie dla nikogo to tragedią, a komplet naczyń gotowy na obiad jak znalazł

Wysłane z mojego moto g72 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2784
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Kontakt:
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: JanOkowita »

rastro pisze: czwartek, 30 maja 2024, 21:54 cyk pismak przetłumaczył materiały marketingowe ;), problem w tym, że tego typu magazyny energii są kompletnie bez sensu. Jak będzie walić słońce przez kilka dni z rzędu, to się napełni w dzień dwa, i później para będzie szła w gwizdek... a jak słońce zajdzie za chmury na tydzień, to rozładuje się w trzy cztery dni. Czyli w sumie to taki UPS za 30tyś cebulionów. PV jako rozwiązanie na samowystarczalność, to taka sama ślepa uliczka jak samochody elektryczne. (no może bliżej równika, gdzie długość dnia jest względnie stała i nasłonecznienie stosunkowo duże, może to mieć sens)
Nie są bez sensu jeśli ma się instalację PV. Tę energię można wykorzystać w nocy. Jak słońce zajdzie za chmury to nadal PV trochę produkuje. Może nie wystarczy na wszystko, ale na pewno będzie lżej w rachunkach. Oczywiście póki co jest to grubo za drogie, ale poczekajmy, stanieje szybko. Sam miałem kiedyś telefon Centertel w cenie średniej klasy samochodu. :D
Żyjemy w takim klimacie w jaki żyjemy. Tym niemniej nadal opłaca się mieć niż nie mieć instalację PV. A to, że niektórzy mają domy w marnych lokalizacjach pełnych fotowoltaiki to ich sprawa. Niech swoje bóle kierują do odpowiednich zakładów energetycznych.
Mi instalacja PV zwróci się w według dzisiejszych obliczeń w ciągu max. 4 lat. A jeśli będzie pogodowa grucha to może w 6 lat. Nadal to wygląda dobrze przy trybie życia wykorzystującym maksymalne zużycie własnego prądu.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

rastro
2500
Posty: 2618
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Ceny prądu od Lipca 2024

Post autor: rastro »

JanOkowita pisze: piątek, 31 maja 2024, 20:01 Nie są bez sensu jeśli ma się instalację PV.
Są, i już napisałem dlaczego... szczególnie w tej cenie - teraz policzmy - 30tyś za instalację PV, do tego kolejne trzy dychy za magazyn energii... przeciętny rachunek u mnie to 300-400zł za dwa miesiące, to się zmieni bo PC, a więc podgrzewanie wody, (ale odejdzie srogi rachunek za ciepłą wodę z sieci), celowo nie liczę ogrzewania, bo przy obecnych zasadach istnienie PV nie ma praktycznego znaczenia. Szczególnie, że na tzw. okresy przejściowe mam kominek.

teraz policzmy... mamy w puli 60tyś, oraz roczny rachunek za prąd w okolicach, 2400 bez uwzględniania podgrzewu wody, optymistycznie załóżmy że PV działa świetnie przez calutkie pół roku... czyli mamy 60000/1200 - całość zwróci się w jedyne pięćdziesiąt lat. Celowo nie uwzględniam wzrostu cen energii... bo w czasie rosną zarówno ceny i płace.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”