Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
yoko
50
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek, 1 lut 2010, 18:15
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: yoko »

Jak w temacie. Czy ktoś ma może z tym styczność, by chłodzić sprężarką chłodnice spiralną. Ciekawi mnie, czy jest to wydajne i ekonomiczne(prąd). Przykładowo: ustawić wylot powietrza w rurze, pod chłodnicą w której znajduje się spirala. Wiem, że niezly powiew byłby przy maszynce, ale za to mógłby ten sposób stać się alternatywą dla chłodzenia bez użycia wody (np w wolnostojacym garażu w którym mamy z mediów tylko prąd). Po drugie, to wylot rury powietrznej można by skierować na zewnątrz, np przez kratkę wentylacyjną, przy pomocy peszla lub innej plastikowej rury. Zapewne przy grzaniu gazowym mogłoby to zakłócać płomień kuchenki gazowej(taboretu), ale przy grzałce nie kolidowałoby z procesem grzania.
Domyślnie sadze, że hałas pracującej sprężarki mógłby zainteresować niewtajemniczonych, ale latanie z wiaderkiem z wodą do garażu też odpada.
Co myślicie na ten temat?

Sprawdziłem też ceny sprężarek na Allegro (choć ja już mam), ale sprawdzam czy jest w tym sens ekonomiczny, czyli cena i moc sprężarki. Wychodzi na to że przy zakupie sprężarki w cenie do 300zl ich moc jest około 2,5kW, czyli bierze tyle prądu, co grzałka do KEGa.

Poddaje temat Waszej ocenie.
Jeszcze 14dni i będzie dwa tygodnie jak niepiję.
Jestem abstynentem -tyle, że niepraktykującym.
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Post autor: Lukstir »

Witam Yoko. Nie próbowałem, ale zobaczyłem coś Takiego.

Może coś dla siebie tam znajdziesz.
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Post autor: Zygmunt »

Duuużo prościej będzie zrobić zamknięty obieg wody chłodzącej. Kompresor za 300zł nie zapewni takiego prepływu powietrza, żeby dało się chłodzić tym spiralę. Policz prostu bilans energetyczny bez uwzględniania wielu zmiennych, a wyjdzie Ci ile l/h powietrza potrzebujesz, żeby sensownie to schłodzić do temp. nawet 40C.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Post autor: Lukstir »

Zygmunt, powiedz sam, czy w tym przypadku nie byłoby lepiej zamrozić sobie dzień wcześniej kilku, powiedzmy sześciu 2litrowych butelek z wodą, i włożyć je do pojemnika wodą w którym jest chłodniczka , i zmienić je po ok godzince. Mój znajomy tak robi i działa. Zależy jaką chłodniczkę ma kolega Yoko. Jeżeli jest w pojemniku, wiaderku i jest załóżmy miedziana to problem z głowy.
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Post autor: Zygmunt »

Na pewno prościej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Post autor: arek.d1 »

Kolego yoko.

Chłodzenie powietrzem jest możliwe, ale nie jest tak wydajne jak chłodzenie cieczą.
Popatrz na zdjęcie które zamieścił kwachu w temacie "Różne destylatory".
Zauważyłeś pewnie że wielkość spirali chłodzonej powietrzem jest bardzo duża, licząc że średnica okręgu chłodnicy (przedstawionej na tamtym zdjęciu) to 0,4m. (chociaż wydaje mi się że może być i większa), naliczyłem tam 16 zwojów, a zatem samej rurki jest jest zwinięte ponad 20m.
Wniosek jest prosty jeżeli chłodnica, której używasz (może się mylę, ale raczej nie ma 20m.) jest przystosowana do chłodzenia cieczą, to sprężarka może nie spełnić swojego zadania.
Mogę zatem doradzić to co doradzali koledzy wcześniej - obieg zamknięty wody chłodzącej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Po za tym, wodę do garażu zanosisz raz, i może ona tam zostać (jeżeli masz wścibskich sąsiadów to działaj pod osłoną nocy), za to sprężarkę będzie słychać podczas każdej produkcji.

Pozdrawiam!
doctis omnia casta
Awatar użytkownika

Autor tematu
yoko
50
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek, 1 lut 2010, 18:15
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Post autor: yoko »

Ciekawi mnie Wasze zdanie na ten temat, bo ja akurat nie szukam chłodnicy, czy też innych elementów sprzętu, podaje tylko temat do wspólnej polemiki- ponieważ takiego tematu nie znalazłem na forum.
Może ktoś jeszcze ma jakieś "za" i "przeciw" do tego zamysłu chłodnicy?
Jeszcze 14dni i będzie dwa tygodnie jak niepiję.
Jestem abstynentem -tyle, że niepraktykującym.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Chlodnica -chlodzenie sprezarka.

Post autor: ozzy88 »

Nie opłaci ci się to moim zdaniem!
Silnik 2KW naciągnie od cholery prądu.

Naprawdę zastanów się nad obiegiem zamkniętym lub jak masz warunki to coś takiego jak ja mam możesz zrobić http://alkohole-domowe.com/forum/otwart ... t3420.html.

Miałem obieg zamknięty z chłodnicą zrobioną z nagrzewnicy od Renault Traffic i pracowało wyśmienicie! :) tylko to rozwiązanie ma wadę, latem możesz mieć problem ze schłodzeniem wody w obiegu.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”